زمان مطالعه 5دقیقه

چرا صندوق درآمد ثابت بدون ریسک است ؟

نویسنده: کاریزما
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

یکی از گزینه های موجود برای سرمایه گذاری صندوق های درآمد ثابت می باشند که از نظر ریسک پذیر بودن مناسب ترین گزینه برای افرادی هستند که خواهان سرمایه گذاری کم ریسک اما بازدهی بیشتر نسبت به سود بانکی می باشند.

صندوق‌های سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس هستند. یعنی همان اندازه که خرید سهام یک شرکت از طریق بورس امنیت دارد، می‌توانید به صندوق‌ها هم اعتماد کنید. یکی از انواع صندوق‌ها، صندوق با درآمد ثابت یا Fixed Income Fund است.

همان طور که از اسم آن مشخص است این صندوق ها به منظور ایجاد درآمدی ثابت برای سرمایه گذاران این صندوق ها به وجود آمده است. با توجه به این که یک سری از سرمایه گذاری ها مانند اوراق دولتی و سپرده های بانکی کم ریسک می باشند, این صندوق ها عمده سرمایه گذاری خود را بر روی این بخش ها انجام می دهند.

از آنجایی که در ترکیب دارایی صندوق های با درآمد ثابت موارد کم ریسکی از جمله اوراق مشارکت، اوراق بدهی، گواهی های سپرده بانکی و سایر اوراق کم ریسک قابل معامله در بازار سرمایه می باشد، لذا در کل این صندوق ها را بدون ریسک تلقی می کنند.

هر سرمایه گذار با خرید واحدهای سرمایه گذاری، در سبد دارایی صندوق شریک شده و می تواند با ابطال واحدها، سرمایه خود را به وجه نقد تبدیل نماید. هنگامی که سرمایه‌گذار واحد خود را ابطال می‌کند، پولش را به قیمت روز دریافت می نماید.

علاوه بر مواردی که ذکر کردیم صندوق درآمد ثابت دارای ویژگی ها و مزیت های دیگری نیز می باشد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

مزایای صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

 امکان پیش بینی سود و پرداخت به موقع آن

سود صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، معمولا به صورت دوره های ماهانه، فصلی، شش ماهه و یک ساله پرداخت می شود. البته اغلب صندوق های با درآمد ثابت پرداخت ماهانه دارند. همچنین، پیش بینی صندوق نسبت به سود ماه بعد به مشتریان اعلام می گردد و در تاریخ معین اعلام شده از سوی صندوق به حساب سرمایه گذار واریز خواهد شد.

ضامن نقدشوندگی معتبر

اغلب صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، دارای یک رکن مهم به نام ضامن نقدشوندگی هستند که معمولا یک نهاد مالی معتبر می باشد. این امر موجب می شود تا سرمایه گذاران با خیال آسوده سرمایه گذاری نمایند. در طرح های سرمایه گذاری گنجه، بانک سامان نقش ضامن نقدشوندگی این صندوق ها را بازی می کند.

استفاده از تجربه و تخصص مدیران حرفه ای

مدیران و تیم های تحلیلگر شرکت های ارائه دهنده صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، از تجربه و دانش تخصصی بسیار خوبی برخوردار هستند و با رصد و تحلیل مداوم، همواره مناسب ترین اوراق را یافته و به موقع خرید و فروش می نمایند. این امر منجر به تقویت عملکرد صندوق و افزایش سود سرمایه گذاران خواهد شد.

امکان سود بیشتر نسبت به سپرده های بانکی

سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت همانند بانک ها، ریسک کمی دارد اما از نظر سوددهی، سرمایه گذاری در بورس از سوددهی بالاتری برخوردار است. از این رو، سرمایه گذاری با درآمد ثابت برای افراد کم ریسک که پول خود را به صورت سپرده بانکی سرمایه گذاری نموده اند، گزینه جذابی به شمار می رود.

البته این موضوع را هم باید ذکر کنیم که سرمایه ­گذاری در صندوق های با درآمد ثابت، به طور کامل، بدون ریسک نیست. هر چند تمهیدات لازم در نظر گرفته می شود تا سرمایه‌گذاری در صندوق سودآور باشد، اما احتمال وقوع زیان در سرمایه‌گذاری‌های صندوق همواره وجود دارد. برخی از ریسک ­های سرمایه­ گذاری در صندوق با درآمد ثابت عبارتند از:

  1. ریسک کاهش ارزش دارایی‌های صندوق
  2. ریسک نکول اوراق بهادار با درآمد ثابت
  3. ریسک نوسان بازده بدون ریسک
  4. ریسک نقدشوندگی واحدهای ابطال‌شده (در صورت عدم وجود ضامن نقدشوندگی)

اگر مایل به اطلاعات بیشتری نسب به این صندوق ها و طریقه کار آن ها هستید, مطلب آموزشی ما در مورد صندوق درآمد ثابت را مطالعه فرمایید.

نتیجه‌گیری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نوعی سرمایه‌گذاری کم ریسک است که سودی بیشتر از سپرده‌های بانکی دارد. افراد برای بهره‌مندی از مزایا این صندوق‌ها می‌توانند با مطالعه سابقه آن‌ها در گذشته صندوق مورد نظر خود را انتخاب کنند.

آیا شما فردی ریسک گریز هستید؟ اگر این‌گونه است سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کاریزما یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما می‌باشد.

صندوق درآمد ثابت کاریزما نیز دارای نرخ بازدهی مشخص است که ممکن است در برخی مواقع به دلیل کسب سود بالاتر از سرمایه گذاری هایش، بازدهی بیشتری نسبت به نرخ پیش بینی شده پرداخت کند.

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

اوراق بدهی سرمایه گذاری

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین