همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/2/11 10:46:16 تعداد بازدید : 70

بررسی عملکرد ماهانه شاراک

نویسنده : مریم حسینی

سهام شرکت پتروشيمي شازند (پتروشيمي اراک) با نماد شاراک در بازار اول بورس مورد داد و ستد قرار میگیرد. سرمایه شرکت 806.4 میلیارد تومان است و در دسته صنعت محصولات شیمیایی قرار میگیرد. مجتمع پتروشیمی شازند یکی از طرح های استراتژیک و زیر بنایی کشور می باشد که در راستای سیاست راهبردی و اصولی توسعه صنعت پتروشیمی، با اهداف مهمی از قبیل تأمین نیاز صنایع داخلی کشور به محصولات پایه پلیمری و شیمیایی در سال 1363 توسط شورای عالی اقتصاد به تصویب رسید و در سال 1368 رسما عملیات اجرایی این طرح عظیم و ملی آغاز و در سال 1372 فاز اول آن به بهره برداری رسید.

در حال حاضر این شرکت توانایی تولید بیش از یک میلیون و هشتصد هزار تن محصولات میانی و نهایی از انواع پلیمری و شیمیایی و جانبی را دارد، در همین راستا شرکت در دوره نه ماهه اول سال 1399 ،موفق به تولید 930 هزار تن انواع محصول گردید.

این شرکت با داشتن 15 واحد تولیدی فعال، ترکیبی کم نظیر از محصولات شیمیایی و پلیمری را در سبد محصولات خود عرضه می نماید و با توجه به انحصار تولید بعضی محصولات حیاتی از قبیل اکسید اتیلن، وینیل استات، دو اتیل هگزانول، نرمال بوتانول، ایزوبوتانول و اتانول آمین ها نقش این مجتمع در تأمین نیازهای راهبردی صنایع مختلف کشور را می توان بی نظیردانست.

شاراک در سال گذشته فـروش ۱۱،۱۵۵ میلیارد تومانی را داشته است. در فروردین ماه نیز فـروش ۱،۲۴۷ میلیارد تومانی را ثبت کرده است.

شرکت در فروردین ۶۰ هزار تن از محصولات اول زنجیره تولید داشته است. قابل ذکر است که میانگین تولید ماهانه شاراک در سال گذشته برابر با ۵۹ هزار تن بود.

این تولیدکننده در سال گذشته بطور میانگین هر ماه ۷۳ هزار تن محصول به فـروش رسانده است. در اولین ماه از سال جاری نیز فـروش ۵۶ هزار تنی را گزارش کرده است.

متوسط نرخ فروش سال گذشته هر کیلو محصول ۱۲،۷۴۲ تومان بوده که در فروردین ماه با ۴ درصد افزایش نسبت به ماه گذشته به ۲۲،۱۲۳ تومان رسید.

شرکت در 9 ماهه سال گذشته  7 هزار و 37 میلیارد تومان درآمد عملیاتی به ثبت رسانده که رشد بیش از 40 درصدی نسبت به دوره مشابه سال 98 داشت. همچنین سود عملیاتی شرکت در 9 ماهه 99 به مبلغ 2 هزار و 61 میلیارد تومان بود که این هم افزایش 175 درصدی را نسبت به سال ماقبل خود نشان میدهد که این حاکی از فروش خوب و مدیریت بهتر هزینه های عملیاتی شرکت است. شاراک در 9 ماهه 239 تومان سود به ازای هر سهم برای سهامداران ایجاد کرده است.