همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/3/16 18:06:55 تعداد بازدید : 99

نکاتی جذاب از مجمع چکاوه

نویسنده : زهرا امینی

مهم‌ترین نکات مطرح‌شده توسط مدیرعامل در مجمع عمومی

 • تولید در سال 1399 به 25،531 تن انواع کاغذ بسته‌بندی رسیده که نسبت به سال 1398، 1% افزایش پیدا کرده است. همچنین مقدار فروش در سال 1399، 4% بیشتر از مقدار برنامه‌ریزی‌شده و 2% بیشتر از سال 1398 بوده است. از نظر فروش ریالی نیز 107% نسبت به سال قبل رشد وجود داشته است.
 • با توجه به برنامه‌ای که از سال 1398 شروع شده بود، شرکت به دپو کردن آخال پرداخت و هر کیلو آخال را در سال 1398 با میانگین قیمت3،000 تومان خریداری کرد درحالیکه قیمت هر کیلو آخال در سال 1399 به 5،000 تومان رسید. همچنین نسبت تولید کاغذ قهوه‌ای در سال 1398 به نسبت تولید کاغذ‌های فلوتینگ و تست لاینر که دارای ارزش‌افزوده بیشتر و در نتیجه حاشیه سود بالاتری نسبت به کاغذ قهوه‌ای هستند، تقریباً باهم برابر بوده است (شکل 1). اما در سال 1399 نسبت تولید کاغذ قهوه‌ای حدود 18% و سهم کاغذهای با ارزش‌افزوده 82% می‌باشد. این اقدامات باعث سودآوری 35 برابری در سال 1399 نسبت به سال قبل شد.

 • شرکت کاغذسازی کاوه در سال 1399 کمیته ریسک تشکیل داده است، همچنین موفق به اخذ گواهی تحقیق و توسعه و لوح واحد نمونه‌ی صنعتی از اداره صنعت، معدن، تجارت شده است.
 • در سال 1399 شرکت کاغذسازی کاوه با تکیه بر دانش فنی و بومی مهندسین داخلی شرکت موفق به ساخت دستگاه سیوال شد که تأثیر چشمگیری در کاهش ضایعات این شرکت از زمان نصب این دستگاه داشته است. علاوه بر این، این دستگاه در کاهش مصرف آب نیز تأثیر بسزایی دارد و همچنین ازنظر زیست‌محیطی باعث کاهش مقدار ناخالصی پساب خارج‌شده از کارخانه شده است.

 • یکی از مشکلات اصلی شرکت کاغذسازی کاوه مربوط به قدیمی بودن ماشین‌آلات آن است که باعث افزایش مقدار ضایعات در حین تولید این شرکت می‌شود. در نتیجه این امر، مهندسین داخلی شرکت گلوگاه اصلی هدررفت خمیر را شناسایی کرده و با همکاری مدیران شرکت یک دستگاه ریجکت سورتر در بخش خمیرسازی نصب کردند. با نصب این دستگاه الیاف موجود حفظ شده و دوباره به چرخه تولید بازمی‌گردد و تا حد زیادی از ضایعات و هدررفت الیاف جلوگیری می‌شود. علاوه بر کاهش ضایعات این دستگاه به دلیل حفظ الیاف باعث بالا رفتن مقاومت‌های فیزیکی کاغذ تولیدی شده و کیفیت کاغذ بهبود یافته است.

 • در سال 1399 با توجه به اینکه شرکت همزمان به فکر تحول در تمامی قسمت‌ها بوده، در بخش مشتریان و همچنین تأمین‌کنندگان آخال تحولاتی داشته است. در جدول 1 تعداد مشتریان و تعداد تأمین‌کنندگان آخال در سال 1399 و مقایسه آن با سال قبل قابل‌مشاهده است. شایان ذکر است که افزایش مشتری در شرکت‌های بازرگانی هزینه فوق‌العاده‌ای برای شرکت‌ها ایجاد می‌کند.

 • مقدار مصرف آب در 2 ماه اول سال 1400 شرکت صنایع کاغذسازی کاوه از 13 مترمکعب به کمتر از 10 مترمکعب برای هر تن کاغذ رسیده است و این شرکت توانسته آب را به چرخه بازگرداند و همچنین در سال جاری قصد انجام کارهای بزرگ‌تری در بحث مربوط به آب و حامل‌های سوخت دارد.
 • شرکت کاوه در سال جاری در پروژه بیستون[1] بیشتر دخیل شده است و تا پایان سال 1399 از منابع داخلی خود مبلغ 100 میلیارد ریال را که برای اجرای پروژه نوسازی خمیرسازی خود در نظر گرفته بود را به این طرح اختصاص داده است.
 • [1] در سال 1386 به دلیل محدودیت‌های موجود در محل کارخانه کاوه خصوصاً عدم تکافوی آب در شهرستان ساوه و نظر به ضرورت تأمین نیاز کاغذ بسته‌بندی برای صنایع مختلف کشور و جلوگیری از واردات بی‌رویه آن، شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) تصمیم به اجرای طرح توسعه و احداث کارخانه تولید کاغذ بسته‌بندی می‌گیرد که صنایع کاغذسازی کاوه به نمایندگی از شستا مالکیت این پروژه را در اختیار دارد.

مهم‌ترین نکات حسابرسی مطرح‌شده در خصوص صورت‌های مالی شرکت و پاسخ هیأت‌رئیسه

اظهار نظر:

به نظر این مؤسسه (حسابرسی بهراد مشار)، صورت‌های مالی یاد شده در بالا وضعیت مالی شرکت صنایع کاغذسازی کاوه (سهامی عام) در تاریخ 3۰ اسفند ۱۳۹9 و عملکرد مالی و جریان‌های نقدی آن‌ را برای سال مالی منتهی به تاریخ مزبور، از تمام جنبه‌های با اهمیت، طبق استانداردهای حسابداری، به نحو مطلوب نشان می‌دهد. حسابرس شرکت برای صورت‌های مالی منتهی به 30/12/1399 "اظهار نظر مقبول" نموده است.

تأکید بر مطلب خاص

بند 5: اظهارنظر این مؤسسه در اثر مفاد 1-5، 2-5 و 4-5 زیر، تعدیل نشده است:

1-5- توجه مجمع عمومی را به مطالب مندرج در یادداشت‌های توضیحی 6-6 و 2-6 صورت‌های مالی، در رابطه با دلایل افزایش افت و ضایعات مواد اولیه مصرفی (عمدتاً ناشی از کمبود آخال داخلی و پایین بودن کیفیت آن) و همچنین افزایش میزان تعدیل وزن محصولات (ناشی از عوامل جذب و رطوبت در فصول مختلف) در سال مورد گزارش نسبت به سال مالی قبل، جلب می‌نماید.

پاسخ هیأت‌رئیسه:

استاندارد بازیافت کاغذ در دنیا 8 بار است درحالیکه در ایران تعداد دفعات بازیافت به 22 بار نیز می‎رسد. ورود آخال به کشور به دلیل کنوانسیون بازل محدود است. در گذشته عراق به‌عنوان منبع خوبی برای واردات آخال به ایران شناخته می‌شد اما در حال حاضر آخال با کیفیت این کشور توسط یک شرکت از ترکیه خریداری می‌شود و آخالی که باقی می­ماند همانند آخال متوسط داخل ایران است. این شرکت در کنار هلدینگ سلولزی کشور در حال تلاش برای حل معضل واردات آخال با کیفیت به داخل کشور می‌باشد.

2-5- مالیات عملکرد سال مورد گزارش (به شرح یادداشت توضیحی 24 صورت‌های مالی) بر اساس سود ابرازی و پس از اعمال معافیت‌های قانونی مربوط محاسبه و در حساب‌ها ذخیره شده است. همچنین وضعیت مالیات بر ارزش‌افزوده گروه و شرکت اصلی به شرح یادداشت توضیحی 3-2-32 صورت‌های مالی می‌باشد. قطعیت تعهدات مالیاتی گروه و شرکت اصلی از بابت موارد مذکور، منوط به بررسی و اظهارنظر نهایی مقامات مالیاتی می‌باشد.

پاسخ هیأت‌رئیسه:

مالیات شرکت در سال 1397 قطعی و پرداخت شده است اما مالیات مربوط به سال‌های 1398 و 1399 باید از طرف سازمان مالیاتی مورد رسیدگی قرار گیرد و این امر از اختیارات شرکت خارج است.

4-5- همان‌گونه که در یادداشت توضیحی 2-12 صورت‌های مالی منعکس است، تکمیل پروژه بیستون شرکت فرعی به دلیل عدم تأمین مالی به‌موقع به بهره‌برداری نرسیده و اجرای پروژه با تأخیر قابل‌ملاحظه‌ای مواجه می‌باشد.

پاسخ هیأت‌رئیسه:

تحولاتی که اخیراً در پروژه بیستون اتفاق افتاده است بسیار چشمگیرتر از سال‌های قبل بوده است. آخرین محموله ماشین‌آلات در سال 1397 با پیگیری‌های شرکت کاوه وارد کشور شد و هم‌اکنون بیش از 95% ماشین‌آلات کاغذسازی نصب شده است. قراردادهای مربوط به خط انتقال برق و پیمانکار خمیرسازی به‌طور کامل اصلاح شده و برای امضا ابلاغ شده است. همچنین شرکت کاوه 100 میلیارد ریال را به پروژه بیستون تزریق کرده است.

 گزارش در مورد سایر وظایف بازرس قانونی

1-7- اقدامات شرکت در رابطه با پیگیری زمین مجاور کارخانه و اجرای پروژه راه‌اندازی انبار روباز و انتقال مالکیت آن، فک رهن اسناد مالکیت زمین کارخانه، معرفی اسامی صاحبان امضا جدید شرکت به بانک‌های طرف حساب به‌طور کامل و پیگیری استرداد اسناد تضمینی خاتمه یافته به شرکت، منجر به نتیجه نهایی نشده است.

پاسخ هیأت‌رئیسه:

در مجاور کارخانه یک زمین روباز وجود دارد که برای تملیک آن اقدام شده است اما در حال حاضر شهرک صنعتی در حال احداث بلواری در کنار کارخانه کاوه است که در برنامه‌های قبلی وجود نداشته است و این امر موجب ایجاد اختلال در دسترسی به انبار روباز شده است. شرکت در نظر دارد از طریق تونل زیرگذر یا روگذر به آن زمین دسترسی ایجاد کند که این فرآیند نیز زمان‌بر است. اسناد مالکیت زمین کارخانه فک رهن نشده است تا بتوان از حد اعتباری موجود در بانک ملی استفاده کرد (در صورت فک رهن نیاز به کارشناسی مجدد و هزینه‌های دیگر بود تا بتوان از حد اعتباری استفاده کرد).

مصوبات مجمع

مهم‌ترین سؤالات مطرح شده از سوی سهام‌داران و پاسخ‌های مرتبط با آن

سؤال: توضیحاتی در مورد پروژه بیستون و مراحل پیشرفت آن داده شود.

پاسخ: تمام تلاش شرکت این است که در سال 1400 به حد قابل قبولی در مورد این پروژه برسد. در مجمع سال قبل عنوان شده بود که ساخت تجهیزات خمیرسازی در بیستون ممکن است 18 ماه طول بکشد اما با پیگیری‌های فشرده این 18 ماه به 8 ماه تقلیل پیدا کرد. دو گلوگاه وجود داشت، بحث برق که حل شد و ماشین‌آلات نیز بیش از 90% نصب شده است. امید بر آن است که در سال 1400 با تلاش و پیگیری این پروژه به بهره‌برداری برسد.

سایر نکات

 • شرکت با دانشگاه تربیت مدرس تفاهم‌نامه همکاری تهیه کرده است تا دانشجویان رشته چوب و کاغذ طرح‌های خود را در شرکت اجرا کنند که به دلیل شرایط قرمز کرونا این امر با تأخیر مواجه شده است.
 • با توجه به نکات مطرح شده از سوی سرکار خانم ابروفراخ، مدیرعامل شرکت سلولزی، در سال 1400 شاهد عرضه‌اولیه شرکت‌های لطیف، حریر و همچنین هلدینگ سلولزی خواهیم بود.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

با عنایت به این موضوع که شرکت صنایع کاغذسازی کاوه از سال 1398 روند رو به رشدی را پیش گرفته و توانسته روند زیان‌دهی خود را متوقف کند و در سال 1399 به سوددهی برسد، همچنین با توجه به تسریع روند آماده‌سازی و بهره‌برداری از پروژه‌ی با ارزش بیستون و استفاده از پتانسیل‌های موجود در جوامع دانشجویی و مهندسین داخل کشور برای رفع موانع و مشکلات موجود در این صنعت، علی‌رغم تأثیرات نامطلوب ناشی از تحریم‌ها و نوسانات نرخ ارز، می‌توان آینده خوبی را برای این شرکت متصور بود و به‌عنوان گزینه‌ای مطرح در صنعت کاغذسازی برای بررسی پیشنهاد می‌شود.