همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/3/18 15:06:18 تعداد بازدید : 91

بازار پرچالش این روزها

نویسنده : سیده مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

نماگر اصلی تالار بورس تهران طی معاملات روز جاری با 3 هزار و 300 واحد افزایش به مقدار 1 میلیون و 160 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز با رشدی اندک در 383 هزار واحد به کار خود پایان داد. نمادهای وبملت، خودرو، رمپنا و وتجارت از جمله نمادهای با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص و نمادهای فولاد، فملی و فخوز با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص ظاهر شدند. همچنین از پرتراکنش ترین نمادها میتوان از غکورش، خودرو و خساپا نام برد. گروه های خودرویی، بانکی و فلزی، صنایعی بودند که بیشترین ارزش معاملات روز جاری را به خود اختصاص دادند. از جمله گروه هایی که مورد استقبال حقیقی های بازار قرار گرفتند و بیشترین تزریق نقدینگی از سمت این دسته از سهامداران را داشتند شامل صنعت بانکی، کشاورزی و خدمات فنی بودند و در مقابل گروه های غذایی، خودرویی و رایانه ای با اقبال سهامداران حقوقی بازار مواجه شدند. ارزش معاملات خرد بازار بالغ بر 5007 میلیارد تومان بود و 244 میلیارد تومان سهام در مسیر حقیقی به حقوقی جا به جا شد.

خروج دوباره حقیقی ها

بازار امروز نیز مثبت آغاز شد و تقریبا تا 8 هزار واحد مثبت نیز حرکت کرد اما با افزایش فشار فروش در دقایق پایانی، روند حرکت شاخص معکوس شد اما در نهایت 3300 واحد نسبت به روز گذشته رشد داشت. دو صنعت مهم خودرویی و بانکی در معاملات امروز افزایش در شاخص داشتند که علاوه بر این بانکی ها خالص ورود نقدینگی حقیقی به مقدار68 میلیارد تومان را نیز به ثبت رساندند.

بانکی ها

همانطور که گفته شد بانکی ها در بازار امروز هم خوب معامله شدند. وبملت که با صف خرید مواجه بود با افزایش فشار فروش از سقف قیمتی خود فاصله گرفت اما در دقیقه آخر نوسان مثبت شدیدی را ثبت کرد. وتجارت، وبصادر و وپست نیز تقریبا روندی مشابه با وبملت داشتند. حجم معاملات در این سهام نیز قابل توجه بود. وپاسار با دو نوسان شدید مثبت و منفی در ابتدای بازار کار خود را شروع کرد و با حمایت حقوقی ها در نزدیک صفر تابلو اما مثبت به کار خود پایان داد. وکار و وخاور تا اواسط بازار با نوسان در روند مثبت تابلو در حرکت بودند اما فشار عرضه ها بر این سهام هم باعث شد تا معاملات آخر در محدوده منفی اتفاق بیوفتد.

روند مثبت خودرویی ها

از روز گذشته که بازار سهام پس از چند روز استراحت بازگشایی شد خودرویی ها خوب معامله میشوند. ارزش معاملات این گروه در روز جاری نیز از سایر صنایع بیشتر بود. حقوقی ها درصد سهم بیشتری از خریداران این نمادها را تشکیل دادند و حمایت های خوبی از این گروه شد. خودرو، خساپا، خگستر و خبهمن همگی در صف خرید معامله میشدند. در دقایقی اما این سهام نیز مطابق با روند کلی بازار با فشار فروش مواجه شدند اما مجددا به سقف محدوده خود بازگشتند.

کامودیتی های سرخ پوش

چند روزی است که قیمت های جهانی برخی محصولات کامودیتی در حال کاهش است. مهم ترین علل این کاهش نیز افزایش کرونا در کشور هند و احتمال کاهش تقاضا است اما نکته ای که تحلیلگران به آن اشاره میکنند این است که شیوع این موج جدید در هند نیز به زودی مهار خواهد شد و تقاضا مجددا قوت خواهد گرفت. بنابراین میتوان اینطور استنباط نمود که این کاهش چند روزه قیمت های جهانی چندان طول نخواهد کشید و با توجه به ضعیف شدن شاخص دلار این سناریو قوی تر خواهد بود. به هر حال صنایع کامودیتی محور در بازار روز جاری منفی بودند.

از دیگر علت منفی بودن این صنعت و مثبت بودن دو صنعت خودرو و بانکی شاید اینطور برداشت شود که اهالی بازار احتمال پیش بینی وقوع دوباره توافق برجام را محتمل تر میدانند. اما همانطور که مشاهده میکنیم به نظر میرسد این روند نیز فرسایشی شده است و اینکه چه موقع به ثمر برسد قابل پیش بینی نیست، بنابراین لازم است زمان سپری شود تا صحت این اتفاق مشخص شود. اما مطلب دیگری که ذکر کردن آن خالی از لطف نیست این است که همچنان پول ها در بین گروه های مختلف به گردش در می آید و هر روزه باعث مثبت و منفی شدن تعدادی از صنایع میشود.

بازارهای جهانی

قیمت پلی اتیلن سبک خطی چین در هفته گذشته  با افت 15 دلاری  به 1020  دلار رسید . قیمت های پلی اتیلن سبک خطی آسیا در هفته گذشته به دلیل تقاضای کم و عدم اطمینان نسبت به شیوع همه گیری در جنوب شرقی آسیا و جنوب آسیا ، تحت فشار قرار داشت.

قیمت پلی پروپیلن آسیا روند نزولی را ادامه داده و در میان تقاضای کم،  15 تا 30 دلار دیگر در مناطق مختلف  آسیا کاهش یافت. در چین ، بیشتر مشتریان خریدهای خود را به صورت رفع  نیاز ادامه می دهند. فشار فروش جزئی برای فروشندگان با در نظر گرفتن سطح قابل کنترل موجودی انبار وجود دارد. با این وجود، در میان راه اندازی کارخانه های  جدید چین در ژوئن و ژوئیه، چشم انداز می تواند ضعیف تر شود.

بنا بر داده‌های ICIS اوره (فوب ایران) در هفته اخیر با قیمت 303 دلار معامله شده و رشد 10 دلاری نسبت به هفته قبل داشته است. همچنین نرخ اوره (فوب خلیج فارس، نت بک آمریکا) افزایش 15 دلاری داشته و به 383 دلار رسیده است. از طرفی نرخ اوره (فوب بالتیک) در هفته اخیر 385 دلار بوده و رشد 10 دلاری نسبت به هفته گذشته داشته است.

بورس کالا

نرخ پایه عرضه شمش بلوم این هفته با رقم ۱۳۲،۹۹۰ ریال به ازای هر کیلوگرم تایید شد.

15.000 تن شمش بلوم فخوز در قیمت  132.990 ریال عرضه و تا همین قیمت رقابت شد که 2.5% بالاتر از قیمت پایانی عرضه قبلی در تاریخ 11 خرداد می باشد. در جریان معاملات امروز 5.000 تن با میانگین قیمت 132.990 ریال مچ شد.

در بورس کالا امروز 15،000 تن شمش شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در قیمت پایه 132،990 ریال به ازای هر کیلو عرضه شد که 5،000 تن آن معامله شد. قیمت میانگین و پایه امروز 6درصد از قیمت میانگین و پایه چهار خرداد بالاتر است.

در بورس کالا امروز 40،000 تن اسلب شرکت فولاد هرمزگان جنوب در قیمت پایه 164،000ریال به ازای هر کیلو عرضه شد که با فراتر رفتن تقاضا از عرضه با قیمت میانگین 164،337 به فروش رفت.قیمت میانگین  امروز 2 درصد از قیمت میانگین عرضه قبل در 28 اردیبهشت بالاتر بود.

