زمان مطالعه 14دقیقه

چگونه ضررهای خود را در بورس جبران کنیم؟

نویسنده: سید مریم حسینی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

سود و زیان در بورس دو روی یک سکه‌اند که سرمایه گذاران همواره با این دو موقعیت مواجه هستند. هرچه یک سرمایه گذار به سمت حرفه‌ای شدن پیش می‌رود متحمل زیان کمتری می‌شود و بر تعداد سرمایه گذاری‌های سودآور وی افزوده خواهد شد. برای این منظور لازم است تا سرمایه گذار همزمان با مطالعه و آموختن مبانی و اصول سرمایه گذاری و بورس، به کسب تجربه بپردازد تا شانس موفقیت او بیشتر شود. 

در هر صورت در طول این مسیر ضرر و زیان گریزناپذیر است. در این میان واکنش سرمایه گذاران به ضرر و زیان بسیار متفاوت است. برخی پس از زیان دست از سرمایه گذاری در بورس می‌کشند و ترجیح می‌دهند دیگر به آن برنگردند. برخی برای جبران ضرر و زیان دست به معاملات بیشتر بر اساس هیجان می‌زنند اما برخلاف خواسته خود ضرر و زیان بیشتری متحمل می‌شوند. اما کار درست برای جبران ضرر در بورس چیست؟ چه گزینه‌هایی پیش روی یک سرمایه گذار وجود دارد تا بتواند ضرر خود را جبران کند؟ چه روشی وجود دارد تا در زمان کمتری بتوان ضررهای بورس را جبران کرد و به سود بیشتری رسید؟

آیا راهی برای جبران ضرر در بورس وجود دارد؟

شاید انتظار جواب بله یا خیر را از این سوال داشته باشید، اما واقعیت این است که پاسخ به این سوال یک جمله کوتاه و سرراست نیست. با این حال باید گفت که بله، راهکارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌های بهتری انتخاب کنید و در نهایت ضررهای خود را در بورس جبران کنید، اما این راهکارهای عملی مانند هر روش دیگری نیاز به تمرین و استمرار دارند تا  بتوانید زیان خود را جبران کنید و به سودآوری برسید.  علاوه بر آن چند گزینه سرمایه گذاری نیز وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا بتوانید سریعتر این ضررها را جبران کنید که در ادامه از آن‌ها نام می‌بریم و مزایا و معایب هر کدام را توضیح خواهیم داد تا با آگاهی کامل آن‌ها را در جهت جبران ضررهای خود به کار ببرید. 

راهکارهای جبران ضرر در بورس

راهکارهای جبران ضرر در بورس

احتمالا بارها به توصیه های مشاورین حوزه مالی برخورده اید که پیشنهاد می‌دهند چند استراتژی رفتاری خود را اصلاح کنید تا بتوانید بهتر در بازار بورس سود کنید. هرچند این راهکارها به نظر ساده و پیش پا افتاده می‌آیند اما باید بگوییم اینطور نیست و همین چند راهکار ساده می‌توانند به شما در کسب بازدهی بهتر در بورس کمک کند. چرا که اگر با استراتژی امروزی خود سود نکرده‌اید احتمالا باید در آن تجدید نظر کنید تا بتوانید متفاوت عمل کنید و سرمایه گذاری شما به سودآوری برسد. در ادامه چند مورد از بهترین این راهکارها را معرفی می‌کنیم.

حدضرر تعیین کنید

بسیاری هنگامیکه سهمی را خریداری می‌کنند و با ضرر مواجه می‌شوند هیچگونه حد نصابی برای ضرر و زیان تعیین نمی‌کنند، همانطور که هنگام سودآوری نیز هیچگونه هدف یا تارگتی را برای سود خود مشخص نمی‌کنند. این یکی از اشتباهات رایج سرمایه گذاران است که احساس خسران و جاماندگی از سودی که پس از خرید یک سهم منفی دارند اجازه نمی‌دهد آن‌ها با فروش سهم و ورود به یک گزینه سودآور بهتر، ضرر خود را جبران کنند. در نهایت اگر روند نزولی سهم ادامه دار باشد 5 درصد منفی به 10 درصد و به تدریج به 20، 30 درصد منفی و یا حتی بیشتر تبدیل می‌شود.

