همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/1/18 15:26:37 تعداد بازدید : 266

حاکمیت ترس بر بازار

نویسنده : مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

در معاملات روز جاری شاخص کل بورس بار دیگر ریزش داشت و با 0.86 درصد منفی به مقدار 1 میلیون و 249 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز که روندی جدای از کلیت بازار نداشت و با 1256 واحد کاهش در مقدار 437 هزار واحد به کار خود پایان داد. از جمله سهام شاخص ساز بازار امروز سهم های فولاد، فملی، شستا، فارس، کدما و شپنا بودند که مجموعا بالغ بر 4800 واحد از ریزش بازار را منجر شدند. گروه های ماشین آلات و دستگاه های برقی و حق العمل کاری از جمله صنایعی بودند که مورد استقبال سهامداران حقیقی واقع شدند و در مقابل گروه های بانکی، فلزات اساسی و پالایشی ها نیز با بیشترین ورود نقدینگی حقیقی رو به رو بودند. ارزش معاملات خرد بازار طی معاملات روز جاری به مقدار 1711 میلیارد تومان بود و 457 میلیارد تومان سهام نیز از پرتفوی حقیقی ها به پرتفوی حقوقی ها منتقل شد.

سهام زیر فشار عرضه

طبق گفته سران و دیپلمات های حاضر در نشست روز گذشته نتیجه جلسه نسبتا مطلوب بود اما همچنان ادامه گفتگوها وجود دارد و همانطور که پیشتر گمان میرفت با یک یا دو جلسه سرنوشت تحریم ها و آینده برجام مشخص نخواهد شد. ناگفته نماند احتمالا سیگنال های مثبتی که از نشست بیرون آمده سهامداران را دست به ماشه برده و بر حجم عرضه ها افزوده است.

امروز در گروه کانه های فلزی تنها دو سهم کگهر و کگل مثبت بودند و دیگر سهام این گروه به شدت منفی بودند. همچنین سهم کدما که روز جاری اولین روز معاملاتی در سال جدید بود 37 درصد ریزش داشت و معاملات آن مورد تایید ناظر قرار گرفت.

از گروه فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط شرکت تامین سرمایه امین پس از مدتی که قادر به پر کردن حجم مبنای خود نبود با 6درصد مثبت به کار خود پایان داد. دیگر سهام این گروه نیز مانند روند کلی بازار منفی بودند.

حال و روز صنایع بزرگ خوب نیست و از این میان در صنعت پتروشیمی با وجود گزارش های خوب، اغلب نماد ها در محدوده منفی به سر میبردند. سهم شصدف اما خوب معامله شد و در دقایق پایانی صف خرید تشکیل داد. سهم شپارس، شتولی نیز مثبت بودند و سهم شکف برای چند روز متوالی سقف محدوده خود را لمس کرد. شپاس بر روی خط روند صعودی خود قرار دارد و یکی از معدود سهم هایی است که نزدیک سقف قیمتی خود میباشد. مقاومت سهم 2450 تومان است و حمایت بر روی خط روند صعودی یعنی 2 هزار تومان میباشد.

فلزات اساسی نیز وضعیتی جدای از روند کلی بازار نداشت. تنها سهم فلوله محدوده +6 درصد خود را لمس کرد و اندک سهام مثبت این گروه با قدرت کمتری در محدوده مثبت به سر میبردند. فولاد که از نظر بنیادی شاید وضعیت خوبی داشته باشد، از نظر تکنیکی وضعیت خوبی ندارد و سهم در یک کانال نزولی در حال اصلاح میباشد. سهم بعد از برخورد به سقف کانال نزولی دوباره روند ریزشی به خود گرفته و احتمالا 1120 تومان اصلاح داشته باشد. دیگر سهم این گروه یعنی فخوز به واسطه وضعیت خوب بنیادی خود زیاد با سقف قیمتی خود فاصله چندانی ندارد. سهم بعد از شکستن خط روند نزولی خود، درحال برگشت به این خط روند نزولی است و باید دید با حمایت 1380 تومان چه واکنشی نشان میدهد.

گروه بانکی نیز افت شاخص داشت و اکثر سهام این گروه نیز ریزشی بود و آن دسته از سهام هایی که نسبتا وضعیت بهتری داشتند با احتیاط مورد داد و ستد قرار میگرفتند.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

اخبار

 • رئیس هیئت ایرانی در نشست کمیسیون برجام در گفت‌وگو با شبکه پرس‌تی‌وی: دور نخست مذاکرات برجام در وین سازنده بود. وی در ادامه افزود مذاکره کنندگان در وین خواهند ماند تا جلسه دیگری را در روز جمعه در خصوص برجام داشته باشند. گفت‌وگوهای کارشناسی در وین در خصوص رفع تحریم ها و اقدامات برجامی ایران ادامه خواهد داشت. هر گونه توافق در خصوص آزادسازی یک میلیارد دلار از پول ایران در ازای توقف غنی‌سازی ۲۰ درصد را رد می‌کنیم.
 • العربیه و رسانه‌های صهیونیستی نیز «بر اساس گزارش های تأیید نشده» ادعا کردند که یک کِشتی با پرچم ایران در دریای سرخ هدف حمله موشکی قرار گرفته است.
 • آمریکا صنایع دفاعی ترکیه را تحریم کرد.
 • هامونی، مدیرعامل فرابورس: دامنه نوسان بورس فعلا قرار نیست تغییری کند و با شرایط فعلی ادامه خواهیم داد.
 • صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران در سال 2021 را 2.5 رصد و نرخ تورم را 39 درصد پیش‎بینی کرد. طبق اعلام این نهاد رشد اقتصادی ایران در سال گذشته 1.5 بوده است.
 • نیویورک تایمز طی گزارشی مدعی شده است: در گفتگوهای غیرمستقیم وین، امریکا و ایران توافق کردند تا تلاش کنند که رفع تحریم ها و محدودکردن غنی سازی را هماهنگ جلو ببرند.
 • مدیرعامل "شیران" در مجمع 100 هزار تن به ظرفیت LAB شرکت در نیمه دوم سال آینده اضافه خواهد شد.
 • شبستری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ستاد کرونا مانع برگزاری جلسه امروز مجمع تشخیص شده است. گفتنی است قرار بود در جلسه امروز، موضوع لوایح مرتبط با FATF مورد بررسی قرار گیرد.

کدال خوانی

 • نماد ختور نتایج حق تقدم استفاده نشده را بر روی سایت کدال قرار داد. تعداد 21228095 حق تقدم استفاده نشده است.
 • "غدام" در مجمع از 1602 ریال 240 ریال تقسیم کرد.
 • "رتاپ" پس از افزایش سرمایه و با عنایت به انقضای مهلت استفاده از حق تقدم مذکور تعداد 86,274,114 سهم 1000 ریالی برای پذیره نویسی عمومی عرضه میگردد. مهلت پذیره نویسی عمومی از تاریخ 1400/01/21 لغایت تاریخ 1400/02/19 خواهد بود.
 • "ولنوین" گزارش شفاف سازی بر روی کدال ارائه کرد. ارائه تسهیلات مالی به متقاضیان خرید محصولات تولیدی یا وارداتی شرکت سایپا دیزل (سهامی عام) با رعایت کامل دستورالعمل های لیزینگ و بازپرداخت اقساط آن ظرف مدت حداکثر 48 ماه به مبلغ 210 میلیارد تومان است.
 • "شیران"  2000 ریال سود تقسیم کرد.