همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/2/11 12:33:42 تعداد بازدید : 150

10 صندوق برتر فروردین 1400

نویسنده : مریم حسینی

بازار سهام از اواسط تابستان سال گذشته رو به افول گذاشت و بسیاری از سهامداران متحمل ضرر و زیان شدند. در ماه های اخیر هم شاخص بورس نوساناتی را تجربه کرد که این نیز سردرگمی ای را برای سرمایه گذاران تازه نفس بورس بوجود آورد. بنابراین سهامدارانی که به طور مستقیم به مدیریت پرتفوی سرمایه گذاری خود اقدام نموده اند با ریسک زیادی مواجه بودند. مدیریت مستقیم پرتفوی نیازمند داشتن علم و دانش و تخصص کافی در این زمینه است که عموما کسانیکه دوره هایی در این زمینه گذرانده اند و تجربه خوبی در بازار سرمایه دارند اقدام به خرید مستقیم سهام میکنند. برای دیگر سرمایه گذاران تازه وارد صندوق های سرمایه گذاری بهترین گزینه محسوب میشوند.

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری برای افرادی که قصد دارد به صورت غیرمستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند یا اینکه زمان و اطلاعات کافی برای سرمایه گذاری مستقیم را ندارند مناسب است. با این کار، سرمایه گذار امکان دستیابی به بازدهی‌ بالاتر از سود بانکی را به دست خواهد آورد. یک صندوق سرمایه گذاری، مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است. می‌توانید آن را به صورت شرکتی در نظر بگیرید که افراد مختلف، پول‌های خود را روی هم می‌گذارند و در سبدی از اوراق بهادار سرمایه گذاری می‌کنند.
صندوق ها برای هر نوع سلیقه سرمایه گذاری و هر میزان ریسک‌پذیری، نوعی صندوق سرمایه گذاری وجود دارد. در واقع، تفاوت اصلی انواع صندوق‌های سرمایه گذاری در ترکیب دارایی‌های آنها است. به این معنی که صندوق‌ها با توجه به ماهیت و نوعشان درصدی از سرمایه خود را در گزینه‌های کم ریسک مثل سپرده بانکی، اوراق مشارکت و در گزینه‌های با ریسک بیشتر در بازار بورس سرمایه گذاری می‌کنند. با وجود انواع مختلف صندق های سرمایه گذاری که در بازار سرمایه وجود دارد، دو نوع صندوق قابل معامله با درآمد ثابت و صندوق های قابل معامله سهامی را مورد بررسی قرار میدهیم.

صندوق‌های قابل معامله با درآمد ثابت:

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در فروردین ماه 1400 به شرح زیر است:

صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در روزهای فرسایشی بازار سرمایه به آرامی به کار خود ادامه می دهند و بازدهی در حد سپرده های بانکی کسب می کنند.

صندوق های “کارین” ، “کمند” و “ارمغان” 3 صندوق برتر فروردین ماه 1400 بوده اند. “داریک” تنها صندوق درآمد ثابتی بود که بازدهی منفی بدست آورد.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

صندوق‌های قابل معامله سهامی:

عملکرد صندوق های سهامی قابل معامله در بورس در فروردین ماه 1400 به شرح زیر است:

صندوق پالایشی یکم که در ماه گذشته بازدهی مثبت 27 درصد بدست آورده بود و در صدر جدول صندوق های سهامی قرار گرفته بود در این ماه ضعیف ترین صندوق سهامی لقب گرفت و با منفی 20 درصد در انتهای جدول بازدهی صندوق های سهامی جا خوش کرد.

صندوق های “آساس” ، “اطلس” و “افق ملت” 3 صندوق برتر سهامی در فروردین ماه 1400 بودند. این صندوق ها که همگی بازدهی منفی داشتند در حدود عملکرد  شاخص کل بورس بازدهی کسب کردند.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است: