زمان مطالعه 8دقیقه

انواع مجامع شرکت های بورسی

نویسنده: حمیدرضا گروسی ها
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته
فهرست مطالب
سرمایه گذاری سریع

فقط با 3 کلیک

سرمایه گذاری در کاریزما را تجربه کنید.

* حداقل مبلغ قابل پرداخت 1,100,000 ریال

یکی از مهم ترین اصولی که همه سهامداران باید راجع به آن بدانند، مجامع است.مجامع خود به چند دسته تقسیم می شوند که هرکدام در زمان لازم تشکیل می شوند.در این مقاله مجامع و انواع آن را بررسی کرده و نحوه شرکت در مجمع، مشاهده اطلاعیه مجامع و بازه های زمانی ضروری برای مجمع را شرح خواهیم داد.

مجمع چیست؟

جلساتی که سهامداران و مدیران یک شرکت تشکیل می­ دهند تا در مورد وضعیت شرکت و فعالیت ­های آن تصمیم گیری کنند مجمع گفته می­ شود.بر اساس قانون تجارت، انواع مجامع بورسی در شرکت­ های سهامی عام به سه نوع تقسیم می­ شوند :

  1. مجمع عمومی عادی سالیانه
  2. مجمع عمومی فوق العاده
  3. مجمع عمومی موسس

به طور کلی دعوت به هر نوع مجمعی اعم از سالیانه یا عادی یا فوق العاده بر عهده هیئت مدیره شرکت است که از طریق درج آگهی در روزنامه رسمی و کثیر الانتشار یا سامانه کدال انجام می گیرد. در آگهی مذکور تاریخ ساعت و مکان برگزاری مجمع و همچنین نوع آن مورد اشاره قرار می گیرد و نشر آن نباید کمتر از ده روز و بیشتر از ۴۰ روز قبل از تاریخ مجمع باشد.

انواع مجمع

حال به توضیح هریک از مجامع و علت تشکیل آن ها می پردازیم:

مجمع عمومی عادی سالیانه

مجمع عمومی عادی سالیانه با هدف رسیدگی به صورت‌های مالی شرکت، رسیدگی به گزارش مدیران و بازرسان شرکت و همچنین تصویب میزان سود نقدی تقسیمی بین سهام‌داران تشکیل می‌شود. این مجمع با حضور حداقل بیش از نیمی از سهام‌داران شرکت رسمیت پیدا می‌کند و تنها یک بار در سال برگزار می‌شود. طبق قانون تجارت ایران شرکت‌های سهامی موظف هستند که مجمع عمومی عادی سالیانه خود را حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالی‌شان برگزار کنند. در نتیجه از آنجایی که سال مالی اکثر شرکت‌های بورسی پایان اسفند ماه است، اکثر مجامع شرکت‌ها نیز در خرداد و تیر ماه برگزار می‌شوند.

اقداماتی که در مجمع عمومی عادی سالیانه انجام می شود به شرح زیر می باشد:

۱-انتخاب هیات مدیره

۲-انتخاب بازرسان شرکت

۳-تصویب ترازنامه

۴-تقسیم منافع

۵-تصویب یا رد پیشنهاداتی که از طرف هیات مدیره و یا بازرسان و سهامداران شرکت ارائه می شود.

۶-تعیین خط مشی شرکت و تصویب و یا اقدام به هر عملی که به صلاح شرکت باشد.

بر طبق ماده ۹۰ قانون تجارت تقسیم سود و اندوخته بین سهامداران، پس از تصویب مجمع عمومی عادی جایز خواهد بود و تقسیم ده درصد از سود خالص بین سهامداران الزامی است.

مجمع عمومی فوق العاده

در شرایط اضطراری که نیاز به تصمیم فوری در شرکت احساس می شود و زمان برای برگزاری مجمع عمومی وجود ندارد، مجمع عمومی فوق العاده تشکیل می شود.

مجمع عمومی فوق العاده، جهت تصمیم گیری در رابطه با مواردی اعم از افزایش سرمایه، تغییر در ترکیب اعضای هیئت مدیره، انحلال شرکت و یا اصلاح اساسنامه تشکیل می­شود. در این مجمع دارندگان بیش از 50% سهامی که حق رای دارند باید شرکت کنند و تصمیم­ گیری ­ها همواره با اکثریت دو سوم آرا مورد تایید خواهد بود.اقداماتی که در مجمع عمومی فوق العاده انجام می شود به شرح زیر می باشد:

1-تغییرات در اساسنامه شرکت

2-تغییرات در سرمایه شرکت

3-انحلال شرکت قبل از موعد  
 
4-تصویب سهام ممتاز

5-هرگونه تغییرات در امتیازات سهام ممتاز

6-انتشار اوراق قرضه

7-تصمیم به تبدیل شرکت از سهامی خاص به سهامی عام

8-تبدیل سهام بی نام به با نام و بالعکس

مجمع چیست؟

مجمع عمومی موسس

مجمع عمومی موسس در ابتدای تاسیس شرکت با اهدافی اعم از انتخاب مدیران و بازرسان، تصویب اساسنامه شرکت، رسیدگی به گزارش موسسین، احراز پذیره نویسی سهام شرکت و اطلاع رسانی دعوت سهامداران در روزنامه کثیرالانتشار تشکیل می­شود.

پس از اعطای وظایف به اعضا، مدیران و بازرسان می بایست کتباً قبول مسئولیت کنند و پس از امضا رسماً به عنوان عضو قانونی شرکت در پست مدیریت یا بازرس به حساب می آیند. پس از این مرحله، رسماً شرکت تشکیل شده و اعضا می توانند هر یک در چارچوب وظایف و مسئولیت های خود گام بردارند.

نکاتی مهم در مورد مجمع شرکتها 

  1. معمولا۲ روز کاری قبل از برگزاری مجمع شرکت، نماد معاملاتی آن در تابلوی بورس متوقف خواهد و دیگر قابل معامله نخواهد بود. پس اگر قصد ندارید تا در جلسه مجمع شرکت کنید باید سهام خود را قبل از آن بفروشید.

  2. تصمیماتی که در مجامع شرکت‌های بورسی گرفته خواهد شد از قبیل تقسیم سود نقدی یا افزایش سرمایه، مشمول تمام افرادی که در این تاریخ سهام‌دار شرکت هستند خواهد شد.

  3. 2 روز بعد از برگزاری مجمع شرکت، نماد معاملاتی آن شرکت بازگشایی خواهد شد. همانطور که گفته شد تصمیماتی که در مجمع گرفته می‌شود مشمول افرادی خواهد شد که در تاریخ برگزاری مجمع، سهام‌دار شرکت بوده‌اند.البته در برخی موارد مثل افزایش سرمایه ها ممکن است نماد شرکت مدت طولانی تری متوقف باشد.پس اگر شما بعد از بازگشایی نماد، سهام خود را بفروشید همچنان مشمول تصمیماتی که در مجمع گرفته شده است, هستید.
  1. اگر در مجامع شرکت‌های بورسی، سود نقدی تصویب شود، معمولا در روز بازگشایی نماد، این سود از قیمت قبل از مجمع سهم کسر می‌شود و قیمت تئوریک سهم در هنگام بازگشایی برابر خواهد بود با قیمت روز قبل از مجمع منهای سود تقسیمی تصویب شده در مجمع.ممکن است این قیمت به دلیل عرضه و تقاضا در زمان بازگشایی متفاوت با فرمولی که گفته شده باشد.
  1. طبق قانون تجارت، شرکت‌ها تا ۸ ماه پس از تاریخ برگزاری مجمع فرصت دارند که سود نقدی را بین سهام‌داران توزیع کنند. برخی شرکت‌ها خیلی زود سود نقدی را بین سهام‌داران تقسیم می‌کنند و برخی دیگر تا آخرین مهلتی که دارند این سود را پرداخت نمی‌کنند. پس باید دقت داشته باشید که قبل از برگزاری مجمع آگهی زمان‌بندی پرداخت سود را مطالعه کنید تا بهتر بتوانید در مورد شرکت یا عدم شرکت در مجمع تصمیم گیری کنید.

  2. اگر سود نقدی تقسیمی شرکت در مجامع شرکت‌های بورسی شامل شما شود و در تاریخ معین شده آن را از شرکت دریافت نکنید، شما همچنان این سود را از شرکت طلبکار هستید؛ حتی اگر چند سال بعد هم به شرکت مراجعه کنید می‌توانید آن سود را دریافت کنید.

  3. اگر قصد دارید که در مجامع سهم خود شرکت کنید، یک روز قبل از مجمع با کارت ملی خود به نشانی موجود در آگهی تشکیل مجمع مراجعه کرده و برگه ورود به مجمع را دریافت کنید.هم چنین هر سهامداری می تواند به شخص دیگری وکالت داده تا به جایش در مجمع شرکت کند.

نحوه شرکت در مجمع تقسیم سود

چگونه از زمان و مکان برگزاری مجمع با خبر شویم؟

قبل از برگزاری مجمع، آگهی دعوت به مجمع از طریق سامانه کدال codal.ir در اختیار سهام‌داران قرار می‌گیرد. در مجمع عادی سالیانه علاوه بر آگهی دعوت به مجمع، گزارش‌های مالی شرکت از قبیل صورت‌های مالی سالانه حسابرسی شده به همراه کلیه یادداشت‌های پیوست آن و همچنین گزارش فعالیت هیئت مدیره و جدول زمان‌بندی پرداخت سود نقدی پیشنهادی توسط هیئت مدیره نیز منتشر می‌شود.

شرکت‌ها باید تاریخ، محل تشکیل و دستور جلسه مجامع عمومی خود را در سامانه کدال، روزنامه رسمی شرکت و همچنین وبسایت شرکت اطلاع‌رسانی کنند تا سهامداران بتوانند در مورد نگهداری یا خرید و فروش سهام تصمیم‌گیری کنند.

اطلاع از تصمیمات مجمع

اگر سهامدار شرکتی هستید و موفق به حضور در مجمع آن نشدید، می توانید از طریق سایت کدال به نشانی codal.ir سهم مورد نظر خود را جستجو کرده و اطلاعیه ها و تصمیمات مجمع را دنبال کنید.

مقاله پیشنهادی: سامانه کدال چیست و چه کاربردی دارد؟

سوالات متداول:

-اگر قبل از مجمع سهم را بفروشیم، سود نقدی به ما تعلق می گیرد؟

خیر، برای اینکه سود نقدی تصویب شده در مجمع به شما تعلق بگیرد حتما باید با سهم به مجمع بروید، حتی اگر این سهام را یک روز قبل از بسته شدن سهم برای تشکیل مجمع خریداری کرده باشید.

-برای شرکت در مجمع چه کاری باید کرد؟

برای اینکه بتوانید در مجمع شرکت کنید، روز قبل از آن به آدرس مجمع و یا شرکت نموده و کارت حضور در مجمع را دریافت کنید.

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

کارگزاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
کارت هدیه کاریزما دارید؟