زمان مطالعه 5دقیقه

صندوق های سرمایه گذاری ETF کاریزما

نویسنده: سیده مریم حسینی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مثل کمبود وقت، نداشتن اطلاعات کافی درباره فرصت‌های سرمایه گذاری موجود و غیره به تنها گزینه‌ای که برای سرمایه گذاری پول خود فکر می‌کنند، بانک است. در نتیجه، فرصت کسب بازده‌ بیشتر را از دست می‌دهند. یکی از ابزارهایی که این فرصت را در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهد، صندوق‌های سرمایه گذاری است. این صندوق‌ها برای افرادی که قصد دارند به صورت غیرمستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند یا اینکه زمان و اطلاعات کافی برای سرمایه گذاری مستقیم را ندارند مناسب است. با این کار، سرمایه گذار امکان دستیابی به بازدهی‌ بالاتر از سود بانکی را به دست خواهد آورد.

صندوق های سرمایه گذاری خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که می‌توان آن‌ها را از نظر داشتن سود تقسیمی، دارایی پورتفوی صندوق، قابل معامله بودن به چند دسته تقسیم کرد.

صندوق سرمایه گذاری

 

صندوق های سرمایه گذاری از نظر ماهیت (دارایی مورد معامله)

این تقسیم بندی انواع صندوق ها را شامل می شود که شامل:

می‌شود. در این دسته بندی صندوق های دیگری نیز براساس نوع دارایی می‌توان تعریف و طراحی کرد.

 

صندوق‌های سرمایه گذاری از نظر تقسیم سود

هر کدام از صندوق های گفته شده در دسته بندی قبل می‌توانند با تقسیم سود یا بدون تقسیم سود ماهانه باشند که سرمایه گذاران می‌توانند با مطالعه اساس نامه و امید نامه به امکان تقسیم سود ماهانه صندوق مورد نظر آگاهی یابند. صندوق های سرمایه گذاری با تقسیم سود ماهانه در زمان‌های مشخصی به حساب دارندگان واحد های سرمایه گذاری سود مشخصی واریز می‌کنند که می‌توانند آن را برداشت کنند یا مجدد سرمایه گذاری نمایند. اما صندوق های بدون تقسیم سود این قابلیت را ندارند و سود سرمایه گذاری با افزایش NAV صندوق محقق خواهد شد.

مقاله پیشنهادی: ارزش خالص دارایی یا NAV چیست؟

 

صندوق‌های سرمایه گذاری از نظر قابل معامله بودن

صندوق های سرمایه گذاری از این منظر به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارت است از:

  • صندوق های صدور و ابطالی
  • صندوق های قابل معامله (ETF)

 

صندوق‌های صدور و ابطالی

صندوق های صدور و ابطالی با ثبت نام در نهاد مالی مورد نظر و داشتن پنل کاربری به صورت اینترنتی یا به صورت حضوری قابلیت خریداری و ابطال را دارند.

نکته ای که باید در خرید و فروش این صندوق ها در نظر داشت این است که برای معامله این صندوق‌ها نیاز به تایید مدیر ثبت صندوق است و همچنین در صندوق های سهامی قیمت NAV روز معاملاتی بعد مبنای محاسبه قرار می گیرد بنابراین این فرآیند زمانبر خواهد بود.

 

صندوق‌های قابل معامله (ETF)

این صندوق‌ها مانند سهام قابل معامله در بورس خرید و فروش می‌شوند و می‌توان به راحتی آنها را معامله کرد. از نظر ماهیت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

صندوق‌های قابل معامله در بورس به این دلیل که به صورت آنلاین خرید و فروش می‌شوند، قابلیت نقدشوندگی بالاتری نسبت به صندوق های صدور و ابطالی دارند. ارزش خالص دارایی‌ها در صندوق های قابل معامله، به صورت لحظه‌ای محاسبه می‌شود، در حالی که در سایر صندوق‌ها با یک روز تاخیر محاسبه و منتشر می‌شود.

با توجه به نکاتی که گفتیم شاید با خود فکر کنید که هر کدام از صندوق های سرمایه گذاری می تواند تنها در یک دسته بالا قرار گیرند اما اینگونه نیست. به عنوان مثال صندوق درآمد ثابت کمند قابل معامله است که تقسیم سود دارد در حالیکه صندوق درآمد ثابت نوع دوم کارا نیز قابل معامله است اما تقسیم سود ندارد و همانطور که گفته شد سود این صندوق ها از فروش آن با NAV بالاتر حاصل می‌شود. در ادامه انواع صندوق های قابل معامله کاریزما را توضیح خواهیم داد.

