همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

تاریخ انتشار : 1400/3/17 10:36:48 تعداد بازدید : 86

گزارش های تازه از شپلی

نویسنده : سیده مریم حسینی

شرکت پلی اکریل ایران با نماد شپلی و با سرمایه بالغ بر 357 میلیارد تومان در حوزه صنعت پتروشیمی فعالیت میکند. شرکت پلی اکریل ایران با 40 سال فعالیت در عرصه تولید الیاف مصنوعی و تامین مواد اولیه صنایع نساجی و تحقق دستیابی به زنجیره نفت خام تا پارچه، نقش تعیین کننده ای را در عرصه صنعت نساجی کشور ایفا نموده است. محصولات شرکت را میتوان در دو دسته نخ و الیاف پلی استر و الیاف اکریلیک قرار داد. شرکت تنها دارنده تکنولوژی تولید الیاف اکریلیک در ایران است که ظرفیت اسمی تولید این کارخانه، قابلیت پوشش نزدیک به 50 درصد حجم نیاز داخلی را داراست و در زمینه تولید محصولات پلی استر نیز در صورت تامین مواد اولیه و دسترسی به ظرفیت اسمی، قابلیت پوشش حدودا 10 درصد نیاز داخلی، وجود دارد. سال مالی شرکت تا پایان آذرماه است.

شرکت در فروردین فروش 138 میلیارد تومانی ثبت کرد و اردیبهشت با کمی افت، مبلغ 118.7 میلیارد تومان فروخت. شرکت در 5 ماهه سال مالی جدید مجموعا بالغ بر 646.8 میلیارد تومان فروش داشت. میانگین ماهیانه فروش سال جاری 132 میلیارد تومان شده است . شرکت در سال مالی قبل فروش 975 میلیارد تومانی داشته است.

شرکت در فروردین ماه 4941 تن محصولات پلی استر و 316 تن محصولات اکرلیک تولید کرده است. تولیدات در ماه اردیبهشت به مقدار 4622 تن محصولات پلی استر و 139 تن گرانول تقویت شده GF داشت. میانگین 3 ماهه اول به ترتیب 3.478 و 413 تن بوده است. میانگین تولید این دو محصول در سال قبل 3.886 و 451 تن بوده است.

شرکت در فروردین 3694 تن محصولات پلی استر و 284 تن محصولات اکریلیک فروخته است که میانگین فروش 3 ماهه ابتدایی سال مالی به ترتیب 3441 و 485 تن بوده است. در اردیبهشت نیز این فروش به مقدار 3289 تن محصولات پلی استر و 29 تن محصولات اکریلیک بود. میانگین  فروش این دو محصول در سال قبل 3871 و 467 تن بوده است.

نرخ فروش نخ پلی استر در ماه قبل 29 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم و الیاف اکرلیک 84 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم بوده است که نسبت به ماه قبل به ترتیب 6% و 13% رشد داشت. نرخ ها در اردیبهشت ماه نیز به ترتیب 32 هزار تومان و 72 هزار تومان بود. شرکت این محصولات را در سال جاری به ترتیب با نرخ های 27 و 71 و  در سال قبل  17 و 37 هزار تومان فروخته است.

 

شرکت در سال مالی منتهی به آذرماه 99، 976 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشت که نسبت به دوره مشابه قبل افزایش 85 درصدی را به ثبت رسانده است. همچنین سود عملیاتی شرکت در سال گذشته به مقدار 101 میلیارد تومان بود. لازم به ذکر است که این شرکت در سالهای گذشته با زیان دهی مواجه بود که توانست با مدیریت بهتر این زیان دهی را به مقدار 50 درصد کاهش دهد و به سود عملیاتی برسد گرچه در نهایت سود خالص شرکت نیز منفی بود. لازم به ذکر است که صورتهای مالی شرکت مشمول اظهار نظر مردود بود، در ادامه ایرادات مطروحه از طرف معاونت نظارت بر ناشران فرابورس به فرآیند افزایش سرمایه شرکت و جوابیه شرکت به این ایرادات را آورده ایم.

