همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/2/11 13:48:40 تعداد بازدید : 93

بررسی سناریو های پیش روی دلار

نویسنده : میثم رحمتی

قیمت دلار دوباره روند کاهشی خود را شروع کرده و امروز به مرز کانال 22 هزار تومان رسیده و احتمال بالایی وجود دارد که وارد این کانال مهم شود. خبرهای برجامی به شدت و با سرعت در حال انتشار است و خبرهای بسیار مثبتی از مرکز مذاکرات یعنی وین به گوش میرسد. به همین دلیل بازار ارز واکنش های متعددی را به این خبرها نشان میدهد. هر چند در روزهای گذشته بازیگران این بازار سعی بر نگه داشت دلار در کانال 23 هزار تومان داشتند ولی امروز مشاهده میکنیم دلار باز هم افت داشت و فعلا به قیمت 23070 تومان رسیده است. به همین دلیل سعی داریم سناریو های پیش روی این بازار را بررسی کنیم. 

محتمل ترین سناریو پیش رو

یکی از محتمل ترین سناریو های پیش روی بازار دلار افت تا مرز 20 هزار تومان است و بعد از آن نوسان در محدوده 20 تا 23 هزار تومان طی بازه نسبتا بلندمدت میباشد. این سناریو در صورتی است که دولت فعلی و حتی دولت بعدی از منابع آزاد شده بیش از حد برای کاهش دلار استفاده و فشار مضاعفی را وارد این بازار نکند. پیشنهاد عدم استفاده بیش از حد برای کاهش نرخ دلار به این دلیل است که تحلیل های اقتصادی از وضعیت نقدینگی کشور و وضعیت اقتصادی نشان میدهد که دلار زیر 20 هزار تومان منطق اقتصادی ندارد و در صورت ریزش زیر 20 هزار تومان خیلی سریع به بالای این عدد بر میگردد. در نتیجه اگر دولت فعلی و بعدی کارهای عجیب و غریبی در بازار دلار ایجاد نکنند، به احتمال خیلی زیاد دلار تا یک سال آینده در همین محدوده 20 تا 23 هزار تومان نوسان میکند. 

هدف دولت قیمت های زیر 20 هزار تومان

یکی از سناریو های کاهشی دلار این است که دولت فعلی بخواهد دلار را در محدوده های زیر 20 هزار تومان تا 18 هزار تومان تحویل دولت بعدی بدهد که این کار باعث فشار به دولت بعدی و بازار دلار میشود. به نظر میرسد در صورت که حتی دولت هم بخواهد دلار زیر محدوده 18 هزار تومان خیلی سخت افت میکند و نهایت ریزش دلار در همین محدوده است. اما نکته که همان اول هم بیان کردیم این است که دلار در این سناریو خیلی سریع به قیمت تعادلی خود یعنی محدوده 20 هزار تومان برمیگردد.