زمان مطالعه 6دقیقه

محاسبه NAV شرکت های سرمایه گذاری

نویسنده: کاریزما
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

NAV چیست ؟

ارزش خالص دارایی یا Net Asset Value که به اختصار به آن NAV نیز می‌گویند، کل خالص ارزش دارایی های یک شرکت را نشان می‌دهد. ارزش خالص دارایی معیاری است برای ارزیابی و برآورد ارزش ذاتی دارایی های یک شرکت که در بازار بورس اوراق بهادار از آن استفاده می‌شود. برای برآورد ارزش ذاتی صندوق های سرمایه گذاری نیز از ارزش خالص دارایی استفاده می‌شود و می‌توان صندوق های سرمایه گذاری مختلف را از این منظر با یکدیگر مقایسه نمود.

 

مطلب پیشنهادی: ارزش خاص دارایی یا NAV چیست؟

 

ارزش خالص دارایی برابر با مجموع کل دارایی ها منهای کل بدهی‌ها است. معادله مورد استفاده برای محاسبه ارزش خالص دارایی را در زیر می‌توانید مشاهده کنید:

کل بدهی‌ها – کل دارایی‌ها = NAV

برای محاسبه ارزش خالص دارایی به ازای هر سهم باید NAV محاسبه شده از معادله بالا را بر کل سهام شرکت و یا واحدهای صندوق سرمایه گذاری تقسیم کرد تا به ارزش خالص دارایی به ازای هر سهم یا Net Asset Value Per Share رسید.

 

روشهای محاسبه خالص ارزش دارایی

روش اول:

ارزش افزوده دارایی های غیرجاری+ سرمایه در گردش خالص+ ارزش افزوده NAV سرمایه­ گذاریها

که ارزش افزوده سرمایه گذاریها برابر با ارزش روز سرمایه گذاری منهای بهای تمام شده سرمایه گذاری ها است.

سرمایه در گردش خالص نیز عبارت است از: دارایی های جاری منهای بدهی های جاری و همچنین ارزش افزوده دارایی های غیرجاری از تفریق ارزش روز دارایی های غیرجاری و بهای تمام شده دارایی های غیرجاری به دست می­اید.

روش دوم:

در این روش ارزش خالص دارایی ها برابراست با:

مجموع ارزش روز دارایی های جاری+ ارزش روز سرمایه گذاریها+ ارزش روز داراییهای غیرجاری منهای ارزش روز بدهی های شرکت

روش سوم:

ارزش افزوده سرمایه گذاریها به علاوه بهای تمام شده حقوق صاحبان سهام، ارزش خالص دارایی را نتیجه خواهد داد. روشی که در ایران در محاسبه ناو مرسوم است.

در حقیقت خالص ارزش دارایی بدین معنا است که سهام موجود در پرتفوی این شرکت ها دارای چه میزان ارزش می­باشد و به هر سهم چه ارزشی از بابت پرتفوی شرکت تعلق می­گیرد.

نکات مهم در محاسبه NAV هر سهم

  1. غالب شرکت­های سرمایه­گذاری فعالیتی ترکیبی دارند یعنی علاوه بر مدیریت سرمایه­ گذاری در اوراق بهادار، اقدام به کنترل و مدیریت دیگر شرکت ها نیز می نمایند. لذا ارزشیابی کرسی هیئت مدیره شرکت­های سرمایه ­پذیر، محاسبه ارزش روز دارایی های شرکت­های سرمایه گذاری را پیچیده می­سازد.
  2. اکثر شرکت­های سرمایه گذاری دارای پرتفوی غیربورسی نیز می­باشند. قیمت گذاری شرکت های غیربورسی که غالبا حجم عظیمی از سرمایه گذاری های این شرکت ها را تشکیل می دهد نیز با دشواری ها و ابهام های متعددی روبروست.
  3. در مفهوم محاسبه ناو هر سهم فرض بر آن بوده است که شرکت سرمایه گذاری بجز پرتفوی سرمایه گذاری خود ، دارایی های با اهمیت دیگری نداشته باشد. در حالیکه دارایی های بسیاری از شرکت های سرمایه گذاری حاوی حجم بالایی از اموال و دارایی های غیر از سرمایه گذاری بورسی است که محاسبه ناو هر سهم را مخدوش می­سازد.

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری کارگزاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین