همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/1/31 15:40:47 تعداد بازدید : 358

بانکی ها لیدر جدید بازار

نویسنده : مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

نماگر اصلی تالار بورس طی معاملات روز جاری با 0.23 درصد افزایش به مقدار 1 میلیون و 219 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن اما با اندکی افت در مقدار 431 هزار واحد ثابت ماند. از جمله سهام تاثیر گذار بر شاخص کل امروز میتوان به شستا، وبملت، فملی، شپدیس، وتجارت و وپارس با تاثیر مثبت و به نمادهای فارس، پارسان، شپنا و رمپنا با بیشترین تاثیر منفی اشاره کرد. شاخص گروه های بانکی، مالی، چند رشته ای صنعتی و فلزات اساسی مثبت بودند و گروه هایی که با بیشترین ورود نقدینگی حقیقی مواجه بودند گروه های بانکی، سیمانی، خودرویی و ساخت محصولات فلزی بود. در مقابل اما گروه های دارویی، پالایشی و پتروشیمی از استقبال حقوقی های بازار برخوردار بودند. ارزش معاملات خرد بازار به مبلغ 3252 میلیارد تومان بود و سهامی به ارزش 263 میلیارد تومان نیز در مسیر حقیقی به حقوقی منتقل شد.

بازی رفت و برگشت بازار

بازار امروز تقریبا پر نوسان بود و شاخص کل و هم وزن از منفی به مثبت و برعکس در نوسان بودند. در کل امروز حجم معاملات خوبی در جریان بود که در گزارش روز گذشته پیش بینی شده بود. همانطور که گفته شد بازار به حمایت 1 میلیون و 200 واحدی واکنش نشان داد و حجم تقاضا هم قوت گرفت اما نکته ای که باعث شد بازار آنچنان که باید سرعت نگیرد و نوسان داشته باشد حجم عرضه های حقوقی ها بود که البته به نظر میرسید پول در بازار در حال گردش است و از سهامی به سهام دیگر و از گروهی به گروه دیگر منتقل میشود. به هر حال بانکی ها با استقبال خوبی از سوی سهامداران مواجه بودند و شاهد تاثیر گذاری مثبت نمادهای این گروه بر شاخص کل بودیم. جریان خوبی که از وبملت شروع شد رفته رفته به دیگر نمادهای این گروه نیز سرایت کرد و باعث شد این نماد ها رشد خوبی را تجربه کنند اما در ساعات پایانی شاهد عرضه هایی در این نمادها بودیم. در نهایت این گروه روند مثبتی را طی کرد و رشد در شاخصش را به ثبت رساند.

حجم معاملات در خودرویی ها

دو نماد بزرگ گروه خودرویی یعنی خودرو و خساپا امروز معاملات پر حجمی را پشت سر گذاشتند و هر کدام سه و دو برابر حجم معاملات ماهانه خود معامله شدند. با این وجود هر چند که رنج کشی های زیادی را در این دو نماد مشاهده کردیم در آخر در محدوده منفی به کار خود پایان دادند و نتوانستند چندان به صفر تابلو نزدیک شوند. تنها نماد مثبت این گروه خکرمان بود که در سقف محدوده نوسان خود معامله شد و در دقایقی نیز افت اندکی را تجربه کرد.

احوالات دیگر گروه ها

امروز برای فولادی ها و پتروشیمی ها روز به نسبت بهتری از دیروز بود اما شرایط هنور برای پالایشی ها چندان مطلوب نیست گرچه تلاش های صورت گرفت که این گروه نیز رشد کند اما خیلی موثر واقع نشد. گروه شرکت های چند رشته ای صنعتی اما تنها با سهم شستا شاخص مثب خود را به ثبت رساند. شستا که مدتی است به صورت دوره ای سبزپوش یا سرخ پوش می شود در روز جاری نیز معاملات خوبی را پشت سر گذاشت و مثبت به کار خود پایان داد. معاملات نماد برکت نیز در زمان آخر بازار برگشت و با پایانی مثبت و آخرین قیمت منفی بسته شد.

