همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

ذره بین مهمترین های کدال

تاریخ انتشار : 1401/4/1 16:24:17 تعداد بازدید : 186 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : محمد صالحی

کدال

 

با توجه به اینکه ناشران یا همان شرکت‌های عضو بازار مالی بورس، فرابورس و صندوق‌های سرمایه‌گذاری ، موظف به ارائه گزارش‌های دوره‌ای ماهانه، فصلی و سالانه و انتشار اطلاعات و اخبار موثق شرکت در سایت کدال هستند و به طبع برای شناخت و خرید سهام یک شرکت نیاز ضروری به این اطلاعات وجود دارد. در این گزارش سعی شده تا مهمترین اخبار و گزارش های منتشره شرکت ها در سایت کدال را مورد بررسی قرار داده و تاثیر این رخداد در سودآوری و آینده شرکت را بررسی نماییم.

 

افزایش نرخ های مهم

 

نماد: پاسا

عنوان: دريافت مجوز تغيير بيش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات یا ارائه خدمات - گروه الف

 

تاریخ دریافت مجوز

1401/03/17

تاریخ موثر اعمال

1401/03/17

نرخ قبلی

802,377

نرخ جدید

922,745

 

با توجه به افزایش بهاي تمام شده محصولات تولیدي این شرکت ناشی از افزایش نرخ مواد اولیه، افزایش نرخ دستمزد و اثر تورمی سایر هزینه ها، طبق بررسی های انجام شده و بر اساس چارچوب ضوابط و دستورالعمل هاي سازمان حمایت از مصـرف کننـدگان و تولید کنندگان، نرخ فروش انواع محصولات تولیدی این شـرکت از تاریخ 17/03/1401 در مجموع به میزان 15درصد افزایش یافت. با توجه به اینکه حاشیه سود شرکت در سال گذشته حدود 30 درصد و در سال جاری به 12 درصد رسیده است، نتیجه افزایش بیشتر مواد اولیه در سود آوری شرکت مشهود است که باعث شده سود شرکت نسبت به سال گذشته با 43 درصد کاهش مواجه شود.  طبق محاسبات صورت گرفته، تاثیر تغییرات در نرخ خرید و فروش ، احتمالا حاشیه سود سال آتی شرکت را به 11 درصد خواهد رساند.

 

 نماد: قیستو

عنوان: تغيير بيش از 10 درصد در نرخ خريد مواد اوليه / خدمات - گروه الف

 

تاریخ دریافت مجوز

1401/03/22

تاریخ موثر اعمال

1401/03/22

نرخ قبلی

17710

نرخ جدید

20710

 

قیستو شرکتی است که با خرید چغندر قند محصولاتی نظیر قند و شکر تولید می کند. این شرکت با توجه به تورم موجود در کشور افزایش نرخ در خرید و فروش را طی ماه اخیر شاهد بوده که نرخ خرید چغندر آن از 1200 تومان به به 1641 افزایش یافته و همچنین با توجه به افزایش هزینه حمل به 430 تومان ، به طور کلی نرخ مواد مصرفی شرکت به 2071 تومان افزایش می یابد که به طور میانگین حدود 55 درصد افزایش می یابد.

ضمنا علاوه بر بهاء چغندر می بایست به ازای هر یک تن چغندر خریداری مقدار 2 کیلوگرم شکر با نرخ 2200 تومان  و مقدار 20 کیلوگرم تفاله با نرخ 800 تومان تحویل گردد . نرخ فروش شکر قبلی 13200 تومان و باتوجه به قیمت خرید چغندر در سال جدید 18000 تومان عنوان گردیده است.

در نگاه کلی به این شرکت و باتوجه به حاشیه سود حدود 13 درصدی آن، به نظر که رشد بیشتر بهای تمام شده ممکن است سودآوری شرکت را درسالهای آتی کاهش دهد ولی قاعدتا برای اظهار نظر کلی باید دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

گزارش سالانه منتشره شرکت ها

 

گروه بانکی

در بین نمادهای بانکی ابتدا بانک سامان و سپس وپست و وبملت بیشترین افزایش را در سود خالص نسبت به سال قبل داشتند که به ترتیب به رشد 213%، 83% و 66% همراه شده اند. و در این بین بانک صادرات و بانک تجارت عملکرد ضعیف تری را به ثبت رسانده اند و به ترتیب با افت 72 و 69 درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده اند.

