زمان مطالعه 2دقیقه

خرید ارز صادراتی توسط صرافی‌ها ممنوع شد

نویسنده: گلشن بابادی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

جدیدترین بخشنامه بانک مرکزی که به شبکه صرافی‌ها ابلاغ شده است، خرید ارز صادرکنندگان را برای صرافی‌ها ممنوع خواهد کرد. براساس این بخشنامه شرایط خرید و فروش ارز صادراتی دستخوش تغییراتی شده است.براساس بخشنامه‌ بانک مرکزی به شبکه صرافی‌ها، سقف وضعیت باز ارزی اسکناس (خرید اسکناس ـ فروش اسکناس) صرافی‌ها در هر روز معادل 30,000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها تعیین شده است ضمن اینکه خرید و فروش ارز صادراتی توسط صرافی‌ها ممنوع شده است؛ در این بخشنامه آمده است که صرافی‌ها می‌توانند نیازهای ارزی خود را از طریق بانک مرکزی تأمین کنند. 


بر اساس بخشنامه بانک مرکزی صرافی‌ها می‌توانند نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس از اشخاص حقیقی و حقوقی (به استثنای بانک‌ها و صرافی‌ها) پس از احراز هویت مشتری حسب مقررات ابلاغی تا سقف 10 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها را با ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) تحت سرفصل تأمین نیازهای ضروری کد (56) با نرخ توافقی طرفین اقدام کنند.
در این بخشنامه آمده است که صرافی‌ها می‌توانند صرفا از محل منابع تامین شده از سرفصل تامین نیازهای ضروری کد 56 نسبت به فروش ارز به اشخاص حقیقی ایرانی بالای 18 سال و حقوقی مقیم (به استثنای بانک‌ها و صرافی‌ها) به صورت یک بار در سال برای هر مشتری و پس از احراز هویت وی از طریق اخذ کارت ملی با شناسه ملی شماره تلفن همراه به نام شخص حقیقی با نماینده شخص حقوقی دارای امضای مجاز شماره حساب بانکی به نام شخص حقیقی با شخص حقوقی تا سقف 5 هزار یورو با معادل آن به سایر ارزها با ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) تحت سرفصل تامین نیازهای ضروری (کد 56) اقدام کنند.

در بخشنامه بانک مرکزی خطاب به شبکه صرافی آمده است در صورت ضرورت، بانک مرکزی از طریق صرافی‌های بانکی امکان تأمین منابع مورد نیاز برای فروش در سرفصل تأمین نیازهای ضروری کد 56 را فراهم خواهد کرد همچنین سقف وضعیت باز ارزی اسکناس (خرید اسکناس ـ فروش اسکناس) صرافی‌ها در هر روز معادل 30,000 یورو یا معادل آن به سایر ارزها تعیین می‌شود. در صورت وجود مازاد، امکان خرید برای صرافی‌ها وجود نخواهد داشت. صرافی مکلف است مازاد اسکناس را حداکثر تا پایان روز کاری بعد به اشخاص حقیقی و حقوقی به استثنای بانک‌ها و صرافی‌ها با بانک ملی ایران به فروش برساند.

لازم به ذکر است صرافی‌های بانکی مجاز هستند بدون سقف نسبت به خرید و فروش ارز با سایر صرافی‌ها در سرفصل به/ از بانک و صرافی دیگر کد (26) اقدام کنند به علاوه حاشیه سود خرید و فروش، صرافی حداکثر نیم (0.5) درصد تعیین می‌شود.برگشت ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس در مبادی ورودی کشور و با تحویل اسکناس به شعب / باجه‌های بانک ملی ایران بوده و امکان خرید اسکناس از صادرکنندگان برای صرافی‌ها و ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) به منظور رفع تعهد صادرکنندگان مجار نخواهد بود.


همچنین ذکر شده است که صرافی‌ها مکلفند منابع ارزی حاصل از صادرات که تاکنون در سنا ثبت نکرده و رفع تعهد صادراتی شده است را بلافاصله از تاریخ ابلاغ این بخشنامه به بانک ملی تحویل و با نرخ خرید مندرج در تابلوی صرافی ملی ایران به فروش برسانند تا بانک مذکور نسبت به رفع تعهد صادرکننده اقدام کنند.

منبع: تسنیم

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

عمومی جهانی کالا

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
بازگشت به وبسایت