زمان مطالعه 8دقیقه

صندوق جسورانه چیست؟

نویسنده: حمیدرضا گروسی ها
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

فعالیت اصلی صندوق جسورانه چیست؟

سرمایه گذاری خطر پذیر یا سرمایه گذاری جسورانه  به سرمایه گذاری بر استارتاپ‌ها گفته می‌شود.بدلیل وجود ریسک‌های بالقوه در مسیر موفقیت و همچنین احتمال بسیار کمِ موفقیت‌های بزرگ در استارتاپ‌ها، به سرمایه گذاران در مراحل مختلف توسعه یک استارتاپ‌، خطر پذیر یا جسور گفته می‌شود. از طرفی بدلیل بالا بودن مبالغ مورد نیاز استارتاپ‌ها برای رشد و افزایش مقیاس، معمولا سرمایه گذاران خطر پذیر اشخاص حقوقی؛ شرکت‌ یا صندوق‌هایی هستند که سرمایه در دسترس خود را از مجموعه‌ای از افراد و نهادهای ثروتمند (صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌ها و بیمه‌ها، نهادهای خیریه و دانشگاهی، شرکت‌های بزرگ و…) تأمین کرده‌اند. 


نتایج مطالعات گسترده‌ از دهه ۸۰ میلادی تاکنون، شاهدی بر وجود رابطه مثبت میان استارتاپ‎ها و رشد اقتصادیِ هر کشور در سطح کلان است.به طور کلی جهت‌گیری اقتصاد به سمت فعالیت‌های مبتنی بر تکنولوژی و دانش‌ از مزیت‌های رقابتی اقتصادهای توسعه‌یافته ا‌ست.استارتاپ‌ها نه‌تنها با نوآوری در خلق ارزش به بازسازی مرزهای صنایع فعلی یا خلق صنایع جدید می‌پردازند بلکه به افزایش پویایی، اشتغال، درآمد ملی، سطح رفاه شهروندی و شرکتی و همچنین به شکل‌گیری گسترده‌ترِ فعالیت‌های اقتصادی مشابه در جامعه کمک می‌کنند.اهمیت فعالیت‌های کارآفرینی مبتنی بر دانش و تکنولوژی در رشد یک جامعه تا حدی مطرح است که یکی از دلایل برتری اقتصاد امریکا، اکوسیستمِ بالغ و همیشه پویای کارآفرینی در این کشور معرفی می‌شود.


و اما داستان تمامی استارتاپ‌ها با یک ایده شروع می‌شود. ایده‌ای که قابلیت تبدیل شدن به راهکاری نو برای رفع نیازی پنهان از مشتری و یا راه‌حلی بهتر نسبت به راه‌حل‌های موجود برای رفع نیازهای آشکار او را داشته باشد. بدیهی‌ست که استارتاپ برای جذب سرمایه انسانی توانمند، تبدیل  ایده به محصول، معرفی محصول به بازار هدف، تسخیر بازار هدف، رشد و افزایش مقیاس‌ و در نهایت دستیابی به برتری در صنعت خود به منابع مالی بسیار زیادی نیاز دارد.

صندوق سرمایه گذاری جسورانه چیست

سرمایه گذاری در صندوق های جسورانه چقدر سود دارد؟ 

بازده این سرمایه گذاری می‌تواند بازه‌ای از ضرر مطلق تا سود های چند صدهزار درصدی باشد.
در ادامه همراه ما باشید تا بفهمیم که صندوق جسورانه (Venture Capital Fund) چیست؟


صندوق جسورانه چیست؟

تعریف صندوق جسورانه به طور خلاصه نوعی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک است که پول را از سرمایه‌گذارانی که قصد مشارکت دارند، گردآوری نموده و مبالغ مورد نظر را در کسب و کارهای نوپای کوچک و متوسط که پتانسیل رشد بالایی دارند سرمایه‌گذاری می‌کند. در واقع این صندوق‌ها، نوعی سبد دارایی تشکیل می‌دهند. از آنجایی که تأمین مالی استارت آپ را هزینه بر است و اشخاص حقیقی قادر به مشارکت حداکثری نیستند، معمولا سرمایه‌گذاران خطر پذیر را اشخاص حقوقی تشکیل می‌دهند. دلیل نامگذاری صندوق‌ جسورانه نیز همین امر است. این اشخاص حقوقی شامل شرکت‌ یا صندوق‌هایی هستند که سرمایه خود را از افراد و نهادهای بانکی، بیمه ای، بازنشستگی و… تأمین کرده‌اند.


