همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/2/1 17:03:38 تعداد بازدید : 301

شروع بی رمق اردیبهشت

نویسنده : مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

نماگر اصلی بازار سرمایه امروز هم با کاهش همراه بود. شاخص کل پس از کاهش تقریبا 1 درصدی به مقدار 1 میلیون 207 هزار واحد رسید و شاخص هم وزن نیز در مقدار 430 هزار واحد متوقف شد. نمادهای فارس، فولاد، شستا، شپنا و وغدیر با بیشترین اثرگذاری منفی بر شاخص و نمادهای وپاسار، وبملت، وکار و ساراب با بیشترین اثرگذاری بر شاخص ظاهر شدند. شستا، وبملت و فملی از جمله سهامی بودند که در معاملات امروز تراکنش زیادی داشتند. همه صنایع در بازار امروز افت شاخص مربوط به خود را تجربه کردند اما در میان آنها صنعت دارویی و سیمانی کمترین افت شاخص را داشتند. گروه منسوجات با دو نماد نطرین و نمرینو تنها صنعتی بود که مورد اقبال حقیقی های بازار قرار گرفتند و در مقابل بانکی ها، فلزات اساسی و پتروشیمی ها با بیشترین ورود نقدینگی حقوقی مواجه شدند. ارزش معاملات خرد امروز نیز کاهش داشت و به مقدار 1140 میلیارد تومان بود و سهامی به ارزش 579 میلیارد تومان نیز از پرتفوی حقیقی به پرتفوی حقوقی منتقل شد.

بازار در دامنه نامتقارن جدید

اولین روز اردیبهشت ماه و اولین روز اجرایی شدن دامنه نوسان جدید با افت بازار همراه بود. حجم معاملات در شروع بازار ضعیف بود و در دقایقی بعد کمی قوت گرفت اما فشار فروش ها به قدری بود که خریداران بالقوه دست نگه داشتند و به تماشای افزوده شدن بر صفوف فروش نشستند. در آخر بازار هم اغلب سهام منفی به کار خود پایان دادند و ارزش معاملات خرد نیز اندک بود. وجود دامنه نوسان به خودی خود باعث ناکارایی بازار میشود چرا که در صورت وجود هیجانات در بازار (چه هیجانات مثبت و چه هیجانات منفی) باعث رخ دادن چسبندگی قیمتی به محدوده سقف یا کف بازار میشود و تغییر 1 درصدی در بازه منفی دامنه با این احتمال که معاملات در صورت وجود هیجانات منفی در کف قیمتی جدید رخ بدهد، همراه بود. بنابراین نمیتوان گفت که دامنه نوسان باعث ایجاد این جو روانی شده همانطور که قبلا هم اینطور بود ولی مسلما به شدت گرفتن هیجانات کمک میکند و مهم ترین نکته ای که تحت تاثیر قرار میدهد همان نقدشوندگی سهام است. با این حال خیلی اندک گروه هایی در بازار امروز خوب معامله شدند.

سیمانی ها و افزایش نرخ جدید

پیش بینی ها از صورت های مالی و عملکرد سیمانی ها که اخیرا افزایش نرخ آنها تصویب شده است خوب است و سودسازی مطلوبی از این شرکت ها مورد انتظار است. تعدادی از نمادها به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص همین افزایش نرخ بسته هستند و تعدادی دیگر نیز در روز جاری بازگشایی شدند که از این میان میتوان از ساراب نام برد. ساراب در معاملات امروز خوب درخشید و خالص ورود نقدینگی حقیقی به مقدار 670 میلیون تومان را به ثبت رساند. این نماد که بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شده بود با قیمت پایانی 5.35 درصدی به کار خود پایان داد و نوسانات خوبی را پشت سر گذاشت. دیگر نمادهای این گروه اما چندان مورد اقبال واقع نشدند.

بی توجهی به رکورد شکنی های عرضه کامودیتی ها

این روزها در بورس کالا شاهد رکورد شکنی هایی در فروش کامودیتی ها هستیم. همچنین نتیجه مزایده اسلب صادراتی فولاد خوزستان با قیمت خوب 720 دلار رقم خورد که افزایش 90 دلاری را نسبت به قبل داشت و انتظار میرود اسلب صادراتی فولاد نیز شاهد رشد قیمتی شود. لذا اگر در آینده تحریم ها نیز رفع شود و قیمت های صادراتی شرکت ها به قیمت های CIS نزدیک شود، حتی با وجود افتی که در دلار پیش بینی میشود اما به گفته کارشناسان اندک خواهد بود، باز هم فروش خوبی را در این شرکت ها خواهیم داشت. سرمایه گذاران هنوز در تلاطم فروش ها و صف نشینی ها این مولفه ها را در نظر نمیگیرند و همچنان دست به ماشه فروش دارند. دو سهم فملی و فولاد با نوسانات خوبی در معاملات روز جاری همراه بودند اما در دقایق پایانی این مبادلات تضعیف شد.

