همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/2/12 15:57:03 تعداد بازدید : 62

بازار با چاشنی اخبار سیاسی_اقتصادی

نویسنده : مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

شاخص کل بورس تهران در ادامه ریزش های روز گذشته بار دیگر با افت همراه بود و پس از کاهش 1.14 درصدی در 1 میلیون و 180 هزار واحد متوقف شد. شاخص هم وزن نیز با کاهش حدود هزار و 100 واحد در مقدار 424 هزار واحدی به کار خود پایان داد. نمادهای فولاد، فملی، شستا و فارس بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را داشتند که مجموعا منجر به کاهش بیش از 40 درصد از شاخص کل شدند. نمادهای وپاسار، وبملت و وپخش نیز بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را داشتند. وبملت، وتجارت، اپال و وبصادر نیز از جمله پرتراکنش ترین نمادهای روز جاری بودند. گروه هایی که بیشترین ورود نقدینگی حقیقی را داشتند شامل صنعت قند و شکر، املاک و مستغلات و رایانه ای بودند و در مقابل اما گروه های پتروشیمی، سرمایه گذاری و فلزی بیشترین استقبال را از سمت سهامداران حقوقی داشتند. ارزش معاملات خرد بازار به مبلغ 1579 میلیارد تومان بود و 373 میلیارد تومان سهام از پرتفوی حقیقی های بازار به پرتفوی حقوقی های بازار سرازیر شد.

در مدار نزول

بورس امروز نیز به دنبال معاملات منفی بازار دیروز روندی نزولی را طی کرد و ارزش معاملات خرد بار دیگر کاهش چشمگیری داشت. خبرهای رسیده از نشست ها حاکی از برقراری توافقی نسبی بین ایران و دیگر کشورهای 4+1 دارد که برچیدن تحریم های بانکی و خودوریی و نفت و گاز از جمله ماحصل این نشست هاست. زمانی اجرایی شدن این اتفاق هنوز مشخص نیست اما اهالی بازار به استقبال این رویداد رفته و به جز تعدادی نماد بانکی و تعدادی دیگر از گروه های مختلف، بازار تماما سرخپوش بود. نقدشوندگی خودوریی ها به شدت تحت تاثیر قرار گرفته بود و بیشترین ارزش معاملات را صنعت بانکداری و کامودیتی محور ها و سرمایه گذاری ها داشتند. هرچند توافق خبر خوبی برای اوضاع نابسامان کنونی کشور محسوب میشود اما منجر به کاهش نرخ دلار خواهد شد و ترس سهامداران بورس نیز از این است. چرا که قیمت های بورسی به نرخ دلار وابسته است. همانطور که در بالا رفتن شاخص بورس این نرخ نیز تاثیر داشت.
 اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که به گفته جمعی از کارشناسان با وجود رفع تحریم ها نرخ دلار مجال کاهش چندانی نخواهد یافت که از جمله علل آن تورم فزاینده موجود در کشور است که محار آن مستلزم تلاش توامان دولت و بانک مرکزی است. با وجود آنکه بانک مرکزی هر ساله نرخ تورم هدفی انتخاب میکند اما فعالیت های آن تا کنون خلاف جهت رسیدن به این نرخ های از پیش تعیین شده است و اقداماتی که تا کنون انجام شده از جمله چاپ پول و ... منجر به تورم زایی بیشتر در داخل کشور شده است. بنابراین با فرض ادامه این روند از سمت بانک مرکزی بعید به نظر میرسد که بتواند نرخ تورم را کاهش دهد. از طرفی دیگر بازار از اواسط تابستان گذشته رو به افول گذاشت و بسیاری معتقدند که بازار پیشتر از اینها نرخ کاهش دلار را به اصطلاح پیشخور کرده است و شاخص کل در این سطوح ارزنده است. برخی نیز همچنان معتقدند که شاخص کل هنوز گران است و سطوح پایین تری برای این شاخص مد نظر قرار داده اند. به هر حال تجربیات گذشته نشان داده که شاخص کل بیشتر از آنکه به مولفه های بنیادی و اقتصادی توجه نشان بدهد به هیجانات و انتظارات سرمایه گذاران واکنش نشان میدهد و آنچه که سرمایه گذار در آینده میبیند عامل اصلی بر بالا یا پایین رفتن این شاخص است.

رصد نمادها

در بازار امروز اما تعدادی از سهام برخلاف عموم بازار به نسبت خوب بودند. بانکی ها همچنان صدر نشین اند اما معاملات این گروه نیز نسبت به روز و روزهای گذشته کاهش داشت. وبملت و وپاسار از این میان خوب بودند. تعدای دیگر از نمادهای این گروه نیز معاملات به نسبت خوبی را پشت سر گذاشتند. وتجارت حجم معاملات خوبی را به ثبت رساند و در دقایقی نیز تلاش هایی برای برچیدن صفوف فروش اتفاق افتاد. وخاور و ونوین نیز نوساناتی داشتند و خوب بودند.

در معدنی ها دو نماد کچاد و کگل معاملات و نوسانات خوبی داشتند. فلزی ها و شرکتهای چند رشته ای چندان خوب نبودند و در میان پتروشیمی ها نیز جز یک یا دو سهم بقیه منفی بودند.

