زمان مطالعه 9دقیقه

صندوق بخشی فلزات چیست؟

نویسنده: سید مریم حسینی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

صندوق بخشی فلزات از انواع صندوق‌های بخشی است که در صنعت فلزات اساسی سرمایه‌گذاری می‌کند. این صندوق به تازگی به بورس معرفی شد‌ه است. سرمایه‌گذارانی که قصد خرید سهام دلاری و به‌خصوص فلزی را دارند، استقبال زیادی از این صندوق می‌کنند. 

در این بخش از مجله کاریزما به معرفی صندوق بخشی فلزات، مزایا، محدودیت‌ها و همچنین نحوه خرید آن اشاره می‌کنیم.

صندوق بخشی فلـزات چیست؟

پیش از هر چیز، باید به این سوال پاسخ دهیم که "صندوق بخشی به کدام نوع از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار سرمایه گفتـه می‌شود؟"

صـندوق بخشی به نوعی از صندوق‌های سهامی گفتـه می‌شود که عمده دارایی‌ خود را در یک بخش یا صنعت از بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌کند. لذا بستـه به صنعت یا گروهی که این نوع از صندوق‌ها در آنها سرمایه‌گذاری می‌کنند، نام بخصوصی دارند. به عنوان مثال، صندوق بخشی شیمیایی یا پتروشیمی که پیش از این در بازار سرمایه وجود داشتند. صندوق بخشی فلزات اساسی نیز نوعی از این صندوق‌های سهامی هستند که موضوع مقاله حال حاضر است.

صندوق بخشی فلزات حداقل 70% از پرتفوی خود را به سهام و حق تقدم سهام گروه فلزات اساسی اختصاص می‌دهد. انواع گروه‌های فلزات اساسی در بازار سرمایه شامل شرکت‌های فعال در تولید آهن، فولاد، آلومینیوم، مس، سرب، نیکل و روی هستند. مابقی دارایی این صندوق باتوجه به محدودیت‌های آن می‌تواند در موارد زیر سرمایه‌گذاری شود:

 • گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی
 • اوراق با درآمد ثابت بدون ضامن و با رتبه اعتباری قابل قبول
 • اخذ موقعیت خرید در قرارداد اختیار معامله سهام (مربوط به دیگر صنایع به جز فلزات اساسی)
 • سهام و حق تقدم سهام پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس (مربوط به دیگر صنایع به جز فلزات اساسی)

در جدول زیر الزامات و محدودیت‌های سرمایه‌گذاری صـندوق‌های بخشی فلزات اساسی در انواع اوراق بهادار نشان داد‌ه شد‌ه است:

ترکیب پرتفوی صندوق بخشی فلزات

صندوق بخشی فلزات اساسی برای چه کسی مناسب است؟

گروه فلزات اساسی پس از گروه پتروشیمی، بزرگترین صنعت بازار بورس ایران است. عمده سهام این گروه صادرات محور و دلاری است. به دلیل رشد پیوستـه نرخ دلار در کشور ما انتظار رشد قیمت در این صنعت نیز وجود دارد. همین موضوع باعث جذابیت بالای سرمایه‌گذاری در سهام فلزات اساسی شد‌ه است.

با این‌حال، یافتـن سهام ارزنده و بنیادی در این صنعت و خرید آن در قیمت‌های ارزان برای بسیاری از ما دشوار است. برای این امر، می‌بایست زمان زیادی را صرف تجزیه و تحلیل و یافتـن سهام با پتانسیل کنیم تا در نهایت بتوانیم چند سهم جذاب بیابیم. این اتفاق زمانیکه فرصت یا دانش کافی در زمینه تحلیل را نداریم، دشوارتر نیز می‌شود و امکان دارد از رشد این صنعت جا بمانیم.

خبر خوب اینکه صندوق بخشی فلزات اساسی برای مرتفع کرد‌ن این نیاز سرمایه‌گذاران بازار طراحی شد‌ه است. بنابراین هنگامیکه فرصت را برای سرمایه‌گذاری در صنعت فلزات اساسی مناسب دیدیم، با خیال راحت نماد این صندوق را خریداری می‌کنیم. چراکه پرتفوی صنـدوق‌های بخشی فلزات اساسی نیز مانند دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوسیله یک تیم مجرب فعال در بازار سرمایه مدیریت می‌شود.

