همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

حرکت آهسته شاخص کل

تاریخ انتشار : 1400/3/30 16:36:46 تعداد بازدید : 158 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

دماسنج تالار بورس تهران طی معاملات روز جاری نیز افزایش را به ثبت رساند. بنابراین شاخص کل با افزایش هزار و 600 واحدی در مقدار 1 میلیون و 163 هزار واحد متوقف شد. شاخص هم وزن اما با کاهش همراه بود و در 369 هزار واحد به کار خود پایان داد. نمادهای شستا، فارس و نوری بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص و نمادهای فملی، خودرو و خساپا بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را داشتند. همچنین برکت، غکورش و ولکار نیز از جمله پرتراکنش ترین نمادهای بازار امروز بودند. شاخص صنایع رایانه ای و انبوه سازی افزایش داشت. همچنین گروه پتروشیمی، خودرویی و پالایشی بیشترین ارزش معاملات امروز را به خود اختصاص دادند. طی معاملات روز جاری گروه های پتروشیمی، چند رشته ای صنعتی و ساخت محصولات فلزی مورد اقبال سهامداران حقیقی قرار گرفتند و در مقابل پالایشی ها، بانکی ها و فلزی مورد اقبال سهامداران حقوقی بودند. ارزش معاملات خرد بازار امروز بالغ بر 4363 میلیارد تومان بود و 524 میلیارد تومان سهام نیز در مسیر حقیقی به حقوقی جا به جا شد.

عقبگرد شاخص کل

بازار امروز با مثبت ضعیفی آغاز کرد و افزایش تا مثبت پنج هزار را ثبت کرد اما به تدریج با افزوده شدن فشار فروش در صنایع بزرگ مانند خودرویی ها و .. از مقدار این افزایش کاسته شد تا نهایتا با حدود 1600 واحد افزایش به کار خود پایان دهد. اینطور به نظر میرسد با وجود آنکه مقدار شاخص کل مقاومت 1 میلیون و 154 هزار واحد را شکسته اما هنوز با آن درگیر است و به خوبی تثبیت نشده است. شاخص هم وزن نیز به روند کاهش خود ادامه داد. به نظر میرسد از نظر سهامداران بسیاری از نمادهای کوچک بازار هنوز در محدوده حباب قرار دارند و قیمت های آنان به محدوده جذاب نرسیده اند.

پتروشیمی ها

گروه پتروشیمی در بازار امروز با بیشترین ارزش معاملات ورود نقدینگی حقیقی را ثبت کرد. در میان این نمادها، نوری با شرایط مساعدی رو به رو است. پی به ای بازار این سهم کمتر از 5 واحد است و فروش اسفند خیلی خوبی داشت و گزارش های سالیانه خوبی را نیز منتشر کرد. طبق این گزارشات شرکت در سال گذشته 1390 تومان به ازای هر سهم بوده است. پترول که در بازار روز گذشت صعودی بود به مقدار 0.11 درصد کاهش داشت که ساعت ابتدایی نسبتا پرنوسان بود و با حجم معاملات قابل توجهی نیز همراه بود. شگویا نیز که بعد از 4 روز معاملاتی که بسته بود امروز با حدود 7 درصد مثبت بسته شد.

چند رشته ای های صنعتی

این گروه در بازار روز گذشته با حجم معاملات بسیار خوبی مواجه بود و خالص ورود نقدینگی حقیقی را به ثبت رسانده بود. در بازار امروز نیز با اقبال این سهامدارن مواجه شدند. شستا با 15 میلیارد خالص ورود پول حقیقی در سقف این محدوده معامله شد و در ساعات ابتدایی نوسان شدید منفی مثبت زیادی به ثبت رساند و حجم زیادی را جا به جا کرد. وغدیر اما در روز جاری با اقبال حقوقی ها مواجه بود که این برعکس معاملات روز شنبه بود. این نماد نیز پس از مقداری نوسان در محدوده مشخصی به تعادل رسید.

بانکی های پرنوسان

بانکی ها امروز نسبتا پرنوسان بودند و از مثبت به منفی و برعکس حرکت میکردند. نماد وتجارت با نوسان منفی سنگینی روز خود را آغاز کرد و در ادامه با نوسان همراه بود و در نهایت در مثبت به کار خود پایان داد. وبملت از ابتدای بازار با عرضه مواجه شد و در منفی بسته شد. وبصادر نسبتا متعادل بود و در دقایق پایانی اما بر حجم عرضه هایش افزوده شد.

بازارهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

 • پالایشگاه اصفهان پیشنهاد افزایش سرمایه ۱۰۱ درصدی از محل تجدید ارزیابی را با اعمال اصلاحات حسابرس به ۸۳ درصد کاهش داد.
 • مهرداد تولاییان معاون ذوب‌ آهن با اشاره به عقب افتادگی ۳ درصدی از برنامه ها به دلیل کم آبی گفت:اگر نتوان بدنه کوره‌ها را خنک نگه داشت،احتمال اتفاقات ناگوار و توقف چند ساله وجود دارد.
 • در دو ماهه اول سال جاری پایه پولی 7.3 درصد رشد نشان می‌دهد که نسبت به دوره مشابه سال قبل 1.1 درصد رشد داشته است و بخش عمده این رشد ناشی از تنخواه بودجه بوده است.
 • بانک مرکزی اعلام کرد:‌ باتوجه به کاهش انتظارات تورمی و لذا کاسته شدن از شدت منفی بودن نرخ سود حقیقی، ضرورتی برای تغییر نرخ سود سیاستی دیده نشده است.
 • نیویورک‌تایمز: تهران از آمریکا ضمانت کتبی عدم خروج از برجام درخواست کرده است.

کدال خوانی

 • افزایش سرمایه "فاراک" از محل مطالبات و آورده نقدی به مبلغ 6,286,548 میلیون ریال در روز سه شنبه مورخ 1400/04/08 برگزار خواهد گردید.
 • نمادهاي معاملاتي (حآسا1)، ( كمرجان1)، ( ومعلم1)، (گدنا1)، ( داوه1)، (ثالوند1)، ( شصدف1)، (زقيام1)، ( زفكا1)، (اوان1)، (بالاس1)، (دبالك1)، ( تبرك1)، (آ س پ1)، ( حپارسا1)، (كتوكا1)، (كتوكاح1)، (سدبير1)، (ثپرديس1)، (ثغرب1)، (ثعمرا1)، (غپآذر1)، (نطرين1)، (غديس1) امروز يکشنبه مورخ 1400/03/30 مشمول رفع گره معاملاتي مي باشند.
 • مجوز افزایش سرمایه 21 درصدی "ثپردیس" از محل سود انباشته صادر شد.
 • مجوز افزایش سرمایه 153 درصدی "تیپیکو" از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی و سایر اندوخته‌ها صادر شد.
 • افزایش سرمایه 192 درصدی "بکاب" از محل سود انباشته مورد تایید حسابرس قرار گرفت.
 • گزارش توجیهی هیئت مدیرة به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه شرکت "شفن" از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی که در تاریخ 1400/03/30 به تصویب هیئت مدیره رسید، جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد. درصد افزایش سرمایه 4111 درصد خواهد بود.
 • بخشي از معاملات انجام شده در نماد معاملاتي شركت فولاد مباركه اصفهان (فولاد) در روز جاري يكشنبه مورخ 1400/03/30 تاييد نگرديد.

 

 

اشتراک با دوستان