مقاله پیشنهادی: تعریف صندوق های قابل معامله (ETF) به زبان ساده

 صندوق قابل معامله

 

صندوق های قابل معامله (ETF) کاریزما

گروه مالی کاریزما یکی از نهادهای مالی است که صندوق‌های سرمایه گذاری متنوعی را به سهامداران ارائه می‌دهد. علاوه بر صندوق های صدور و ابطالی شرکت که شامل صندوق درآمد ثابت کاریزما، صندوق سهامی مشترک کاریزما، صندوق مختلط کاریزما و صندوق‌های نیکوکاری است، صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله کاریزما نیز از تنوع خوبی برخوردار است که در ادامه هر کدام را به طور جداگانه شرح می‌دهیم. 

 

لیست صندوق های etf کاریزما

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت کمند

یکی از بزرگترین صندوق های درآمد ثابت است و پایان دوره صندوق کمند در روز 15م هر ماه است. سود صندوق در روز کاری پس از پایان دوره محاسبه و طی دو روز کاری از طریق سپرده گذاری مرکزی به حساب سرمایه گذاران واریز می‌گردد.

مجموع کارمزد خرید و فروش در صندوق کمند 0/000375 می‌باشد که یعنی به ازای هر 100 میلیون تومان 37 هزارو 500 تومان کارمزد پرداخت می‌شود.

ساعت معاملات صندوق در حال حاضر ساعت 9-15 روزهای کاری می‌باشد و تسویه این صندوق T+1 می‌باشد.

 

صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت کارا

این صندوق etf کاریزما نیز مانند صندوق کمند از نوع درآمد ثابت است با این تفاوت که پرداخت سود دوره ای ندارد و اصطلاحا نوع دوم است.

مجموع کارمزد خرید و فروش در صندوق کارا نیز 0/000375 میباشد که از این نظر نیز مانند صندوق کمند است. نکته مهم این صندوق این است که الزامی به سرمایه گذاری در سهام ندارد.

مانند دیگر صندوق هایی که پرداخت سود ندارند، رشد قیمت کارا به صورت روزانه و با بازدهی روزشمار حداقل 20% سالانه و موثر سالانه 22%می‌باشد( نرخ موثر در صورت حضور 365 روزه سرمایه گذار میسر می‌گردد).

ساعت معاملات صندوق در حال حاضر ساعت 9-15 روزهای کاری می‌باشد و تسویه این صندوق T+1 می‌باشد.

مقاله پیشنهادی: صندوق سرمایه گذاری نوع دوم چیست؟

  صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت

 

صندوق سپهر کاریزما (کاریس)

این صندوق گزینه مناسبی است برای افراد دارای کد بورسی که قصد سرمایه‌گذاری در بورس را دارند و همچنین مباحث اولیه خرید و فروش در بورس را آموخته اند. اشخاصی که دارای کد بورسی می‌باشند، می‌توانند با جستجوی نماد "کاریس" جهت خرید آن اقدام نمایند.

مجموع کارمزد خرید و فروش به ازای هر 100 میلیون تومان، مبلغ 234000 تومان می‌باشد. ساعت معاملات صندوق در حال حاضر ساعت 9-15 روزهای کاری می‌باشد و تسویه این صندوق T+2 می‌باشد.

 

صندوق خصوصی کمان

معرفی صندوق

صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی با جمع آوری منابع و مدیریت آنها سعی در رشد و توسعه شرکت های خارج از بورس دارند. صندوق کمان کاریزما با سرمایه 10،000 میلیارد ریالی، بزرگترین صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی یا Private equity  محسوب می‌شود که با هدف احیا شرکت ها، طرح ها و پروژه های تعطیل و یا نیمه تعطیل صنایع مختلف، از طریق تملک آن ها و تزریق منابع و نقدینگی لازم تاسیس گردیده است.

موضوع فعالیت این صندوق، سرمایه‏گذاری در صنایع کشاورزی، تبدیلی و غذایی، تجهیزات و ساخت قطعات، الکترونیکی، برق و انرژی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، دارویی و سلامت، شیمیایی و پتروشیمی و کانی‌های فلزی و غیرفلزی می‌باشد. صندوق براساس اساسنامه و در موضوع فعالیت خود، قادر به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های هدف با سابقه فعالیت بیش از سه سال است.

مدت فعالیت صندوق 7 سال است که شامل 4 سال دوره سرمایه‌گذاری و 2 سال دوره فراخوان سرمایه صندوق و 1 سال تسویه وجوه می‌شود. 35% سرمایه کل صندوق، معادل 3500 میلیارد ریال در بدو تأسیس صندوق تأدیه شده است(تیرماه 1400).

