همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

ثبات نسبی فروش در نوری

تاریخ انتشار : 1400/7/25 10:17:19 تعداد بازدید : 119 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

معرفی پتروشیمی نوری

شرکت پتروشیمی نوری به عنوان یکی از بزرگترین شرکتهای تولیدکننده آروماتیک در سال 1377 به مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی به بهره برداری رسید. شرکت با ظرفیت اسمی 4458 هزار تن در سال در رده اول صنعت تولید مواد آروماتیک قرار داشته و شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، شرکت پتروشیمی بندر امام و شرکت پتروشیمی اصفهان به ترتیب در رده های بعدی این صنعت قرار دارند. شرکت پتروشیمی نوری با توجه به سهم 21 درصدی از فروش کل مجموعه شرکت پتروشیمی خلیج فارس بعنوان یکی از وزنه های مهم و سرآمد در عرصه تولید محصولات پتروشیمی در شرکت پتروشیمی خلیج فارس میباشد.

محصولات آروماتیک شرکت پتروشیمی نوری که شامل بنزن، پارازایلین و ارتوزایلین میباشند و جزو محصولات اصلی و نهایی این مجتمع طبقه بندی میگردند، عموماً در صنایع پایین دستی مورد مصرف قرار میگیرند، که میتوان به تولید در سموم دفع آفات، صنایع رنگسازی، رزینها، بطریهای یکبار مصرف، تهیه نایلون، ترکیبات دارویی، تهیه اتیل بنزن و فنل، مواد شوینده و تولید پلیاسترها، الیاف مصنوعی و حلالهای صنعتی اشاره نمود. همچنین محصولات فرعی مجتمع نیز به عنوان یکی از مهمترین خوراکهای واحدهای الفینی و همچنین قابل استفاده در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمیائی و سوخت میباشند.

همانطور که گفته شد، نوری با ظرفیت تولید 750 هزار تن در سال پارازایلین، یکی از بزرگترین مجتمع های تولید مواد آروماتیک در جهان میباشد. در این خصوص میتوان به شرکتهای سانگ یانگ کره جنوبی با ظرفیت تولید 600 هزار تن در سال و شرکت تولید مواد آروماتیک کویت(KARO) با ظرفیت تولید 820 هزار تن در سال از این محصول، اشاره نمود.

فروش شرکت

نوری در نیمه دوم سال 99 به دلیل افزایش قیمت جهانی و دلار متوسط فروش ماهانه 4.000 میلیارد تومانی داشت که در اسفند رکورد فوق العاده ای در فروش به ثبت رساند (فروش اسفند شرکت 10469 میلیارد تومان بود). در فروردین و اردیبهشت امسال با کاهش نرخ دلار در کنار کاهش اندک مقداری و ثبات نسبی قیمت های جهانی اعداد برابر 4.361 و 4.671 میلیارد تومان بود. این مقدار در خرداد تیر و مرداد نیز به ترتیب برابر 3800، 6122 و 6309 میلیارد تومان بود. فروش شهریور ماه نیز 5804 میلیارد تومان بود که میتوان گفت در ماه های اخیر فروش نسبتا ثابتی داشته است.

متوسط فروش مقداری هر ماه شرکت در فصل پاییز سال گذشته به 368 هزار تن رسید و در زمستان با فروش 374 هزار تنی فروش بهتری را به ثبت رساند. مقدار فروش در سال جاری با کاهش نسبی مواجه بود و در در ماه های خرداد، تیر و مرداد کمتر از سال گذشته به فروش رساند که به ترتیب 288، 433 و 427 هزار تن بود. در شهریور نیز این مقدار کمتر شد و به 378 هزار تن رسید.

نرخ فروش محصولات در 12 ماه گذشته با روندی صعودی همراه بوده و فروش داخلی با نرخ 15600 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم در مرداد ماه صورت گرفت. نرخ فروش صادراتی نیز 14264 تومان بود. شهریور با اندکی رشد نرخ فروش داخلی به 16462 تومان و نرخ فروش صادراتی نیز 14619 تومان به ازای هر کیلوگرم بود.

فروش ماهانه نوری

فروش ماهانه نوری

درآمد عملیاتی شرکت در سه ماهه نخست سال جاری بالغ بر 12800 میلیارد تومان بود که رشد خوب 252 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشت. با توجه به اینکه بهای تمام شده محصولات شرکت رشد چندانی نسبت به درآمد نداشته است، سود عملیاتی با رشد 407 درصدی به مقدار 2463 میلیارد تومان رسید. در نهایت شرکت موفق شد 316 تومان سود به ازای هر سهم در سه ماهه سال جاری محقق کند.

 نسبت های سودآوری شرکت به شرح زیر است.

فروش ماهانه نوری

refresh icon

اشتراک با دوستان