همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

بازگشت کاوه به روال معمول فروش

تاریخ انتشار : 1400/7/27 10:41:24 تعداد بازدید : 119 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : سیده مریم حسینی

معرفی کاوه

شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در سال 1385 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد و در سال 1393 به شرکت سهامی عام تغییر یافت و سهام آن در سال 1396 در بازار دوم بورس تهران عرضه شد. فعالیت شرکت تولید آهن اسفنجی توسط دو مدول A و B و تداوم ساخت و تکمیل پروژه های فولادسازی، گندله سازی، پروژه های زیر ساخت شامل آب شیرین کن معادل 55 هزار متر مکعب، پست برق 230 کیلو ولت GIS می باشد. این شرکت جزء واحدهای فرعی شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس و واحدهای تولیدی و تجاری نهایی بنیاد مستضعفان می باشد.

محصول اصلی آن شمش بیلت است که بخش اصلی آن صادر و بخش دیگر آن در داخل به فروش می‌رسد. نرخ فروش محصول صادراتی شرکت نزدیک به نرخ CIS و قیمت دلاری صادرات براساس نرخ ارزنیما محاسبه می‌شود از جمله مهمترین مزیت‌های این شرکت نسبت به سایر شرکت‌های رقیب نزدیکی به دریا و برخورداری از جایگاه اول کشور در ترانزیت کالا و دروازه طلایی کریدور شمال جنوب،( وضعیت مناسب صادرات ) است.
بر اساس جواز اولیه ظرفیت تولید فاز اول فولادسازی معادل ۱.۲۰۰.۰۰۰  تن انواع شمش فولاد ساده کربنی و کم آلیاژی (بیلت) و قابل توسعه تا ۲.۴۰۰.۰۰۰۰ تن و آهن اسفنجی تا ۱.۸۵۶.۰۰۰ تن می‌باشد. فاز یک پروژه فولادسازی در بهمن ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید. فاز ۲ این طرح به منظور افزایش ظرفیت بیلت به اندازه ۲.۴۰۰.۰۰۰ تن در سال 99 افتتاح شد.

فروش شرکت

کاوه در تابستان مانند دیگر فولادسازان به دلیل قطعی برق با افت تولید و فروش مواجه بود. مقدار تولید شمش بیلت به طور متوسط در سه ماهه ابتدایی سال جاری، هر ماه 139 هزار تن بود. (این مقدار در فصل بهار سال 99 هر ماه 77 هزار تن بود.) . در تابستان به دلیل قطعی برق با افت جدی تولید شمش مواجه بود. متوسط تولید ماهانه در تابستان 66 هزار تن بود. شهریور ماه شرکت توانست بر تولیدات خود بیافزاید و 105 هزار تن شمش تولید کند.

تعداد فروش شرکت در سه ماه ابتدایی سال جاری 414 هزار تن شمش بیلت بود. فروش شرکت به تفکیک هر ماه به ترتیب 95، 181، 136 هزار تن بود. در تیر و مرداد شرکت تنها 33 و 56 هزار تن بیلت فروخت اما در شهریور جبران به نسبت خوبی داشت و 99 هزار تن بیلت به صورت صادراتی و در داخل به فروش رساند.

فروش ماهانه کاوه

نرخ فروش بیلت داخلی و صادراتی شرکت در ماه های اخیر روندی صعودی داشته است. در شهریور ماه هر تن بیلت داخلی با نرخ 13.9 میلیون تومان به فروش رسید و نرخ هر تن بیلت صادراتی نیز 14.2 میلیون تومان بود.

پس از ثبت رکورد فروش در اردیبهشت امسال و فروش های خوبی که در بهار داشت، شرکت با افت فروش در تابستان مواجه بود به گونه ای که در تیرماه تنها 481 میلیارد تومان فروش داشت. (فروش سه ماه ابتدایی شرکت در سال جاری به ترتیب 1099، 2155 و 1736 میلیارد تومان بود.) مبلغ فروش شرکت در مرداد ماه به 779 میلیارد تومان افزایش یافت و در شهریور توانست فروش 1400 میلیارد تومانی را به ثبت برساند.

فروش ماهانه کاوه

شرکت در سه ماهه حدودا 5 هزار میلیارد تومان فروش داشت که این مقدار 222 درصد بیشتر از مقدار مشابه سال قبل است. سود عملیاتی شرکت در این دوره نیز 859 میلیارد تومان بود و در نهایت کاوه موفق شد 48 تومان سود به ازای هر سهم در این دوره محقق کند. EPS شرکت در این دوره 180 درصد بیشتر از سال گذشته اش بود.

  نسبت های نقدینگی : روند نسبت های نقدینگی که توانایی شرکت را در بازپرداخت تعهدات کوتاه مدت نشان می دهد، بیانگر آن است که این شاخص ها در سه ماهه ابتدای سال 1400 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بهبود یافته و شرکت وضعیت بهتری را تجربه نموده است.

 فروش ماهانه کاوه

نسبت های فعالیت : نسبت های فعالیت بیانگر استفاده بهینه از دارائی های شرکت در جهت افزایش فروش و درآمدزایی می باشد. به عبارت بهتر نسبت های فعالیت، کارایی مدیران را در کاربرد دارایی ها نشان می دهند.

 فروش ماهانه کاوه

نسبت های اهرمی )نسبت سرمایه گذاری یا ساختار سرمایه(: نسبت های اهرمی نسبت هایی هستند که نشان دهنده توانایی شرکت برای بازپرداخت بدهی های خود است. نسبت های اهرمی به حجم کل بدهی های شرکت تاکید دارد و توان شرکت را برای انجام تعهدات کوتاه مدت و بلندمدت منعکس می سازند. در نسبت های اهرمی، وجوه تامین شده توسط سهامداران با وجوهی که از سایر منابع تامین گردیده مقایسه می شود. از آنجائی که باال بودن این نسبت ها حاکی از ریسک مالی شرکت می باشد، لذا سیاست شرکت حفظ تعادل در ساختار سرمایه است به گونه ای که با در دستور قرار دادن فرایند افزایش سرمایه، سعی در ایجاد تعادل در نسبت های اهرمی نموده است.

 فروش ماهانه کاوه

نسبت های سود آوری: به دنبال اجرای سیاست های کاهش هزینه های تولید و بهبود قابل توجه قیمت محصوالت داخلی و صادراتی نسبت های سودآوری شرکت در سه ماهه ابتدای سال 1400 نسبت به سه ماهه سال 1399 رشد چشمگیری داشته است.

 فروش ماهانه کاوه

refresh icon

اشتراک با دوستان