همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/2/11 15:53:15 تعداد بازدید : 80

حرکت معکوس بورس

نویسنده : مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت ؟

در اولین روز معاملاتی هفته جاری نماگر اصلی شاخص بورس برای دومین بار در اردیبهشت ماه به زیر کانال 1 میلیون 200 واحد رسید. شاخص کل در روز جاری با افت 1.12 درصدی به مقدار 1 میلیون و 194 هزار واحد رسید و شاخص هم وزن نیز با کاهش 1600 واحدی در مقدار 425 هزار واحدی متوقف شد. نمادهای فولاد، فملی، فارس، شستا و کچاد بیشترین تاثیرگذاری منفی بر شاخص را داشتند و نمادهای وپاسار، خبهمن و جم پیلن بیشترین تاثیر مثبت را داشتند. گروه خودوریی و بانکی و فلزی بیشترین ارزش معاملات را در روز جاری به خود اختصاص دادند. گروه هایی که با اقبال سهامدارن حقیقی بازار مواجه بودند شامل صنایع دارویی، قندی و بیمه ای بودند و در مقابل حقیقی های بازار بیشترین تزریق پول را به گروه های فلزی، سرمایه گذاری و شیمیایی داشتند. ارزش معاملاد خرد بازار امروز به مبلغ 2417 میلیارد تومان بود و سهامی به ارزش 565 میلیارد تومان نیز در مسیر حقیقی به حقوقی جا به جا شد.

بورس کالا و کامودیتی ها

بازار سهام این روزها به صورت سینوسی در نوسان است و یک هفته با حجم زیادی از معاملات به استقبال هفته آینده میرود و هفته دیگر با کرختی و حجم فروش زیاد مواجه است. در حالیکه هنوز خبرهای آنچنانی به بازار نرسیده و یا اینکه خبرهایی که بوده هنوز به قوت خودش باقی هستند اما به نظر میرسد شتاب در سفارش گذاری بین سرمایه گذاران بسیار شایع شده است. همچنان عوامل بنیادی به خوبی پیش میروند و گزارش هایی که از فروش شرکت ها به گوش میرسد همچنان جذاب هستند و به نظر میرسد شرکت ها به سودسازی خوبی در 3 ماهه برسند. در   8 روز ابتدایی اردیبهشت 1400، ارزش معاملات رینگ صنعتی بورس کالا  6056 میلیارد تومان بوده است.که حدودا به اندازه کل معاملات اردیبهشت ماه سال گذشته است. نرخ شمش فولاد در بورس کالا در آستانه ورود به سطح 12 میلیون تومان است.این به تنهایی گویای وضعیت خوب شرکتهای کامودیتی محور بورس است.

در بازار های جهانی چخبر؟

در بازار های جهانی هم وضع به همین منوال پیش میرود. متانول چین در حال سقف شکنی پی در پی است و به ۳۹۸ دلار بر هر تن رسیده است.  شتاب افزایش تقاضا و قیمت متانول از ابتدای فصل گرما به طور قابل توجهی افزایش یافته که افزایش تقاضای واحد های MTO و همچنین رشد بهای تمام شده واحدهای تولیدی به مارجین تولیدکنندگان فشار آورده و باعث رشد قیمت ها شده است. پیش بینی سان سیرز این است که این روند افزایش تقاضا و قیمت به زودی بر متانول وارداتی چین نیز تاثیر خواهد گذاشت.

متانول چین در حال سقف شکنی پی در پی است و به ۳۹۸ دلار بر هر تن رسیده ! شتاب افزایش تقاضا و قیمت متانول از ابتدای فصل گرما به طور قابل توجهی افزایش یافته که افزایش تقاضای واحد های MTO و همچنین رشد بهای تمام شده واحدهای تولیدی به مارجین تولیدکنندگان فشار آورده و باعث رشد قیمت ها شده است. پیش بینی سان سیرز این است که این روند افزایش تقاضا و قیمت به زودی بر متانول وارداتی چین نیز تاثیر خواهد گذاشت.

شنیده ها حکایت از فروش 30 هزار تن شمش فولادخوزستان با قیمت 620 دلار/تن فوب بندر امام دارد و این درحالیست که امروز معاملات شمش چین از منابع آ س آن 680 دلاردر تن سی اف آر بنادر اصلی چین و 670 دلار در تن شمش هندی گزارش شده است. افزایش قیمت حمل محموله های 30 هزارتنی تا 55 دلار در تن برای چین نیز در این میان وجود دارد.

بنابراین همه چی مهیا کننده فروش های خوب و عملکرد بهتر شرکتها به خصوص شرکت های کامودیتی محور هستند اما سهامداران همچنان بی توجه و نگران معامله میکنند.

معاملات عجیب خبهمن

بازار امروز معمولی شروع شد و به نظر میرسید با نوسانی اندک ادامه دهد اما به تدریج از حجم معاملات مثبت کاسته شد و بر فشار فروش افزوده شد تا اینکه بسیاری از نمادها از محدوده مثبت یا صفر تابلو را به صف فروش های سنگین کشاند. در این میان نماد خبهمن بسیار خوش درخشید و حجم معاملات چندین برابری نسبت به میانگین ماهانه خود را به ثبت رساند و در نهایت با ورود 16.8 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی و در مثبت تابلو به کار خود پایان داد. دو نماد مهم گروه خودرویی که شامل خودرو و خساپا است هم در نیمه اول بازار معاملات به نسبت پرحجم و نزدیک به صفر تابلو داشتند اما در ساعات پایانی به صف فروش نشستند و در کف قیمتی خود معامله شدند.

