زمان مطالعه 10دقیقه

بهترین سرمایه گذاری در ایران

نویسنده: حمیدرضا گروسی ها
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

یافتن بهترين سرمايه گذاري در ايران با توجه به تورم افسارگسیخته یکی از مهم ترین دغدغه های همه مردم است.در این مقاله باتوجه به آمار و ارقام تاریخی انواع سرمایه گذاری در ایران را بررسی کرده و راهکارهای حفظ ارزش پول با توجه به تورم بالا را بررسی کرده و در انتها هم بیشترین بازدهی بین بازارها را معرفی خواهیم کرد.

پرسودترین بازار سرمایه گذاری در ایران چیست؟

بهتر است قبل از اینکه به بهترین روش سرمایه‌گذاری در ایران بپردازیم به این سوال مهم پاسخ دهیم، چرا باید سرمایه گذاری کنیم؟ در کشوری مثل ایران که درگیر تورم شدید است، حفظ ارزش پول و جا نماندن از تورم دغدغه تمام کسانی است که نگران سرمایه و پول خود هستند. شما با سرمایه گذاری می توانید علاوه بر حفظ ارزش پول، از تورم نیز پیشی بگیرید. در این مقاله به پرسشی بسیار مهم یعنی پرسودترین روش سرمایه گذاری در ایران چیست؟ پاسخ خواهیم داد.

راه های سرمایه گذاری در ایران

اگر قصد سرمایه گذاری با پس انداز خود را دارید راه های مختلفی پیش روی شما است که باهم مزایا و معایب هرکدام را بررسی کرده و در نهایت بهترین روش سرمایه گذاری در ایران را می شناسیم.

1-بورس

سرمایه گذاری در بازار بورس بهترین نوع سرمایه گذاری به گواه تاریخ و ارقام است. از تنوع بالا در سرمایه گذاری شامل انواع صندوق ها، سهام از صنایع مختلف تا امکان تحلیل و مشورت با خبرگان بازار بورس مهم ترین مزایای بازار بورس است. از دیگر مزایای این بازار می‌توان به امکان سرمایه گذاری با پول کم، نقدشوندگی مناسب، قابلیت سرمایه‌گذاری غیر حضوری، امکان مدیریت ریسک و شفافیت اطلاعاتی بالا اشاره کرد.
شما می‌توانید بدون آموزش سرمایه گذاری در بورس نیز از مزایای بازار بورس بهره‌مند شوید. برای این کار کافی است واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری کنید تا یک تیم متخصص و با تجربه، مدیریت دارایی شما را برعهده بگیرند.

2-زمین و مسکن

سرمایه گذاری در زمین و مسکن نیاز به سرمایه چند صدمیلیونی و حتی چند میلیاردی دارد. از این رو معمولا اشخاص درآمدهای خود را در بازارهای دیگری نظیر بورس، طلا و … که نیاز به سرمایه اولیه کمتری دارند، سرمایه‌گذاری می‌کنند. سرمایه گذاری درملک مزیت مهم کسب درآمد ماهیانه از آن را دارد. بااجاره دادن ملک، نه تنها اصل سرمایه از تورم حفظ می شود بلکه با کسب مبلغی به صورت ماهیانه، سود دیگری را هم به سرمایه گذار اعطا می کند. اما همانطور که گفته شد برای سرمایه گذاری در این بازار به سرمایه بالاتری نیاز است.البته به تازگی اولین صندوق املاک و مستغلات در بازار سرمایه راه اندازی شده که با ثبت نام در کارگزاری کاریزما می توانید واحد های این صندوق را به راحتی خرید و فروش کنید.
ریسک های جدی ای که این نوع سرمایه گذاری را تهدید می کنند، نقدشوندگی پایین و داشتن تخصص برای خرید در مناطق مناسب هستند.

بهترین روش سرمایه گذاری در ایران

3-طلا

مزیت طلا بر برخی از نوع های دیگر سرمایه گذاری نقدشوندگی نسبتابهتر و بازدهی دوگانه است. به دلیل تعیین نرخ طلا بوسیله نرخ جهانی انس، طلا می تواند هم از نوسان قیمت انس و هم با نوسان قیمت دلار، بازدهی داشته باشد.مزیت دیگر طلا، امکان سرمایه گذاری با مبالغ کم است.
از جمله ریسک های متوجه این نوع سرمایه گذاری، ریسک ناشی از اصل و یاتقلبی بودن و مکان نگهداری آن به عنوان یک کالای فیزیکی می باشد. با روی کارآمدن صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا، نه تنها این ریسک ها از بین رفته اند، بلکه دغدغه خرید و فروش و مالیات طلا نیز برطرف شده است.

