همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

صفر تا صد «صندوق در صندوق» در بازار سرمایه

تاریخ انتشار : 1400/11/2 10:29:28 تعداد بازدید : 1600 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : میثم رحمتی

بازار سرمایه یکی از بازارهای مهم هر اقتصادی میباشد. یکی از دلایل اهمیت این بازار در اقتصاد وجود انواع ابزارهای مالی میباشد. ابزارهای مالی در بازار سرمایه به سرمایه گذاران کمک میکند که بتوانند با توجه به نوع ریسک و بازده مورد انتظار خود بهترین سرمایه گذاری را انتخاب کنند. صندوق سرمایه گذاری یکی از این ابزارهای مهم میباشد. در بازار سرمایه تا به الان صندوق های سرمایه گذاری سهامی، ثابت، مختلط و کالایی ایجاد شده است. اما در یک سال گذشته شاهد ایجاد ابزارهای پیشرفته در بازار بودیم. صندوق های اهرمی، خصوصی و صندوق در صندوق ابزارهای جدید بازار سرمایه میباشند که امروز قرار است در مورد صفر تا صد صندوق در صندوق در بازار سرمایه صحبت کنیم.

صندوق در صندوق چیست؟

صندوق در صندوق یا فراصندوق که در کتب مالی به آن Fund Of Funds ( FOF ) می گویند، یک صندوق سرمایه گذاری تلفیقی است که در انواع دیگر صندوق ها سرمایه گذاری می کند. به عبارت دیگر، پرتفوی آن شامل پرتفوی های مختلف سایر صندوق ها است. این صندوق ها جایگزین هر گونه سرمایه گذاری مستقیم در اوراق قرضه، سهام و سایر انواع اوراق بهادار می شوند. مدیریت این صندوق ها باید تلاش کند که بهترین صندوق های بازار را شناسایی کند و در آنها سرمایه گذاری کند .

این مقاله را حتما مطالعه کنید: سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم چیست؟

 

صندوق در صندوق ها چگونه کار میکند؟

انواع مختلفی از صندوق در صندوق ها ( FOF ) وجود دارد که هر نوع بر اساس یک طرح سرمایه گذاری متفاوت عمل می کنند. یک FOF ممکن است به عنوان یک صندوق سرمایه گذاری مشترک، یک صندوق تامینی، یک صندوق سهام خصوصی یا یک تراست سرمایه گذاری ساختار یابد. FOF ممکن است محدود باشد، به این معنی که فقط در پرتفوی های مدیریت شده توسط یک شرکت سرمایه گذاری سرمایه گذاری می کند. از طرف دیگر، FOF می تواند بدون محدودیت باشد و به آن اجازه می دهد در وجوه خارجی تحت کنترل سایر مدیران شرکت های دیگر سرمایه گذاری کند.

انواع صندوق در صندوق

همانطور که در بخش قبلی توضیح دادیم صندوق در صندوق ها یا فراصندوق ها میتوانند با توجه امیدنامه ای که منتشر میکنند نوع صندوق های که قرار است در آن سرمایه گذاری کنند را مشخص کنند. هر چند صندوق میتواند صندوق خاصی را مشخص نکند و در تمام صندوق ها توانایی سرمایه گذاری را دارد. در کل صندوق در صندوق ها در دنیا به 5 نوع تقسیم بندی میشوند:

 • – mutual fund FOF  یا فرا صندوق های سرمایه گذاری مشترک
 • – hedge fund FOF  یا فرا صندوق های سرمایه گذاری پوشش ریسک
 • – private equity FOF  یا فراصندوق های سرمایه گذاری خصوصی
 • – investment trust FOF  یا فراصندوق های امانت داری سرمایه گذاری
 • – VC FOF یا فراصندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر

نحوه سرمایه گذاری صندوق در صندوق ها در بازار سرمایه

با توجه به امید نامه منتشر شده در سایت سازمان بورس برای صندوق در صندوق ها، این صندوق ها میتوانند با توجه به جدول پایین در صندوق های مختلف سرمایه گذاری کنند.

این مقاله را حتما مطالعه کنید: اساسنامه و امید نامه صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

مزایای صندوق در صندوق :

مهمترین مزیت فراصندوق ها، خدمات حرفه ای و تحلیل مضاعف است. با توجه به اینکه فراصندوق ها از گردآوری سرمایه و تخصیص منابع درصندوق های خرد تشکیل شده، بنابراین امکان استفاده از مزایای یک مجموع سرمایه گذاری بزرگ برای دارندگان آن فراهم می شود (به عنوان مثال در دنیا صندوق های پوشش ریسک حداقل سرمایه میلیون دلاری نیاز دارند).

 مزیت بعدی این است که به دلیل حجم بالای سرمایه فراصندوق ها هزینه هایی از قبیل تحلیل، بررسی، ارزش گذاری، خرید و فروش و سایر هزینه ها دربین سرمایه گذاران سرشکن و برای سرمایه گذار صرفه جویی زیادی به همراه خواهد داشت. مدیران صندوق های سرمایه گذاری برای تشکیل سبد سرمایه گذاری مناسب، اقدام به تحلیل اوارق بهادار می کنند. در حالی که مدیران فراصندوق علاوه بر تحیل واحدهای سرمایه گذاری، اقدام به تحلیل سبد صندوق های سرمایه گذاری می کنند. لذا با توجه به اینکه در فراصندوق ها یک لایه اضافی تحلیل اعمال میشود به نظر می رسد که از اطمینان بیشتری برخوردار هستند.

در کل اگر بخواهیم مزیت های این صندوق ها را بیان کنیم میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • معاف مالیاتی
 • اداره آسان
 • مدیریت حرفه ای صندوق
 • ورود به تمام صندوق ها

این مقاله را حتما مطالعه کنید: آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

ریسک های صندوق در صندوق ها:

با توجه به اینکه ماهیت ایجاد صندوق های سرمایه گذاری کاهش ریسک سرمایه گذاری است، قاعدتا این نوع صندوق هم در کاهش ریسک سرمایه گذاری کمک میکند اما با توجه به روند بازار و عرضه تقاضا این صندوق میتواند یک سری ریسک ها داشته باشد:

 • ریسک کاهش ارزش دارایی صندوق ها
 • ریسک کاهش ارزش بازاری واحدهای سرمایه گذاری صندوق
 • ریسک نکول اوراق بهادار
 • ریسک نوسان بازده بدون ریسک
 • ریسک نقدشوندگی

یکی از نکته های بسیار مهم در این نوع صندوق ها این است که کارمزدهای ایجاد شده در صندوق در صندوق ها غالبا مضاعف میباشد و دلیل این امر این است که یکبار کارمزد در صندوق ها محاسبه شده و خرید صندوق برای ایجاد یک صندوق دیگر کارمزد جداگانه ای دارد. هر چند این امر در مقابل مزیت های زیادی که این نوع صندوق ها دارد کامل قابل چشم پوشی است.

نحوه سرمایه گذاری در صندوق در صندوق ها:

نحوه سرمایه گذاری در فراصندوق ها مانند نحوه سرمایه گذاری در دیگر صندوق‌هاست. این نوع از صندوق‌ها هم در دو مدل قابل معامله (ETF) و غیرقابل معامله (مبتنی بر صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری) فعالیت می‌کنند. این دو مدل تفاوت‌هایی با هم دارند که انتخاب هر کدام بستگی به سلیقه سرمایه‌گذار دارد و بر اساس عملکرد مدیر آن، فراصندوق مطلوب را انتخاب کند.

 

 

 

refresh icon

اشتراک با دوستان