کم رونقی بانکی ها

با اینکه از نظر ارزش معاملات بانکی ها دومین گروه بعد از خودرویی ها بودند اما به نسبت هفته گذشته که در محدوده های مثبت تابلو و با صفوف خرید بسته میشدند با کم استقبالی مواجه بودند. در این گروه سهم وپاسار بود که خوب معامله شد و حمایت های خوبی از این نماد شد. بانک ملت و خاورمیانه اما با وجود معاملات خوب در دقایق آخر معاملات خوبی نداشت و با وجود قیمت پایانی مثبت به سمت منفی تابلو حرکت کرد.

دیگر گروه ها نیز وضعیتی جدای از کلیت بازار نداشتند و با معاملات خوب آغاز کردند و با افزوده شدن فشار فروش در صف های فروش قفل شدند. بعضا در نمادهایی هم تلاش هایی در راستای برچیدن این صفوف فروش صورت گرفت که چندان موثر واقع نشد.

پیش بینی بازار فردا

به نظر میرسد شاخص کل از نظر تکنیکالی و روانی در محدوده خوبی نباشد و شکسته شدن محدوده 1 میلیون و 200 هزار واحد برای دومین بار در چند روز اخیر میتواند هشدار دهنده باشد. باید دید که آیا سهامداران نسبت به این محدوده دوباره واکنش نشان خواهند داد یا خیر که با سرعت کاهش شاخص کل این احتمال کمتر هم هست.

این مطلب را حتما بخوانید: بررسی وضعیت تکنیکالی شاخص کل

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

 • محمدلاهوتی، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد: بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی در‌خصوص بازگشت ارز صادراتی سال‌۱۴۰۰، صادرکنندگان می‌توانند ۱۰۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را به‌صورت اسکناس به کشور بازگردانند.
 • اولیانوف اذعان داشت که آمریکا در نظر ندارد تحریم‎هایی غیر از تحریم‎های ناسازگار با برجام را لغو کند. نماینده روسیه در وین در گفت‌و‌گویی برخی گمانه زنی‌های اخیر رسانه‌ها در این باره را که دولت بایدن قصد دارد در راستای احیای برجام حتی تحریم‌های اعمال شده بر ایران در زمینه تروریسم، توسعه موشکی و حقوق بشر را لغو کند، رد کرد.
 • بلومبرگ گفت: قدرت‌های جهانی در تلاشند تا توافق هسته‌ای را تا اول خرداد و قبل از موعد پایان توافق ایران و آژانس انرژی اتمی احیا کنند.
 • رئیس اتاق اصناف تهران از تمدید تعطیلی بازار بزرگ تهران و اصناف قرار گرفته در گروه‌های شغلی دو، سه و چهار در چهارمین هفته متوالی خبر داد و گفت: صاحبان اصناف و مشاغل نامبرده از شنبه ١١ تا جمعه ١٧ اردیبهشت همچنان اجازه فعالیت ندارند.
 • پس از تصویب پذیرش سنگ آهن دانه بندی شرکت چادرملو در هفته های اخیر، روز چهارشنبه شاهد انتشار خبر پذیرش کنسانتره سنگ آهن این شرکت در بازار اصلی بورس کالا بودیم. براساس اطلاعیه بورس کالا، پذیرش کنسانتره سنگ آهن شرکت معدنی و صنعتی چادرملو پس از بررسی مدارک و مستندات در دویست و هشتاد و ششمین جلسه کمیته عرضه در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه جاری در بازار اصلی بورس کالای ایران مورد تصویب قرار گرفت.
 • تازه ترین گزارش بانک مرکزی از تحلیل تحولات اقتصاد کلان کشور از رشد بی سابقه نقدینگی در ۴۲ سال اخیر خبر داده است. البته بررسی ها نشان می دهد که حداقل از سال ۱۳۴۱ تا سال ۱۳۹۹ این رشد بی سابقه بوده است.  این گزارش بر خلاف ادعای قبلی رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر بی نیازی دولت به چاپ پول، تصریح می کند که ۲۷ واحد درصد از رشد ۲۹.۲ درصدی پایه پولی در پایان سال ۹۹، مربوط به ریالی کردن دارایی های ارزی غیر قابل دسترس بوده است. موضوعی که عملاً به معنای چاپ پول است.

کدال خوانی

 • افزایش سرمایه 1442 درصدی "کپارس" مورد تایید حسابرس قرار گرفت.
 • "دکپسول" گزارش شفاف سازی بر روی کدال قرار داد. با توجه به افزايش نرخ مواد اوليه و هزينه هاي دستمزد و سربار نرخ فروش هر واحد كپسول توليدي در سال 1400 به ميزان 28 درصد افزايش داشته است.
 • نمادهای معاملاتي "ملت"، "ولصنم"، "ختوقا"، "کسعدی"، "خمهر"، "ورنا"، "غزر"، "ثفارس"، "ولساپا"، "ثشاهد"، "كالا"، "ثاميد"، "حتوكا" مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي مي باشند.
 • به اطلاع مي رساند،نماد معاملاتي شركت سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي كاركنان بانك ها (وسكاب) با توجه به افشاي اطلاعات با اهميت گروه ب با محدوديت نوسان قيمت آماده انجام معامله مي باشد.
 • عدم موافقت سهامدار عمده "ساینا" با افزایش سرمایه بابت آن قسمت از آورده و مطالبات حال شده و انجام همان قسمت از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم اعلام شد.