همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/1/30 11:26:43 تعداد بازدید : 338

تداوم افزایش نرخ محصول در جم پیلن

نویسنده : مریم حسینی

شرکت پلي پروپيلن جم با نماد "جم پیلن" و با سرمایه 2000 میلیارد ریال در زمینه تولید محصولات پلی پروپیلن با ظرفیت سالانه 300 هزار تن فعال می باشد. پلی پروپیلن از پلیمریزاسیون پروپیلن در شرایط دما و فشار نسبتا ملایم و در حضور کاتالیست معروف زیگلر – ناتا انجام می شود. پلی پروپیلن که یک بسپار است در یک بازه گسترده از کاربردها شامل فیلم و ورق، پزشکی، لوله، کاربردهای صنعتی و ساختمانی و اجزاء خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.
شرکت پلی پروپیلن جم در خرداد 1383 با هدف راهبری و تولید واحد پلی پروپیلن مجتمع الفین دهم (پتروشیمی جم) واقع در منطقه ویژه انرژی پارس عسلویه تأسیس گردید. منطقه ویژه انرژی پارس در ساحل شمالی خلیج فارس قرار دارد و از این نظر دسترسی آسان و سریع به بازارهای جهانی را میسر میسازد. دسترسی مناسب به خوراک، ظرفیت تولید با مقیاس جهانی، موقعیت استراتژیک جغرافیایی، تنوع سبد محصول، استفاده از تکنولوژی تولید روز و بسیاری عوامل دیگر باعث شده است که شرکت پلی پروپیلن جم به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده تخصصی پلی پروپیلن در کشورشناخته شود.

شرکت دی ماه بسیار خوبی داشت و 9193 میلیارد ریال  فروش ثبت کرد که نرخ  فروش نیز ۳۳۲,۸۳۲,۰۹۰ ریال بود. در بهمن کمی افت کرد و 6686 میلیارد ریال فروش داشت و نرخ فروش ۳۱۵,۲۲۳,۹۳۳ ریال بود. در اسفند اما این عدد با رشد خوبی همراه بود و به ارزش 8803 میلیارد ریال رسید و نرخ فروش پلی پروپیلن هم ۳۸۸,۰۷۸,۳۵۱ ریال بود. 

 مجموعا در 12 ماهه  65773  میلیارد ریال فروش به ثبت رسانده است که مدت مشابه سال قبل عدد 33691  میلیارد ریال بود و از این منظر رشد 95 درصدی را رقم زده است.

عمده افرایش رشد فروش شرکت به افزایش نرخ پلی پروپیلن مربوط می شود. قیمت پلی پروپیلن نساجی که از اردیبهشت سال گذشته با چاشنی رشد قیمت های جهانی و نرخ دلار در اکثر ماه ها به جز آبان 99(انتخابات آمریکا) روند صعودی داشته است و از کف قیمتی در اردیبهشت 99 حدود چهار برابر شده است.در یک ماه اخیر با به وجود آمدن انتظارات کاهشی نسبت به نرخ ارز و همچنین ثبات و عدم کشش فعلی  قیمت جهانی پروپیلن برای افزایش بیشتر در قیمت های بالای 40 هزار تومان به ثبات رسیده است.

 

نسبت های سودآوری 9 ماهه شرکت به شرح زیر است