اگر بخواهیم نگاهی هم به بازارهای موازی چون دلار و سکه داشته باشیم میبینم که روند قیمتی این دو بازار در هفته جاری نزولی بوده و حتی شب گذشته شوک جدید به این دو بازار وارد شد و دلار وارد کانال 23 هزار تومانی شد و سکه بعد از ماه ها افزایش و قیمت های بالای 10 میلیون تومان، در حال نزدیک شدن به محدوده 9 میلیون تومانی است.

پیش بینی بازار فردا

طبق تصمیمات هیات مدیره سازمان بورس دامنه نوسان از فردا -3 تا +6 خواهد بود اما خوشبختانه قانون جدید گره معاملاتی را نخواهیم داشت و تصمیم گیری ها در این باره به بعد موکول شده است. دامنه نوسان جدید میتواند خوب باشد به این شرط که این فرآیند افزایش دامنه تا برداشته شدن کامل آن ادامه داشته باشد و بازار به کارایی و نقدشوندگی هر چه بیشتر نزدیک شود. با اینکه روند معاملات خوبی را نمادهای بزرگ داشتیم اما تا زمانیکه حقوقی ها در حال عرضه هستند رسیدن به تعادل کمی دشوار خواهد بود. همزمان با برداشته شدن فشار فروش بر سهم های بزرگ بهتر است که سهم های کوچک تر بازار نیز با تقویت طرف تقاضا قدرت بگیرند تا تعادل نسبی به بازار برگردد.

بازاهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

 • به نقل از ایسنا، بلومبرگ در گزارشی درباره روند جاری در مذاکرات ایران و ١+٤ برای احیای برجام تصریح کرد که تحولات و اظهارات مذاکره کنندگان حاکی از بهبود اوضاع و نرمش در وین است.
 • سخنگوی وزارت خارجه اذعان داشت که مذاکرات فشرده‌ای با هندوستان برای خرید واکسن کرونا انجام داده‌ایم.
 • به نقل از عصر ایران طرف هندی اعلام کرده در حال برطرف کردن موانع برای عمل به تعهداتش است.
 • به گزارش کدال نگر بورس ٢۴،نماد شرکت کیسون از تاریخ ١ اردیبهشت ماه بازارگردانی می شود.
 • رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: بخش خصوصی قرارداد واردات ۶ میلیون دز واکسن کرونا را منعقد کرد.
 • علی صحرایی مدیرعامل بورس و اوراق بهادار تهران گفت: ‌با توجه به اینکه شرایط بنیادی بازار خوب شده‌اند و از نظر بنیادی اوضاع خوبی وجود دارد، به زودی عرضه‌های اولیه شرکت‌ها در بورس از سر گرفته می‌شود.  تا زمان قطعی شدن این موضوع نام شرکت‌هایی که قرار است عرضه شوند را نمی‌توانیم اعلام کنیم.

کدال خوانی

 • افزایش سرمایه 110 درصدی "آپ" مورد تایید حسابرس قرار گرفت.
 • مجوز افزایش سرمایه 100% "کلر" پارس از محل آورده نقدی با سلب حق تقدم از سهامداران فعلی صادرشد.
 • بخشي از معاملات نماد معاملاتي شركت هاي معدني و صنعتي گل گهر (كگل)، فجر انرژي خليج فارس(بفجر)، مبين انرژي خليج فارس (مبين)، سرمايه گذاري غدير (وغدير) در روز دوشنبه مورخ 1400/01/30 تاييد نگرديد.
 • عرضه عمده سهام غيرمديريتي (شصفها4)
 • نماد معاملاتی "سشرق" حداکثر تا تاریخ 1400/02/13 به منظور بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر، تعلیق می گردد.
 • پس از افزایش سرمایه "تماوند" و با توجه به حق تقدم استفاده شده توسط سهامداران فعلی، و با عنایت به انقضای مهلت استفاده از حق تقدم مذکور برای تحقق افزایش سرمایه، تعداد 12,389,159 سهم 1000 ریالی برای پذیره نویسی عمومی عرضه خواهد شد. مهلت پذیره نویسی عمومی از تاریخ 1400/01/31 لغایت تاریخ 1400/02/14 خواهد بود.
 • افزایش سرمایه 2758 درصدی "شسینا" مورد تایید حسابرس قرار گرفت.
 • افزایش سرمایۀ "ارفع" از محل مطالبات و آورده نقدی به مبلغ 3000000 میلیون ریال در تاریخ 1400/01/31 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.