همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

در مجمع برکت چه گذشت؟

تاریخ انتشار : 1400/4/15 12:00:55 تعداد بازدید : 310 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : یگانه پوزش

1. آخرین اطلاعات قیمتی

 

2. هیئت‌رئیسه مجمع

 

3. آخرین ترکیب سهام‌داران شرکت

 

4. مهم‌ترین نکات مطرح‌شده توسط مدیرعامل در مجمع عمومی

 1. گروه دارویی برکت یک شرکت سهامی عام است که در سال ۱۳۸۹ تحت عنوان «شرکت فناوری‌های نوین دارویی تدبیر» تأسیس شد.
 2. گروه دارویی برکت ۷۰۰ قلم دارو را در شرکت‌های زیرمجموعه تولید و در داخل کشور ارائه می‌کند. گروه دارویی برکت نخستین شهرک تخصصی و تحقیقاتی دارویی کشور را به‌منظور متمرکزسازی مراکز تحقیق و توسعه و کارخانه‌های دارویی پیشرفته با عنوان شهرک دارویی برکت ایجاد نموده است.
 3. خلاصه اطلاعات تلفیقی به شرح جدول زیر است:

 

 1. خلاصه اطلاعات شرکت اصلی به شرح جدول زیر است:

 

 1. درآمد عملیاتی شرکت در صورت‌های تلفیقی طی دو سال اخیر حدود 60 درصد بوده است.
 2. شرکت اصلی با درآمد 268 میلیارد تومان نیز نسبت به سال مالی قبل با افزایش روبه‌رو بوده است. سود خالص شرکت اصلی با رشد 27 درصد در سال 1399 نسبت به سال 1398 همراه بوده است. این رشد درآمد عملیاتی در شرکت‌های زیرمجموعه نیز مشاهده می‌شود.
 3. در سال 1399، GNP برای اغلب شرکت‌های زیرمجموعه اخذشده است.
 4. شرکت در سال 1399 تعداد 56 محصول جدید را تولید کرده و 121 قلم محصول را صادر کرده است.
 5. بزرگ‌ترین دستاورد شرکت در سال 1399 تولید داروهای کرونا همانند رمدسیور، موکوسیل و پروژه تولید واکسن کرونا است.
 6. از دیگر دستاوردهای شرکت در سال 1399 افزایش ناوگان و بهبود فرآیندهای لجستیک می‌باشد.
 7. صادرات گروه برکت با صادرات به اوکراین افزایش خواهد یافت. گروه دارویی برکت، شرکت‌های زیرمجموعه را موظف کرده ارز دولتی دریافت نکرده و از ارز نیمایی استفاده کنند تا بازار صادراتی را تصاحب کنند. بازارهای صادراتی شرکت شامل عراق، سوریه، افغانستان و تاجیکستان است و بازارهای هدف جدیدی نیز در حال بررسی است.
 8. همکاری‌های بین‌المللی شرکت شامل دریافت درخواست واکسن کوویران برکت از سمت 10 کشور دنیا، استمرار حضور در بازارهای منطقه از طریق تولید مشترک، آغاز عملیات اجرایی در خصوص ثبت جهانی واکسن کوویران برکت، همکاری با شرکت‌های معتبر بین‌المللی، واردات و تأمین داروهای تک‌نسخه­ای به مبلغ 370 هزار یورو است.
 9. در رابطه با پروژه واکسن کوویران برکت، شرکت از ابتدای شروع ویروس کرونا تحقیقات خود را آغاز کرده و مجوزهای جهانی به‌زودی اخذ می‌شود ضمن اینکه مجوزهای داخلی کاملاً قانونی و بر اساس نظارت و مستندات بوده است.
 10. درباره پروژه تولید واکسن، در آذرماه 1399 تست حیوانی آن به نتیجه رسید، پس از یک ماه در دی‌ماه 1399 مطالعات انسانی آغاز شد. مطالعات فاز 3 در ابتدای سال 1400 آغاز شد. در فاز 3 تولید واکسن خطرات رفع شده و مطالعات انسانی افزایش می‌یابد. در این فاز گروه دارویی برکت 20 هزار نفر نمونه آماری را هدف قرارداد که تاکنون روی 17 هزار نفر تزریق‌شده است.
 11. واکسیناسیون مردم ایران در اولویت قرار دارد و بعد از تأمین کامل، صادرات آغاز خواهد شد. مجوز توزیع انبوه واکسن بر اساس استانداردهای (WHO) World Health Organization بوده است. مقالاتی در حوزه فازهای 1 تا 2 و فاز 3 در جهان منتشرشده و پرونده تولید واکسن به‌زودی به WHO ارسال می‌شود و با ثبت واکسن در WHO ایران جز 10 کشور برتر تولید واکسن قرار خواهد گرفت.
 12. اهم برنامه‌های آتی گروه دارویی برکت به شرح زیر است:
 • صادرات واکسن کوویران برکت
 • ورود به بازارهای جدید صادراتی
 • تولید محصولات جدید در شرکت‌های زیرمجموعه
 • ورود محصولات شرکت‌های بیوسان فارمد، هربی فارمد و سل تک فارمد به بازار
 • افزایش سرمایه از محل اندوخته‌ها

5. مهم‌ترین نکات حسابرسی مطرح‌شده در خصوص صورت‌های مالی شرکت و پاسخ هیئت‌رئیسه

اظهارنظر

به نظر موسسه حسابرسی صورت‌های مالي، وضعيت مالي گروه دارویی برکت در تاريخ 30 اسفندماه 1399 و عملکرد مالي و جریان‌های نقدي گروه و شرکت را براي سال مالي منتهي به تاريخ مزبور، از تمام جنبه‌های بااهمیت، طبق استانداردهاي حسابداري به نحوه مطلوب نشان می‌دهد.

