زمان مطالعه 9دقیقه

صندوق ضمان چیست؟

نویسنده: محمد صالحی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

استفاده از فرصت‌های معاملاتی و امکان سرمایه‌گذاری با مبلغی بیش از دارایی فعلی، یکی از دلایلی است که باعث می‌شود افراد درصدد استفاده از اعتبار و گرفتن اهرم درسرمایه‌گذاری باشند. امکان کسب بازدهی بیش از بازار در روند صعودی به علت پیچیدگی فرآیند اخذ اعتبار تا چندی پیش تنها برای سرمایه‌گذاران کلان امکان پذیر بود، اما به تازگی ابزارهای جدیدی در بازارسرمایه رونمایی شده‌اند که امکان گرفتن اهرم بر روی سرمایه‌گذاری را حتی برای سرمایه‌های خرد نیز فراهم کرده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی ویژگی‌های اهرم در بازار سرمایه و ابزارهایی که این امکان را در اختیار ما قرار می‌گذارند، بپردازیم. 

اهرم چیست؟

 فرض کنید که قصد دارید یک سنگ بزرگ چند تنی را حرکت دهید. احتمالاً برای حرکت دادن این سنگ در سطحی هموار، به نیروی بدنی چند مرد قدرتمند نیاز خواهید داشت. اما در عین حال فردی ادعا دارد که می‌تواند خودش به تنهایی این سنگ چند تنی را حرکت دهد و با کمک یک اهرم و تکیه‌گاهی برای اهرم در نقطه مناسب، می‌تواند با نیرویی به مراتب کمتر از آن چند مرد قدرتمند این کار را به تنهایی انجام دهد.

صندوق-ضمان-چیست.jpg

شاید پیش خودتان فکر کنید، اگر این مرد تنها با یک اهرم می‌تواند کار چند مرد قدرتمند را انجام دهد، پس همان چند مرد قدرتمند با کمک اهرم چه می‌توانند بکنند؟ احتمالاً نه تنها به راحتی می‌توانند سنگ را حرکت دهند بلکه آنرا قدری هم به هوا پرتاب خواهند کرد.

اهرم مالی چیست؟

اهرم مالی یا Leverage نوعی ابزار مالی برای افزایش بازدهی در یک سرمایه‌گذاری است. در واقع استفاده از اهرم مالی به معنی استفاده از بدهی در یک سرمایه‌گذاری است. یک شرکت یا سرمایه‌گذار می‌تواند با ابزار اهرم بیش از دارایی خود اقدام به سرمایه‌گذاری نماید. منشا این اهرم بعضا از اعتبار کارگزاری، تسهیلات بانکی و یا خرید ابزارهایی که ماهیت اهرمی دارند، حاصل می‌شود. همانگونه که در ابتدای مقاله گفته شد، استفاده از اعتبار کارگزاری یا اخذ تسهیلات بانکی ممکن است برای برخی افراد دشوار بوده و به نوعی سرمایه‌گذاران خرد نتوانند از فرصت‌های رشدی بازار استفاده نمایند و در زمان مناسب به اخذ تسهیلات و گرفتن اعتبار کارگزاری اقدام کنند. ولی در سال‌های اخیر سازمان بورس اقدام به طراحی و انتشار ابزارهایی نموده تا افراد با اخذ ریسک بیشتر بتوانند در موقعیت‌های صعودی بازار، سودآوری بالاتری نسبت به وضعیت عادی داشته باشند.

از دو نمونه از ابزارهایی که قابلیت اهرم را دارا هستند و با خرید آنها می‌توان سودآوری بالاتری نسبت به کلیت بازار کسب کرد، می‌توان به "واحدهای ممتاز صندوق اهرم" و "صندوق ضمان" اشاره کرد که در ادامه به جزئیات آنها اشاره خواهیم کرد.

صندوق اهرم

صندوق‌های اهرمی

صندوق‌های اهرمی از نوع صندوق های سهامی هستند ولی با این تفاوت که از دو نوع واحد برای سرمایه‌گذاری ایجاد می‌شوند. صندوق‌های اهرمی به افرادی که قصد دارند با پذیرش ریسک بیشتر وارد بازار سهام شوند این امکان را می‌دهد که با بهره‌گیری از مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعم از مدیریت حرفه‌ای پورتفوی و نقدشوندگی بالا، از ابزار اهرم نیز برخوردار شوند. صندوق‌های اهرمی دو نوع واحد برای سرمایه‌گذاری دارند که برای دو گروه از سرمایه گذاران با دو هدف و رویکرد متفاوت است. یک دسته واحد‌های عادی و یک دسته واحد‌های ممتاز است.

واحدهای عادی: واحدهای عادی مخصوص سرمایه‌گذارانی است که قصد پذیرش ریسک بالا نداشته و انتظار یک بازدهی محدود ولی مطمئن را دارند. بازدهی واحدهای عادی صندوق اهرمی کاریزما بین 20 تا 25 درصد معدل سالانه خواهد بود که بسته به میزان بازدهی سبد دارایی صندوق در این بازه متغیر خواهد بود. 

واحد‌های ممتاز: در مقابل واحد های ممتاز مناسب افراد جسور و ریسک‌پذیر است که قصد استفاده از اهرم برای سرمایه‌‎گذاری دارند و انتظار بازدهی بالایی از سرمایه‌گذاری خود دارند. واحدهای ممتاز به صورت قابل معامله در بورس هستند و از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری با جستجوی نماد اهرم قابلیت خرید و فروش دارد.

مقاله پیشنهادی: صفر تا صد صندوق های اهرمی

نحوه محاسبه اهرم در واحدهای ممتاز صندوق اهرم

برای محاسبه میزان اهرم در واحدهای ممتاز صندوق اهرم، کافیست جمع واحدهای عادی و ممتاز را به واحدهای ممتاز تقسیم کنید. فرمول این محاسبات در زیر نشان داده شده است.

فرمول محاسبه اهرم صندوق اهرم

بدین منظور وارد صفحه اصلی صندوق سرمایه‌گذاری اهرمی کاریزما شوید. در این صفحه مجموع خالص ارزش دارایی‌های واحد عادی و واحدهای ممتاز را به مجموع واحدهای ممتاز تقسیم نمایید. برای مثال در زمان تدوین این گزارش خالص ارزش دارایی‌های واحد عادی برابر 12،910 میلیارد ریال و واحدهای ممتاز برابر 22،045 میلیارد ریال است که با روش محاسباتی گفته شده میزان اهرم واحدهای ممتاز این صندوق عدد 1.585 به دست می‌آید و به معنی این است که با خرید واحدهای ممتاز 58.5 درصد بیشتر از مبلغ سرمایه‌گذاری خود دارای اهرم هستید و درصورتی که ارزش پرتفوی سرمایه‌گذاری این صندوق با یک درصد تغییر مواجه شود، سود و زیان شما برابر مثبت یا منفی 1.58 درصد خواهد بود.

54685.png

صندوق ضمان

صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما از دو نوع واحد تشکیل شده است. واحد‌های عادی واحد‌هایی هستند که اصل سرمایه‌ی آن‌ها تضمین شده است و واحد‌های ممتاز(ضمان) واحد‌هایی هستند که به صورت قابل معامله یا ETF در بازار سرمایه معامله می‌شوند. صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما از نوع مختلط می‌باشد و درصد سرمایه‌گذاری بین سهام و درآمد ثابت آن ۳۰-۷۰ می‌باشد. به این معنی که صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما در زمان‌هایی که مدیریت صندوق تشخیص می‌دهد می‌تواند تا ۷۰ درصد دارایی‌های صندوق را سهام و ۳۰ درصد مابقی را درآمد ثابت بخرد و در وقت‌هایی که مدیر صندوق تشخیص می‌دهد بازار روند نزولی دارد، می‌تواند دارایی‌های صندوق را تا ۷۰ درصد درآمد ثابت تشکیل دهد و ۳۰ درصد مابقی را سهام بخرد.

واحد‌های عادی صندوق تضمین اصل سرمایه: دارندگان واحد‌های عادی صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما، افرادی هستند که قصد دارند اصل سرمایه خود را در مقابل روز‌های منفی بازار سرمایه حفظ کنند. واحد‌های عادی صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما به صورت صدور و ابطال می‌باشد و سرمایه‌گذاران در صورتی می‌توانند از این ویژگی این صندوق یعنی تضمین اصل سرمایه خود استفاده کنند که دوره نگهداری واحد‌های عادی آن‌ها حداقل ۹۰ روز باشد.