صندوق جسورانه مناسب چه افرادی است؟

صندوق های جسورانه بازدهی بالایی دارند زیرا یک کسب‌وکار آنلاین نوپا در بدو امر، رشد بالایی دارد و طبیعی است که سرمایه‌گذار را هم به سود خوبی می‌رساند؛ اما در نقطه مقابل، این سرمایه‌گذاری می‌تواند ریسک بالایی داشته باشد چون به همان نسبت ممکن است پروژه شکست بخورد و سرمایه گذار هم ضرر کند. بنابراین برخلاف سرمایه گذار فعال در سهام که تنها در معرض ریسک‌های سیستماتیک مربوط به اقتصاد کلان، تورم و یا ریسک بازار است، سرمایه گذار خطر پذیر در معرض انواع مختلفی از ریسک‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک از قبیل ریسک‌های اندازه بازار در دسترس، شدت رقابت، قوانین و مقررات، مقیاس‌پذیری، مدل درآمدی، خروج از سرمایه‌گذاری و… خواهد بود. بنابراین ویژگی خطر پذیر بودن علاوه بر ریسک‌های بسیار در این نوع سرمایه‌گذاری، به احتمال بسیار کمِ موفقیت‌های بسیار بزرگ در استارت آپ‌ها بر می‌گردد.بنابراین این نوع صندوق ها مناسب افراد ریسک پذیر است.

مقاله پیشنهادی: صندوق سرمایه گذاری شاخصی چیست؟

ترکیب دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه

این صندوق ها در طرح‌ها و شرکت‌های تازه تأسیس سرمایه گذاری می‌کنند. براساس مقررات سرمایه گذاری، معمولاً ترکیب دارایی صندوق جسورانه بین ۵۰ تا ۶۰ درصد در پروژه‌های نوپا و مابقی سرمایه خود را به سپرده‌های بانکی یا اوراق با درآمد ثابت اختصاص می‌دهند.

ترکیب دارایی صندوق جسورانه

تفاوت صندوق جسورانه با سایر صندوق ها در چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری پروژه و صندوق جسورانه هردو نوعی از صندوق‌های تأمین مالی هستند. تفاوت اصلی صندوق‌ پروژه ای و صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در ترکیب دارایی آن‌هاست. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه ای معمولا چیزی بیشتر از ۹۰ درصد سرمایه روی پروژه مورد نظر سرمایه‌گذاری می‌شود در حالیکه دارایی صندوق جسورانه در سرمایه‌گذاری روی پروژه نوپا حداکثر ۶۰ درصد است. این تفاوت ترکیب دارایی‌ها روی سیاست‌های صندوق و میزان ریسک پذیری و سوددهی آن‌ها تاثیر گذار است. میزان ریسک پذیری صندوق‌ جسورانه نسبت به صندوق پروژه بیشتر است و در مقابل به همین نسبت میزان سوددهی صندوق های جسورانه نیز بالاتر است. تفاوت دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و پروژه‌ای در امکان سرمایه‌گذاری افراد حقیقی در این صندوق‌ها است.
واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق های جسورانه به دلیل ریسک بالا تنها توسط نهادهای مالی و افراد ثروتمند تهیه می‌شوند در حالیکه برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های پروژه این شرط وجود ندارد و همه افراد می‌توانند در این نوع صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند. این صندوق‌ها به دلیل تمرکز بر سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های نوپا با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک متفاوتند. تمامی کسب و کارهایی که سرمایه‌گذاری جسورانه دریافت می‌کنند، پتانسیل رشد و ریسک بالاتری نسبت به سایر صندوق‌ها دارند،  بنابراین برای افق سرمایه‌گذاری بلند مدت مناسب هستند.