بیشترین تراز (مازاد درآمد تسهیلات به سود سپرده‌های پرداختی) مربوط به نماد وپست می باشد که این رقم برابر 171 درصد می باشد و کمترین نسبت نیز برای بانک سامان با 21 درصد است.

موضوع مورد توجه در بانک ملت بحث هزینه اکچوری شرکت می باشد که سالانه مقداری از سود شرکت را برای تعهدات بازنشستگی کارکنان ذخیره می گیرد. این هزینه نسبت به سال 73 درصد افزایش داشته است و حدود 10 هزار میلیارد از سود شرکت را کاهش داده است.

پتروشیمی نوری

این شرکت با رشد 74 درصدی فروش نسبت به سال قبل مواجه شده است ولی به واسطه افزایش 96 درصدی در بهای تمام شده، با کاهش حاشیه سود ناخالص مواجه گردیده. با توجه به اینکه این شرکت مواد گازی و مایع که از مشتقات نفتی است را به عنوان مواد اولیه دریافت می نماید، با درگیری روسیه و اوکراین که باعث شد نرخ نفت افزایشی شود، به طبع مواد اولیه شرکت نیز افزایش یافت و مقایسه نرخ فروش و خرید متوجه می شویم نتوانسته به تناسب افزایش نرخ مواد اولیه، نرخ فروش خود را بالا ببرد.

همچنین در بخش سایر درآمد ها سال گذشته حدود 2 هزار میلیارد سود داشته(عمدتا مربوط به سود تسعیر ارز) که امسال به 200 میلیارد کاهش یافته است. پس دو موضوع افزایش بیشتر بهای تمام شده و کاهش سایر درآمد ها باعث افت حاشیه سود شرکت گردیده و در نهایت شرکت به ازای هر سهم حدود 1460 تومان سود به دست آورده که نسبت به سال قبل 6 درصد رشد داشته است.

گروه خودرویی

دو نماد خودرو و خساپا که از شرکت های زیانده خودرویی در کشور هستند در سال جاری نیز نتواسنتند به سود آوری برسند. در این میان خساپا با 44 درصد افزایش در زیان خالص نسبت به سال قبل همراه شد و زیان انباشته خود را بالا برد. در نقطه مقابل شرکت ایران خودرو نسبت به خساپا نسبتا عملکرد بهتری داشت و به میزان 10 درصد از زیان خالص شرکت کاسته شد.

گروه پالایشی

فرایند شرکت های پالایشی به این شکل است که نفت خام را از شرکت ملی پالایش و پخش دریافت و مجددا محصول تولیدی را عمدتا به همین شرکت تحویل می دهند و درنهایت شرکت ملی پالایشی مقدار و نرخ محصولات دریافتی را محاسبه کرده و به پالایشی ها اعلام می نماید.

با توجه به اینکه این شرکت ها ملزم به ارائه صورت های مالی خود تا زمان مشخصی هستند، پس به صورت فرضی و غالبا بدبینانه، یکسری نرخ تعیین کرده و صورت مالی خود را افشا می کنند و پس از حدود یک ماه که نرخ قطعی اعلام شد، صورت مالی حسابرسی شده منتشر شده و مبلغ دقیق سود مشخص می شود. پس فعلا نمی توان به طور قطعی در مورد صورت مالی منتشره این شرکت ها نظر قطعی داد و باید منتظر گزارش های حسابرسی شده آنها بود.

موضوع مهم دیگر در این گروه، افشای شرکت پالایش نفت بندرعباس بود که اذعان کرده است که سود خالص شرکت از ۱۲۷ به ۱۵۳ تومان افزایش پیدا کرده است و درصورت کسر ۵ درصد از مالیات ،  ۷ تومان و در صورت اصلاح صورت حساب خوراک ۲۰ تومان نیز اضافه خواهد شد. همچنین یکسری کسری نیز دارد که درصورت اعمال ۱۰ تومان از سود خالص شرکت کاسته خواهد شد. پس به طور کلی اگر گفته های شرکت درست باشت احتمالا سود امسال شرکت 190 تومان خواهد بود.

refresh icon

اشتراک با دوستان