زمان مطالعه 4دقیقه

شرکت های تامین سرمایه چیست؟

نویسنده: کاریزما
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

شرکت‌ها برای اینکه سرمایه مورد نیاز خود را تامین کنند، چند راه پیش رو دارند. یکی از این راه‌ها وام گرفتن از بانک است و راه دیگر استفاده از شرکت‌های تامین سرمایه. راه دوم راه جذاب‌تری است، چرا که شرکت‌ها مجبور به بازپرداخت سود وام خود نیستند و یک همکاری دو سویه خواهند داشت.

شرکت تامین سرمایه چیست:

شرکت های تامین سرمایه که زیر مجموعه ی نهاد های مالی هستند، نه یک شرکت سرمایه گذاری هستند و نه یک بانک‌، بلکه یک واسطه مالی هستند که در بازار سرمایه حضور دارند و فعالیت های متنوعی از قبیل: کارگزاری، معامله گری، بازارگردانی، سبدگردانی، مشاوره سرمایه گذاری، پذیره نویسی، تعهد پذیره نویسی، ارزیابی ریسک مالی،افزایش سرمایه گذاری و مشاوره برای ادغام شرکت ها انجام می دهند. شرکت های تامین سرمایه در واقع بومی شده بانک سرمایه گذاری به انگلیسی: Investment Bank هستند که در سراسر دنیا وجود دارند و به عنوان یکی از بخش‌های سیستم بانکداری فعالیت می‌کنند. اما در ایران زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار هستند و فعالیتشان به صورت مستقل است. حداقل سرمایه شرکت های تامین سرمایه باید هزار میلیارد ریال باشد اما در برخی موارد و با موافقت شورای عالی بورس ممکن است این رقم تا ۳۰۰ میلیارد ریال هم کاهش یابد.

وظایف شرکت تامین سرمایه :

 

۱- تامین مالی شرکت ها:

هنگامی که یک شرکت دولتی یا خصوصی برای تامین سرمایه مورد نیاز خود به شرکت‌های تامین سرمایه مراجعه می‌کند، این شرکت‌ها از طریق انتشار اوراق بهادار مربوط به شرکت  درخواست کننده در بازار بورس و یا جذب سرمایه گذاران و در اختیار قرار دادن آنها به شرکتی که نیاز به تامین مالی داشته باشد اقدام می کنند. شرکتهایی که نیاز به منابع مالی دارند، به عنوان ناشر اوراق بهادار شناخته می شوند و شرکت‌های تامین سرمایه به عنوان واسطه این اوراق بهادار را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند و وجوه جمع‌آوری شده را به ناشر اوراق تحویل می‌دهند. اگر شرکتی بخواهد وارد بورس شود و سهامش به صورت عرضه اولیه ارائه شود شرکت‌های تامین سرمایه تمام مراحل ثبت و اخذ مجوزهای لازم را انجام می‌دهند.

۲- مدیریت دارایی ها:

یکی از کارهایی که شرکت های تامین سرمایه انجام می‌دهند، مدیریت دارایی‌هایی شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری است. صندوق های سرمایه گذاری زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند. شرکتهای تامین سرمایه با داشتن دانش، تجربه و متخصصین حوزه بازارهای مالی می‌توانند مدیریت دارایی شرکت‌ها و صندوق‌ها را به دست گیرند و با توجه به استراتژی‌های مالی متنوعی که دارند، پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها و کمترین هزینه را داشته باشند.

3- مشاور در سرمایه گذاری:

یکی دیگر از کارهای شرکت های تامین سرمایه مشاوره در خصوص سرمایه گذاری برای شرکت ها می باشد. شرکت‌ها با استفاده از مشاوره آن‌ها می‌توانند مسیر درستی در پیش گیرند و بتوانند قیمت‌گذاری مناسبی روی سهام خود داشته و به حداکثر سود برسند. همچنین در مسیر طولانی مدتی در کنار شرکت‌ها باشند و منابع مالی و امور سرمایه‌گذاری آن‌ها را مدیریت کنند تا بتوانند در جای درستی استفاده کنند و بازده خوبی بدست آورند. این موضوع به توسعه و پیشرفت بازار مالی کمک بسزایی خواهد کرد. البته فعالیت شرکت های تامین سرمایه بیش از این سه حوزه است و با استفاده از پیشرفت دانش و تکنولوژی اطلاعات، خدمات بیشتری ارائه می‌دهند.

اسامی تامین سرمایه های فعال در ایران:

 1. تامین سرمایه امین
 2. تامین سرمایه امید
 3. تامین سرمایه بانک ملت
 4. تامین سرمایه بانک مسکن
 5. تامین سرمایه تمدن
 6. تامین سرمایه لوتوس پارسیان
 7. تامین سرمایه سپهر
 8. تامین سرمایه کاردان
 9. تامین سرمایه نوین

سود یا درآمد شرکت های تامین سرمایه

این شرکت‌ها در قبال انجام خدمات مذکور و پذیرش ریسک‌های مالی در فرآیند پذیره‌نویسی انواع اوراق بهادار کارمزد متناسبی را که حدود آن توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شده، دریافت می‌کنند. علاوه بر این سایر درآمدهای شرکت‌های تامین مالی به شرح زیر است:

 • درآمد تعهد پذیره‌­نویسی یا کارمزد تعهد پذیره­‌نویسی
 • درآمدهای مربوط به خدمات مشاوره عرضه و پذیرش
 • درآمدهای مربوط به خدمات بازارگردانی اوراق بهادار
 • درآمدهای معامله و مبادله به حساب خود و سرمایه‌­گذاری با سرمایه شرکت
 • مدیریت دارایی‌­ها شامل مدیریت صندوق­‌های سرمایه گذاری
 • سایر درآمدها

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

کارگزاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;