اگر خودتان به طور مستقیم سهام در بورس را خرید و فروش می‌کنید باید این نکته را همواره به خود یادآور شوید که بیش از 600 سهم در بورس و حتی گزینه‌های سرمایه‌گذاری دیگری نیز وجود دارند. اگر امروز با اندکی ضرر از سرمایه گذاری بد خارج شوید بهتر از این است که ضررهای بیشتری را متحمل شوید و در نهایت مجبور به خروج شوید. در نظر داشته باشید که یافتن فرصت‌های خوب و بد سرمایه گذاری نیاز به کسب دانش و تجربه بسیار دارد بنابراین اگر در حال حاضر تجربه کافی در این زمینه را ندارید، ریسک بیشتری را بر سرمایه خود وارد نکنید و به طور غیرمستقیم سرمایه گذاری کنید.

مقاله پیشنهادی: انواع روش های سرمایه گذاری: سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم چیست؟

میانگین خرید کم کنید

گاهی پیش می‌آید که سرمایه گذار یک سهم بنیادی و ارزنده را خریداری می‌کند اما هنوز روندی منفی یا کند دارد. زمانیکه گمان می‌رود سهم درصدد آغاز روند صعودی خود است پیشنهاد می‌شود برای جبران سریعتر مقدار ضرر خود در بورس، میانگین خرید خود را کم کنید. کم کردن میانگین خرید بدین معنی است که در قیمت های پایین که انتظار رشد سهم وجود دارد مجدد از آن نماد خریداری شود تا میانگین قیمت خرید که در واقع میانگین وزنی قیمت خرید قبلی و جدید است کاهش یابد و اگر نماد اندکی بالا بیاید سود شما بیشتر خواهد بود.

برای توضیح بهتر فرض کنید سرمایه گذاری نماد شرکت الف را به مقدار 1000 سهم 200 تومانی خریداری می‌کند. حال اگر قیمت سهم به 160 تومان کاهش یابد، 20 درصد ضرر کرده است. اگر این سهم به 190 تومان برگردد، سهامدار همچنان به طور کلی 5 درصد ضرر کرده است. 

فرمول محاسبه سود یا زیان در بورس به صورت زیر است. (دقت شود که در این فرمول سود تقسیمی لحاظ نشده است. در صورتیکه سهم شما سود تقسیمی داشته باشد به قیمت فروش افزوده خواهد شد)

فرمول محاسبه سود و زیان در بورس

حال اگر سهامدار در این مثال در قیمت 160 تومان به اندازه 1000 سهم دیگر نیز خریداری کند، میانگین قیمت خرید سهم الف برای این سرمایه گذار 180 تومان است (((1000×200) + (1000×160)) ÷ 2000 = 180). در صورتیکه قیمت سهم به 190 تومانی که در حالت اول گفته شد رشد کند اینبار سهامدار به طور کلی 5.5 درصد سود خواهد کرد و بدین صورت ضرر خود را سریعتر جبران خواهد کرد.

سواد مالی خود را ارتقا دهید

همواره یکی از بهترین سرمایه گذاری‌ها، سرمایه گذاری بر روی خود است. همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم هرچقدر در معامله‌گری و سرمایه‌گذاری در بورس ماهرتر و با تجربه‌تر شوید، معاملات بهتری خواهید داشت. مسلما تجربه بهتر از مسیر یادگیری مستمر و خوب می‌گذرد، بنابراین مثل همیشه به شما توصیه می‌کنیم که ابتدا خودتان بیاموزید. ما در مقاله «بهترین منابع برای ارتقای سواد مالی» چند راهکار را برای یادگیری معرفی کرده ایم. با این حال همزمان با یادگیری از مشاوره افراد حرفه ای نیز غافل نشوید. یکی از گزینه‌های خوب کسب مشاوره شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری و سایر موسسات مالی هستند که در این زمینه متخصص هستند.

نیاز به مشاوره دارید؟

با ارتقا سواد مالی خود به تدریج به راهکارهایی می‌رسید که می‌توانید با به کارگیری آن‌ها در بورس بهتر سود کنید و ضررهای خود را جبران کنید. بنابراین به جز مواردی که گفته شد و از اهمیت زیادی برخوردارند از نام بردن موارد بیشتر خودداری می‌کنیم. اگر علاقه‌مند به دانستن بیشتر در این زمینه هستید پیشنهاد می‌دهیم مقاله «استراتژی‌های هوشمند در بازار نزولی» را مطالعه کنید. ما در ادامه این مقاله چند گزینه سرمایه گذاری بالقوه را که به شما کمک می‌کند در زمان کمتری به سودآوری برسید و ضررهای خود را جبران کنید پیشنهاد می‌دهیم.

با خرید اهرم بیشتر سود کنید

با اهرم بیشتر سود کنید

اهرم یک ابزار در بازار مالی است که به شما کمک می‌کند با مبلغی بیشتر از میزان دارایی خود سرمایه‌گذاری کنید و بازدهی بر روی مبلغ کل بدست آورید. مسلما ریسک سرمایه گذاری به این صورت بیشتر از حالت بدون اهرم یا همان اعتبار است. یعنی در بازار صعودی شما سود بیشتری خواهید داشت و برعکس، یعنی در بازار نزولی احتمال بازدهی منفی بیشتری نیز دارید.

پیش از این اعتبار تنها از کارگزاری‌ها دریافت می‌شد که شرایط خاصی داشت. به عنوان مثال تراکنش معاملات بیشتر از مبلغ مشخصی باشد یا اینکه نزد کارگزاری سفته یا چک به عنوان وثیقه قرار داده شود. این شرایط و دیگر موارد باعث دشواری گرفتن اهرم در سرمایه گذاری‌ها برای اکثر افراد شده بود و همه افراد نیز قادر به گرفتن اعتبار و استفاده از اهرم در سرمایه گذاری‌های خود نبودند. علاوه بر آن، در مواقعی که سرمایه گذار پیش بینی روندی صعودی از یک نماد خاص یا کلیت بازار را داشت مدتی طول میکشید تا این اعتبار به حساب او منظور شود که گاهی باعث می‌شد نتواند آنطور که باید از موقعیت سودآور خود استفاده کند.

برای این منظور با نظارت سازمان بورس اوراق بهادار ابزاری جدید در بازار سرمایه معرفی شد که کاربرد اهرم را دارد و نیازی به گذراندن مراحل سخت اعتبارگیری ندارد و علاوه بر آن می‌توان با حداقل میزانی که می‌توان در بورس سهام خرید، اقدام به سرمایه گذاری کنید. این ابزار جدید نوعی صندوق سرمایه گذاری است که به آن صندوق سرمایه گذاری اهرمی گفته می‌شود.

مقاله پیشنهادی: صفر تا صد صندوق‌های اهرمی

جلوگیری از ضرر و زیان در بورس

با صندوق سرمایه گذاری اهرمی ضررهای خود را جبران کنید

همانطور که گفته شد یکی از چندین راه جبران ضرر در بورس همان اهرم است که صندوق‌های سرمایه گذاری اهرمی (از نوع قابل معامله یا ETF) به دلایلی که گفته شد، جزء گزینه‌های جذاب بازار سرمایه هستند. اصول طراحی این صندوق بر اهرم بنا شده است بنابراین انتظار می‌رود نوسان سود و زیانی در این صندوق‌ها بیشتر از حالت بدون اهرم باشد.

شاید از این مطلب اینطور برداشت کنید که ریسک سود و زیان در بازار صعودی و نزولی یکسان است. اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اهرم صندوق سرمایه گذاری اهرمی، برخلاف اهرم‌هایی که در بازار آتی یا قرارداد اختیار معامله (option) وجود دارد، ثابت نیست. همانطور که در مقاله صفر تا صد صندوق‌های اهرمی گفته شد، این صندوق‌ها دارای دو نوع واحد عادی از نوع صدور و ابطالی و واحد ممتاز از نوع قابل معامله یا ETF است. واحدهای عادی شبیه به واحدهای صندوق‌های درآمد ثابت عمل می‌کنند و بازدهی آن‌ها در یک بازه مشخصی نوسان می‌کند. به عنوان مثال واحدهای عادی صندوق اهرمی کاریزما بین 20 تا 25 درصد بازدهی سالانه به دارندگان واحد عادی سود پرداخت می‌کنند.

واحدهای عادی به منزله اعتبار برای واحدهای ممتاز عمل می‌کنند. بنابراین هرچه واحدهای عادی بیشتر صادر شوند اهرم واحدهای ممتاز بیشتر می‌شود. این ویژگی بدین معنی است که با صدور واحدهای عادی در بازار صعودی بازدهی مثبت واحدهای ممتاز بیشتر می‌شود. در طرف مقابل و در بازار نزولی با ابطال واحدهای عادی می‌توان اهرم را کاهش داد تا ضرر واحدهای ممتاز کمتر شود.

با تمام توضیحاتی که داده شد ذکر این نکته لازم است که در هر صورت صندوق‌های سرمایه گذاری اهرمی جزء ابزارهای پرریسک بازار سرمایه محسوب می‌شوند و داده های تاریخی نیز تایید می‌کند که نوسان مثبت و منفی در آن بیشتر است. بنابراین مثل همیشه توصیه می‌کنیم پیش از تصمیم گیری برای خرید صندوق اهرمی با مشاوران حرفه ای مشورت کنید. اگر پس از بررسی هایتان روندی مثبت در بازار را پیش بینی کردید این یکی از گزینه های بسیار جذاب برای نوسان گیری در بورس است.

سرمایه خود را تضمین و از رشد بورس استفاده کنید

یکی دیگر از گزینه‌های بسیار جذابی که می‌توانید هم از اصل سرمایه خود محافظت کنید و از ضرر و زیان مصون باشید و هم در شرایط مثبت بازار از بازدهی مثبت آن برخودار شوید سرمایه گذاری در صندوق تضمین اصل سرمایه است. این نوع از صندوق‌های سرمایه گذاری نیز مانند صندوق اهرمی از دو نوع واحد عادی و ممتاز تشکیل می‌شوند که به طور مفصل در مقاله «صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما» توضیح داده شده اند. محدود کردن ضرر و محافظت از اصل سرمایه، در عین حال توان کسب بازدهی مثبت در شرایط رشدی بازار ویژگی بسیار جذاب این صندوق سرمایه گذاری است.

با خرید این صندوق بدون اینکه نیاز باشد معاملات بیشتری در شرایطی که روند بازار تغییر می‌کند انجام دهید، بازدهی خود را کسب می‌کنید و می‌توانید با خیال راحت به فعالیت‌های شخصی خود بپردازید بدون آنکه نگران از دست رفتن سرمایه خود باشید. پیشنهاد می‌کنیم در خصوص این صندوق سرمایه گذاری و مزایای آن اطلاعات بیشتری کسب کنید چراکه می‌تواند هزینه معاملات و همچنین هزینه زمانیتان را برای سرمایه گذاری کاهش دهید.

مقاله پیشنهادی: چگونه در بورس ضرر نکنیم؟

سخن آخر

مسلما کسب سود در بورس هدف هر سرمایه گذاری است که اقدام به ورود و سرمایه گذاری در آن می‌کند. با این حال سود و زیان هر دو برای سرمایه گذاران اتفاق می‌افتد. هرچه بر تجربه و دانش خود اضافه کنید تعداد سرمایه گذاری‌های موفق شما نیز بیشتر خواهد بود. در این مسیر راهکارها و موقعیت های بالقوه زیادی نیز وجود دارد که به شما کمک می‌کند ضررهای خود را در بورس جبران کنید و در واقع در بورس بهتر سود کنید.

یکی از این گزینه‌ها استفاده از اهرم در روند صعودی است که به شما پیشنهاد کردیم نگاهی به صندوق اهرمی کاریزما و کارکرد آن بیاندازید و اگر قصد نوسان گیری از روند مثبت بازار را دارید آن را به صورت آنلاین خریداری کنید. علاوه بر آن شما می‌بایست تغییراتی در استراتژی های معاملاتی خود بدهید و به عنوان مثال حد‌ضرر برای خود تعیین کنید یا به طور مثال در صندوق‌هایی سرمایه گذاری کنید که ویژگی آن‌ها تضمین اصل سرمایه است. صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما یکی از این نوع صندوق‌هاست که با خرید واحدهای عادی این صندوق پول خود را بیمه می‌کنید. 

 

 

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سرمایه گذاری عمومی کارگزاری

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;