مزایای صندوق های بخشی فلزات اساسی

تاکنون در توضیح کارکرد صندوق بخشی به تعدادی از مزایای آن اشاره کرده‌ایم. اما خالی از لطف نیست که به بررسی سایر مزایا و همچنین محدودیت‌های این نوع از صندوق‌ها بپردازیم.

با خرید صندوق بخشی، از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

 • مدیریت حرفه‌ای

مانند هر صندوق سرمایه‌گذاری دیگری، صندوق‌های بخشی بوسیله یک تیم تخصصی و فعال در حوزه مالی مدیریت می‌شود. این افراد با کمک دانش و تجربه‌ای که در بازار سرمایه دارند، سهام را ارزیابی می‌کنند. سپس ارزنده‌ترین آنها را در بهترین قیمت انتخاب و بازدهی مدنظر خود را محقق می‌کنند.

این مزیت شاید مهم‌ترین دلیل برای سرمایه‌گذارانی باشد که اقدام به خرید این صندوق‌ها می‌کنند. چرا که علاوه‌بر صرفه‌جویی در وقت و هزینه، باعث می‌شود بازدهی بالاتری نیز کسب کنند. بنابراین هنگام انتخاب صندوق بخشی باید به تیم مدیریت آن نیز توجه کافی شود.

 • نقدشوندگی بالاتر

یکی از نقاط قوت بازار سرمایه به خودی خود نقدشوندگی بالای آن است. اگر هنگام خرید سهام دقت کافی نداشتـه باشیم و به‌موقع از سهم خارج نشویم امکان دارد در صف فروش، ارزش دارایی ما کاهش یابد.

خوشبختانه صندوق‌های بخشی فلزات اساسی، اینچنین نیست و نقدشوندگی بالاتری دارند؛ چراکه دارای رکن بازارگردانی هستند. این نقطه قوتی است که صندوق بخشی فلزی نسبت به خرید سهام فلزی دارد.

 • کاهش ریسک غیرسیستماتیک

صنـدوق بخشی فلزی، در سبدی از سهام فلزات اساسی سرمایه‌گذاری می‌کند. این موضوع ریسک مرتبط با هر شرکت را به حداقل می‌رساند. سرمایه‌گذاری تنها بر روی یک سهم به دلیل وقوع اتفاقات غیرمترقبه می‌تواند پرمخاطره باشد. در این صورت، سرمایه با ریسک زیادی مواجه می‌شود. صندوق بخشی، این بخش از ریسک سرمایه‌گذاری را به حداقل می‌رساند. به این جهت که تحلیلگران صندوق‌های بخشی، مدام در حال ارزیابی سهام هستند.

 • خرید سهام دلاری

صنعت فلزات اساسی، به دلیل داشتـن شرکت‌های صادرات محور، جذابیت بسیار بالایی برای سرمایه‌گذاران بورس دارد. دلیل این موضوع نیز وابستگی بالای این صنعت به نرخ دلار است که باعث شد‌ه سهام این گروه با نام سهام دلاری نیز شناختـه شود.

با خرید صندوق بخشی فلزی، می‌توانید اطمینان داشتـه باشید در صنعتی سرمایه‌گذاری کرده‌اید که متناسب با حرکت دلار رشد می‌کند. به علاوه، بهترین سهام موجود در این گروه را با صرف کمترین زمان ممکنم خریداری کرده‌اید.

چگونه در صندوق فلزات اساسی سرمایه گذاری کنیم؟

برای خرید صندوق بخشی فلزی و انجام معاملات آن، تنها کافی‌ست کد بورسی یا آنلاین داشتـه باشید. سپس با ورود به سامانه معاملاتی و جستجوی نماد و ثبت سفارش، واحدهای این صندوق را خریداری کنید. لازم به ذکر است که صندوق بخشی فلزات نیز از نوع قابل معامله است. بدین معنی که با حداقل مبلغ مصوب سازمان بورس (500 هزار تومان)، امکان سرمایه‌گذاری در آن را خواهید داشت.