واحد‌های ممتاز صندوق تضمین اصل سرمایه: دارندگان واحد‌های ممتاز صندوق تضمین اصل سرمایه واحد‌هایی هستند که به صورت قابل معامله یا ETF  و با نماد "ضمان" در بازار سرمایه معامله می‌شوند. این واحد‌ها اصل سرمایه واحد‌های عادی را تضمین می‌کنند. به عبارتی در صورت کاهش اصل سرمایه واحد‌های عادی، مابه التفاوت ارزش روز واحد‌های عادی با اصل سرمایه آن‌ها، از طریق سرمایه واحد‌های ممتاز جبران می‌شود. اما سؤال اصلی این است که واحد‌های ممتاز چگونه اصل سرمایه واحد‌های عادی را تضمین می‌کنند و سازوکار آن به چه صورت است؟!

مقاله پیشنهادی: صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما

نحوه کارکرد صندوق ضمان

واحد‌های ممتاز(ضمان) در صورت رشد ارزش روز دارایی‌های صندوق تضمین اصل سرمایه، علاوه بر سود خود، از سود واحد‌های عادی کارمزد دریافت می‌کنند. کارمزد جبران اصل سرمایه برای واحد‌های ممتاز(ضمان) به صورت پلکانی محاسبه می‌شود. به این صورت که تا بازدهی ۲۰ درصد، کارمزدی دریافت نمی‌شود. اما برای بازدهی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کارمزد ۱۰ درصد، برای بازدهی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد، کارمزد ۲۰ درصد و بازدهی‌های بالای ۴۰ درصد مشمول ۳۰ درصد کارمزد از سود واحدی‌های عادی برای واحد‌های ممتاز خواهد شد.

سود و زیان صندوق تضمین
 
واحد‌های ممتاز به دلیل دریافت این کارمزد، در صورتی که واحد عادی در صندوق تضمین اصل سرمایه، از اصل سرمایه آن‌ها کاسته شود، باید مابه‌التفاوت ارزش روز واحد عادی با اصل سرمایه آن‌ها را پرداخت کنند. 

خرید صندوق ضمان

پس واحدهای ممتاز (ضمان) ، واحدهایی هستند که اصل سرمایه واحدهای عادی را تضمین می‌کنند و به دلیل همین ضمانت در صورت رشد بازار به صورت پله‌ای از واحدهای عادی کارمزد دریافت می‌کنند. بنابراین در رشدهای بازار می‌توانند بیشتر از بازدهی دارایی‌های صندوق، بازدهی کسب کنند. به نوع دیگر در صندوق اهرمی، واحدهای ممتاز دارایی واحدهای عادی را به عنوان اعتبار دریافت می‌کنند و می‌توانند به صورت اهرمی در بازار سهام سود کسب کنند. اما به دلیل دریافت این اعتبار، سود 20 تا 25 درصدی واحدهای عادی را تضمین می‌کنند.

مقاله پیشنهادی: صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما

تفاوت صندوق ضمان و اهرم

تا به اینجا فهمیدیم که واحدهای ممتاز صندوق اهرم با نماد "اهرم" و واحدهای ممتاز صندوق تضمین با نماد "ضمان" دو ابزار مفید در بازارسرمایه هستند که به وسیله آنها می‌توان در بازارهای صعودی به صورت اهرمی سود کسب کرد. حال به تفاوت‌های این دو ابزار خواهیم پرداخت.

mogayese.jpg

همانگونه که گفته شد واحدهای ممتاز صندوق اهرم، سود 20 تا 25 درصدی واحدهای عادی را تضمین کرده و از اختلاف بازدهی کسب شده می‌توانند به صورت اهرمی نوسان داشته باشد. درصورتی که صندوق ضمان تنها زیان واحدهای عادی را تضمین می‌نماید و درصورتی که بازدهی معادل سالانه شده بیشتر از 20 درصد باشد به صورت پله‌ای از واحدهای عادی کارمزد دریافت می‌کنند.

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری کارگزاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین