همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

چراغ سبز بورس به انتخابات ریاست جمهوری

تاریخ انتشار : 1400/3/29 14:55:53 تعداد بازدید : 173 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

نماگر اصلی تالار بورس تهران طی معاملات روز جاری با افزایش 1.25 درصدی در مقدار 1 میلیون و 161 هزار واحد متوقف شد. شاخص هم وزن نیز اندکی افزایش را تجربه کرد و در 370 هزار واحد ثابت ماند. نمادهای فارس، شستا و فولاد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص و نمادهای فملی، خودرو و پاکشو بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را داشتند. همچنین غکورش، ولکار و شپنا نیز از جمله پرتراکنش ترین نمادهای بازار امروز بودند. شاخص صنایعی چون پتروشیمی، پالایشی، چندرشته صنعتی و بانکی افزایش داشت. همچنین گروه خودرویی، پالایشی، فلزی و پتروشیمی بیشترین ارزش معاملات امروز را به خود اختصاص دادند. طی معاملات روز جاری گروه های پتروشیمی، چند رشته ای صنعتی و واسطه گری مالی مورد اقبال سهامداران حقیقی قرار گرفتند و در مقابل فلزی ها، خودرویی و غذایی مورد اقبال سهامداران حقوقی بودند. ارزش معاملات خرد بازار امروز بالغ بر 4427 میلیارد تومان بود.

پسا انتخابات

تالار بورس روز جاری در حالی فعالیت خود را آغاز کرد که روز گذشته سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و رئیس جمهور این دوره نیز مشخص گشت. بورس تهران از ابتدای روز جاری مثبت بود و در ادامه با قوت گرفتن حجم تقاضا، 14 هزار واحد افزایش یافت. قیمت دلار تهران اندکی افزایش یافت و قیمت سکه برعکس آن کاهش داشت. در روزهای گذشته که بازار چندان مثبت نبود شاهد این موضوع بودیم که گروه خودرویی مثبت بود و عموم نمادهای آن افزایش را به ثبت میرساندند. در بازار سبزپوش امروز اما عکس این قضیه اتفاق افتاد و به نظر میرسید پولی که در گروه خودرو باعث مثبت شدن نمادها میشد به گروه های دیگر منتقل شده و خالص ورود نقدینگی حقیقی و افزایش قیمتی را برای آنان به ارمغان آورده است. پس از مدتی بار دیگر شاهد بودیم که تعداد سهام در صف فروش بورس به زیر 200 سهم رسید که خبر خوبی است برای اهالی بازار اگر این روند و ورود پول ادامه دار باشد.

گزارشات عالی بانکی ها

گروه بانکی ها در بازار امروز دست بالا را داشتند. صورتهای مالی وتجارت و وبصادر سودسازی خوبی را نشان داد. سود هر سهم وتجارت به مبلغ بی سابقه 51 تومان بود که افزایش 51 برابری نسبت به سال گذشته خود داشته است. این نماد از ابتدای بازار امروز با صف خرید مواجه بود و در سقف قیمتی خود معامله شد. وبصادر نیز با نوسانات مثبت اول بازار به صف خرید نشست و گرچه در زمانهایی فشار فروش فزونی یافت اما سریعا به سقف قیمتی خود بازگشت و در نهایت نیز با 38 میلیون صف خرید بسته شد. دیگر نمادهای این گروه نیز وضعیت خوبی داشتند. ونوین نیز با نوسانات زیادی که داشت با توجه به اینکه به خط حمایتی خوبی رسیده بود وارد صف خرید شد و در نهایت در 449 تومان بسته شد. وآیند در این میان با صف فروش 137 میلیونی افت 4 درصدی را تجربه کرد و حجم معاملاتی زیادی را ثبت کرد.

پتروشیمی های سبزپوش

پتروشیمی ها نیز در بازار امروز خوب معامله شدند و بیشترین ورود نقدینگی حقیقی را به ثبت رساندند. تاپیکو، شفن و شپدیس بیشترین خرید حقیقی را از این گروه داشتند. شفن گزارشات ماهانه و صورتهای مالی خوبی در سال جدید منتشر کرده است. این نماد در نیم ساعت ابتدای بازار به صف خرید نشست و افزایش قیمت خوبی داشت. جم که در سقف قیمتی خود معامله میشد در میانه بازار خرید و فروشهای زیادی ثبت کرد و اندکی از سقف خود فاصله گرفت که مجددا به آن بازگشت. پتروشیمی ها در کل از وضعیت بنیادی بسیار خوبی برخوردارند و به نظر میرسد که سهامداران اندک اندک به این مولفه ها توجه کرده اند و جریان پول به این گروه را به سایرین ترجیح داده اند.