6. مصوبات مجمع

  

7. مهم‌ترین سؤالات مطرح‌شده از سوی سهام‌داران و پاسخ‌های مرتبط با آن

سؤال: توضیحاتی را درباره تولید واکسن کرونا و میزان دوز تولیدی ارائه دهید؟

پاسخ: شرکت فاز یک تولید صنعتی واکسن کرونا را به بهره‌برداری رسانده و 300 هزار دوز به وزارت بهداشت تحویل داده شد و انتظار بر این است تا دو میلیون دوز تحویل داده شود.

سؤال: پخش واکسن در ایران چگونه صورت می‌گیرد؟

پاسخ: شرکت مجموعه پخش البرز را به‌عنوان اولین گزینه برای پخش واکسن کرونا در نظر گرفته است.

سؤال: قیمت مواد اولیه واکسن کوویران برکت، چه میزان است؟

پاسخ: قیمت مواد اولیه گاهی بین 6 هزارتا 15 هزار دلار در هر کیلو متفاوت بوده است. در مورد بهای تمام‌شده در حال حاضر نمی‌توان اطلاعاتی ارائه داد.

سؤال: برای قیمت صادرات واکسن کوویران چه مبلغی در نظر گرفته‌شده است؟

پاسخ: شرکت هنوز برای صادرات قیمت‌گذاری نکرده است ولی قیمت‌گذاری بر اساس استانداردهای بازار دنیا خواهد بود و کشور هدف و گروه دارویی برکت تصمیم‌گیرنده آن هستند.

8. سایر نکات

 • بر اساس تصمیمات مجمع اعضای هیئت‌مدیره جدید به ‌شرح زیر به مدت 2 سال انتخاب گردید.

 

9. جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

شرکت گروه دارویی برکت (سهامی عام) با بیش از 20 شرکت تابعه در سال 1389 بر اساس تحلیل و آینده‌نگاری صنعت دارویی ایران و باهدف پاسخگویی به نیازهای جامعه، تحت عنوان «شرکت فناوری‌های نوین دارویی تدبیر» تاسیس گردید. این شرکت به‌عنوان یک مجموعه اقتصادی دانش‌محور، رویکرد خویش را تمرکز بر فرآورده‌های سلامت انتخاب نموده است. گروه دارویی برکت ۷۰۰ قلم دارو را در شرکت‌های زیرمجموعه تولید و در داخل کشور ارائه می‌کند. گروه دارویی برکت نخستین شهرک تخصصی و تحقیقاتی دارویی کشور را به‌منظور متمرکزسازی مراکز تحقیق و توسعه و کارخانه‌های دارویی پیشرفته با عنوان شهرک دارویی برکت ایجاد نموده است. این مجموعه 14 درصد کل داروهای ضروری کشور را تأمین می‌نماید. قسمت اعظم سهام شرکت‌های تابعه این هلدینگ ازجمله شرکت سرمایه‌گذاری البرز و بخش عمده‌ای از شرکت‌های تابعه آن همچون شرکت سبحان دارو، ایران دارو، تولید دارو، البرز دارو و ... در بورس اوراق بهادار تهران ثبت و عرضه‌شده‌اند.

شرکت اصلی درآمد 268 میلیارد تومان در سال 1399 کسب کرده که نسبت به سال قبل با افزایش روبه‌رو بوده است. سود خالص شرکت در سال 1398 مبلغ 1،963،523 میلیون ریال و در سال 1399 مبلغ 2،377،418 میلیون ریال است و با رشد 27 درصد همراه بوده است. این رشد عملیاتی در شرکت‌های زیرمجموعه نیز مشاهده می‌شود. شرکت در سال 1399 تعداد 56 محصول جدید را تولید کرده است و 121 قلم محصول را صادر کرده است. بزرگ‌ترین دستاورد این شرکت در سال 1399 تولید داروهای کرونا همانند رمدسیور، موکوسیل و پروژه تولید واکسن کرونا است. شرکت از ابتدای شروع ویروس کرونا، تحقیقات خود را آغاز کرده و فاز 3 آن بعد از انجام تست‌ها، در ابتدای سال 1400 آغازشده است. در این فاز گروه دارویی برکت 20 هزار نفر نمونه آماری را هدف قرارداد که تاکنون روی 17 هزار نفر تزریق‌شده است. طبق نکات مطرح‌شده توسط مدیرعامل واکسیناسیون مردم ایران در اولویت است و بعد از تأمین کامل، صادرات آغاز خواهد شد. شرکت مجموعه پخش البرز را به‌عنوان اولین گزینه برای پخش واکسن کرونا در نظر گرفته است.

قیمت مواد اولیه واکسن کوویران برکت بین 6 هزارتا 15 هزار دلار در هر کیلو متفاوت بوده است و مدیرعامل درباره بهای تمام‌شده، اطلاعاتی ارائه نداده است و صادرات واکسن کوویران در حال حاضر قیمت‌گذاری نشده است. 

 اهم برنامه‌های آتی گروه دارویی برکت به شرح زیر است:

 • صادرات واکسن کوویران برکت
 • ورود به بازارهای جدید صادراتی
 • تولید محصولات جدید در شرکت‌های زیرمجموعه
 • افزایش سرمایه از محل اندوخته‌ها
 • ورود محصولات شرکت‌های بیوسان فارمد، هربی فارمد و سل تک فارمد به بازار

اشتراک با دوستان