زمان مطالعه 5دقیقه

صندوق سرمایه گذاری نوع دوم چیست؟

نویسنده: کاریزما
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس هستند و با توجه به بازاری که در آن فعالیت می‌کنند، انواع مختلفی مانند صندوق سهامی، درآمد ثابت، مختلط، طلا و… دارند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت، به‌عنوان یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی شناخته می‌شوند که از درجه ریسک‌پذیری پایینی برخوردارند. در ادامه با صندوق سرمایه گذاری نوع دوم آشنا خواهیم شد.

صندوق سرمایه گذاری نوع دوم 

صندوق سرمایه گذاری نوع دوم یکی از انواع صندوق های با درآمد ثابت میباشد که موضوع فعالیت این صندوق، سرمایه گذاری در انواع اوراق با درآمد ثابت میباشد. این صندوق از جنس ETF  میباشد که کارکرد اصلی آن جذب سرمایه‌گذارانی است که به دنبال سرمایه‌گذاری بدون ریسک یا با ریسک حداقلی هستند. این صندوق عمده سرمایه گذاری خود را در اوراق با درآمد ثابت انجام میدهد و به همین دلیل جزو یکی از صندوق های کم ریسک قرار میگیرد. اما این صندوق چه تفاوت هایی با صندوق درآمد ثابت دارد؟

این مقاله را حتما بخوانید: صندوق های درآمد ثابت چیست؟

صندوق سرمایه گذاری نوع دوم

تفاوت صندوق سرمایه گذاری نوع دوم با صندوق درآمد ثابت 

همانطور که در بالا گفتیم صندوق سرمایه گذاری نوع دوم یکی از انواع صندوق های با درآمد ثابت میباشد اما تفاوت هایی با این نوع صندوق ها دارد. به طور کلی  صندوق های سرمایه گذاری نوع دوم دو  تفاوت عمده با صندوق درآمد ثابت دارند که به شرح زیر میباشد:

1) الزام به خرید سهام 

  اگر بخواهیم به مهم ترین تفاوت های این دو نوع صندوق بپردازیم باید بگوییم که  الزام به  خرید سهام مهمترین این تفاوت ها است . در واقع در صندوق های درآمد ثابت الزام به سرمایه گذاری 15 درصدی در سهام وجود دارد. این در حالی است که در صندوق های  نوع دوم الزامی برای سرمایه گذاری در سهام وجود ندارد و گفته می شود که حداکثر 5 درصد سرمایه گذاری در سهام نیاز است که  به این معنی است که اگر در این صندوق، سهمی نیز خریداری نشود هیچ مانعی وجود ندارد. بنابراین این تفاوت میتواند برای صندوق های نوع دوم یک مزیت باشد. به این صورت که در مواقعی مثل سال 99 وقتی بازار سرمایه در حال ریزش بود این صندوق میتواند کمترین درصد سرمایه گذاری در سهام را داشته باشد و بیشتر از صندوق های درآمد ثابت عادی ریسک خود را کم کند. 

2) عدم پرداخت سود ماهانه

یکی دیگر از مهمترین تفاوت های صندوق سرمایه گذاری نوع دوم با صندوق درآمد ثابت عدم پرداخت سود ماهانه میباشد. سرمایه گذاران در صندوق های درآمد ثابت عمدتا به دو نوع مختلف تقسیم میشوند. یک افرادی که علاقه مند به دریافت سود ماهانه هستند و دوم افرادی که نمی خواهند هر ماه سودی را کسب کنند. صندوق سرمایه گذاری نوع دوم برای سرمایه گذارانی تشکیل شده است که نمی خواهند سود ماهانه ای دریافت کنند و بیشتر متمایلند که  این سود به شکل تجمعی و بر روی NAV آن ها محاسبه شود که هر زمان تمایلی به فروش داشتند بتوانند به شکل تجمعی آن سود را دریافت کنند.

این مقاله را حتما بخوانید: دلیل سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت

سود صندوق سرمایه گذاری نوع دوم چگونه است؟

بازدهی صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری نوع دوم مثل صندوق های درآمد ثابت است. در این صندوق ها  با توجه به اینکه بخشی از سرمایه آن‌ها در اوراق درآمد ثابت بورسی سرمایه‌گذاری شده، معمولاً بالاتر از سود سپرده‌های بانکی است. یکی از مهم‌ترین نکات در مورد این صندوق‌ها، نحوه محاسبه سود آن‌هاست. سود صندوق درآمد ثابت، روزشمار است. این در حالی است که حتی در سپرده‌های کوتاه مدت بانک، سود به‌صورت ماه‌ شمار محاسبه می‌شود. تفاوت سود روزشمار و ماه‌شمار در محاسبه سود آن است. در سپرده ماه‌شمار، هر ماه به کمترین مانده موجود در حساب، سود تعلق می‌گیرد. اما در روش سود روزشمار، سرمایه‌گذار به ازای هر روز می‌تواند سود دریافت کند. 

این مقاله را حتما بخوانید: سوددهی صندوق های سرمایه گذاری چگونه است؟

صندوق سرمایه گذاری نوع دوم مناسب چه افرادی است؟

این صندوق ها با توجه به ماهیت کم ریسکی که دارند میتوانند در کنترل پرتفوی سرمایه گذاری افراد نقش پررنگی داشته باشند. این صندوق برخلاف صندوق درآمد ثابت مناسب افرادی است که نیاز به سود ماهانه ندارند و صرفا علاقه مند هستند که بخشی از پول خود را در صندوقی کم ریسک سرمایه گذاری کنند و به صورت ماهانه بالاتر از بانک سود کسب کنند. 

نحوه سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری نوع دوم

صندوق سرمایه گذاری نوع دوم در دسته صندوق های قابل معامله یا ETF قرار میگیرد و به همین دلیل این صندوق ها را می توان از سامانه آنلاین تمام کارگزاری ها خرید و فروش کرد. مهم‌ترین ویژگی صندوق های قابل معامله داد و ستد پذیر بودن آن‌ها است؛ به این معنی که معاملات واحدهای سرمایه گذاری صندوق ‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بازار سرمایه و در طول مدت ساعات فعالیت بازار انجام می‌شود. بنابراین یکی دیگر از ویژگی های صندوق سرمایه گذاری نوع دوم قابل معامله بودن آن در تایم معاملات میباشد. 

نتیجه گیری:

بنابراین صندوق های سرمایه گذاری نوع دوم از جنس صندوق های درآمد ثابت هستند که الزام به سرمایه گذاری سهام نداشتند و سود ماهانه هم تقسیم نمیکنند. این صندوق ها بیشتر برای سرمایه گذارانی میباشد که علاقه مند هستند ریسک پرتفوی سرمایه گذاری خود کاهش دهند و یک گزینه جذاب بدون ریسک در روزهای منفی بازار سرمایه میباشد. به همین دلیل در صورتی که شما علاقه مند به سرمایه گذاری در این نوع صندوق ها هستید ما صندوق نوع دوم کاریزما به نام صندوق کارا را پیشنهاد می دهیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد این صندوق اینجا کلیک کنید. 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

اوراق بدهی سرمایه گذاری کارگزاری

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین