همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/2/6 15:58:37 تعداد بازدید : 124

فروش خوب ذوب در سال 99

نویسنده : مریم حسینی

شرکت ذوب آهن اصفهان با نماد ذوب در بازار دوم فرابورس مورد داد و ستد قرار میگیرد. سرمایه شرکت 6 میلیارد و 150 میلیون تومان است. موضوع فعاليت شركت طبق ماده 2 اساسنامه ، انجام عمليات ذوب وريخته گري ونورد فلزات آهني وفوالدهاي آلياژي جهت توليد انواع مقاطع هندسي استاندارد و توليد ورق، ارايه خدمات كاليبراسيون تجهيزات ، احداث و بهره برداري و اداره كارخانه ها و تأسيسات و تجهيزات است.

 زنجیره ارزش تولید شرکت به این صورت است که سنگ آهن پس از استخراج از معادن از طريق جاده و ريل به انبارهاي شركت منتقل مي گردد كه بخشي از آن براي توليد آگلومره به واحد آگلومراسيون انتقال داده شده و بخشي از آن بطور مستقيم وارد كوره بلند براي توليد چدن مي گردد. زغال سنگ نيز همانند سنگ آهن از معادن بوسيله ريل و جاده به سيلو هاي شركت انتقال داده شده و به واحد كک سازي براي توليد كک فرستاده ميشود. كک توليدي سوخت اصلي واحد كوره بلند براي احيا سنگ آهن و توليد چدن مي باشد. براي بدست آوردن فولاد خام چدن توليدي بخش كوره بلند به واحد كنورتور فولادسازي انتقال مي یابد، فولاد خام توليدي در مرحله ريخته گري تبديل به شمش گرديده و برحسب برنامه توليد و فروش شركت به واحدهاي نورد براي توليد محصولات نهايي از قبيل ريل، تيرآهن،كلاف و .. فرستاده و بخشي از آن نيز تحت عنوان شمش كالایی به فروش مي رسد.

میزان تولید و فروش شرکت در 9 ماهه 99 به شرح زیر است:

شرکت در بهمن 204 هزار تن تولید داشت و در اسفند نیز تولید 175 هزار تنی داشته است.

فـروش ذوب در بهمن ماه برابر با 184 هزار تن بود و در اسفند نیز فـروش 190 هزار تنی را گزارش کرده است و فـروش شرکت در 12 ماهه به 2،246 هزار تن رسیده است.

مبلغ فـروش این فولادساز در بهمن ماه برابر با 2،391 میلیارد تومان بود که در اسفند فـروش 2،463 میلیارد تومانی را ثبت کرده است. فـروش شرکت در 12 ماهه به 20،035 میلیارد تومان رسیده است.

نرخ فـروش تیرآهن نسبت به ماه گذشته افزایش 5 درصدی داشته و به 120،809 ریال/کیلو رسیده و نرخ فـروش شمش با 3 درصد افزایش نسبت به ماه گذشته برابر 111،929 ریال/کیلو است.

حتی روند خوب فروش ذوب در سال جدید نیز ادامه دارد. در فروردین 1400، ارزش معاملات ذوب آهن اصفهان در رینگ صنعتی بورس کالا  919 میلیارد تومان بوده است  که نسبت به کل فروردین سال قبل، از نظر حجم رشد 166 درصدی و از نظر ارزش رشد 515 درصدی داشته است. میانگین نرخ فروش ریالی این شرکت به حدود 12.1 میلیون تومان در هر تن رسیده است که یک رکورد جدید برای شرکت محسوب می شود.

مهم ترین نسبت های مالی 9 ماهه شرکت