همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

آشنایی با انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

تاریخ انتشار : 1400/7/21 13:17:36 تعداد بازدید : 1301 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : sanayadmin

باور عمومی بر آن است که هرکس پول بیش‌تری داشته باشد می‌تواند برنامه بهتری برای استفاده از آن داشته باشد اما واقعیت این است که "در صورتی می‌توانید پول بیش‌تری کسب کنید که برنامه بهتری داشته باشید". با این فرض، اکثر ما در ذهن‌مان برنامه‌ای مالی برای خلق آینده‌ای ایمن و سالم برای خود و اعضای خانواده‌مان داریم. اما آیا بهترین راه برای رسیدن به این آینده و همچنین بهترین رویکرد برای دست‌یابی به اهداف مالی خود را می‌شناسیم؟

هر فردی برای اینکه بتواند زندگی مالی خود را بهبود ببخشد طبیعتاً باید تا حدودی با انواع گزینه‌های سرمایه‌گذاری آشنایی داشته باشد تا بتواند از وضعیت مالی خود در مقابل تورم و کاهش ارزش پول محافظت کند. چرا که سرمایه‌گذاری یکی از راه‌هایی است که شما می‌توانید از طریق آن ارزش دارایی‌های خود را حفظ کرده و آن‌ها را بیشتر کنید. اما امروزه بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مثل کمبود وقت، نداشتن اطلاعات کافی درباره فرصت‌های سرمایه‌گذاری موجود، مشغله زیاد و … معمولاً به سراغ نخستین گزینه‌ای که برای پس‌انداز پول به ذهن‌شان متبادر می‌شود- یعنی همان بانک- مراجعه می‌کنند. در نتیجه فرصت کسب بازدهی‌های بالاتر را به راحتی از دست می‌دهند. شما چطور فکر می‌کنید؟ به نظر شما سپرده‌گذاری در بانک تنها گزینه است؟ آیا راه دیگری برای سرمایه‌گذاری بدون صرف وقت و انرژی زیاد وجود ندارد؟

در این مقاله می‌خواهیم یک راهکار مناسب برای سرمایه‌گذاری را به شما معرفی کنیم. یکی از ابزارهایی که فرصت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

این صندوق‌ها با ایفای نقش واسطه مالی، سرمایه‌گذاری افراد غیرحرفه‌ای را از حالت مستقیم به غیرمستقیم تبدیل کرده و در این رهگذر مزایای متعددی را هم برای سرمایه‌گذار و هم برای بازار سرمایه فراهم می‌کنند. صندوق سرمایه‌گذاری ابزاری است که وجوه افراد مختلف را جمع‌آوری کرده و این سرمایه را در دارایی‌های مختلف مالی از جمله سهام، اوراق مشارکت، اوراق اجاره و ... سرمایه‌گذاری می‌کند. بر اساس اهداف مالی و ریسک‌های مورد قبول، صندوق‌های متنوعی وجود دارد.

فعالیت اصلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار است و مالکان به نسبت سرمایه‌گذاری خود، در سود و زیان صندوق شریک هستند. وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران، در ترکیب متنوعی از اوراق بهادار شامل سهام، اوراق قرضه، ابزارهای کوتاه‌مدت بازار پول و دارایی‌های دیگر سرمایه‌گذاری می‌شوند.

واحدهای سرمایه‌گذاری

کوچک‌ترین جزء سرمایه صندوق‌ها، واحد (یونیت) سرمایه‌گذاری است. اشخاص حقیقی یا حقوقی در ازای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها گواهی سرمایه‌گذاری دریافت می‌کنند که معرف تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری در تملک آن سرمایه‌گذار است. واحدهای سرمایه‌گذاری عادی در زمان پذیره‌نویسی و در زمان فعالیت صندوق صادر می‌شوند و قابل ابطال است. ارزش واحدهای سرمایه‌گذاری در زمان پذیره‌نویسی برابر ارزش اسمی بوده و با شروع فعالیت صندوق براساس خالص ارزش دارایی‌های صندوق در هر روز مشخص می‌شود.

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق

 1. سادگی: اگر شما یک صندوق سرمایه‌گذاری را با پیشینه خوب شناسایی کنید، از آن پس شما نقش کوچکی برای بازی کردن دارید؛ در واقع اجازه می‌دهید کارهای سنگین را مدیران صندوق برای‌تان انجام دهند.
 2. مدیریت حرفه‌ای: مدیران متخصص صندوق تصمیمات روزانه برای خرید و فروش اوراق بهادار را انجام می‌دهند. تصمیماتی که مبتنی بر اهداف صندوق است. به طور مثال صندوقی با هدف رشد زیاد نیاز دارد سهامی خریداری کند که بازدهی بیش از شاخص بورس داشته باشد و مدیران صندوق با درآمد ثابت به دنبال بیش‌ترین بازدهی با کمترین ریسک هستند.
 3. متناسب با هر توان مالی: برای خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری معمولا با رقم‌های بسیار کم می‌توان اقدام کرد. در صورتی که سرمایه‌گذاری در بسیاری از موارد دیگر نیازمند سرمایه اولیه بیش‌تری است.
 4. نقدشوندگی: در مقایسه با بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های دیگر از جمله اتومبیل، ملک و ... خرید و فروش واحدهای صندوق بسیار ساده است.
 5. تنوع: تنوع‌بخشی یکی از مهم‌ترین اصول سرمایه‌گذاری است. اگر یک شرکت ارزش خود را از دست بدهد و شما تمام پول خود را در آن سرمایه‌گذاری کرده باشید، شما ثروت خود را از دست خواهید داد. اما اگر یک شرکت از سبد شرکت‌هایی که شما سهام آن‌ها را دارید ارزش خود را از دست بدهد، کاهش سرمایه شما می‌تواند از طریق رشد در ارزش سهام سایر شرکت‌های موجود در سبد جبران شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری وظیفه رصد بازار و انتخاب مناسب‌ترین سبد را دارند و به دلیل حجم بالای سرمایه‌ی تحت مدیریت‌شان محدودیتی در انتخاب تعداد سهام و سایر ابزارها ندارند.

با توجه به میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران، صندوق‌های مختلف و با رویکردهای متنوع جهت پاسخ‌گویی به نیازهای متفاوت افراد وجود دارند که در ادامه به معرفی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت شرکت سبدگردان کاریزما به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه خدمات بازار سرمایه کاریزما می‌پردازیم.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

در بازار سرمایه ایران، صندوق‌ها براساس ترکیب دارایی‌ها به صورت زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

صندوق سرمایه‌گذاری در سهام: حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های صندوق در بازار سهام و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود.

صندوق سرمایه‌گذاری مختلط: حداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۶۰ درصد از دارایی‌های صندوق در بازار سهام و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود.

صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت: حداقل ۷۰ درصد و حداکثر ۹۵ درصد از دارایی‌های صندوق در اوراق با درآمد ثابت و یا سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌شوند. همچنین حداقل ۵ درصد و حداکثر ۳۰ درصد دارایی‌ها نیز در بازار سهام سرمایه‌گذاری می‌گردد.

بنابراین با توجه به ترکیب دارایی‌ها، صندوق‌های سهامی دارای ریسک بالا، صندوق‌های مختلط دارای ریسک متوسط و صندوق‌های با درآمد ثابت دارای ریسک کم هستند.

تنوع صندوق‌ها متناسب با خواسته‌ها و انتظارات سرمایه‌گذاران ازجمله مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری گروه خدمات مالی کاریزما است. در حال حاضر صندوق‌های زیادی در بازار سرمایه ایران فعال است. گروه خدمات مالی کاریزما نیز با داشتن 7 صندوق در 5 رده از انواع این صندوق‌ها به شرح زیر فعال است.

 1. صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت
 2. صندوق‌ سرمایه‌گذاری در سهام
 3. صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله ‌(ETF)
 4. صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری
 5. صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی

 

 1. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت بازدهی معقول با حداقل ریسک ممکن را نصیب سرمایه‌گذاران خود می‌‏کنند. سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق مناسب سرمایه‌گذارانی با درجه ریسک‌پذیری پایینی است که انتظار دارند بازدهی ثابتی را بدون تحمل ریسک به دست آورند. به همین علت مدیران این صندوق‌های سرمایه‌گذاری منابع مالی حاصل از فروش واحدهای این صندوق‌ها را عمدتاً (حداقل 70 درصد) به خرید اوراق بهادار بسیار کم ریسک و با درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت، اوراق اجاره و اوراق خزانه و... اختصاص می‌‏دهند تا بتوانند سود قابل قبول، همراه با کمترین میزان ریسک را برای سرمایه‌گذاران محقق کنند.

درصورتی‌که در امیدنامه این صندوق‌ها، تقسیم سود دوره‌ای درج شده باشد، مدیر صندوق به‌طور مستمر در طول سال، تفاوت بین ارزش روز خالص واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق و قیمت مبنای آن‌ها را محاسبه و متناسب با تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری متعلق به هر یک سرمایه‌گذاران، در قالب سود به حساب ایشان واریز می‌نماید. اگر در امیدنامه، تقسیم سودها به سرمایه‌گذاران ذکر نشده باشد، تفاوت ارزش خالص و قیمت مبنا به ارزش دارایی صندوق افزوده خواهد شد و سرمایه‌گذاران در این نوع صندوق‌های با درآمد ثابت از رشد ارزش دارایی‌هایشان (NAV) منتفع می‌شوند.

صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کاریزما (از نوع مبتنی بر صدور و ابطال) و صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کمند (از نوع قابل‌معامله در بورس یا ETF) تحت مدیریت سبدگردان کاریزما از این دسته صندوق‌ها هستند.

لازم به ذکر است که صندوق‌های با درآمد ثابت دارای ضامن نقدشوندگی و ضامن جبران خسارت احتمالی هستند و بنابراین پیش‌بینی‌های لازم برای پرداخت سود و همچنین اصل سرمایه افراد در این صندوق‌ها انجام می‌شود.

 1. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

صندوق‌های سهام به صندوق‌هایی اطلاق می‌شوند که بر اساس شرایط درج شده در اساسنامه و امیدنامه خود حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های صندوق در بازار سهام و مابقی در دارایی‌ها با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. در مقایسه با صندوق‌های با درآمد ثابت ریسک این نوع صندوق ها  بیشتر است اما از طرفی احتمال کسب بازدهی بالاتر در این نوع صندوق ها نیز بیشتر است. این شیوه از سرمایه‌گذاری مناسب افرادی است که ریسک‌پذیری بالاتری دارند و دید بلندمدت به سرمایه‌گذاری خود داشته و درعین‌حال تخصص یا فرصت کافی برای سرمایه‌گذاری در بورس را ندارند. برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها توصیه می‌شود حتماً به امید‌نامه شرکت مراجعه کرده تا از استراتژی‌های آن‌ها و ابزارهایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ مطلع شوید.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک کاریزما (از نوع مبتنی بر صدور و ابطال) و صندوق سرمایه‌گذاری سپهر کاریزما (از نوع قابل‌معامله در بورس یا ETF)، تحت مدیریت سبدگردان کاریزما از این دسته صندوق‌ها هستند.

 1. صندوق قابل معامله (ETF)

صندوق ETF یا Exchange Tradable Fund یک صندوق از دارایی‌های متنوع است که درست مانند سهام معمولی در بورس معامله می‌شود؛ یعنی شما در هر زمان که دوست داشته باشید می‌توانید یک یا چند واحد از یک صندوق ETF را بخرید، یا چند واحد از آن را بفروشید. شما با خرید واحدهایETF، پول خود را در اختیار صندوقی قرار می‌دهید که با استفاده از یک تیم مدیریت حرفه‌ای سعی می‌کند تا با تشکیل پرتفویی از سهام و انواع اوراق بهادار، سود کسب کند. این صندوق‌ها ساختاری شبیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک دارند.

برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک که فقط با قیمت تعیین شده در پایان روز و پس از محاسبه NAV  می‌توان آن‌ها را خریدوفروش کرد، سرمایه‌گذاران می‌توانند واحدهای ETF را همانند سهام در طول روز معامله کنند و از مزیت نقدشوندگی بالای آن نسبت به صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بهره‌مند شوند. همچنین مزیت مالیاتی بالقوه و به‌نوعی کم‌هزینه‌تر بودن از دیگر ویژگی‌های این نوع صندوق‌های قابل معامله است.

درETF‌ها رکن جدیدی به‌عنوان بازارگردان، زمینه نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری ETF را در بازار فراهم کرده و در صورت نبود فروشنده یا خریدار موظف به عرضه یا خرید واحدهای صندوق است. صندوق‌های قابل معامله در بورس یا ETF به سه دسته سرمایه‌گذاری در سهام، سرمایه‌گذاری مختلط و سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت تقسیم‌بندی می‌شوند.

صندوق سرمایه‌گذاری در سهام سپهر کاریزما (کاریس) تحت مدیریت سبدگردان کاریزما از نوع صندوق سرمایه‌گذاری در سهام و قابل معامله در بورس است. همچنین صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کمند تحت مدیریت سبدگردان کاریزما نیز از نوع صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و قابل معامله در بورس است.

 1. صندوق‌های نیکوکاری

صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری نیکوکاری از مصادیق صندوق‌های سرمایه‌گذاری در قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، محسوب شده و طبق ماده ۲ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید نزد سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور به ثبت می‌رسند. این صندوق‌‌ها مجوز تأسیس و فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت می‌‌کنند. مشارکت در امور نیکوکاری از طریق سرمایه‌گذاری در صندوق‌های نیکوکاری نسبت به مشارکت انفرادی مزیت‌هایی دارد. نخست سرمایه‌های اندک نیز می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، در امور نیکوکاری یاد شده مشارکت کرده و صندوق با تجمیع این سرمایه‌ها می‌تواند اثر قابل‌توجهی در پیشبرد اهداف نیکوکارانه مذکور داشته باشد. ثانیاً سرمایه‌گذاران بسته به سلیقه خود می‌توانند به حالت‌های مختلف مندرج در امیدنامه، در امور نیکوکارانه یاد شده مشارکت کنند. روش های مشارکت در صندوق های نیکوکاری به سه حالت زیر امکان پذیر است:

 • اختصاص اصل و تمام منافع حاصل از سرمایه‌گذاری در امور نیکوکاری خاص.
 • اختصاص تمام منافع حاصل از سرمایه‌گذاری به امور نیکوکارانه و حفظ اصل سرمایه‌گذاری برای فرد نیکوکار.
 • اختصاص بخشی از منافع سرمایه‌گذاری (به طور مثال تا سقف 15 درصد از سود تقسیمی دوره‌ای به شخص نیکوکار و مابقی به امور نیکوکارانه)

ساختار صندوق‌های نیکوکاری به‌گونه‌ای طراحی‌شده که از مصرف منافع صندوق در امور نیکوکاری، اطمینان زیادی حاصل شود، ارکان نظارتی نظیر متولی و حسابرس صندوق بر این امر نظارت دارند درحالی‌که عملیات اجرایی توسط شخص دیگری تحت عنوان مدیر سرمایه‌گذاری صورت می‌پذیرد. علاوه بر این در دوره‌های کوتاه‌مدت، گزارش نحوه صرف منافع اختصاصی در امور نیکوکارانه تهیه و مورد رسیدگی قرار گرفته و از طریق تارنمای صندوق به اطلاع عموم می‌رسد.

صندوق نیکوکاری " کشتی ورزش ملی ایران "  با هدف جمع‌آوری سرمایه از ورزش‌دوستان و تبدیل سرمایه اجتماعی کشتی جهت تامین مالی این ورزش و مدیریت این سرمایه‌ها به منظور کسب منافع هم برای سرمایه‌گذار و هم برای صندوق کشتی با مدیریت سبدگردان کاریزما مشغول به فعالیت است. همچنین صندوق نیکوکاری دانشگاه تهران نیز با جمع‌آوری سرمایه‌های نیکوکاران و با منافع حاصله از این سرمایه‌ها اقدام به امور نیکوکارانه مندرج در امیدنامۀ صندوق شامل کمک به هزینه خرید کتاب در دانشگاه تهران، کمک به هزینه انتشار مجلات علمی پژوهشی داخلی و بین‌المللی دانشگاه تهران، کمک هزینه تحصیل دانشجویان ممتاز دانشگاه تهران، حمایت مالی از پایان نامه های ممتاز و پرداخت وام قرض‌الحسنه به دانشجویان بی‌بضاعت این دانشگاه می‌کند.

 1. صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی

صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی یکی از تجربه‌‌های موفق در حوزه سرمایه‌گذاری در کشورهای مختلف است. هدف صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی جمع‌‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و خریدوفروش اوراق بهادار در چارچوب تعهدات بازارگردانی آن اوراق مطابق امیدنامه و کسب منافع از این محل است.

امکان تأمین حداکثر ۷۰ درصد از سرمایه صندوق به‌صورت سهام و حق‌تقدم موضوع عملیات بازارگردانی جهت تأسیس صندوق و همچنین در زمان فعالیت، به حداقل رساندن کارمزد و هزینه‌های معاملات سهام پرتفوی صندوق به‌واسطه معافیت‌های در نظر گرفته‌شده برای کارمزد معاملات صندوق، کاهش محدودیت‌های اعطای اعتباردهی و تسهیلات به صندوق از نگاه اساسنامه صندوق و در اختیار قراردادن ایستگاه معاملاتی برای انجام معاملات از مهم‌ترین مزایای این صندوق‌هاست.

مطابق ماده ۳۳ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، نقل‌وانتقال اوراق بهادار بازارگردانی بازارگردانان دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در بورس و فرابورس از پرداخت مالیات مقطوع نیم درصد معاف است.

گفتنی است صندوق اختصاصی بازارگردانی اکسیر سودا در سال 1397 به عنوان بخشی از گروه خدمات مالی کاریزما به صورت اختصاصی در امر بازارگردانی شروع به فعالیت کرده است.

refresh icon

اشتراک با دوستان