همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

شهریور خاص شاراک

تاریخ انتشار : 1400/7/21 09:29:41 تعداد بازدید : 59 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

معرفی شاراک

مجتمع پتروشیمی شازند یکی از طرح های استراتژیک و زیر بنایی کشور می باشد که در راستای سیاست راهبردی و اصولی توسعه صنعت پتروشیمی، با اهداف مهمی از قبیل تأمین نیاز صنایع داخلی کشور به محصولات پایه پلیمری و شیمیایی در سال 1363 توسط شورای عالی اقتصاد به تصویب رسید و در سال 1368 رسما عملیات اجرایی این طرح عظیم و ملی آغاز و در سال 1372 فاز اول آن به بهره برداری رسید.

در حال حاضر این شرکت توانایی تولید بیش از یک میلیون و هشتصد هزار تن محصولات میانی و نهایی از انواع پلیمری و شیمیایی و جانبی را دارد. این شرکت با داشتن 15 واحد تولیدی فعال، ترکیبی کم نظیر از محصولات شیمیایی و پلیمری را در سبد محصولات خود عرضه می نماید و با توجه به انحصار تولید بعضی محصولات حیاتی از قبیل اکسید اتیلن، وینیل استات، دو اتیل هگزانول، نرمال بوتانول، ایزوبوتانول و اتانول آمین ها نقش این مجتمع در تأمین نیازهای راهبردی صنایع مختلف کشور را می توان بی نظیردانست.

محصولات مهم شرکت

محصولات پایه: محصولات پایه شرکت شامل اتیلن و پروپیلن میباشد. اتیلن از هیدروکربن های اشباع شده مثل نفت، گاز و اتان به دست می آید اگرچه هر نوع هیدروکربن اشباع شده را میتوان در یک فرآیند شکست با بخار به اتیلن تبدیل نمود، لیکن مواد اولیه عمده و رایج جهت تولید اتیلن در جهان به نفتا، اتان، پروپان، بوتان و گازوئیل محدود میشود. هر چه هیدروکربن سنگین تر باشد مقدار اتیلن تولیدی نسبت به خوراک مصرفی کاهش می یابد و در عوض محصولات جانبی مانند پروپیلن، بنزین، برش چهارکربنه و نفت کوره افزایش می یابد.

محصولات پلیمری: محصولات پلیمری شرکت شامل پلی اتیلن سنگین و سبک خطی، پلی پروپیلن و پلی بوتادین رابر میباشد. کاربرد اصلی این محصولات در فیلم های بسته بندی، محصولات بهداشتی و طبی، تجهیزات فرآیندی و کالاها و قطعات سخت افزاری ویژه صنعت ساختمان و ... است.

فروش شاراک

این تولیدکننده بطور میانگین هر ماه 67 هزار تن محصول به فـروش رسانده است. در دو ماه اردیبهشت و خرداد شرکت کمتر از سال گذشته به فروش رساند. اما در ماه های بعدی این کاهش در فروش را تا حدودی جبران کرد. در نیمه اول سال جاری حدود 427 هزار تن به فروش رساند که این مقدار در مدت مشابه سال گذشته 441 هزار تن بود.

نرخ فروش پلی پروپیلن عامل اصلی در افزایش مبلغ فروش شرکت است. نرخ pp در شهریور 33 میلیون تومان به ازای هر تن بود که 17 درصد بیشتر از ماه قبل بود.

فروش ماهانه شاراک

مبلغ فروش شرکت در سه ماهه برابر با 4237 میلیارد تومان بود که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 172 درصد رشد داشت. فروش تیر و مرداد شرکت به ترتیب 1620 و 1553 میلیارد تومان بود و شهریور ماه فروش خوب 2112 میلیارد تومانی را به ثبت رساند که 134 درصد بیشتر از شهریور سال گذشته و 36 درصد نیز بیشتر از ماه گذشته بود.

فروش ماهانه شاراک

شرکت در سه ماهه موفق شد 203 تومان سود به ازای هر سهم محقق کند. در سال گذشته این رقم 39 تومان بود. با وجود گزارش های خوب تابستان انتظار میرود صورتهای مالی میاندوره ای شرکت مورد توجه قرار گیرد.

لطفا نظرات خود را راجع به این مقاله بیان کنید.
refresh icon

اشتراک با دوستان