همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/2/13 14:21:42 تعداد بازدید : 70

کاهش های بی وقفه شاخص کل

نویسنده : مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

شاخص کل بورس تهران در معاملات روز جاری بار دیگر با کاهش همراه بود. این شاخص با افت 1.15 درصدی به مقدار 1 میلیون 167 هزار واحد رسید و شاخص هم وزن نیز با کاهش 1466 واحدی در 423 هزار واحد متوقف شد. نمادهای فارس، فولاد، فملی و شستا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند و وپاسار، وبملت و وپخش نیز مانند روز گذشته بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص داشتند. سهام وبملت، ثامید و شستا از جمله سهامی بودند که در بازار امروز بیشترین تراکنش ها را داشتند. ارزش معاملات خرد بازار امروز 1336 میلیارد تومان بود که بیشترین ارزش معاملات را در گروه های بانکی، پتروشیمی و شرکتهای چند رشته ای مشاهده کردیم. همچنین صنایعی که مورد توجه سهامداران حقیقی بودند شامل گروه های املاک و مستغلات، برق و گاز، ساخت محصولات فلزی و کانه های غیرفلزی بود. در مقابل اما گروه های فلزی، پتروشیمی و سرمایه گذاری ها نیز مورد توجه سهامداران حقوقی قرار گرفتند. مجموعا 299 میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی نیز جا به جا شد.

سرخپوشی ادامه دار

نماگر اصلی تالار بورس امروز نیز کاهش را به ثبت رساند. در شروع بازار با وجود ضعف طرف تقاضا در سمت عرضه ها نیز شاهد حجم زیادی نبودیم اما با شروع کورنومتر بازار به تدریج بر این حجم عرضه ها افزوده شد. در میانه ی زمان بازار نیز شاهد بودیم که در بعضی سهام صفوف فروش برچیده شد و تعدل نسبی برقرار بود اما برای بار دوم بر این حجم ها افزوده شد و در نهایت با 13 هزار واحد افت شاخص بازار بسته شد.

آینده از آن بانکی ها

میدانیم که با به سرانجام رسیدن توافق و برجام و برقراری سوییفت، وضعیت خوبی را در این گروه شاهد خواهیم بود. در بازار امروز هم بانکی ها همچنان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند و نماد وپاسار که در چند روز گذشته شاهد حمایت های خوب سهامدارانش بودیم با اقبال حقیقی ها مواجه شده و به نظر میرسد همچنان به روند خود ادامه دهد. وبملت نوسانات و حجم به نسبت خوبی داشت. وتجارت در ابتدای بازار در حال نزدیک شدن به سقف محدوده قیمتی خود بود اما فشار عرضه ها مجال خود نمایی به آن را نداد و در صف فروش و با حجم معاملات به نسب کمی به کار خود پایان داد. صادرات و اقتصاد نوین هم نوسانات خوبی داشتند و ونوین در آخر بازار معاملات خوبی داشت.

فلزی های سرخپوش

با شروع زمان معاملات فلزی ها تماما منفی بودند و با اینکه به نسبت دیگر گروه ها حجم های بهتری مورد معامله قرار میگرفت اما همگی در کف قیمتی بودند و با برداشته شدن یا کم حجم شدن صفوف فروش مجداا سهامداران جدیدی در این صفوف مینشستند. در ساعاتی شاهد بودیم که تلاش های در جهت تغییر روند چند نماد مهم از این گروه شد اما این نیز بی نتیجه ماند. در این میان نماد فخوز معاملات و نوسانات بهتری از دیگر سهام داشت

دیگر گروه ها و صنایع

در پتروشیمی ها تعدادی نماد مثبت تنوعی به بازار سرخپوش امروز دادند که میتوان از شگویا نام برد. در سرمایه گذاری ها هم وضع مشابه بود و وسپهر بهتر معامله شد. سیمانی ها هم بعد از روزها منفی خوردن با اندک مثبتی در سهامی مانند ساراب و سمازن به کار خود پایان دادند.  خودرویی ها اما عجیب رفتار میکنند چرا که وضعیت برای این گروه و بانکی ها باید مشابه باشد و فروش های متعادلی و یا مانند خپارس بعضا خوبی را به ثبت رساندند اما با حجم معاملات کم و در منفی معامله شدند.