مقایسه بازدهی شاخص کل و فلزات اساسی

دانستیم که صنعت فلزات اساسی دومین گروه بزرگ بازار سرمایه پس از صنعت شیمیایی (پتروشیمی) است. در تصویر زیر نسبت ارزش گروه‌های مختلف بازار سرمایه را مشاهده می‌کنید. همانطور که در این تصویر مشخص است، فلزات اساسی حدود 13 درصد کل ارزش بازار بورس و فرابورس است. 

ارزش معاملات گروه‌های مختلف بازار

نکته دیگر اینکه سهام این گروه به عنوان سهام دلاری شناخته می‌شوند. دلیل این موضوع صادرات محور بودن عمده شرکتهای فعال در این صنعت است. به همین دلیل قیمت محصولات و عمده مواد اولیه شرکتهای تولیدی آهن و فولاد با نوسانات نرخ دلار افزایش می‌یابد. این موضوع باعث می‌شود قیمت سهام صنعت فلزات اساسی نیز متناسب با دلار، افزایش یابد. 

در بازار سرمایه شاخص کل بورس میانگین وزنی_ارزشی کلیه سهام موجود ریالی و دلاری است. از سوی دیگر عمده سهام گروه فلزات دلاری است. از آنجا که نرخ دلار در کشور ما همواره افزایشی بوده، این موضوع باعث می‌شود بازدهی درصدی شاخص گروه فلزات از شاخص کل بورس در دوره زمانی مشابه بیشتر باشد. در تصویر زیر این موضوع کاملا مشخص است. 

شاخص کل و شاخص فلزات اساسی

حال فرض کنید به جای شاخص فلزات اساسی در سبدی متشکل از بهترین سهام فلزی سرمایه‌گذاری کنید. مسلما می‌توان انتظار بازدهی بیشتر از این دو شاخص داشت. صندوق فلزی که تمام ویژگی‌های یک صندوق سرمایه‌گذاری را دارد دقیقا در جهت آسان‌تر کردن سرمایه‌گذاری ایجاد شده است.

صندوق فلز کاریزما

گروه مالی کاریزما با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق فلزی جدیدی به بازار سرمایه معرفی کرده است. صندوق بخشی فلزات دایا که با نماد "متال" شناخته می‌شود، به زودی پذیره نویسی آن صورت می‌گیرد. شما می‌توانید برای خرید این صندوق از روز شنبه 8 مهرماه به پورتال کارگزاری خود مراجعه کنید. سپس با جستجوی نماد «متال»، پرتفوی متشکل از بهترین سهام فلزی را خریداری کنید که توسط یک تیم حرفه‌ای مدیریت می‌شود.

برای اطلاع بیشتر و شرکت در پذیره نویسی بر روی دکمه زیر کلیک کنید. 

خلاصه ای از صندوق فلزات

صندوق فلزات یک نوع از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخشی است. صندوق بخشی به صندوق سرمایه‌گذاری سهامی گفته می‌شود که عمدتا در سهام یک صنعت خاص سرمایه‌گذاری می‌کند. بنابراین از این تعریف متوجه می‌شویم صندوق فلز عمده دارایی‌های خود را در سهام گروه فلزات اساسی سرمایه‌گذاری می‌کند. 

مزایای صندوق فلزی شامل:

 • مدیریت حرفه‌ای
 • نقدشوندگی بالاتر
 • کاهش ریسک 
 • امکان سرمایه‌گذاری در سهام دلاری

است.

سوالات متداول

صندوق بخشی فلزات چیست؟ 

نوعی صندوق بخشی است که بیش از 70% پرتفوی خود را در سهام گروه فلزی سرمایه‌گذاری می‌کند. 

خرید صندوق بخشی فلزی چه مزیتی دارد؟

مدیریت حرفه‌ای، نقدشوندگی بالا، امکان سرمایه‌گذاری در سهام دلاری و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری به دلیل تشکیل پرتفوی حرفه‌ای از جمله مزایای صندوق بخشی فلزی است. 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
بازگشت به وبسایت