همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

نگاهی به عملکرد های وب در سال 1400

تاریخ انتشار : 1401/2/17 11:21:28 تعداد بازدید : 156 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : محمد صالحی

معرفی شرکت

های‌وب یک شرکت خدماتی در زمینه ارائه اینترنت پر سرعت ثابت در کشور است که خدمات میزبانی مرکز داده را نیز ارائه می‌دهد. از فعالیت‌های دیگر این شرکت می‌توان به ارائه خدمات پهنای باند اینترنت، اینترنت 4G  در روستا‌ها و ارائه خدمات تلفن بین الملل اشاره کرد.
به طور کلی های وب در این حوزه بسیار فعال است و خدمات متنوعی را در حوزه فناوری اطلاعات ارائه می‌دهد. های‌وب با استفاده از پروانه‌های متنوعی که اخذ کرده است، قادر به ارائه سرویس‌های متنوع ارتباطی در سراسر کشور است. در جدول زیر انواع این مجوز ها را مشاهده می کنیم.

مجوز های های وب

ترکیب سهامداران

 سهامدارن های وب

معرفی خدمات

خدمات های وب

خدمات اینترنت ثابت FCP

این حوزه مربوط به ارائه خدمات اینترنت ثابت در مدلهای xDSL ، FTTx و LTE-TD میباشد. شرکت های وب یکی از شرکت هایی است که به ارائه خدمات اینترنت ثابت می پردازد. همچنین شرکت پارس آنلاین نیز که در مالکیت های وب قرار دارد جزو ارائه دهندگان خدمات اینترنت ثابت می باشد.

 خدمات IT

درآمد شرکت در این سرفصل مربوط به فروش سامانه ثبت پلاک و تخلفات جاده ای می باشد. پروژه تحت پوشش قرار گرفتن تمامی شبکه راه های شریانی کشور به سامانه های ثبت تخلف عبور و مرور به عنوان یکی از مهم ترین پروژه های IT بین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران در خرداد ماه 1394 منعقد گردید. بر این اساس عملیات نصب و راه اندازی 1879 سامانه ثبت تخلفات در طی سه سال نصب و حدود 2280 سامانه ثبت تخلفات در طول 8 سال مورد بهره برداری و نگهداری قرار خواهند گرفت.

ارائه خدمات پروانه TRUNK

اولین پروانه اپراتوری خدمات رادیوترانک عمومی توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطالعات در سراسر کشور (کلیه مناطق هشتگانه) با هدف ساماندهی بازار ارتباطات حرفه ای کشور به شرکت های وب اعطا گردید . ارائه خدمات توسط شرکت های وب در مناطق تحت تعهد ایجاد شبکه به صورت اپراتوری صورت می پذیرد و تعرفه خدمات مطابق با مصوبه شماره 2 جلسه شماره 256 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات می باشد . های وب به عنوان اپراتور رادیو ترانک عمومی کشور، ارائه کننده ی خدمات مبتنی بر شبکه ی رادیویی ترانک دیجیتال بر پایه جدیدترین فناوری روز دنیا، در حوزه ارتباطات بی سیم سیار (LTE/4G )است. این مجموعه، قابلیت ترکیب و تجمیع فناوری LTE-PS را با فناوری های ترانک دیجیتال باند باریک از قبیل TETRA و DMR به عنوان استانداردهای پیشین برای ارتباطات صوتی حرفه ای داراست. خدمات ترانک راهکاری برای سازمان ها و ارگان ها می باشد تا ارتباط خود را در بستری یکپارچه و با ضریب اطمینان بالا برقرار کنند. 

قراردادهای USO

خدمات اجباری عمومی USO الزام جهانی که بر عهده دولت ها گذاشته می شود تا امکان استفاده از سرویس های مخابراتی، فناوری اطلاعات و پستی را برای هر یک از آحاد کشور در هر نقطه که صرفه اقتصادی برای شرکت های مخابراتی خصوصی را ندارد، فراهم نماید. این الزام به این خاطر است که دسترسی به خدمات ارتباطی برای کلیه مناطق کشور به خصوص روستاها و نواحی دورافتاده که ارائه خدمات به آنها صرفه اقتصادی ندارد، تضمین شود.

سایر درآمدهای مناطق روستایی

 شرکت های وب در کنار قراردادهای ذکر شده در مناطق روستایی از طریق رومینگ سایر اپراتورهای موبایل و فروش خدمات 4G نیز درآمد دارد.

خدمات عمده فروشی پروانه FWA

درآمد شرکت در این سرفصل حاصل از فروش پهنای باند اینترنت بین الملل به سایر شرکتهای دارنده پروانه می باشد. های وب از ابتدای 1400 از محل عقد قرارداد جدید، درآمد بالایی را از این محل شناسایی می نماید که با توجه به قرار داد چند ساله این درآمد برای سال آتی ادامه دار خواهد بود و سودآوری شرکت را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

هزینه های شرکت

عمده ترین هزینه های جاری شرکت مربوط به هزینه های مخابراتی( خرید انتقال و پهنای باند اینترنت) و هزینه های حقوق و دستمزد است.

در بخش هزینه های سرمایه ای راه اندازی سایتهای جدید ارائه خدمات 4G و تجهیز سایت های قدیمی و همچنین برای سال 1401 سرمایه گذاری در حوزه فیبر نوری از مهمترین هزینه های شرکت کی باشند.

 

درآمد ماهانه

شرکت از محل خدمات USO و خدمات  FCP ماهانه تقریبا درآمد ثابتی را بدست آورده است ولی از ابتدای سال 1400 شاهد رشد بالای خدمات FWA هستیم که همانطور که گفته شد عمدتا از محل قراردادی است که شرکت در انتهای سال 99 ایجاد کرده است. با ایجاد این قرارداد شاهد رشد بالایی در درآمد شرکت هستیم به طوری که با درآمد 239 میلیارد تومانی در سال 1400 رشد 39 درصدی را نسبت به سال قبل به دست آورده است. در نمودار پاینی سهم هر کدام از خدمات از کل درآمد شرکت نشان داده شده است.

 عملکرد ماهانه های وب

عملکرد شرکت

با بررسی روند حاشیه سود شرکت، بهبود سود آوری در فصول اخیر قابل مشاهده است و این مقدار به دلیل رشد بالای فروش خدمات نسبت به هزینه های شرکت می باشد که عمدتا از طریق درآمد FWA حاصل شده است و با توجه به قرار دو ساله، می توان به ادامه دار بودن این عملکرد در سال 1401 نیز امیدوار بود.

 روند حاشیه سود های وب

 

 عملکرد های وب

مقاله پیشنهادی: عملکرد خوب سیمرغ در سال جاری

refresh icon

اشتراک با دوستان