همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

مروری بر فروش ماهانه کطبس

تاریخ انتشار : 1400/6/21 11:02:27 تعداد بازدید : 42 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

معرفی کطبس

شرکت زغال سنگ نگین طبس در صـنعت زغالسـنگ به عنوان تولید کننده زغال سـنگ خام فعالیت مي کند. در بین شرکتهاي فعال در اين صنعت با توجه به حجم فروش در رده چهارم کشـور قراردارد. محصـولات شـرکت پس از شـستشو در شرکتهاي پايین دست تبديل به کك شده و به عنوان ماده اولیه در صنعت فولاد مورد استفاده قرار میگیرد. شرکت فروش صادراتی ندارد و از بازار داخل نیز سهم 6.8 درصدی را در اختیار دارد. مشتریان عمده شرکت شامل کارخانه ذوب آهن اصفهان و کارخانه کک سازی کرمان هستند. لازم به ذکر است که قسمتی از نیاز این شرکت ها به زغال سنگ از طریق داخل و مابقی از طریق خارج تامین میشود.

فروش کطبس

ذغال‌سنگ طبس در سال 99 به طور میانگین ماهانه 20،170 تن تولید داشت. این مقدار در 5 ماهه نخست سال به طور میانگین 19 هزار  و 310 تن بود که در تیر و مرداد هر کدام کمی بیش از 23 هزار تن تولید داشت.

در سال 99 میانگین فروش ماهانه شرکت به 20،387 تن رسیده که در 5 ماهه سال جاری این مقدار به 18 هزار تن رسید. مجموع فروش شرکت در ماه های گذشته از آغاز سال جاری بالغ بر 94 هزار تن بود که 8 درصد بیشتر از سال گذشته بود. فروش مرداد ماه شرکت 24 هزار تن ثبت شد که رکورد بسیار خوبی برای شرکت محسوب میشود.

مبلغ فروش شرکت در ماه های گذشته رشد بسیار خوبی داشته. کل فروش 5 ماهه شرکت بالغ بر 101 میلیارد تومان بود که 116 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت. متوسط فروش ماهانه شرکت در سال جاری نیز 20 میلیارد تومان برآورد شده که در مرداد ماه رکورد خوب 29.4 میلیارد تومان را به ثبت رساند.

به جز افزایش در مقدار فروش که بر درآمد کطبس تاثیر گذار بوده افزایش مداوم قیمت ذغالسنگ در سال گذشته که متاثر از قیمت فولاد است نیز تاثیر بسزایی در درآمد های شرکت داشت. نرخ فروش مرداد شرکت 1215 تومان به ازای هر کیلوگرم بود که رشد 7 درصدی نسبت به تیر ماه داشت.

در گزارش های میان دوره ای سه ماهه نیز شرکت درآمد عملیاتی ای بالغ بر 48 میلیارد تومان داشت که رشدی 182 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت. سود عملیاتی نیز 24 میلیارد تومان بود که 486 درصد بیشتر از سال قبل بود و عمده دلیل آن افزایش خوب در درآمد عملیاتی در عین حال تغییرات نه چندان زیاد بهای تمام شده بود. در نهایت شرکت موفق شد در سه ماهه به سود 104 تومانی به ازای هر سهم برسد که نسبت به سال قبل 81 درصد افزایش داشت.

با توجه به فروش های خوب دو ماه گذشته پیش بینی میشود که گزارش 6 ماهه شرکت مطلوب سهامداران باشد.

 

مهم ترین نسبت های مالی شرکت در سه ماهه سال جاری به شرح زیر است.

اشتراک با دوستان