4-ارزهای خارجی مانند دلار

بازار ارز یکی از انواع روش های سرمایه گذاری پرریسک و پرنوسان است و پارامترهای بسیار زیادی نظیر روابط خارجی، روابط اقتصادی شامل واردات و صادرات، سیاست های دولتی و سیاست های کلی بانک مرکزی بر آن تاثیرگذار است. از طرف دیگر، ممکن است در شرایط خاصی خرید و فروش ارزهای پر استفاده مانند دلار و یورو، با محدودیت‌های جدی همراه شود و نگهداری مقدار زیادی از آن‌ها مطابق قانون تخلف به شمار رود. بنابراین سرمایه گذاری در این بازار جز سرمایه گذاری پرریسک بوده و  در بازه های زمانی کوتاه مدت نیز نوسانات زیادی را خواهد داشت.

5-خودرو

خودرو در ایران به عنوان یک کالای سرمایه‌ای محسوب شود. اما عواملی همچون محدودیت خرید و تفاوت نرخ بین بازار آزاد و کارخانه و مشکلاتی از قبیل نقل و انتقال و نقدشوندگی پایین، هزینه تعمیرات و بیمه از معایب سرمایه گذاری در این بازار است. با توجه به ریسک های ناشی از خرید خودروی دست دوم نیز، این سرمایه گذاری پر ریسک و با نقدشوندگی پایین است.البته به تازگی با ورود خودرو به بورس کالا امکان خرید آن با قیمت های کمتر از بازار و بدون قرعه کشی فراهم شده است.

6-سپرده های بانکی

بسیاری از افراد سپرده گذاری در بانک و دریافت سود بانکی را به عنوان یک سرمایه‌گذاری مناسب می‌شناسند. اما داده‌های تاریخی نشان داده است که طی سالیان گذشته، سود بانکی بسیار کمتر از میزان تورم بوده است. به بیان دیگر سپرده های بانکی در حفظ قدرت خرید و ارزش پول کارآمد نبوده است. سرمایه گذاری در سپرده بانکی کم ریسک ترین نوع سرمایه گذاری بوده و متناسب باریسک کم، سود کمتری را نسبت به انواع دیگر سرمایه گذاری به همراه خواهد داشت.با سرمایه گذاری گذاری در صندوق مختص اوراق دولتی کاریزما نه تنها ریسکی متوجه سرمایه شما نیست، بلکه از سود روزشمار هم بهره مند می شوید.صندوق مختص اوراق دولتی سودی متناسب با سپرده های بلندمدت بانکی را نصیب دارندگان خود می کند.

پرسودترین سرمایه گذاری در ایران در کدام حوزه است؟

برای یافتن پاسخ این سوال ابتدا باید افق دید سرمایه گذاری خود را بدانیم. همانطور که میدانید بازارهای مختلف در ایران برای سرمایه گذاری وجود دارند که مزایای و معایب هرکدام به تفضیل در بالا گفته شد.در ادامه بهترین بازارها برای سرمایه گذاری در کوتاه مدت و بلند مدت را بررسی خواهیم کرد.

سرمایه گذاری در ایران

بهترین سرمایه گذاری کوتاه مدت در ایران

در کوتاه مدت ممکن است هربازاری بیشترین بازدهی را داشته باشد، گاهی به دلیل تنش های سیاسی دلار، گاهی به دلیل اخبار مختلف خودرو و گاهی هم بورس یا مسکن.طبق آمار هم بازدهی بازارها در کوتاه مدت متفاوت بوده و بستگی به شرایط اقتصادی، سیاسی و عرضه تقاضا دارد.