بورس کالای ایران و جهان

بنا بر داده‌های ICIS اوره (فوب ایران) در  هفته اخیر با نرخ 268 دلار معامله شده و رشد 13 دلاری داشته است. همچنین نرخ اوره (فوب خلیج فارس، نت بک آمریکا) رشد 13 دلاری داشته و به 345 دلار رسیده است. از طرفی نرخ اوره (فوب بالتیک) در هفته اخیر 329 دلار بوده که رشد 7 دلاری را نسبت به هفته قبل داشته است.

11.000 تن شمش بلوم فخوز در قیمت  119.310 ریال عرضه و تا   قیمت 120.499 رقابت شد که 0.16% بالاتر از قیمت پایانی عرضه قبلی در تاریخ 7 اردیبهشت می باشد. در جریان معاملات امروز 11.000 تن با میانگین قیمت 120.266 ریال مچ شد.

120،010 تن ورق گرم در قیمت  193،416 ریال عرضه شد که قیمت پایه امروز نسبت به قیمت پایه قبلی 13.5 درصد بالاتر بود و این در حالی بود که تا قیمت 210،999 ریال رقابت شد که 9.1 درصد بالاتر از قیمت پایانی عرضه قبلی می‌باشد. در جریان معاملات امروز 152،790 تن از محصول عرضه شده با میانگین قیمت 201،743 ریال مچ شد. قیمت پایانی امروز  4.3 درصد از قیمت پایانی عرضه قبلی بالاتر است.

در بورس کالا امروز 30،000 تن اسلب شرکت فولاد هرمزگان جنوب در قیمت پایه 171,074 ریال به ازای هر کیلو عرضه شد که 26،800 تن آن معامله شد. قیمت میانگین امروز0.3 درصد از قیمت میانگین عرضه هفته ی گذشته کمتر است.

همچنین 12،000 تن شمش شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در قیمت پایه 119,310 ریال به ازای هر کیلو عرضه شد که 4،000 تن آن معامله شد. قیمت میانگین و پایه امروز 1 درصد از قیمت میانگین و پایه عرضه هفته گذشته بالاتر است.

پیش بینی بازار روز چهارشنبه

با وجود آنکه بخشی از منفی بودن بازار و ترس سهامداران شاید به دلیل روز معاملاتی قبل از تعطیلات است اما مسلما وزن کاهش نرخ ارز در این حجم فروش بیشتر است و به احتمال زیاد با همین حجم و سرعت به محدوده حمایتی 1 میلیون 150 هزار واحد نزدیک خواهیم شد.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

اخبار

 • روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با پرداختن به روابط اخیر ایران و عربستان سعودی ادعایی از طرف برخی مقامات ناشناس ایرانی و عراقی را مطرح کرد که مذاکرات جدیدی در ماه مه میان دو کشور انجام خواهد شد. ‌
 • گزارش سه ماهه نخست سال جاری میلادی اوپک نشان میدهد که تولید نفت ایران روند افزایشی یافته به میزان دوسال گذشته رسیده است. براساس گزارش اوپک، میزان تولید نفت خام ایران به تدریج درماه‌های ژانویه ۲ میلیون و ۹۸ هزارتن و در ماه فوریه به ۲ میلیون و ۱۶۷هزارتن و درماه مارس به ۲ میلیون و ۳۰۴ هزار تن رسیده که این میزان رشد در مجموع سبد نفتی اوپک رشد ۱۳۷ درصدی را رقم زده است.
 • المیادین از قول منابع اگاه گفت: واشنگتن 7 میلیارد دلار پول های بلوکه شده ایران را آزاد می کند.
 • وزیر نیرو اذعان داشت که انتظار داریم نخستین پرداخت‌ها (از سوی عراق) در روزهای آتی انجام شود و بتوانیم مسائل مالی قراردادهای خرید دو میلیون دوز و ۶۰ میلیون دوز واکسن را هم بموقع حل کنیم.
 • عراق بدهی خود را با ایران تسویه خواهد کرد. حمید حسینی، دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق می‌گوید: «مذاکراتی انجام شده است و ظاهرا توافق شده که در اولین قدم عراق چیزی حدود یک و نیم میلیارد از منابع ایران را بابت خرید واکسن پرداخت کند.»
 • در اولین روز کاری هفته میلادی در بازارهای جهانی هر بشکه نفت برنت در محدوده 66.63 دلار معامله می‌شود و قیمت نفت خام WTI  نیز به 63.5 دلار در هر بشکه رسیده است.

