همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1399/12/5 12:31:05 تعداد بازدید : 24

زمستان سخت برای زاگرس

نویسنده : مهندس ایمان علیمردانی

شرکت پتروشیمی زاگرس به عنوان واحد وابسته به شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، در زمینه تولید متانول فعالیت می کند. زاگرس با داشتن ظرفیت اسمی تولید 3.3 میلیون تن متانول در سال در جایگاه چهارم جهان قرار گرفته است. قابل ذکر است، این شرکت جایگاه اول را در صنعت داخلی دارد.

طبق آخرین آمار موجود توان تولید متانول کشور 6.7 میلیون تن بوده که معادل 6.8 درصد کل تولید جهانی  و 24.5 درصد کل تجارت جهانی متانول را تشکیل می‌دهد. پتروشیمی زاگرس توان تولید حدود 50 درصد متانول ایران و 12 درصد تجارت جهانی را دارا می‌باشد و در بین تولید کنندگان داخلی  این محصول در رده اول قرار دارد.

پتروشیمی زاگرس دی ماه خوبی را به پایان نرساند و فروش آن با 37 درصد افت به عدد 1.143 میلیارد تومان رسید. متانول زاگرس هم به صورت داخلی عرضه می شود و هم صادراتی، فروش اتانول صادراتی 91 درصد کل درآمد دی ماه را شامل می شود. برای شرکت هایی مانند زاگرس که گاز موار اولیه آنها است، به خاطر فصل زمستان و به دلیل قطع گاز تولید افت می کند.

دی بهمن ماه پتروشیمی زاگرس مجددا نسبت به ماه قبل با 15 درصد افت همراه بوده و 970 میلیارد فروش داشته است. متانولی که در داخل به فروش رفته است به کاهش کم به عدد 58.635.763 ریال به ازای هر تن می باشد.

 

EPS: