زمان مطالعه 3دقیقه

عرضه‌های جدید ایران‌خودرو در بورس

نویسنده: کاریزما
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

بر اساس آخرین اعلام سازمان بورس این سازمان پیگیر عرضه تمامی خودروهای پرتیراژ در بورس کالا است.خودروهایی همچون ۲۰۷ و تارا که قابلیت عرضه در بورس کالا را دارند توسط ایران خودرو و متناسب با بازار آنها در بورس عرضه خواهند شد.  


مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جریان بازدید از ایران خودرو در این رابطه اشاره کرد:« تمامی خودروهای پرتیراژ در بورس کالا عرضه شوند و تمامی مشتریان بتوانند از بستر شفاف بورس کالا نیاز خود را برطرف کنند.

مهدی خطیبی، مدیر عامل ایران خودرو نیز در جریان بازدید مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از کارخانه ایران خودرو گفته بود: تحولات جدی در حوزه فنی و تیراژ تولید در یک سال اخیر رخ داده؛ اما با عرضه خودرو در بورس کالا تحولات اقتصادی در صنعت نیز آغاز شده است عرضه  دنا، سورن و رانا در بورس کالا نیز به  صورت قریب‌الوقوع انجام خواهد شد.

حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو با حمایت دولت  

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه بازدید از شرکت خودروسازی ایران خودرو در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شرایط حاکم در صنعت خودرو طی سالیان گذشته سخت و مشکلات انباشته‌ای در این صنعت ایجاد شد که از یک سال گذشته فرآیند خوبی برای رفع آنها شروع شده است.در این مدت اقدامات مربوط به تکمیل خودروهای ناقص به درستی انجام شد و اکنون شاهد عدم وجود خودروهای ناقص در کارخانه‌ها هستیم.در یک سال گذشته برنامه‌های متنوعی مانند افزایش تولید در نظر گرفته شد که این اقدام  با نتایجی مثبت همراه بوده است.

عشقی به بحث اصلاح ساختاری خودروسازان و قیمت فروش آن نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه قدم‌های خوبی برداشته شده که این فرآیند را با کمک بورس کالا ادامه خواهیم داد و امیدواریم بتوانیم بخش عمده‌ای از محصولات خودروسازها را خارج از قیمت‌گذاری دستوری و نیز با قیمت بازار عرضه کنیم.در این مدت استقبال خوبی از عرضه خودرو در بورس کالا صورت گرفت و در چند هفته گذشته که میزان عرضه با افزایش همراه شد شاهد نتایج خوبی در این زمینه بودیم. امیدواریم با کمک مسوولان خودروسازها بتوانیم بازار منصفانه‌ای را در بورس کالا و در زمینه فروش خودرو داشته باشیم.به دلیل انباشته شدن مشکلات از سالیان گذشته شاهد وجود مراحل سخت در خصوص زیان انباشته این ۲ شرکت خودروسازی هستیم.


او با بیان اینکه رفع این مشکل مستلزم وجود یک برنامه‌ریزی مالی برای اصلاح ساختارها است، بیان کرد: این اقدام هم در دستور کار است تا مسایل مدنظر با کمک مسوولان حاضر در وزارت صمت و نیز تلاش ما در سازمان بورس انجام شود.اقدامات لازم در راستای عرضه بخشی از سهام دولت در مجموعه خودروسازها و نیز آنچه در مالکیت دولت است در حال انجام است.


سازمان بورس متولی سهام وثیقه نیست

عشقی با بیان اینکه سازمان بورس متولی سهام وثیقه نیست، اعلام کرد: مسوولان سازمان خصوصی سازی و نیز وزارت صمت در حال جایگزینی سهام هستند که امیدواریم به‌زودی سهام وثیقه آزاد شوند. اصلاح ساختار مالی، اصلاح قیمت فروش و اصلاح موضوع تصدی‌گری نه‌تنها مهم‌ترین گام برای نجات صنعت خودروسازی است؛ بلکه به عنوان پیشرانی برای صنایع مختلف عمل خواهند کرد.


برنامه‌های مدنظر برای عرضه خودروها در بورس کالا

وی به برنامه‌های ارائه شده برای عرضه خودرو در بورس کالا اشاره کرد و ادامه داد: پذیرش عرضه ۲۰۷ در بورس کالا طی ۲ ماه گذشته آغاز و عرضه آن انجام شد، طبق صحبت‌های انجام شده قرار است تا به تناسب بازار عرضه باقی خودروهای پرتیراژ که قابلیت عرضه در بورس کالا را دارند، اجرایی شود.
عشقی اظهار کرد: همه مشتریان با توجه به شرایط در نظر گرفته شده می‌توانند به بورس کالا مراجعه و اقدام به خرید کنند.تلاش این است عرضه‌ها افزایش پیدا کند تا امکان خرید برای مشتریانی که تاکنون امکان نداشتند، فراهم شود و خودرو با قیمت منصفانه خریداری شود. امیدواریم بتوانیم با افزایش عرضه‌ها طبق هفته‌های متوالی به نیاز مصرف‌کنندگان پاسخ دهیم.

منبع:سنا

 

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

سایر سهام خودرو کالا

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;