برای اطلاع از فروش ماهانه شفن اینجا کلیک کنید. 

شرکتهای چند رشته ای صنعتی

این گروه نیز خالص ورود حقیقی را ثبت کرد و از میانه بازار اقبال سهامداران به نمادهای این گروه افزایش یافت. شستا با دو کندل مثبت پرحجم به سمت صف خرید رفت. دیگر نمادهای این گروه نیز به دنبال صف نشینی شستا با اقبال سهامداران مواجه شدند. وغدیر نیز در آخرین دقایق در 1088 تومان بسته شد. وبانک نیز که از ابتدای معاملات در سقف قیمتی معامله شد با صف خرید 14 میلیونی به کار خود پایان داد.

بازارهای جهانی

فلزات پایه از جمله آلومینیوم یک هفته نزولی را سپری کردند. آلومینیوم نیز در این هفته 38 دلار کاهش داشته و در آخرین روز معاملاتی  قیمت 2،384 دلار را ثبت کرد. علت اصلی این کاهش به تقویت شاخص دلار باز می گردد.  در واقع در واکنش به نشست فدرال رزرو در روز چهارشنبه و تقویت شاخص دلار قیمت فلزات اساسی و آلومینیوم افت داشتند.

قیمت مس که روزهای ابتدایی هفته را با افت قیمت پشت سر گذاشته بود، با نشست فدرال رزرو، کاهش قیمت بیشتری را ثبت کرد و به 9،145 دلار رسید.

استایرن طی هفته گذشته 16 دلار کاهش داشت و قیمت 1،164 دلار را بر حسب سی اف ار چین ثبت کرد. قیمت این کالا بر حسب سی اف ار جنوب شرق آسیا هم تا 1،195 دلارکاهش داشته است.  افزایش سطح عرضه ها و کاهش تقاضا در بازار پایین دست تاثیر منفی خود را بر قیمت استایرن در هفته جاری گذاشته و منجر به کاهش قیمت شده است.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

  • بانک ملت با انتشار صورت های مالی حسابرسی نشده تلفیقی ۱۲ ماهه سال ۹۹ از کسب ۷۹۱ ریال سود برای هر سهم با رشد ۲۶۳ درصدی نسبت به دوره مشابه قبل خبر داد.
  • عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه و رییس هیات مذاکره کننده ایران در وین، حصول توافق هسته ای را مشروط به تامین خواسته‌های کلیدی ایران اعلام کرد و گفت: تحقق این مهم ربطی به دولت فعلی و آینده ندارد.
  • اتاق اصناف از تمدید مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی اصناف تا ۱۵ تیرماه خبر داد.
  • مسعود پاک مدیر فناوری فولاد غرب آسیا گفت: کیفیت محصولات فولاد مبارکه همپای فولادسازی پوسکو کره جنوبی است و با پشتیبانی واحد فروش، همواره رضایت مندی از محصولات حاصل شده است.
  • به نقل از ایسنا، شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ادامه دارد و تاکنون آمار رسمی از شمارش آرا اعلام نشده است. با این حال آمار غیررسمی حکایت از اختلاف زیاد آرای ابراهیم رئیسی با سایر نامزدهای انتخابات دارد.

کدال خوانی

  • نمادهاي معاملاتي(ثنوسا)، (وآذر)، (خرينگ)، (دجابر) مشمول رفع گره معاملاتي شدند.
  • "ثامید" تعداد محدودی از اراضی خود را با شرایط ویژه (نقد و اقساط بدون بهره و تهاتر) از طریق برگزاری مزایده عمومی واگذار می نماید. شایان ذکر است حجم ریالی فروش پیش بینی شده در آگهی به میزان حداقل 435 میلیارد تومان برآورد شده است که عملکرد آن در گزارشات آتی منعکس می گردد.
  • مجوز افزایش سرمایه  44% "فاراک"  از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی صادر شد.
  • نماد معاملاتي شرکت پالايش نفت شيراز (شراز1) پس از افشاي اطلاعات بااهميت گروه ب، از طريق انجام حراج ناپيوسته با محدوديت دامنه نوسان قيمت و با اعمال يك مرحله پيش گشايش، امروز شنبه مورخ 1400/03/29 بازگشایی شد.
  • نماد معاملاتي "خصدرا" پس از افشاي اطلاعات بااهميت گروه ب و رفع موارد منجر به تعليق در قالب افشاي اطلاعات با اهميت گروه الف، از طريق انجام حراج ناپيوسته بدون محدوديت دامنه نوسان قيمت و با اعمال يك مرحله پيش گشايش، امروز شنبه مورخ 1400/03/29 بازگشایی شد.

 

اشتراک با دوستان