ایرادات مطروحه فرابورس:

1) آن شرکت برای خروج از شمولیت ماده 141 ، ملزم به انجام افزایش سرمایه از مبلغ 571,3 میلیارد ریال به مبلغ 102,23 میلیارد ریال (بالغ بر 540 درصد) خواهد بود.

2) عطف به نامه آن شرکت به شماره 2467/700/د مورخ 25/12/1398 ، شرکت پلی اکریل ایران به دلیل مکاتبه کارگروه مبارزه با مفاسد اقتصادی دفتر ریاست جمهوری و پس ازآن دستور مراجع ذیصالح از ثبت صورتجلسات و تغییرات نزد مرجع ثبت شرکتها منع گردیده است. در صورت انجام افزایش سرمایه بیش از 200 درصدی نماد معاملاتی شپلی تا زمان ثبت صورتجلسه در وضعیت متوقف باقی خواهد ماند که در صورت عدم  صدور مجوز ثبت صورتجلسه، میتواند موجب توقف طوالانی مدت نماد به منظور تعیین تکلیف وضعیت ثبتی آن شرکت و از بین رفتن نقدشوندگی سهم گردد.

3) در خصوص موافقت با آغاز فرایند انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داراییها و سپس شفاف ساز یهای متعدد آن شرکت از طریق سامانه کدال و اشاره به حضور گروه کارشناسان رسمی جهت ارزیابی داراییها، به استحضار میرساند مطابق تبصره 2 ماده 6 دستورالعمل "ثبت و عرضه عمومی اوراق بهادار" برای ثبت درخواست انتشار اوراق بهادار توسط ناشر، اظهارنظر حسابرس در خصوص صورتهای مالی نباید به صورت " مردود یا عدم اظهارنظر " باشد. لذا با توجه به اینکه اظهارنظر حسابرس نسبت به آخرین صورتهای مالی سالانه منتهی به 30/09/1399 آن شرکت مردود می باشد تا زمان رفع این موضوع انجام افزایش سرمایه از هیچ طریقی امکانپذیر نمی باشد.

جوابیه شرکت:

1) هیئت مدیره شرکت به منظور بروزرسانی ارزش دارایی های شرکت و همچنین امکان بهره گیری از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها برای خروج از شمول ماده 141 اقدام به ارزیابی و کارشناسی دارایی های شرکت در همه طبقات نموده که چکیده ارزیابی کارشناسان رسمی به پیوست جهت اطلاع سهامداران ارائه شده است.

2) بر اساس گزارش کارشناسان رسمی دادگستری تهیه طرح توجیهی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در دست اقدام بوده که برآورد اولیه نشان می دهد امکان افزایش سرمایه به میزان بیش از 540% مورد نیاز جهت خروج از ماده 141 فراهم می باشد.

3) همانگونه که قبلا نیز در نامه های ارسال شده اشاره گردید با توجه به حمایت و تعاملات مسئولان امر در رفع مشکلات این صنعت استراتژیک، همزمان با برگزاری مجامع نسبت به اخذ مجوزات ثبت صورتجلسات مجمع نیز اقدام خواهد شد.

4) بابت اظهار نظر مردود حسابرس محترم شرکت در گزارش سالیانه منتهی به 30 آذر 99، که به علت بندهای 4، 5 و 6 گزارش مذبور می باشد نظر شرکت محترم فرابورس و سهامدران را به نکات زیر جلب می نماییم:

در خصوص بند 4، بر اساس مصوبات ستاد تسهیل و با هماهنگی به عمل آمده با بانک ملی، تقسیط و بازپرداخت بدهی طبق جدول مورد توافق در زمان مقرر آغاز خواهد شد و این موضوع در گزارش حسابرسی 6 ماهه شرکت منعکس خواهد شد.

درمورد بند 5، دستور اقدامات لازم توسط هیئت مدیره برای اعمال تغییرات لازم در حسابها صادر و در گزارش 6 ماهه حسابرسی اثرات آن مشهود و این مورد رفع خواهد شد.

در خصوص بند 6 نیز دستورات لازم توسط هیئت مدیره در خصوص انجام تعدیلات لازم در حساب ها صادر شد که با انجام این تعدیلات موضوع این بند رفع خواهد شد.