میزان ریسک صندوق جسورانه

ریسک و بازدهی سرمایه گذاری در صندوق جسورانه به عوامل متعددی وابسته  است و تنها باید از سوی افرادی صورت پذیرد که تحمل پذیرش چنین ریسکی را داشته باشند زیرا هیچ تضمینی نه تنها بر کسب سود، بلکه بر بازگشت سرمایه اولیه نیز وجود ندارد.از جمله اینکه حفظ سرمایه و کسب بازدهی بستگی بسیاری به موفقیت شرکت سرمایه‌پذیر دارد و در صورت شکست طرح یا پروژه، سرمایه صندوق نیز از بین می‌رود. به سرانجام رسیدن طرح‌ها نیز می‌تواند به وضعیت اقتصادی کشور و جهان، طرح‌های دولتی، تورم، واردات مواد اولیه و محصولات مرتبط و سایر موارد بستگی داشته باشد.

ریسک صندوق جسورانه
با توجه به حوزه‌های مختلفی که این نوع صندوق ها در آن‌ها سرمایه گذاری می‌کنند، می‌توانند ریسک سرمایه گذاری متفاوتی نیز داشته باشد. تغییر بودجه دولتی اختصاص داده شده به حوزه‌های مورد نظر، اعمال محدودیت‌ها، کاهش واردات یا صادرات، نوسانات نرخ ارز و سایر عوامل نیز باعث ایجاد ریسک  می‌شوند. همچنین هزینه‌های صندوق نیز می‌تواند سبب از دست رفتن سود یا سرمایه شود. وجود رقبا و اشباع بازار نیز یکی دیگر از ریسک‌های تأثیرگذار بر منابع مالی صندوق های جسورانه است.


مزایای سرمایه گذاری در صندوق جسورانه

مزایای صندوق جسورانه کدام است؟ در حال حاضر در بسیاری از نقاط جهان، از انواع مختلفی از صندوق جسورانه برای راه اندازی کسب و کارهای جدید و دانش بنیان در حوزه ها و علوم مختلف استفاده می شود. به طور کلی مزایای استفاده از این صندوق ها را می توان به 2 بخش تقسیم کرد:
1- سرمایه گذاری: در واقع به دلیل ریسک بالایی که افراد به دلیل سرمایه گذاری در این صندوق ها متحمل می شوند، بازدهی مورد انتظار آن ها نیز بیشتر از حد معمول و یا تورم موجود در جامعه است.
2- تامین مالی: به دلیل ماهیت این نوع صندوق ها، کسب و کارهای بسیاری در حوزه دانش بنیان و نوپا می توانند از مزایای تامین مالی برای گسترش فعالیت و معرفی محصول جدید استفاده کنند.

چگونه در صندوق جسورانه سرمایه گذاری کنیم؟

نحوه‌ی سرمایه‌گذاری در صندوق جسورانه مانند دیگر صندوق های سرمایه گذاری است. درصورتی که صندوق جسورانه مورد نظر قابل معامله باشد، از طریق سرچ نماد آن در پنل کارگزاری کاریزما و اگر غیرقابل معامله باشد از طریق سایت آن اقدام به خرید کنید.

 ثبت نام در کارگزاری کاریزما

 

سوالات متداول:

- سرمایه گذاری در صندوق های جسورانه به چه صورت انجام می شود؟

با سرچ نام صندوق جسورانه مورد نظر می تونید به راحتی در آن سرمایه گذاری کنید.

- مزایا و معایب صندوق‌ جسورانه چیست؟

از مزایای صندوق سرمایه گذاری جسورانه برای اشخاص کسب سود و برای شرکت ها تامین مالی استو مهم ترین عیب این نوع سرمایه گذاری ریسک بالای آن است.

- انواع صندوق جسورانه کدام اند؟

صندوق های جسورانه براساس قابل معامله بودن یا نبودن تقسیم بندی می شوند.

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری عمومی

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین