زمان مطالعه 3دقیقه

گزارش عملکرد یک سال اخیر سازمان بورس

نویسنده: گلشن بابادی
سرخی تابلوی معاملات در اولین روز هفته

در نشست خبری رییس سازمان بورس و هیات مدیره این سازمان که صبح امروز با حضور اصحاب رسانه در محل سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد، رییس سازمان بورس با اشاره به عملکرد یک سال اخیر سازمان بورس به مهم‌ترین محورهای اقدامات سازمان در این مقطع یک ساله که بازار با چالش‌های بسیاری نیز همراه بوده است پرداخت.

مجید عشقی مهم‌ترین اقدامات این سازمان را تقویت اعتماد عمومی، شفافیت و جریان اطلاعات سالم در بازار سرمایه، افزایش کیفیت و سرعت رسیدگی به شکایات و تخلفات بازار، توسعه و تکمیل زنجیره خدمات و محصولات بازارهای متشکل کالایی در بازار سرمایه، اصلاح قوانین و مقررات همگام با توسعه بازار سرمایه دانست و همچنین  بر نقش سیاستگذاری و نظارتی سازمان بورس تاکید و حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران، افزایش نقش بازار سرمایه در تامین مالی و مدیریت ریسک بنگاه‌ها به علاوه ارتقا اثربخشی کارآرایی و هوشمندسازی نظام نظارتی را جزو مهم‌ترین اهداف سازمان بورس قلمداد کرد.


او در خصوص پرداخت سود سهام عدالت و پرداخت الکترونیکی سود سهام توضیح داد: با تلاش‌های صورت گرفته توانستیم سال گذشته الزام قانونی پرداخت الکترونیک سود را در قانون بودجه بگنجانیم و از ابتدای سال شاهد انجام این مساله هستیم از طرف دیگر پرداخت سودهای رسوبی نیز در حال انجام است و به محض شناسایی سودهای رسوبی شرکت‌هایی که سود خود را طی سال‌ها پرداخت نکرده‌اند این سود شناسایی و به حساب سهامداران واریز می‌شود. سال گذشته همچنین به صورت یکجا سود سهام عدالت را به سهامداران پرداخت کردیم.»


رییس سازمان بورس در ادامه ارائه گزارش عملکرد اقدامات یک ساله این سازمان با اشاره به دستورالعمل تخلفات در بازار سرمایه گفت:« مقررات دستورالعمل تخلفات پراکنده بوده و رویکرد این است که با اصلاح و رفع مشکلات برای تخلف زدایی، مانع تخلفات به صورت سیستمی شویم. یکی از مشکلات ما، نداشتن آشنایی کافی قضات با چارچوب‌ها و پیچیدگی‌های بازار سرمایه بود. با تاسیس و تخصیص شعب میانجیگری در بازار سرمایه، از این پس بسیاری از دعاوی بورس در خود بازار و توسط متخصصان و خبرگان این بازار حل خواهد شد و به مراجع قضایی منتقل نمی‌شود.»

او در ادامه این نشست خبری اضافه کرد:« دستورالعمل انتشار سوابق تخلفاتی و کیفری مدیران ناشران و نهادهای مالی تدوین شده و با اجرای این قانون نام متخلفان مدیران نهادهای مالی هم منتشر خواهد شد طبق بند چ ماده ۳۶ قانون احکام دائمی کشور، این مساله قانونی بوده که 13 سال بر زمین مانده و از این پس اجرایی خواهد شد.»

 

تسهیل روند مجوزدهی سازمان بورس

عشقی با اشاره به تسهیل مجوزدهی به نهادهای مالی و روند توسعه نهادهای مالی  در یک ساله اخیر گفت:«در راستای انحصارزدایی و تسهیل فرآیندهای مجوزدهی بیش از 160 مجوز صندوق در یک سال گذشته صادر شده است که این میزان شامل صندوق‌های جدید است. 27 موافقت اصولی از جمله شرکت‌های سبدگردان، مشاور سرمایه‌گذاری، تامین سرمایه و پردازش اطلاعات مالی داشته‌ایم. 50 موافقت اصولی تاسیس شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هولدینگ نیز در یک سال اخیر صادر شده است که 23 مجوز برای این شرکت‌ها صادر شده است.مجوز تاسیس 5 مجوز شرکت کاگزاری نیز صادر شده است. لازم به ذکر است که تعداد کل مجوزهای صادره برای صندوق‌های بادرآمد ثابت 56، صندوق‌های سهامی30، مختلط 4، بازارگردانی 32، کالایی9، جسورانه6، خصوصی5، صندوق در صندوق 4، املاک و مستغلات6، اهرمی2 و صندوق تضمین اصل سرمایه 5 صادر شده است. 


رییس سازمان بورس همچنین به عرضه خودرو در بورس کالا که در یک ساله اخیر عملیاتی شده است پرداخت و گفت:« در ماه‌های گذشته روند خوبی را در خصوص عرضه خودرو در بورس شاهد بودیم. به ‌تازگی پذیرش خودروهای پرتیراژ در این بازار نیز انجام شده است، اکنون هم عرضه‌ها با هماهنگی وزارت صمت و خودروسازان در حال انجام است.امیدوارم به جایی برسیم که همه عرضه‌های خودرو از طریق بورس کالا انجام شود و از این طریق روش‌های نامطلوب فروش خودرو که بیشتر شرکت در بخت‌آزمایی بود از میان برداشته شود. مشکل خودروسازها فقط بحث قیمت‌گذاری دستوری نیست، بلکه این مساله باید در اصلاح ساختار مالی، اصلاح مالکیتی و تصدی‌گری دولت دنبال شود که اکنون وزارت صمت پیگیر است و سازمان بورس هم اقدامات لازم در این زمینه را انجام خواهد داد.»

امتیاز شما در رابطه با این پست ؟

عمومی سایر سهام کالا خودرو

دیدگاه کاربران

کاربر مهمان می توانید دیدگاه خود را وارد نمایید

ورود به حساب کاربری

پست های مرتبط

نیاز به راهنمایی دارید؟

ارتباط با کارشناسان کاریزما به صورت شبانه روزی

درخواست مشاوره
;
سرمایه گذاری در صندوق تضمین