همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

بررسی فروش ماهانه بوعلی

تاریخ انتشار : 1400/6/20 11:46:34 تعداد بازدید : 58 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

معرفی بوعلی

شرک پتروشيمی بوعلی سينا به عنوان سومین شرکت تولید آروماتیک در کشور در تاریخ 29/01/1377 در شمال غرب خلیج فارس در خوزستان، در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی تاسیس شد.
محصولات آروماتیک که شامل بنزن، پارازایلین، ارتوزایلین می باشند و جزو محصولات اصلی و نهایی این مجتمع طبقه بندی می گردند، عموما در صنایع پایین دستی مورد مصرف قرار میگیرند. که میتوان به تولید در سموم دفع آفات، صنایع رنگ سازی، رزین ها، بطری های یکبار مصرف، تهیه نایلون، ترکیبات دارویی، تهیه اتیل بنزن و فنل و ... اشاره نمود.
نفتا و بنزین پیرولیز خوراک اصلی شرکت می باشد. خوراک بنزین پیرولیز از پتروشیمی امیرکبیر و پتروشیمی بندر امام تهیه میگردد و عمده خوراک نفتا از پالایشگاههای پازنان، پارسیان و فجر جم تامین میگردد.

چرخه تولید محصولات شرکت در شکل زیر توضیح داده شده است.

 بوعلی

فروش

این شرکت که در اردیبهشت رکورد تولید و فروش را شکسته بود در مرداد ماه با افت مقداری فروش مواجه بود اما نسبت به مرداد سال گذشته تقریبا برابر بود. متوسط فروش 5 ماهه اخیر 116 هزار تن بود و در مرداد تنها 94 هزار تن فروخت.

متوسط نرخ فروش محصولات شرکت در ماه های اخیر سیر صعودی داشته و در مرداد ماه 14 هزار و 875 تومان به ازای هر کیلوگرم بوده است که نسبت به ماه قبل 5 درصد رشد داشته است.

متوسط فروش شرکت از نظر مبلغ در 5 ماهه اخیر 1545 میلیارد تومان بود که ماه های اردیبهشت تا تیرماه از این منظر شرکت در وضعیت خوبی به سر میبرد. این مقدار در اردیبهشت و خرداد و تیر به ترتیب 1983، 1790، 1897 میلیارد تومان بود. فروش مرداد ماه اما با کاهش 26 درصدی همراه بود و به 1406 میلیارد تومان رسید.

این شرکت در سه ماهه سال جاری 4431 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشت که رشد 227 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت. سود عملیاتی شرکت نیز بالغ بر 526 میلیارد تومان بود که این نیز 215 درصد رشد داشت. در نهایت شرکت موفق شد در سه ماهه 262 تومان سود به ازای هر سهم محقق کند که نسبت به دوره مشابه سال قبل 425 درصد رشد داشت. ( EPS سه ماهه سال 99 حدود 47 تومان بود.)

 بوعلی

مهم ترین نسبت های مالی شرکت به شرح زیر میباشد.

بوعلی

این مقاله را حتما بخوانید: نسبت های نقدینگی در صورت های مالی

اشتراک با دوستان