زمان مطالعه 7دقیقه

بهترین صندوق های سرمایه گذاری + بازدهی صندوق ها

نویسنده: حمیدرضا گروسی ها
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری، پیداکردن پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری است.در این مقاله بازده صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط  و طلا را بررسی کرده و بهترین صندوق سرمایه گذاری در هر دسته را معرفی خواهیم کرد.

صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری نقش واسطه مالی را دارند، به این گونه که سرمایه اشخاص را جمع آوری کرده و بوسیله تیم تحلیل و با نظر مدیر صندوق اقدام به سرمایه گذاری در ابزارهای مالی گوناگون می کند. بدین وسیله ورود سرمایه و افراد غیرحرفه ای به بازار سرمایه تسهیل شده و این افراد هم می توانند از فرصت های مناسب بازار سرمایه بهره مند شوند. 

تعریف صندوق سرمایه گذاری به طور خلاصه نهاد مالی واسطی است که سرمایه گذاری را برای افراد غیر حرفه ای تسهیل کرده و با ابزارهای در دست ریسک آن را کاهش می دهد.با توجه به اینکه در سال های گذشته انواع بیشتر و جدیدتری از جمله صندوق های طلا، مسکن و جسورانه به بازار سرمایه وارد شدند، امکان سرمایه گذاری در ابزارهایی جز سهام را فراهم کرده اند.هم چنین ورود صندوق هایی مثل صندوق تضمین و صندوق های مختص اوراق دولتی، امکان سرمایه گذاری برای افرادی که ریسک پذیری پایینی داشته و دنبال سود مطمئن هستند را فراهم کرده است. 

در مجموع صندوق‌های سرمایه‌گذاری با توجه به امکانات و توانایی‌هایی که در اختیار دارند، تلاش می‌کنند که سرمایه‌گذاری در بازار را جذاب‌تر کرده و فرصت‌ها و انتخاب‌های بیشتری را با ریسک کمتر و بازدهی بالاتر برای سرمایه‌گذاران فراهم کنند. تنوع صندوق‌ها متناسب با خواسته‌ها و انتظارات سرمایه‌گذاران گوناگون از جمله مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.برای یافتن پربازده ترین صندوق سرمایه گذاری تا آخر این مقاله همراه ما باشید. 

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری

برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری نمیتوان تنها به یک ملاک بسنده کرد. به عنوان مثال نمیتوان گفت بهترین صندوق های سرمایه گذاری گزینه ای است که در ماه گذشته بیشترین بازدهی را داشته، یا صندوقی که در سال گذشته بهترین عملکرد را نشان داده، یا صندوق درآمد ثابت بهتر از صندوق مختلط است، یا صندوق های سهامی سود بیشتری دارند، یا …
در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری گزینه‌های زیادی تاثیرگذار هستند. سرمایه‌گذار نیز باید یکسری مراحل را طی کند تا راحت تر بتواند صندوق سرمایه گذاری مناسب خودش را انتخاب کند.مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری عبارتند از:
1.    ریسک پذیری فردِ سرمایه‌گذار
2.   بازدهی صندوق های سرمایه گذاری
3.    بررسی شرایط اقتصادی کشور
4.    مقایسه و انتخاب بهترین صندوق

مقاله پیشنهادی:چگونه بهترین صندوق سرمایه گذاری را انتخاب کنیم؟

که در این مقاله تمرکز ما بر روی شناسایی پربازده ترین صندوق سرمایه گذاری است.قبل از اینکه به بهترین صندوق سرمایه گذاری اشاره کنیم باید انواع صندوق های سرمایه گذاری را بشناسیم:

انواع صندوق های سرمایه گذاری

نحوه معامله:

صندوق های سرمایه گذاری به دو دسته کلی قابل معامله (etf) و صدور و ابطالی تقسیم بندی می شوند. صندوق های قابل معامله قابلیت معامله و خرید و فروش در پنل های کارگزاری توسط سهامداران را دارند. اما برای خرید و فروش صندوق های صدور و ابطالی باید از طریق سایت هر صندوق اقدام به خرید و فروش کرد.
پس بزرگ ترین تفاوت این دونوع صندوق روش معامله صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

تقسیم سود ماهانه:

صندوق های سرمایه گذاری مقدار درآمد یا سود نقدی که بابت سهام و اوراق قرضه موجود در سبد دارایی‌های خود به دست می‌آورند را به عنوان درصدی از ارزش خالص دارایی (NAV) اعلام و در طول سال و به صورت دوره‌ای، به سرمایه‌گذاران خود پرداخت می‌کنند. در واقع برخی صندوق ها در برهه هایی مشخص سود محقق شده خودرا بین دارندگان تقسیم خواهند کرد.

بهترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت (Fixed Income) یکی از انواع صندوق های مشترک می باشد که با حداقل ریسک، بازدهی مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران می ‏کند و اشخاصی که در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت سرمایه گذاری میکنند افراد ریسک گریزی هستند که میخواهند سود قابل قبولی هم به دست بیاورند.در واقع صندوق های درآمد ثابت یک سرمایه گذاری مطمئن در ایران محسوب می شوند.
طبق مصوبات سازمان بورس، صندوق های درامد ثابت موظفند که حداقل 75% از دارایی هایشان را به اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی، و سپرده بانکی اختصاص دهند. همین امر باعث حداقل شدن ریسک صندوق های درآمد ثابت می شود.
بهترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت در بازه یک ساله منتهی به 15 اسفند به شرح زیر هستند:

پربازده ترین صندوق درآمد ثابت

بهترین صندوق سرمایه گذاری سهامی

صندوق سرمایه گذاری سهامی یکی از انواع صندوق‌های سرمایه گذاری است که عمده اوراق موجود در پرتفوی یا سبد دارایی‌های آن را سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تشکیل می‌دهند. به این معنا که تمرکز اصلی این صندوق بر سهام است و قسمت بسیار کمی از سبد دارایی‌های این صندوق به اوراق درآمد ثابت مانند سپرده بانکی و اوراق مشارکت و اوراق دولتی مانند اخزا تعلق می‌گیرد.
بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در بازه یک ساله منتهی به 15 اسفند به شرح زیر هستند:

پر بازده ترین صندوق سهامی

بهترین صندوق سرمایه گذاری مختلط

صندوق سرمایه گذاری مختلط نوعی از صندوق های سرمایه گذاری مشترک است که معمولا دارایی‌های خود را با نسبت 40 تا 60 درصد در بازار سهام و 40 تا 60 درصد در اوراق با درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی – اوراق مشارکت و … سرمایه‌گذاری می‌کنند.هرچه مقدار سرمایه‌گذاری در بازار سهام بیشتر باشد انتظار سودآوری بیشتر می‌شود و به دلیل طبیعت نوسانی بازار سهام میزان ریسک‌ افزایش می‌یابد. از سویی دیگر در بازار رکودی مدیر صندوق می‌تواند با ایجاد تغییر در ترکیب دارایی های صندوق و سرمایه گذاری بیشتر در اوراق با درآمد ثابت نسبت به سهام، ریسک را در این صندوق کاهش دهد.

بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در بازه یک ساله منتهی به 15 اسفند به شرح زیر هستند:

پربازده ترین صندوق مختلط

بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا

صندوق ‌های سرمایه‌گذاری طلا (Gold Funds)، یکی از انواع صندوق سرمایه ‌گذاری مشترک و قابل معامله (ETF) در بورس کالا هستند. این صندوق ‌ها سرمایه مشتریان خود را به جای خرید سهام، روی وجه نقد و اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌ گذاری می‌ کنند. صندوق‌ های طلا حداقل ۷۰ درصد از دارایی خود را در خرید سکه طلا سرمایه‌ گذاری می ‌کنند و مابقی را در اوراق با درآمد ثابت. 
بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در بازه یک ساله منتهی به 15 اسفند به شرح زیر هستند:

پر بازده ترین صندوق طلا

بهترین صندوق سرمایه گذاری با سود ماهانه

برای یافتن بهترین صندوق های سرمایه گذاری با سود ماهانه کافیست در جداول پربازده ترین صندوق ها، صندوق هایی که تقسیم سود ماهانه دارند را پیدا کنید.

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;