همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

رویگردانی دوباره حقیقی ها از بازار

تاریخ انتشار : 1400/4/16 15:22:35 تعداد بازدید : 170 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

در بازار امروز چه گذشت؟

نماگر اصلی بورس تهران طی معاملات روز جاری به تاریخ 16 تیر با افزایش کمتر از هزار واحد، در مقدار 1 میلیون و 282 هزار واحد متوقف شد. شاخص هم وزن نیز همسو با شاخص کل افزایش 0.25 درصدی داشت و در مقدار 392 هزار واحد به کار خود پایان داد. نمادهای فارس، وغدیر و رمپنا بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص و نمادهای فولاد، فخوز و شتران بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را داشتند. همچنین ولکار، برکت و فملی نیز از جمله پرتراکنش ترین نمادهای بازار امروز بودند. امروز هم شاخص صنایع زیادی مثبت بودند که گروه های سایر معادن و محصولات کاغذی بیشترین رشد از نظر مقداری را داشتند. همچنین گروه فلزی، پتروشیمی و خودرویی بیشترین ارزش معاملات امروز را به خود اختصاص دادند. طی معاملات روز جاری گروه های سرمایه گذاریها، نیروگاهی ها و هلدینگ ها با بیشترین اقبال از سوی سهامداران حقیقی مواجه شدند و در مقابل گروه بانکی، پالایشی و فلزی مورد اقبال سهامداران حقوقی بودند. ارزش معاملات خرد بازار امروز بالغ بر 6269 میلیارد تومان بود و 118 میلیارد تومان سهام نیز از سبد سهامدارن حقیقی به سبد سهامداران حقوقی منتقل شدند.

رسیدن به تعادل در آخر هفته

آخرین روز هفته میانی تیرماه با بازاری متعادل رو به رو بودیم. شاخص کل در ابتدای بازار نیز متعادل بود و تا حدود 4 الی 5 هزار واحد افزایش را نیز ثبت کرد اما در آخرین ساعت بازار شاخص کل عقب نشینی کرد تا در کمتر از هزار واحد رشد به کار خود پایان دهد. شاخص هم وزن اما رشد بهتری داشت و مشخص بود که سهامداران به سهم های کوچکتر توجه بیشترین نشان میدهند. با وجود آنکه ارزش معاملات خرد از روز گذشته کمتر بود اما کماکان بهتر از ماه های پس از دامنه نوسان نامتقارن است. نکته مثبت بازار این است که تعداد نمادهای قفل شده در صف فروش به کمتر از 120 نماد رسیده و این کاهش در روزهای گذشته محسوس و مداوم بوده.

رویگردانی حقیقی ها از فلزی ها

گروه فلزی ها که در بازار روز گذشته با استقبال خوب حقیقی ها مواجه بودند با انتشار خبر کاهش فعالیت شرکتهای این صنعت به علت قطعی مداوم برق منفی بود و این بار حقوقی ها بودند که خریدار نمادهای این سهم بودند. فولاد در ابتدای بازار با نوسان مواجه بود اما به تدریج بر حجم فروش افزوده شد و در نهایت در منفی به کار خود پایان داد. فملی که با کندل مثبت روز گذشته روند نزولی خود را شکست امروز با مثبت ضعیفی یه کندل دیگر بالای این خط روند ثبت کرد که حجم معاملات به نسبت خوبی هم داشت.

بازاراهای موازی

نرخ ها در بازارهای موازی تا به این لحظه (ساعت 2 بعد از ظهر) به شرح زیر بوده است.

 

اخبار

 • بلوک ۸ درصدی بانک صادرات در آخرین روزهای دولت دوازدهم از سوی سازمان خصوصی سازی به ارزش پایه ۳.۶ هزار میلیارد تومان روانه میز فروش بورس می شود.
 • با ابلاغیه شرکت توزیع نیروی برق، فرآیند اصلی فعالیت شرکت های فولادی و سیمانی به حداکثر مبلغ دریافتی از شبکه به میزان ۱۰ درصد دیماند مصرفی از امروز محدود شد.
 • حسن نوروزی نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ضمن تاکید بر لزوم تعیین مدیران عامل ایران خودرو و سایپا توسط سهامداران و برای کاهش مشکلات گفت: دادستانی تهران باید به گرانی خودرو ورود کند.
 • معاون وزیر راه و شهرسازی از افزایش وام طرح ملی مسکن به ۲۵۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: هزینه ساخت هر مترمربع واحد طرح ملی مسکن ۴ میلیون تومان است.
 • خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که ایران قصد دارد تا به تولید اورانیوم فلزی غنی شده تا خلوص 20 درصد بپردازد.
 • تهران با دعوت از شماری از رهبران و چهره‌های سیاسی افغانستان و همچنین میزبانی از رهبران ارشد سیاسی گروه طالبان، زمینه را برای آغاز همگرایی میان گروه‌های مختلف افغانستان فراهم کرده و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بروز تنش‌های سیاسی و نظامی در افغانستان به کار بسته است.

کدال خوانی

 • گزارش توجیهی هیئت مدیرة غصینو به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از محل سود انباشته که در تاریخ 1400/04/15 به تصویب هیئت مدیره رسید و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد.
 • نمادهای معاملاتي حپترو, خپويش، ثامان، ثشرق، کساوه، ساربیل و زماهان مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي شدند.
 • نماد معاملاتي شركت هاي صنعت غذايي كورش(غكورش)، كشت و صنعت پياذر(غاذر)، پارس دارو(دپارس)، بيمه آسيا(آسيا)، ليزينگ رايان سايپا(ولساپا)، صنايع كاشي و سراميك الوند(كلوند) پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه مبني بر تقسيم سود نقدي، بدون محدوديت نوسان قيمت با استفاده از مكانيزم حراج بازگشایی شدند.
 • با عنایت به مجوز افزایش سرمایه گوهران از محل مطالبات و آورده نقدی و سود انباشته تعدادی حق تقدم به سهامدارن تعلق میگیرد. مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام از تاریخ 1400/04/16 لغایت تاریخ 1400/06/13 خواهد بود.
 • افزایش سرمایه 143 درصدی البرز از محل سود انباشته و سایر اندوخته ها مورد تایید حسابرس قرار گرفت.
 • نماد معاملاتي شرکت فرآوري زغال سنگ پروده طبس (كپرور1) جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام در روز يکشنبه مورخ 1400/04/20 در پايان معاملات امروز چهارشنبه مورخ 1400/04/16 متوقف شد.

 

 

اشتراک با دوستان