این مقاله را حتما بخوانید: خلاقانه ترین روش های سرمایه گذاری با پول کم در ایران

بهترین سرمایه گذاری بلند مدت در ایران

در بلند مدت اما همواره یک بازار بیشترین بازدهی را داشته است.طبق جدول زیر که از بازدهی دوره های مختلف بازارهای قابل سرمایه گذاری در ایران تهیه شده است، به خوبی نشان می دهد که بازدهی بازارسرمایه در بلند مدت از بقیه بازارها بیشتر بوده است. 
همانطور که در جدول پایین می بینید بهترین سرمایه‌ گذاری در ایران 1401 تا به اینجا دلار بوده است.هم چنین پرسودترین سرمایه گذاری در بازار ایران در سال 1400 تا به امروز خودرو بوده است.اما هرچه افق دید سرمایه گذاری بلند تر شده است بازدهی بازار سرمایه از بازارهای دیگر پیشی گرفته است.نتیجه گیری مهم دیگری که از جدول فوق بدست می آید، نیاز به افق دید بلندتر در بازار بورس است. هرچه نگاه شما به این بازار کوتاه مدت تر باشد امکان کسب بازدهی مناسب و بیشتر از بقیه بازارها برای شما کمتر است.

بازدهی ها تا 23 آبان 1401 محاسبه شده اند.

سرمایه گذاری در بازار سرمایه

حال که به بیشتر بودن بازدهی بازار سرمایه نسبت به بقیه بازارها در بلند مدت رسیدیم باید بدانیم که چه روش هایی برای سرمایه گذاری در بازار بورس ایران وجود دارد:

1- خرید سهام

یکی از راه های سرمایه گذاری خرید مستقیم سهام و کسب سود از نوسان قیمت آن و تقسیم سود در مجامع شرکت ها است.راهی که شاید برای مبتدی ها و کسانی که دانش و تجربه کافی در این زمینه ندارند سخت باشد.

2- صندوق های سرمایه گذاری

یکی از روش هایی که این روزها مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفته صندوق های سرمایه گذاری است. این صندوق ها طیف وسیعی از دارایی هارا شامل می شوند. به عنوان مثال صندوق سرمایه گذاری کهربا مبتنی بر طلا است. یعنی دارایی های آن را سکه تشکیل داده و متناسب با نوسان قیمت طلا در ایران، قیمت این صندوق ها هم نوسان می کند.
مثالی دیگر صندوق های سهامی هستند. این صندوق ها پرتفوی خودرا به خرید سهام اختصاص داده و متناسب با آن ارزش دارایی های صندوق و قیمت هر واحد آن نوسان می کند. مزیت این صندوق ها نسبت به خرید سهام، مدیریت دارایی و خرید و فروش توسط تیمی خرفه ای و با تجربه است. همین امر باعث می شود که این صندوق ها بتوانند سود قابل قبولی را نصیب سرمایه گذاران کنند.

چرا سرمایه گذاری در بورس خوب است؟

سرمایه گذاری اینترنتی در ایران  با بازار سرمایه و بورس میسر شده است. هم چنین سرمایه گذاری در بورس امکان سرمایه گذاری در حوزه هایی که تخصص لازم نداریم را فراهم کرده است. امکان نقد شوندگی، مقایسه بازدهی و شفافیت اطلاعاتی از دیگر مزایای سرمایه گذاری در بورس است.

بهترین سرمایه گذاری در ایران

چگونه می‌توان بهترین روش سرمایه گذاری را شناسایی کرد؟

برای یافتن بهترین روش سرمایه گذاری ابتدا باید افق زمانی مورد نظر خود را تعیین کنید. اگر به دنبال بازاری هستید که در بلندمدت بتواند بازدهی خیلی خوبی را نصیب شما کند، بازار سرمایه یا همان بورس بهترین انتخاب است.

سوالات متداول:

- برای شروع فعالیت در بورس چه باید کرد؟

برای شروع فعالیت سرمایه گذاری در بورس ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و سپس در کارگزاری کاریزما ثبت نام کنید.

- آیا بدون دانش و مهارت یا بدون صرف زمان هم می‌توان در بورس سرمایه گذاری کرد؟

همانطور که گفتیم صندوق های سرمایه گذاری بستری مناسب برای تمام کسانی هستند که دانش و زمان کافی برای سرمایه گذاری در بورس را نداشته اما می خواهند از سود آن در بلند مدت استفاده کنند.

- بهترین سرمایه گذاری در ایران چیست ؟

در کوتاه مدت بازارهای مختلفی ممکن است از دیگران پیشی گرفته و سود های بالاتری محقق کنند. اما طبق آمار در بلندمدت همواره بازار بورس بالاترین بازدهی را ثبت کرده است.

- برای سرمایه گذاری در بورس حداقل به چه مبلغی نیاز است؟

طبق مصوبه جدید سازمان بورس حداقل میزان سرمایه گذاری در سهام و صندوق های قابل معامله در بورس 500 هزارتومان است.

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری خودرو

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین