همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

نگاهی به فروش عالی شفن در مرداد

تاریخ انتشار : 1400/6/20 10:15:41 تعداد بازدید : 36 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

معرفی شفن

شرکـت پتروشـیمی فـن آوران در تاریخ 8/2/1377 بصورت شرکت سهامی عام تأسیس شده. سرمایه شرکت بالغ بر 95 میلیارد تومان است. شرکـت پتروشـیمی فـن آوران واحد تجاری فرعی شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) است. شرکت مذکور از گروه شرکتهای سازمان تامین اجتماعی می باشد. شرکت با ظرفیت اسمی یک میلیون تن تولید متانول در سـال ، 13/8 درصد کل ظرفیت اسمی متانول ایران و در حدود 76/0 درصد متانول جهان را به خود اختصاص داده است. همچنین این شرکت تنها تولیدکننـده محصول اسید استیک در کشور میباشد که ظرفیت اسمی تولید این محصول نیز 150 هزار تن در سال است.  این شرکت با نماد شفن در بازار اول بورس معامله میشود.

فروش شفن

مقدار تولید متانول به طور متوسط در سال گذشته 80 هزار تن بوده . این مقدار در 5 ماهه سال جاری به طور متوسط 76 هزار تن بود که به جز فروردین در بقیه ماه ها بالای 80 هزار تن را گزارش کرد. مقدار تولید  متانول در مرداد نیز 82 هزار تن بود. مقدار تولید اسید استیک شرکت میانگین ماهانه 11.7 هزار تنی در 5 ماهه سال جاری داشت که در مرداد ماه تولید این محصول نیز به 12 هزار تن رسید.

 این شرکت در سال 99 به طور متوسط 75 هزار تن متانول فروخته است. فروش متانول در سال جدید به نسبت کمتر بود و حدود 65 هزار تن در ماه بود. در مرداد ماه اما افزایش در مقدار فروش متانول را شاهد بودیم و 95 هزار تن متانول فروخت. میانگین ماهانه فروش اسید استیک 11هزار بوده که در مرداد از این میانگی نیز کمتر فروخت. ( حدودا 7 هزار تن)

مبلغ فروش شرکت در سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد قابل قبولی داشته است (172 درصد نسبت به 5 ماهه سال 1399) فروش مرداد ماه نیز افت فروش تیرماه شرکت را جبران کرد و تقریبا به رکوردهای بهمن و اسفند سال 99 نزدیک شد. فروش مرداد شرکت 841 میلیارد تومان بود.

درآمد عملیاتی شرکت در سه ماهه سال جاری بالغ بر 1831 میلیارد تومان بود که 187 درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال قبل داشت. با توجه به رشد نه چندان زیاد بهای تمام شده شرکت در مقایسه با رشد درآمد عملیاتی، سود عملیاتی شرکت 1154 میلیارد تومان گزارش شد که 286 درصد بیشتر از مقدار مشابه سال قبل بود. در نهایت شرکت موفق شد 1175 تومان سود به ازای هر سهم در سه ماهه محقق کند که 362 درصد بیشتر از eps سه ماهه سال قبل بود.

در این ماه نرخ متانول داخلی 7139 تومان به ازای هر کیلوگرم بود که نسبت به ماه قبل کمی افزایش داشت. استیک اسید نیز 20 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم بود. به نظر میرسد با توجه به فروش های خوب 5 ماه گذشته، گزارش 6 ماهه خوبی را از این شرکت شاهد باشیم.

شفن

شفن

نسبت های مالی شرکت به شرح زیر است. 

برای آشنایی با نسبت های سودآوری اینجا کلیک کنید.

شفن

اشتراک با دوستان