همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

سوددهی صندوق‌ های سرمایه گذاری چگونه است؟

تاریخ انتشار : 1400/7/21 13:29:58 تعداد بازدید : 3709 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

همان‌طور که پیشتر عنوان کردیم، صندوق های سرمایه گذاری یکی از راه‌های فعالیت در بازار بورس به‌طور غیرمستقیم هستند. همه افراد می‌توانند در صندوق های سرمایه گذاری مختلفی که شرکت‌ها یا بانک ها ارائه می‌دهند، سپرده گذاری کرده و از آن‌ها کسب سود کنند. یکی از ویژگی‌های مورد توجه در بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری، پرداخت سود این صندوق های سرمایه‌گذاری است که در تاریخ های مشخص صورت میگیرد. در این مقاله به بیان این نکته میپردازیم که سود دهی این صندوق ها به چه صورت است؟ و عایدی سرمایه گذاران از چه طرقی خواهد بود؟

صندوق سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری به چند روش به سرمایه‌گذاران خود سود می‌دهند؟

مثل سرمایه‌گذاری در یک سهم که می‌تواند دو نوع سود داشته باشد صندوق های سرمایه گذاری هم دو نوع سود دارند، این دو روش شامل سودهای نقدی دریافتی (روی سهام و اوراق بهادار موجود در سبد دارایی­‌های صندوق) و سودهای سرمایه‌ای ناشی از افزایش قیمت سهام است.

سودهای ناشی از افزایش قیمت سهام اغلب خودشان از دو قسمت جداگانه به دست می‌آیند، یکی عایدات حاصل از فروش دارایی­‌ها(سهام و سایر اوراق بهادار) و دیگری سود حاصل از تغییر قیمت دارایی‌های صندوق که خود را به صورت افزایش قیمت واحدهای سرمایه­‌گذاری صندوق نشان می­‌دهند.

سوددهی صندوق های سرمایه گذاری

بنابراین مجموع سود دهی صندوق های سرمایه گذاری از سه روش زیر خواهد بود:

سود نقدی هر واحد سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری مقدار درآمد یا سود نقدی که بابت سهام و اوراق قرضه موجود در سبد دارایی‌های خود به دست می‌آورند را به عنوان درصدی از ارزش خالص دارایی (NAV) اعلام و در طول سال و به صورت دوره‌ای، به سرمایه‌گذاران خود پرداخت می‌کنند. نرخ بازده نقدی هم از تقسیم این مبلغ پرداختی، بر قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری به دست می‌آید.

به عنوان مثال اگر ارزش هر واحد سرمایه گذاری یک صندوق 100 هزار تومان بوده باشد و در پایان دوره، هر واحد 6 هزار تومان سود نقدی داشته باشد، نرخ بازده نقدی آن از تقسیم 6 هزار تومان بر 100 هزار تومان به دست می‌آید.

عایدات سرمایه‌ای ناشی از دارایی‌های فروخته شده

این عایدات نتیجه فروش اوراق بهادار داخل سبد صندوق، به مبلغی بیشتر از بهای تمام شده آن‌ها هستند. یعنی صندوق بخشی از اوراق بهادار داخل سبد را فروخته و به همین دلیل مقداری سرمایه نقدی دارد که در پایان دوره بین تمام سرمایه گذاران تقسیم و به نسبت تعداد واحدهایی که دارند، پرداخت می‌کند.

عایدات سرمایه‌ای از محل دارایی‌های موجود

این عایدات حاصل از افزایش قیمت اوراق بهادار داخل سبد صندوق هستند، ولی آن اوراق بهاداری که هنوز به فروش نرسیده‌اند. افزایش قیمت این اوراق در افزایش قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق تاثیر می‌گذارند و به عنوان سود به سرمایه گذاران پرداخت می‌شود.

نحوه محاسبه سود صندوق های سرمایه گذاری

در مجموع می‌توانیم بازده کل یک صندوق سرمایه گذاری را به شکل فرمول زیر هم بنویسیم:

 فرمول بازده

سود دهی همه صندوق های سرمایه گذاری از این سه بخش است، اما صندوق‌ها مدل تقسیم سود متفاوتی دارند که به نوع صندوق بستگی دارد. چنانچه صندوقی پرداخت دوره‌ای داشته باشد، باید قوانین تقسیم سود مربوطه را در امیدنامه خود قید کند. این قانون تحت عنوان “پرداخت‌های دوره‌ای به سرمایه‌گذاران” و معمولا در سومین فهرست امیدنامه آمده است. مدیر صندوق هم موظف است ظرف دو روز کاری بعد از پایان هر دورۀ پیش‌بینی شده برای پرداخت نقدی سود، مبلغ قابل پرداخت به سرمایه‌گذاران را مطابق امیدنامه محاسبه و به حساب سرمایه‌گذارانی که تا پایان آن دوره مالک واحدهای سرمایه‌گذاری بوده‌اند، واریز کند.

سود دهی انواع صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری چگونه است؟

پرداخت دوره‌ای در سه نوع صندوق سرمایه‌گذاری سهامی، مختلط و با درآمد ثابت عموما به شکل زیر است:

پرداخت سود در صندوق های سهامی

همان‌طور که می‌دانید ترکیب دارایی عمده صندوق های سرمایه گذاری در سهام، سهام مورد معامله در بازار بورس است. به علت ذات نوسانی این نوع از اوراق، پرداخت سود پیش‌بینی شده در طی مدت زمان مشخص امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین اکثر این صندوق ها پرداخت سود نقدی ندارند و بازدهی صندوق در افزایش قیمت واحدهای سرمایه گذاری خود را نشان می‌دهد. سهامداران این صندوق ها، با فروش برخی یا همه واحدهای سرمایه گذاری می‌توانند اصل سرمایه به همراه سود آن را دریافت کنند؛ اما در صورت عدم فروش، سود واحدها به سرمایه شخص اضافه شده و سود بیشتری را می‌توانند کسب کنند. همچنین نرخ سود اکثر صندوق های سرمایه گذاری در سهام نسبت به سایر صندوق ها بیشتر است که طبیعتاً ریسک بیشتری را نیز به همراه دارند.

پرداخت سود در صندوق های مختلط

بیشتر صندوق های سرمایه گذاری مختلط نیز همانند صندوق های سرمایه گذاری در سهام پرداخت سود نقدی به‌صورت دوره‌ای ندارند و سود ناشی از عملکرد صندوق به‌صورت افزایش بهای واحدهای صندوق دیده می‌شود. در حال حاضر 22 عدد صندوق سرمایه گذاری مختلط در بازار سرمایه وجود دارد که صندوق مختلط کاریزما نیز به تازگی پذیره نویسی شده است. 

این مقاله را حتما بخوانید: صندوق سرمایه گذاری مختلط چیست؟

پرداخت سود در صندوق های با درآمد ثابت

عمده‌ی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، پرداخت سود نقدی در بازه‌های زمانی مانند یک‌ماهه، سه‌ماهه، شش‌ماهه، یک‌ساله و … دارند. پرداخت سود نقدی دوره‌ای یکی از جذابیت‌های این صندوق ها برای مردم است که بیشترین شباهت را به حساب های بانکی دارند. با توجه به اینکه عمده ترکیب دارایی این صندوق ها، اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند حساب های بانکی هستند، نرخ سود این صندوق ها به نرخ سود سپرده های بانکی نزدیک و در اکثر مواقع کمی از آن‌ها بالاتر است.

نکته: پس از پرداخت دوره‌ای نقدی سود به سهامداران، ارزش خالص هر واحد از صندوق به قیمت مبنا برمی‌گردد که سبب تعدیل قیمت واحدها می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مطلب شما را با انواع روش‌های سود دهی صندوق های سرمایه گذاری آشنا کردیم. در هنگام انتخاب صندوق سرمایه گذاری حتما با توجه به روحیه خود عمل کنید. اگر بدنبال دریافت سودهای دوره‌ای مانند بانک‌ها هستید صندوق‌های با درآمد ثابت و مختلط برای شما مناسب هستند. اما اگر دیدی بلند مدت برای سرمایه‌گذاری‌های خود در صندوق‌ها دارید و بدنبال دیافت سود ماهانه نیستید صندوق‌های سهامی با توجه به بازدهی خوبی که دارند برای شما مناسب هستند. البته ذکر این نکته مهم است که ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌های در سهام نسبت به دو نوع دیگر بیشتر است.

 برای آشنایی با انواع صندوق سرمایه گذاری کاریزما اینجا کلیک کنید.

refresh icon

اشتراک با دوستان