زمان مطالعه 15دقیقه

چگونه در بورس ضرر نکنیم؟

نویسنده: سید مریم حسینی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

بازار سرمایه و بورس از این جهت که می‌تواند بازدهی ای بیش از بازدهی بانک برای سرمایه گذاران داشته باشد از جذابیت بالایی برخوردار است. اما می‌دانیم که بازدهی بالا همواره با ریسک بیشتر همراه است و همانطور که مستحضرید در برهه هایی ریسک بازار بورس بسیار بالا رفته و بسیاری را با ضرر و زیان مواجه کرده است. 
هرچند کسب سود در بازار بورس بسیار وسوسه انگیز است اما خوب است بدانید اولین و شاید مهم‌ترین اصل در بازار سرمایه این است که سرمایه خود را از زیان‌ مصون کنید. بنابراین مهم است که راه‌های کسب سود بدون اینکه در معرض زیان قرار بگیرید را فرا بگیرید و اگر تمایل به حضور و سرمایه گذاری در بازار بورس را دارید اما بسیار ریسک گریز هستید بدانید چه گزینه هایی پیش روی خود دارید تا در بورس ضرر نکنید. 
ما در این مقاله تلاش می‌کنیم راه‌هایی را معرفی کنیم که می‌توانید سرمایه خود را بیمه یا به اصلاح Hedge کنید و معایب و مزایای هر کدام را برایتان شرح دهیم تا در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید.

آیا راهی برای ضرر نکردن در بورس وجود دارد؟

اگر برای این سوال جواب صریح و کوتاهی بخواهید، باید بگوییم: بله. روش‌های سرمایه‌گذاری زیادی وجود دارد که برای سرمایه گذاران بسیار ریسک گریز تعبیه شده اند تا اگر ترس از ضرر و زیان دارند اما بازدهی بورس را نیز جذاب می‌بینند، بتوانند در زمان رشد و صعود بازار، بازدهی کسب کنند و در عین حال در صورت ریزش آن نیز از زیان مصون باشند. 
پیش از این در مقاله ای با عنوان چگونه در بورس سود کنیم؟ توضیح دادیم که آموزش و یادگیری و ترکیب آن با استراتژی درست، ما را در کسب تجربه ای خوب در بازار سرمایه کمک خواهد کرد و به تدریج باعث می‌شود که برآیند سودهایی که از این بازار بدست می‌آوریم از برآیند زیان‌هایمان بیشتر شود. لازمه این کار تداوم و استمرار در یادگیری و تجربه کردن است. 
برای این منظور شما می‌بایست زمان خاصی را در طول روز به این کار اختصاص دهید تا به مرور در این حوزه ارتقاء پیدا کنید. با توجه به اشتغال اکثر افراد به مشاغل دیگری به جز حوزه مالی، شاید این فرصت برای همه مهیا نباشد که بتوانند به یادگیری در مورد بورس و بازار سرمایه بپردازند بنابراین برای آنها پیشنهادات دیگری داریم. به عنوان مثال سرمایه گذاری به طور غیرمستقیم یکی از آسان‌ترین و کم هزینه‌ترین روش‌ها برای افراد پرمشغله است.

مقاله پیشنهادی: انواع روش های سرمایه گذاری: سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم چیست؟

در مقاله انواع روش‌های سرمایه‌گذاری به طور مفصل توضیح دادیم که چه گزینه‌هایی در سرمایه گذاری غیرمستقیم وجود دارند و هر کدام مناسب چه افرادی هستند که در مقاله حاضر به برخی از آن‌ها نیز اشاره خواهیم کرد.
به طور کلی با وجود آنکه بسیاری از روش‌های مدیریت ریسک مانند تشکیل پرتفوی یا سبد سرمایه گذاری توسط خود شخص، باعث می‌شوند که ریسک سرمایه گذار تا حدود زیادی کنترل شود تا در صورت ریزشی بودن بازار با ضرر کمتری خارج شود اما به طور قطع نمی‌توان گفت که با کمک این روش، با زیان صفر می‌توان از این بازار خارج شد. 
حال سوال این است که چه راه حل هایی برای ضرر نکردن وجود دارد؟ و چگونه پولمان در بورس کم نشود؟ ما در ادامه به سه گزینه و استراتژی سرمایه گذاری در بازار بورس اشاره خواهیم کرد تا بتوانید مطمئن شوید در بورس ضرر نخواهید کرد.  

راه های ضرر نکردن در بورس

را‌ه‌های پیشگیری از ضرر و زیان در بورس

ما از میان گزینه‌های زیادی که ریسک سرمایه گذاری را بسیار کاهش می‌دهند و عموما در دسته سرمایه گذاری غیرمستقیم قرار می‌گیرند، چند گزینه را که در بورس ما قابل اجرا هستند و زیان در بورس را صفر می‌کنند پیشنهاد می‌دهیم. مسلما در دنیا روش های زیادی وجود که برای کسب بازدهی با ریسک کم تعریف شده اند که برخی در بازار ایران استفاده می‌شوند. ما در این‌جا به سه روش از آن‌ها با ریسک تقریبا صفر اشاره می‌کنیم.

خرید سهم و خرید اختیار فروش سهم به طور همزمان

این روش برای افرادی مناسب است که تمایل زیادی به سرمایه گذاری مستقیم دارند و تا حدودی فرصت یادگیری نیز دارند. در این روش شما سهم شرکت مورد نظر را خریداری می‌کنید و همزمان برای تاریخ مشخصی که تا آن تاریخ قصد نگهداری سهم را دارید اختیار فروش همان سهم را نیز خریداری می‌کنید. به این استراتژی اصطلاحا protective put گفته می‌شود.
اختیار معامله (option) یکی از انواع اوراق بهاداری است که به خریدار این اختیار را می‌دهد تا یک دارایی مشخص را در یک تاریخ معین و با قیمت از قبل تعیین شده بخرد یا بفروشد. بنا به همین تعریف اختیار فروش قراردادی است که به خریدار این اختیار را می‌دهد تا یک دارایی معین را در تاریخ مشخص و با قیمت از قبل تعیین شده به فروش برساند. برای اطلاعات بیشتر راجع به این دسته از اوراق بهادار می‌توانید مقاله "قرارداد اختیار معامله در بورس چیست؟" را مطالعه فرمایید. 
نکته‌ای که باید بدان توجه کنید این است که قیمت اعمال اختیار فروش می‌بایست برابر یا اندکی بیشتر از قیمت خرید سهم باشد. به عنوان مثال فرض کنید سهم X را با قیمت 100 تومان خریداری می‌کنید و قصد دارید سهم را برای سه ماه نگهداری کنید و پیش بینی شما نیز این است که قیمت سهم افزایش پیدا می‌کند. با این‌حال نگرانید که به علت اتفاقات پیش بینی نشده قیمت سهم در سه ماه بعد کاهش یابد. بنابراین با خرید اختیار فروش با قیمت اعمال 100 تومان و سررسید سه ماه بعد سهام خود را بیمه می‌کنید. 
البته باید دقت کنید که برای خرید اختیار فروش مبلغی را به عنوان پریمیوم (هزینه خرید اختیار معامله) به فروشنده اوراق پرداخت می‌کنید که به عنوان هزینه سوخت شده محسوب می‌شود اما شما می‌توانید برای جبران این مبلغ نیز اختیار فروشی را خریداری کنید که قیمت اعمال آن اندکی از قیمت خرید سهم که در این مثال 100 تومان بود، بیشتر باشد. به عنوان مثال قیمت خرید سهم 100 تومان و قیمت اعمال اختیار فروش برای سه ماه بعد 105 تومان باشد چرا که شما به ازای هر اختیار فروشی که خریداری کرده اید 5 تومان پرداخت کرده اید. 
در این حالت اگر قیمت سهم سه ماه بعد افزایش یابد شما از فروش سهامتان سود خواهید کرد و سود شما منهای پریمیوم پرداختی شما بازدهی خالص این معامله خواهد بود. اما اگر قیمت سهم کاهش یابد متحمل زیانی نمی‌شوید چرا که می‌توانید اختیار فروش خود را در قیمت 105 تومان اعمال کنید و از معامله به طور سربه سر خارج شوید.

مزایا و معایت خرید سهم و خرید اختیار فروش

این روش نیز مانند هر روش دیگری مزایا و معایبی دارد. هر چند استفاده از این استراتژی بسیار جذاب به نظر می‌رسد و سهامداران با بیمه کردن سهام خود، از زیان مصون هستند اما باید توجه کرد که در صورت اشتباه در پیش بینی روند هرچند بدون زیان از معامله خارج می‌شوید اما خواب پول و عدم کسب بازدهی در مدت زمان تا فروش سهم یا اعمال اختیار معامله را باید مد نظر قرار داد. 
دومین محدودیت در استفاده از این استراتژی این است که متاسفانه حجم اختیار معامله و به خصوص اختیار فروش در بازار مالی و سرمایه ایران در مقایسه با بازار سهام کم است و تمامی نمادها نیز دارای اختیار معامله نیستند. بنابراین شما نمی‌توانید با خرید هر سهم اختیار معامله مربوط به آن را نیز پیدا کنید و با گرفتن پوزیشن خرید بر اختیار فروش سهام خود را بیمه کنید. 
سومین محدودیت نیز در این است که هرچند ممکن است سهمی را پیدا کنید که اختیار معامله داشته باشد اما این موضوع که قیمت اعمال آن و یا سررسید آن با زمان نگهداری سهم شما مطابقت داشته باشد خود یک مسئله است و ممکن است به همان دلیل اندک بودن حجم معاملات و گزینه های اختیار معامله ها در ایران یافتن گزینه مناسب مقدور نباشد. 
همانطور که به نظر می‌رسد این روش شاید در حال حاضر در بازار مالی ایران چندان قابل استفاده نباشد بنابراین برای شما دو گزینه دیگر را که کاربرد بیشتری دارند و همچنین سهام شما را به خوبی بیمه می‌کنند پیشنهاد می‌دهیم.

خرید صندوق درآمد ثابت

خرید صندوق‌های درآمد ثابت

صندوق های درآمد ثابت یکی از گزینه های جذاب و در عین حال کم ریسک‌ بازار سرمایه برای تضمین اصل سرمایه و دریافت بازدهی ثابت است. همانطور که از نام این صندوق ها پیداست عمده سرمایه گذاری صندوق های درآمد ثابت در اوراق با درآمد ثابت است و بخش اندکی از دارایی های آن در سهام و سایر اوراق بهادار مانند اوراق مشتقه سرمایه گذاری می‌شود.

مقاله پیشنهادی: صندوق درآمد ثابت چیست؟

این نوع از صندوق‌های سرمایه گذاری یکی از گزینه‌های جذاب در بازار نزولی است، چرا که سود تضمین شده دارند و بازدهی ماهانه ای کمی بیش از سود بانکی به سهامداران پرداخت می‌کنند. علاوه بر این، اصل سرمایه در این نوع از صندوق‌ها تضمین شده است و شما هر زمان که قصد کنید می‌توانید واحدهای صندوق درآمد ثابت را ابطال بزنید و پول خود را برداشت نمایید. این ویژگی _برداشت اصل پول در هر زمان_ یک مزیت نسبت به حساب های بانکی مانند سپرده های بلندمدت محسوب می‌شود چرا که در سپرده های بانکی امکان برداشت پول قبل از سررسید وجود ندارد و در صورت برداشت پول سود سپرده گذار با نرخ شکست همراه خواهد بود.  
در صندوق های با درآمد ثابت اما اینچنین نیست و سود کامل در انتهای هر ماه پرداخت می‌شود یا به ارزش کل هر واحد صندوق افزوده می‌شود و در زمان برداشت سرمایه به سهامدار انتقال داده می‌شود. صندوق های درآمد ثابت نیز خود به دو نوع قابل معامله (ETF) و غیر قابل معامله تقسیم می‌شوند. صندوق های قابل معامله را می‌توانید در سامانه معاملاتی کارگزاری خرید و فروش کنید. 
در صورتیکه تمایل به دریافت سود ماهانه تضمین شده دارید و می‌خواهید اصل سرمایه خود را نیز بیمه کنید، می‌توانید به سامانه معاملاتی کاریزما مراجعه کنید و با جستجوی نماد "کمند" صندوق با درآمد ثابت و قابل معامله را خریداری نمایید. در این صفحه اطلاعات کاملی از صندوق کمند مطالعه کنید. همچنین در صورت تمایل به سرمایه گذاری مجدد سود ماهانه، می‌توانید صندوق سرمایه گذاری نوع دوم و قابل معامله "کارا" را خریداری نمایید که با افزودن سود ماهانه به اصل سرمایه شما آن را مجدد سرمایه گذاری می‌کند و به جمع آن‌ها سود تعلق خواهد گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی این لینک کلیک بفرمایید. علاوه بر آن در صورت ابهام و داشتن سوال می‌توانید با شماره 021-41000 تماس حاصل فرمایید.

مزایا و معایب صندوق درآمد ثابت

خرید صندوق های درآمد ثابت جذابیت زیادی در بازارهای نزولی دارند و آن را می‌توان یکی از کم ریسک ترین ابزار بازار مالی دانست. واحد های عادی صندوق اهرمی کاریزما نیز از نوع درآمد ثابت هستند و با تضمین سود حداقل 20% معادل سالیانه و حداکثر 25% معادل سالیانه است. دقت کنید که واحدهای ممتاز این صندوق از شرایط متفاوتی برخوردار هستند. جهت کسب اطلاعات دقیق تر می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید و اطلاعات کاملی از این نوع از صندوق بدست بیاورید. 
هرچند این نوع از صندوق‌ها اصل و سود سرمایه را تضمین می‌کنند، اما در روند صعودی بازار بازدهی بیش از این مقدار به سرمایه‌گذاران پرداخت نمی‌کنند. این ویژگی باعث می‌شود تا سرمایه گذاران به دنبال گزینه دیگری باشند که علاوه بر کسب بازدهی از رشد بازار اصل سرمایه نیز تضمین شود و سرمایه گذاری منجر به ضرر و زیان نشود. سازمان بورس اوراق بهادار برای رفع این محدودیت نیز مجوز عرضه صندوق سرمایه گذاری تازه ای را صادر کرده است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

خرید صندوق تضمین اصل سرمایه

خرید صندوق تضمین اصل سرمایه

سومین پیشنهاد ما برای سهامداران و سرمایه گذارانی که قصد بیمه کردن اصل سرمایه خود را دارند اما مشتاق هستند از بازدهی مثبت بازار بورس نیز بهره مند شوند، خرید واحد های صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما است. این نوع از صندوق های سرمایه گذاری دارای دو دسته واحد عادی و ممتاز هستند که واحد های عادی از نوع صدور و ابطالی هستند. 
برای اولین بار در بازار سرمایه صندوق های تضمین اصل سرمایه به تازگی معرفی شده اند که جذابیت این دسته از صندوق ها به این دلیل است که اولا از نوع مختلط هستند و ثانیا در واحدهای عادی (صدور و ابطالی) اصل سرمایه سهامداران تضمین می‌شوند و بنابراین در زمان ریزش بازار از ضرر و زیان مصون است اما امکان کسب بازدهی از رشد بازار به دلیل ماهیت مختلط بودن آن وجود دارد.

مقاله پیشنهادی: صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما

این دسته از صندوق‌ها دارای واحدهای ممتاز نیز هستند که از شرایط متفاوتی نسبت به واحدهای عادی برخودارند. با مطالعه مقاله پیشنهاد شده می‌توانید اطلاعات کامل این صندوق را مطالعه بفرمایید. لازم به ذکر است که افراد علاقه‌مند می‌توانند از طریق پرتال سرمایه‌گذاری کاریزما به نشانی charisma.ir در واحد‌های عادی سرمایه‌گذاری کنند. 

سرمایه گذاری در صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما

 

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم بهترین راه‌های تضمین سرمایه و استراتژی‌های بیمه کردن آن در بازار بورس ایران را که کاربرد دارند، نام ببریم. انتخاب هر کدام از این گزینه‌ها به میزان ریسک‌پذیری و تمایل افراد به کسب بازدهی از بازار بورس و عوامل دیگر بستگی دارد. شما با مطالعه و آگاهی از هر کدام از این روش‌ها و علم به مزایا و معایب هر کدام می‌توانید به کارگزاری و یا سایت کاریزما مراجعه کنید و در کمترین زمان ممکن آن‌ها را خریداری نمایید. همچنین علاوه بر سایت کاریزما می‌توانید با شماره 021-41000 تماس حاصل فرمایید و سوالات خودتان را در این زمینه از کارشناسان ما بپرسید. 

سوالات متداول

برای خرید واحدهای عادی صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما به کجا مراجعه کنیم؟

به منظور خرید واحدهای عادی به سایت کاریزما به نشانی charisma.ir مراجعه و درخواست صدور واحدهای عادی صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما را ثبت کنید. 

حداقل سود صندوق‌های درآمد ثابت چقدر هستند؟

سود صندوق های درآمد ثابت اندکی بیش از سپرده های بانکی هستند و عموما 18% تا 20% درصد بازدهی معادل سالیانه دارند.

آیا هر زمان که بخواهیم می‌توانیم واحدهای صندوق های با درآمد ثابت را ابطال بزنیم؟

بله، برخلاف سپرده های بانکی امکان برداشت پول از صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، بدون نرخ شکست وجود دارد.

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

اوراق بدهی سرمایه گذاری قرارداد اختیار معامله کارگزاری سهام

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
بازگشت به وبسایت