ملی مس امروز 5 هزار تن مس کاتد با قیمت پایه 2.040.282 ریال در بورس کالا عرضه کرد. قیمت پایه عرضه امروز نسبت به قیمت عرضه قبلی 0.04 درصد کاهش داشته است. 4.120 تن از محصول عرضه شده با قیمت پایه معامله شد.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

 • معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی از کاهش 16 درصدی قیمت خانه در فروردین و اردیبهشت‌ماه در برخی مناطق تهران خبر داد و گفت: بازار مسکن، کاهش و پایداری قیمت‌ها را تجربه می‌کند.
 • «رافائل گروسی» در آغاز جلسه شورای حکام، با ادعای شفاف نبودن اعلامیه‌های پادمانی تهران، گفت این مسئله بر توانایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جهت اطمینان حاصل‌کردن از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران تأثیر می‌گذارد.
 • وزیر امورخارجه آلمان بیان نمود: گفت‌وگوهای وین در مورد احیای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مرحله پایانی قرار دارد. وی در ادامه افزود این واقعیت که ما در وین در خط پایان مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای قرار داریم، نتیجه استقامت و اطمینان اروپا است. ما امیدواریم که ایران اکنون به سرعت اراده سیاسی برای انجام این مذاکرات جهت رسیدن به خط پایان را نشان دهد.
 • با مجوز انجمن صنایع شوینده، نرخ انواع مایعات دستشویی و ظرفشویی، پودر و مایعات لباسشویی، صابون و خمیر دندان حداکثر ۲۵ درصد و سایر محصولات حداکثر ۲۰ درصد افزایش یافت.
 • پیش فروش سه محصول ایران خودرو و شامل پارس سال ، پژو ۲۰۷ اتوماتیک سقف شیشه ایی و دنا پالاس توروبو شارژ اتوماتیک از امروز با قیمت های ۱۴۰ ، ۲۶۸ و ۳۹۰ میلیون تومانی شروع می شود.

کدال خوانی

 • پس از افزایش سرمایه "قرن"  از محل مطالبات و آورده نقدی به مبلغ 1,000,000 میلیون ریال، به سهامداران این شرکت حق تقدم تعلق میگیرد. مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام از تاریخ 1400/03/17 لغایت تاریخ 1400/05/14 خواهد بود.
 • "وتجارت" گزارش شفاف سازی بر کدال قرار داد. بر اساس این شفاف سازی، عدم حصول نتیجه از برگزاری مزایده به اطلاع عموم رسید. موضوع مزایده، واگذاری سهام متعلق به خود در شرکت توسعه مولد نيروگاهي جهرم بود و به دلیل نبود متقاضی، عرضه سهام منتج به فروش نگردید.
 • افزایش سرمایه "شپارس" از محل مطالبات و آورده نقدی به مبلغ 260500 میلیون ریال در تاریخ 1400/03/12 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.
 • گزارش توجیهی هیئت مدیرة به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه "فلوله" از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به منظور اصلاح ساختار مالي که در تاریخ 1400/03/17 به تصویب هیئت مدیره رسید و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده.
 • گزارش توجیهی هیئت مدیرة به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه "شزنگ" از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به منظور اصلاح ساختار مالي و چگونگي انجام آن که در تاریخ 1400/03/17 به تصویب هیئت مدیره رسید و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد.
 • با توجه به دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران، نماد "کدما" با توجه به ظن دستکاری بازار (مبتنی بر اطلاعات یا معاملات)، حداکثر تا تاریخ 1400/03/23 متوقف می گردد.
 • نمادهای معاملاتي شركت هاي قند لرستان(قلرست)، صنايع جوشكاب يزد(بكاب)، توليدي مهرام(غمهرا)، آبسال(لابسا)، سرمايه گذاري مسكن شرق(ثشرق)، دوده صنعتي پارس(شدوص) مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي شدند.
 • به منظور بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی "قمرو"، تعلیق نماد معاملاتی مذکور حداکثر تا تاریخ 1400/03/31 ادامه می یابد.
 • پیرو اطلاعیه منتشر شده مورخ 1400/02/29 توسط شرکت پالایش نفت اصفهان (شپنا)، مبنی بر حضور و برنده شدن در فرایند خرید 16.67 درصد از کل سهام این شرکت، تعداد 1.583.333.336 سهم معادل 16.67 درصد از سهام شرکت نفت سپاهان به قیمت پایه هر سهم 21.480 ریال در تاریخ 1400/02/27 توسط شرکت گروه پتروشیمی تابان فردا به شرکت پالایش نفت اصفهان واگذار گردید.
 • با توجه به نیاز به بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر، نماد معاملاتی "کقزوی" حداکثر تا تاریخ 1400/03/31 تعلیق می گردد.