همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/2/13 10:41:29 تعداد بازدید : 63

بررسی فروش ماهانه شجم

نویسنده : مریم حسینی

شرکت صنايع پتروشيمي تخت جمشيد با سرمایه بالغ بر 450 میلیارد تومان در گروه صنایع شیمیایی فعالیت میکند. مجتمع پتروشیمی تخت جمشید (TJPC) شامل یک واحد تولید الاستومر استایرن بوتادین رابر (SBR) به روش پلیمریزاسیون امولسیونی سرد با ظرفیت ۳۵ هزار تن در سال با تکنولوژی GOODYEAR و یک واحد تولید پلی بوتادین رابر (PBR) به روش پلیمریزاسیون محلولی با کاتالیست زیگلر-ناتا با ظرفیت ۱۸ هزار تن درسال با تکنولوژی BF-GOODRICH می باشد؛ که در زمینی به مساحت ۱۶ هکتار در سایت ۲ منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر واقع شده است. عملیات اجرایی احداث مجتمع از آذر ماه سال ۱۳۹۱ آغاز گردیده که در نیمه اول سال ۱۳۹۳ به بهره برداری رسیده است.

خوراک مورد نیاز پتروشیمی تخت‌جمشید که شامل منومر ۱و۳ بوتا‌دین و استایرن می‌باشد به ترتیب از پتروشیمی امیرکبیر از طریق خط لوله و پتروشیمی پارس به وسیله کامیون تامین می‌گردد. همچنین عمده  یوتیلیتی (سرویس‌های جانبی) مورد نیاز این طرح شامل بخار، آب خنک‌کننده و Chiller Water توسط واحدهای احداثی در داخل شرکت تأمین می گردد و سایر سرویس های جانبی از قبیل برق، آب RO از پتروشیمی فجر تأمین خواهد گردید.

شرکت پتروشیمی تخت جمشید با نگاه ویژه به ملاحظات زیست محیطی در زمینه کاهش تولید آلاینده های هوا، بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی بر اساس استانداردهای روز طراحی شده و از یک واحد تصفیه پساب بومی بسیار پیشرفته با سرمایه گذاری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال برخوردار است. لازم به ذکر است که سال مالی شرکت از مهر هر سال تا 31 شهریور سال بعد است.

شجم در فروردین 7.042 تن تولید داشته، میانگین تولیدات سال مالی 1400  به 6.271 تن رسیده، این عدد در سال مالی قبل ، 4.925 تن گزارش شده است.

 فروش فروردین 5.230 تن گزارش شده، شرکت در سال مالی جاری مجموعا 42.556 تن فروش داشته و فروش سال مالی قبل  58.851 تن بوده است.

درآمد فروش شرکت در فروردین 198 میلیارد تومان می‌باشد، متوسط مبلغ فروش ماهانه در سال مالی جاری 212 میلیارد تومان است.

میانگین نرخ فروش شرکت در اسفند و فرودین  به ترتیب 349,097 و 378.707  ریال گزارش شده است.

شرکت در 6 ماهه منتهی به 30 اسفند 99 درآمد عملیاتی معادل 1288 میلیارد تومان شناسایی کرد که این رقم بیش از 3 برابر دوره مشابه سال ماقبل خود میباشد. همچنین سود عملیاتی شرکت در این دوره نیز به مبلغ 479 میلیارد تومان است که این نیز 5 برابر دوره مشابه است. شرکت در 6 ماهه موفق به ایجاد سود 65 تومانی به ازای هر سهم شده است.