همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/1/30 15:50:14 تعداد بازدید : 440

برگشت بورس در دقایق پایانی

نویسنده : مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

بازار امروز نیز با کمی افت همراه بود اما حجم معاملات در آن مقداری قوت گرفت. شاخص کل با کاهش 0.65 درصدی به مقدار 1 میلیون 216 هزار واحدی رسید و شاخص هم وزن نیز با اندکی کاهش در مقدار 431 هزار واحد متوقف شد. سهام شاخصی امروز شامل سهم های فارس، فولاد، ونیکی، کگل، شپنا، کچاد و شتران بودند که همگی مجموعا منجر به کاهش حدودا 1800 واحد از شاخص شدند. نمادهای فایرا، کاوه و وبملت نیز بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را داشتند. سهم های شستا، شپنا و فملی نیز بیشترین تراکنش ها را طی معاملات امروز داشتند. گروه های لاستیک و پیمانکاری دو صنعتی بودند که مورد توجه سهامداران حقیقی قرار گرفتند و در مقابل گروه های بانکی، پتروشیمی و پالایشی بیشترین ورود نقدینگی حقوقی را مثل همیشه به ثبت رساندند. ارزش معاملات خرد امروز 2594 میلیارد تومان بود که افزایش خوبی نسبت به روز گذشته داشت اما همچنان اندک است. همچنین سهامی به ارزش 577 میلیارد تومان نیز از سمت حقیقی ها به پرتفوی حقوقی ها منتقل شد.

قوت گرفتن اندک تقاضا

بازار امروز با وجود افتی که تجربه کرد اما اندکی حال و روز بهتری داشت. سمت تقاضا با حمایت هایی قوت گرفت و در ساعات پایانی بازار، سهامی که ارزندگی بهتری داشتند و سهامداران به آن واقف بودند به چرخه معاملات بازگشتند و روند مثبتی را طی کردند. ناگفته نماند عموم این حمایت ها از سمت حقوقی های سهامدار عمده بازار بود و همانطور که شاهد بودیم، مانند همیشه خروج نقدینگی حقیقی را از اغلب صنایع و بازار داشتیم. به هر حال در دو ساعت پایانی سهام بسیاری از سهم ها نسبتا متعادل شده بودند.
خبر مهم اینکه هیات مدیره سازمان بورس اجرای مصوبه اصلاح دستورالعمل رفع گره معاملاتی را که قرار بود از اول اردیبهشت اجرایی شود را لغو کرد که خبر خوبی برای بازار بود و این امر از احتمال دستکاری قیمتی سهام قفل شده بازار جلوگیری میکند.

زمزمه های نوید بخش برای بانکی ها

طبق اخبار و شنیده هایی که از نشست ایران و 4+1 در وین منتشر میشود مذاکره به مرحله تهیه پیش‌نویس یک توافق رسیده. اگر این اخبار موثق باشند و شرایط به همین منوال پیش برود به احتمال زیاد اولین اقدامی که رخ می دهد تسهیل مبادلات بانک های داخل با خارج از کشور است. توافق طرفین و رفع تحریم ها از نظر اتصال به شبکه سوییفت بانکی و امکان برقراری مجدد تراکنش های بین المللی بر فعالیت و عملکرد بهتر بانکها موثر است. در بازار امروز نیز بانکی ها معاملات نسبتا بهتری داشتند. صف فروش وبملت برچیده شد و خوب معامله شد و در نهایت در محدوده مثبت به کار خود پایان داد. وتجارت نیز حدودا 3 برابر میانگین حجم معاملات ماهانه اش مبادله شد و در کف قیمتی خود صف خرید تشکیل داد. وبصادر در دقایق پایانی برای تغییر روند خود خوب مبادله شد و وپارس و وشهر نیز پس از برداشته شدن صف فروششان به سمت مثبت تابلو حرکت کردند.

تداوم صعود قیمت مس و کامودیتی ها

افزایش قیمت جهانی مس به محدوده 9300 دلار و همچنین افزایش دیگر فلزات اساسی، شرکت های فولادی و فلزی را در موقعیت های خوب و ارزنده ای برای خرید قرار داده است. فروش آتی این شرکت ها به قیمت های جهانی وابسته است که در معاملات امروز فولاد مبارکه قابل مشاهده بود. در معاملات امروز مبارکه در بورس کالا، نرخ ورق گرم در حدود 900 دلار است که رشد مطلوب قیمت ورق تولیدی شرکت همراستا با قیمتهای جهانی را نشان می دهد. ورق گرم CIS در هفته گذشته 905 دلار معامله شده است.
همچنین نماد فملی که بزرگترین تولید کننده مس در داخل کشور است با اقبال خوب معامله گران مواجه شد و از کف محدوده نوسانی مجاز بازار فاصله گرفت. همچنین عامل دیگری که بر قوت گرفتن حمایت ها از این نماد تاثیر گذار است به اوراق پذیره نویسی شده بر مبنای سهام شرکت ملی صنایع مس ایران است که طبق گفته های مدیرعامل تامین سرمایه امین به تازگی صورت گرفته است. دیگر نمادهای مثبت گروه فلزات شامل سهم های فخوز، کاوه، هرمز، فایرا و ارفع بود. در گروه کانه های فلزی نیز معاملات نسبتا خوبی را شاهد بودیم.

پیش بینی بازار فردا

به نظر می رسد بازار همچنان به کف حمایتی 1 میلیون 200 هزار واحدی خودش پایبند باشد و با نزدیک تر شدن به این محدوده رفته رفته از حجم عرضه ها کاسته شود همانطور که در بازار امروز نیز شاهد بودیم. تزریق نقدینگی به بازار نیز میتواند در میان مدت بازار را به تعادل برگرداند و اگر عوامل ریسکی بازار نیز حذف و یا به طریقی بهتر کنترل شود هیجان حاکم بر بازار میتواند جایش را به منطق و تحلیل در خرید و فروش ها بدهد. به هر حال احتمال دارد جریان معاملات در بازار فردا نیز بهبود یابد.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

 • سازمان امور مالیاتی به منظور حمایت از کسب و کارها در مقابل تبعات اقتصادی کرونا، بخشودگی جرائم قابل بخشش موضوع قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده برای کلیه فعالان اقتصادی اعم از تولیدی و خدماتی را پیشنهاد کرده است.
 • نماینده روسیه در وین در صفحه توییترش با اشاره به فعالیت کارگروه‌های کمیسیون مشترک برجام در راستای احیای توافق هسته‌ای تاکید کرد، روند در جریان است اما کار آنها آسان نیست.
 • به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)؛ با توجه به ابراز نگرانی فعالین بازار در خصوص اجرای مصوبه اصلاح دستورالعمل رفع گره معاملاتی؛ هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار  با احترام به نظر فعالان و به منظور رفع دغدغه های سهامداران اجرای مصوبه مذکور را متوقف کرد
 • مشاور امنیت ملی آمریکا اذعان داشت: اگر ایران کاملا به برجام متعهد شود تحریم‌ها را لغو می‌کنیم.
 • مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه های جداگانه از پذیرش کالای کاغذ بسته بندی شرکت های صنایع چوب و کاغذ ایران چوکا و شرکت صنایع کاغذسازی کاوه و تیشو شرکت حریر خوزستان در بازار فرعی این بورس خبر داد. مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران در اطلاعیه ای از لغو محدودیت اخذ موقعیت خرید فزاینده در قرارداد آتی زعفران نگین خبر داد.
 • به نقل از عصر ایران، میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای خبر داده مذاکره‌ها در وین به مرحله تهیه پیش‌نویس یک توافق رسیده اگرچه تا نهایی‌شدن راه‌کارهای عملی برای احیای برجام هنوز راه مانده.
 • پیرو تصمیم جدید سازمان بورس مبنی بر ورود منابع جدید مالی به بازار سرمایه، مدیر عامل تامین سرمایه امین  از پذیره نویسی اوراق اجاره صبا تامین به مبلغ ۱۰.۰۰۰ میلیارد ريال خبر داد و گفت: پذیره‌نویسی این اوراق بر مبنای سهام شرکت ملی صنایع مس ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۸ شروع شد و به مدت سه روز ادامه یافت. سلمان خادم‌الملّه با اعلام این خبر افزود: این اوراق فاقد ضامن بوده و از طریق رتبه بندی اعتباری منتشر گردید.  نرخ اوراق مذکور ۱۸ درصد سالانه با پرداخت‌های شش ماه یکبار از تاریخ انتشار و دوره اوراق نیز ۴ ساله می‌باشد که عرضه این اوراق با تعهد پذیره‌نویسی تامین سرمایه امین امروز مورخ ۱۴۰۰/۰۱/۳۰ با موفقیت انجام شد.

کدال خوانی

 • "سباقر" بر روی کدال افشای اطلات مبنی بر تسویه بخشی از اصل بدهی تسهیلات بانک ملی به مبلغ 420/700/000/000 ریال منتشر کرد.
 • "وصنا"  170 میلیون برگه سهم از سهام بانک اقتصاد نوین را بابت تامین نقدینگی جهت پرداخت بخشی از قرارداد مشارکت با شرکت سیف خودرو وثیقه کرده است.
 • گزارش توجیهی هیئت مدیرة "انرژی" به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از محل سود انباشته ،سایر اندوخته ها که در تاریخ 1400/01/29 به تصویب هیئت مدیره رسید، جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد.
 • نماد معاملاتي شركت هاي مخابرات ايران(اخابر)، كارخانجات توليدي شهيد قندي(بكام) مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي شدند.