قیمت نفت تحت تاثیر افت ارزش دلار و انتظارات برای کاهش سطح ذخایر نفت آمریکا، اخیرا افزایش یافته اما این خبر نیز بر پالایش ها و پتروشیمی ها اثر گذار نبوده و این دو گروه همچنان سیر نزولی خود را طی میکنند. در پالایشی ها نیز سهم شرانل نوسانات و رنج کشی های زیادی داشت اما حجم مبادلات در آن ضعیف بود و حتی موفق به پر کردن حجم مبنای خود نشد. شسپا نیز در دقایق پایانی مبادلات نسبتا خوبی را پشت سر گذاشت. در بورس کالا نیز عرضه پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری را در قیمت 23،589 تومان به ازای هر کیلو را از طرف پتروشیمی شگویا داشتیم و این شرکت در وضعیت بنیادی و تکنیکالی خوبی به سر میبرد اما امروز پس از نوسانات اول بازار این سهم نیز در کف قیمتی خوب معامله شد.

بانکی ها همچنان صنعت پر مبادله بازار امروز بودند و بیشترین تاثیرات مثبت بر شاخص را نمادهای این گروه داشتند.

پیش بینی بازار هفته آینده

شاخص در حال نزدیک شدن به محدوده حمایتی 1 میلیون و 200 هزار واحد است و در صورت شکست این حمایت تا 1 میلیون 150 و 1 میلیون و 100 واحد احتمالا ریزش خواهد داشت. اردیبهشت ماه پر از خبر برای بازار سرمایه محسوب میشود. از خبرهای مربوط به برجام گرفته تا انتخابات کشور. با تعیین تکلیف شدن هر کدام از این اتفاقات ابهامات بر بازار سرمایه نیز کم میشود و انتظار میرود سهامداران در  موقعیت تنشی کمتری به اخبار کم ارزش واکنش نشان دهند و مولفه های بنیادی توجه بیشتری شود.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

 • سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اذعان داشت که گفت‌وگوهای وین مثبت بود و پیشرفت‌هایی وجود داشته اما همچنان مسیر طولانی پیش روی ماست. هیچ امتیازی پیش از اطمینان یافتن از پایبندی کامل ایران به برجام نمی‌دهیم.
 • نتیجه مزایده اسلب صادراتی شرکت فولاد خوزستان فوب ایران در روز سه شنبه 720$ در هر تن رقم خورد که جهش  90$+ یا 14.2%+ نسبت به مزایده قبلی داشته و بخش عمده ای از اختلاف قیمت فوب ایران با دنیا را می پوشاند. انتظار میرود اسلب صادراتی  فولاد مبارکه نیز شاهد رشد قیمت بوده و از محدوده 650$ هفته قبل به 730$ تا 750$ رشد نماید.
 • مطابق مصوبه هيئت مديره سازمان بورس و اوراق بهادار، از امروز تا اطلاع ثانوي، دامنه نوسان قيمت سهام در همه نمادهای معاملاتی بورس اوراق و  بازارهاي اول و دوم فرابورس ايران به صورت +6 و -3 درصد خواهد بود. همچنين دامنه نوسان در انواع اوراق با درآمد ثابت، صندوق هاي قابل معامله، اختيار معامله، اختيار فروش تبعي، آتي، آتي سبد سهام و اوراق تسهيلات مسكن بدون تغيير خواهد بود.
 • بانک مرکزی این هفته با بازخرید اوراق سررسید 14 روزه با حداقل نرخ 19.80 درصد به میزان 5همت موافقت کرد.
 • حقیقی ها در فروردین 7.1همت خروج پول از بازار داشتند. بالاترین رقم خروج پول در شهریور و دی بوده و به ترتیب 16.1 و 17.7 همت گزارش شده است.
 • مجمع تشخیص مصلحت نظام به دلیل کرونا از تشکیل جلسه بررسی لوایح باقی‌مانده از «اف‌ای‌تی‌اف» تاکنون سر باز زده است. محمدجواد ایروانی، عضو مجمع تشخیص گفت: بررسی این لوایح بعد از رفع تحریم‌ها موضوعیت دارد؛ بنابراین قرار نیست تا پایان به‌نتیجه‌رسیدن مذاکرات وین این لوایح بررسی شوند.

کدال خوانی

 • مجوز  مرحله دوم افزایش سرمایه 20 درصدی "فولاژ"  از محل سود انباشته صادر شد.
 • با توجه به نیاز به بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر ، نماد معاملاتی "حبندر" حداکثر تا تاریخ 1400/02/15 تعلیق می گردد.
 • افزایش سرمایه "خبهمن" از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به مبلغ 124637967 میلیون ریال در تاریخ 1400/01/31 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.
 • گزارش توجیهی هیئت مدیرة "ولشرق"  به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور حفظ جايگاه شرکت و توسعه فعاليت و اصلاح ساختار مالي که در تاریخ 1400/02/01 به تصویب هیئت مدیره رسید، جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد.
 • به منظور بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر، نماد معاملاتی "وآداک" حداکثر تا تاریخ 1400/02/31 تعلیق گردید.
 • افزایش سرمایه "سهرمز"  از مطالبات و آورده نقدی ،سود انباشته ،ونیز تجدید ارزیابی دارای ها به منظور جبران مخارج سرمایه ای و نیز اصلاح ساختار مالی شرکت مورد تصویب قرار گرفت.