بازارهای جهانی و کامودیتی ها

در هفته گذشته شاخص دلار اندکی افزایش داشت که این امر منجر به کاهش تعدادی از کامودیتی ها از جمله نفت و فلز مس شد با این وجود تعدادی دیگر نیز افزایش قیمت داشتند من جمله نرخ بیلت ایران که به ٦٢٠ دلار/ تن FOB و اسلب ايران به ٧٥٠ دلار/ تن FOB افزايش داشتند. همچنین قیمت میلگرد CIS  در این هفته 11 دلار افزایش  داشته و 650  دلار اعلام شده است. برخی منابع معتقدند که تقاضای میلگرد در ماه می به دلیل وجود آب و هوای معتدل و افزایش ساخت و ساز در چین، بالا خواهد بود. قیمت ورق گرم CIS  این هفته 990 دلار گزارش شده است که افزایش 40 دلاری را نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد. در روز چهارشنبه 28 آوریل به دلیل کمبود مواد و بالا بودن تقاضا، قیمت ورق گرم افزایش داشته است.

همچنین قیمت آلومینیوم در چین افزایش داشت. یکی از دلایل افزایش قیمت که میتوان به آن اشاره کرد تضعیف ارزش دلار و تاثیر مثبت آن بر قیمت کامودیتی ها بوده است. اما دلیل مهم و تاثیرگذار کاهش عرضه وتولید چین می باشد. سازمان حفاظت از محیط زیست چین شرایط سخت گیرانه ای را قرار داده و بر تولیدات نظارت دارد. تولیدکنندگانی که استانداردها را رعایت نکنند اجازه تولید ندارند. در نتیجه بسیاری از تولیدکنندگان تولیدات خود را متوقف نمودند. از سوی دیگر هزینه های تولید بالا رفته که خود دلیل دیگری برای افزایش قیمت این فلز است.

بورس کالا

امروز پتروشیمی کرمانشاه 3.000 تن اوره گرانول با قیمت پایه 59.574 ریال در بورس کالا عرضه کرد. قیمت پایه امروز نسبت به هفته گذشته افزایش 3.84 درصدی داشته است. 2.075 تن از محصول عرضه شده با قیمت پایه معامله شد.

ملی مس امروز 4  هزار تن مس کاتد با قیمت پایه 2.269.709  ریال در بورس کالا عرضه کرد. قیمت پایه عرضه امروز نسبت به قیمت عرضه قبلی 3.69  درصد رشد داشته است. 660  تن از محصول عرضه شده با قیمت پایه معامله شد.

همچنین 2،000 تن شمش فایرا در قیمت 578،662 ریال عرضه شد. 60 تن از مقدار عرضه شده درهمین قیمت معامله شد. قیمت پایانی عرضه قبلی 569،655 ریال بوده است

پیش بینی بازار فردا

به نظر میرسد اگر عامل جدیدی به بازار اضافه نشود (مانند تزریق نقدینگی جدید و یا اخبار جدید در مورد توافق) در روز یا روزهای آینده شاهد کاهش بیشتر شاخص کل باشیم. مطلبی که واضح است این است که بازار هیجانی چندان قابل تحلیل نیست و حجم نقدینگی جریان و روند را مشخص خواهد کرد.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

 • طبق پیگیری‌های بورس نیوز از سازمان بورس، هیچ برنامه‌ای برای تغییر دامنه نوسان وجود ندارد. شایعه‌ای در فضای مجازی منتشر شده بود که از ۱۵ اردیبهشت دامنه به ۵+ و ۵- برمیگردد که مسئولان سازمان بورس این شایعه را تکذیب کردند.
 • نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از رایزنی هیأت‌های سه کشور اروپایی عضو برجام، روسیه و چین با هیأت آمریکایی در وین پیش از نشست عصر امروز کمیسیون مشترک برجام خبر داد.
 • عراقچی تاکید کرد: تحریم‌های موضوعی و بخشی مثل تحریم بخش انرژی ایران که شامل نفت و گاز می‌شود یا تحریم صنعت خوردو، تحریم مالی، بانکی و بنادر، براساس توافقاتی که تا الان صوت گرفته همه این تحریم‌ها باید برداشته شود و توافق هم در این زمینه وجود دارد.
 • خبرگزاری رویترز از افزایش تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی خبر داد.
 • 50 هزار تن کنسانتره سنگ آهن شرکت چادرملو به قیمت پایه 2 میلیون و 400 هزار تومان، امروز برای نخستین بار در تالار صنعتی و معدنی بورس کالا عرضه خواهد شد.
 • دبیرکل جمعیت هلال‌احمر از ورود بزرگترین محموله واکسن کرونا از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در کشور توسط این جمعیت از چین به ایران خبر داد. این محموله واکسن کرونا به میزان یک میلیون دوز از طریق جمعیت صلیب سرخ چین امروز وارد وارد فرودگاه امام خمینی(ره) شد

کدال خوانی

 • پس از افزایش سرمایه"ومعادن" از محل مطالبات و آورده نقدی به مبلغ 24,180,000 میلیون ریال و از محل سود انباشته به مبلغ 4,920,000 میلیون ریال، تعدای حق تقدم به سهامداران تعلق میگیرد. مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام از تاریخ 1400/02/09 لغایت تاریخ 1400/04/06 خواهد بود.
 • افزایش سرمایه "شاملا" از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 420000 میلیون ریال، در تاریخ 1400/02/11 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.
 • افزایش سرمایه "دتماد" از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 215000 میلیون ریال در تاریخ 1400/02/11 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.
 • #کالا و افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی از انباشته
 • گزارش توجیهی هیئت مدیرة "کالا" به منظور پیشنهادافزایش سرمایه در تاریخ 1400/02/11 به تصویب هیئت مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد.
 • نمادهای معاملاتي دانا، حفارس، روس، غالبر مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي شدند.