کدال خوانی

 • افزایش سرمایه "غمینو" از محل مطالبات و آورده نقدی به مبلغ 264820 میلیون ریال و از محل سود انباشته به مبلغ 171692 میلیون ریال در تاریخ 1400/02/12 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.
 • با اتمام مهلت استفاده از مجوز افزایش سرمایه "قرن" و موافقت سازمان بورس واوراق بهادار، مهلت استفاده از مجوز افزایش سرمایه این شرکت به مدت 30 روز و تا تاریخ 1400/03/17 تمدید گردید.
 • نمادهاي معاملاتي وتوكا، وتوصا، زكوثر، كسرا، ثبهساز مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي شد.
 • "وتجارت" گزارش شفاف سازی بر روی کدال منتشر کرد مبنی بر اینکه: با توجه به وضعیت باز ارزی مثبت این بانک در تاریخ 1399/12/30،(معادل هفتصد و نود میلیون دلار) قطعاً اعمال نرخ های جدید در تسعیر مبالغ ارزی دارای آثار درآمدی بوده، لیکن تعیین مبلغ دقیق آن منوط به تهیه صورتهای مالی پایان سال می باشد.
 • "وپاسار" گزارش شفاف سازی بر روی کدال قرار داد. با توجه به وضعیت مثبت باز ارزی بانک حدود ششصد و شصت میلیون دلار در تاریخ 1399/12/30 و همچنین با اعمال نرخ های قید شده در بخشنامه فوق الذکر و لحاظ هزینه مطالبات مشکوک الوصول و مالیات متعلقه، قطعاً بانک با افزایش درآمد مواجه خواهد گردید که تعیین آثار واقعی آن بر صورت سود و زیان بانک، مستلزم تکمیل فرآیند تهیه صورت های مالی بانک و حسابرسی آن و نیز رسیدگی مقامات مالیاتی خواهد بود.
 • طبق گزارش شفاف سازی "وکار"، با توجه به وضعیت باز ارزی مثبت این بانك حدوداً معادل 25 میلیون یورو در پایان اسفند ماه سال 1399، اعمال نرخ های جدید تسعیر برای بانك اثر درآمدی خواهد داشت لیكن تعیین آثار دقیق و كامل آن بر سود و زیان بانك (تعیین نرخ تسعیر جدید بر اقلام دارایی و بدهی پولی و نیز تاثیرآن بر ذخیره مطالبات مشكوك الوصول تسهیلات و مطالبات ارزی و غیره) منوط به تكمیل فرایند تهیه صورت های مالی بانك خواهد بود. 
 • پس از افزایش سرمایه "دقاضی"، و با توجه به حق تقدم استفاده شده توسط سهامداران فعلی، و با عنایت به انقضای مهلت استفاده از حق تقدم مذکور برای تحقق افزایش سرمایه، تعداد 3,125,999 سهم 1000 ریالی برای پذیره نویسی عمومی عرضه خواهد شد. مهلت پذیره نویسی عمومی از تاریخ 1400/02/16 لغایت تاریخ 1400/02/30خواهد بود.
 • مجوز افزایش سرمایه  976 درصدی "ملت" از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها صادر شد.