           

نحوه کسب بازدهی

بعد از تامین مالی هزار میلیارد تومانی، صندوق به دنبال صنایع و شرکت های پرپتانسیل برای سرمایه گذاری و ایجاد ارزش افزوده خواهد رفت و با دید 4 الی 5 سال در آن شرکت ها سرمایه گذاری میکند و بعد از پایان سرمایه گذاری و ایجاد ارزش افزوده در آن شرکت ها، با قیمتی بالاتر از قیمت بهای تمام شده، آن شرکت را به فروش میرساند و سود کسب میکند. در پایان فعالیت صندوق هم سود های کسب شده بین سرمایه گذاران تقسیم میشود. بنابراین این صندوق ها در طول دوره فعالیت هیچ گونه سود تقسیمی نخواهند داشت و فقط در پایان فعالیت سود کسب شده از سال اول تا پایان سال ششم بین سرمایه گذاران تقسیم میشود.

 

نحوه سرمایه‌گذاری

صندوق خصوصی کمان کاریزما از نوع قابل معامله یا ETF در بورس است که نماد معاملاتی آن "کمان" می‌باشد. افراد علاقه مند به سرمایه‌گذاری در این صندوق از روز 19 تیرماه 1400 تا 19 مرداد ماه 1400 حداقل هزار واحد که هر واحد 35 هزار تومان است را در مرحله پذیره نویسی خریداری کرده‌اند (یعنی 35 میلیون تومان در مرحله اول). این مبلغ اولیه صرفا 35 درصد کل مبلغ سرمایه‌گذاری شده در این صندوق است و 65 درصد مابقی را در طی دوسال آینده افراد سرمایه‌گذار باید با اعلام شرکت (تشکیل مجمع افزایش سرمایه) آن را واریز کند. مراحل واریز به این صورت است که در پذیره نویسی 35 درصد، 6 ماه آینده 15 درصد، یک سال بعد 25 درصد و دو سال بعد 25 درصد سرمایه‌گذار باید وایز پول داشته باشد. نکته مهم این است که این بازه زمانی یک بازه زمانی تخمینی است و امکان دارد شرکت زودتر مبلغ بیشتری از مابقی پول را از سرمایه‌گذار بخواهد.


 در صورتی که سرمایه‌گذار در این مسیر قصد خارج شدن از این صندوق را داشته باشد می‌تواند با هماهنگی شرکت و پیداکردن خریدار، کلیه واحد‌های صندوق خود را به فرد دیگری منتقل کند. تسویه این صندوق T+2 می‌باشد.

  صندوق سرمایه گذاری خصوصی

 

صندوق طلا کهربا

این صندوق نیز یکی دیگر از صندوق سرمایه ­گذاری قابل معامله (ETF) کاریزما است. صندوق سرمایه گذاری پشتوانه سکه طلای کهربا به عنوان پنجمین صندوق مبتنی بر طلا در تابستان سال 1400 عرضه شد.  

مزایا
سرمایه گذاری در صندوق کهربا مزایای قابل توجهی نسبت به خرید سکه طلا یا طلای آب شده و جواهر آلات به صورت فیزیکی دارد که از جمله آن ها می توان به سهولت خرید و فروش واحد های سرمایه گذاری در بورس، امنیت بالا و عدم ریسک سرقت و شفافیت اطلاعات اشاره کرد. همچنین به دلیل خرد بودن واحدهای صندوق، این امکان به سرمایه گذار داده می شود که با کمترین مبالغ هم بتواند در طلا سرمایه گذاری کند.

 

نحوه کسب بازدهی
به دلیل ترکیب دارایی مجاز صندوق که عمدتا متشکل از سکه طلاست، بازدهی صندوق طلای کهربا همسو با بازدهی طلا در بازار فیزیکی باشد. اما به دلیل وجود امکان سرمایه گذاری در ابزارهای مشتقه و اهرمی، در مواردی ممکن است بازدهی صندوق به نرخ هایی فراتر از بازدهی سکه طلا هم برسد. از آنجا که قیمت طلا در ایران از حاصل‌ضرب نرخ جهانی انس طلا و نرخ دلار در برابر ریال بدست می آید، ارزش واحد های این صندوق نیز رابطه مستقیمی با نرخ دلار و قیمت انس طلا دارد.

 

عملکرد گذشته
صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلای کهربا از نوع صندوق های ETF یا قابل معامله بوده و پذیره نویسی آن تیر ماه سال 1400 بوده‌است. از آنجا که به دلیل ماهیت تورمی اقتصاد در ایران نرخ طلا در بلند مدت همواره صعودی بوده است، انتظار می رود صندوق کهربا نیز در بلند مدت بازدهی خوبی نصیب سرمایه گذاران خود کند.

 

نحوه سرمایه‌گذاری
همانطور که گفته شد صندوق کهربا از نوع ETF یا قابل معامله بوده و سرمایه‌گذاری در آن از طریق کد بورسی صورت می‌گیرد. بنابراین سرمایه گذار می‌بایست از طریق یکی از کارگزاری‌های فعال در بورس، کد بورسی دریافت کند و پس از ورود به سامانه معاملاتی آن کارگزار، نماد "کهربا" را جستجو کرده و با تعیین قیمت و تعداد مورد نظر، واحد های صندوق را خریداری نماید. ساعت انجام معامله برای این صندوق در حال حاضر 15-12 می‌باشد.

 

هزینه‌ها

در صندوق سرمایه گذاری قابل معامله طلا کاریزما(کهربا) با توجه به اینکه خرید و فروش آن از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها صورت می‌گیرد، کارمزدی توسط صندوق از سرمایه گذار دریافت نمی‌شود و صرفا کارمزد معاملات کارگزاری‌ها اعمال می‌شود. در حال حاضر مجموع کارمزد خرید و فروش به ازای هر 100 میلیون تومان، مبلغ 230000 تومان می‌باشد. تسویه این صندوق T+1 می‌باشد.  

 

صندوق اهرمی کاریزما (اهرم)

صندوق اهرمی کاریزما اولین صندوق اهرمی کشور است که از نظر ماهیتی یک صندوق سرمایه‌گذاری در سهام است و سرمایه گذاری در این صندوق بدون ریسک نمی‌باشد.این صندوق فاقد رکن بازارگردان و ضامن نقدشوندگی است. و شامل دو نوع واحد (Unit) عادی و ممتاز است. واحد عادی از نوع صدوری و ابطالی است و برای خرید آن مانند دیگر صندوق های صدوری و ابطالی باید به سایت صندوق مراجعه کنید. واحد های ممتاز همان واحد هایی هستند که در بازار با نماد اهرم می‌توانید جستجو کنید و به صورت ETF هستند.

نکته مهم این است که کنترل اهرم توسط واحدهای عادی صورت می‌گیرد. بنابراین در مرحله پذیره نویسی، به علت اینکه هنوز واحدهای عادی صدور / ابطال نمی‌گردند، صندوق دارای اهرم نمی‌باشد و زمانیکه بازدهی در بازه 20-25% سالیانه باشد، اهرم 1 می‌باشد. ساعت انجام معامله برای این صندوق در حال حاضر 12:30-9 می‌باشد.

 

صندوق در صندوق صنم

صندوق در صندوق صنم در تاریخ 1 اسفند 1400 شروع به فعالیت کرده‌است. صندوق سرمایه گذاری صنم به عنوان سرمایه گذاری چند مدیره شناخته می شود.به علت سرمایه گذاری در واحد‌های دیگر صندوق‌های سرمایه گذاری تحلیل تشکیل پورتفو در  این صندوق به صورت مضاعف انجام می شود.  صندوق در صندوق صنم کاریزما روی تابلوی بورس معامله(ETF) و قیمت آن بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود ولی این قیمت معمولا در محدوده NAV یا خالص ارزش دارایی های صندوق قرار می گیرد.

 

دیگر مزایای فراصندوق صنم شامل:

  • کسب بازدهی از این صندوق بر مبنای اختلاف قیمت خرید و فروش آن محقق می شود.
  • این صندوق به دلیل پورتفویی از صندوق های مختلف نقد شوندگی بالایی دارد.
  • این صندوق آزادی عمل بیشتری در انتخاب پورتفو نسبت به سایر صندوق ها دارد.
  • این صندوق امکان انتخاب متنوع ترین پورتفو از انواع ابزارهای بازار را دارد.

است. در حال حاضر مجموع کارمزد خرید و فروش به ازای هر 100 میلیون تومان، مبلغ 120000 تومان است و تسویه این صندوق نیز T+2 است. ساعت انجام معامله برای این صندوق در حال حاضر 12:30-9 می‌باشد.

 

در متنی که خواندید خلاصه ای از صندوق های etf کاریزما به صورت جداگانه شرح داده شد که شما می‌توانید با مراجعه به صفحه هر کدام با آن‌ها آشنا شوید. در صورت ابهام یا داشتن سوال بیشتر می‌توانید با شماره 41000-021 تماس حاصل فرمایید. 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

اوراق بدهی سرمایه گذاری کارگزاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین