همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

بررسی مجمع کگل

تاریخ انتشار : 1400/4/19 15:11:26 تعداد بازدید : 286 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : علی صادق پور

1. آخرین اطلاعات قیمتی

2. هیئت‌رئیسه مجمع

3. آخرین ترکیب سهام‌داران شرکت

4. مهم‌ترین نکات مطرح‌شده توسط مدیرعامل در مجمع عمومی

 • درسال 1399 شرکت گل‌گهر بزرگترین شرکت تولید کننده کنسانتره با سهم 42 درصد از تولیدات کشور و گندله با سهم 27 درصد از تولیدات کشور، بالاترین رکورد را به خود اختصاص داد و همچنین 13 درصد از تولیدات آهن اسفنجی و 4 درصد از تولیدات شمش کشور نیز متعلق به زیرمجموعه‌های گل‌گهر بوده است.
 • در سال 1399 حدود 15 میلیون تن کنسانتره، 12.2 میلیون تن گندله، 4 میلیون تن آهن اسفنجی و 850هزار تن شمش در شرکت گل‌گهر و زیرمجموعه‌های آن تولید شده است. در 3 ماهه اول 1400 نیز 14درصد رشد در تولیدات شرکت شاهد هستیم.
 • درآمد شرکت اصلی در سال 1399 بیش از 32 هزار میلیارد تومان بوده است و سود خالص شرکت اصلی 14 هزارمیلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل، 117 درصد رشد داشته است. همچنین درآمد تلفیقی گروه بیش از 42هزار میلیارد تومان و سود خالص تلفیقی نیز حدود 20 هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال گذشته 193 درصد رشد داشته است.
 • شرکت‌های زیرمجموعه گل‌گهر، حدود 20 هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهند داشت که سهم گل‌گهر از این میزان، 10 هزار میلیارد تومان است که در قالب افزایش سرمایه شرکت اصلی نیازمند همراهی و همیاری سهامداران است.
 • شرکت‌های زیرمجموعه گل‌گهر به سه دسته تقسیم می‌شوند:
  1. شرکت‌هایی در زنجیره تولید هستند (گهرزمین، جهان فولاد و توسعه آهن فولاد)
  2. شرکت‌هایی که در زنجیره زیرساخت فعالیت دارند (2 نیروگاه با عاملیت شرکت گهر انرژی در دست احداث است، شرکت تامین آب خلیج فارس و شرکت توسعه و عمران منطقه)
  3. شرکت‌هایی که در پشتیبانی تولید فعالیت دارند (شرکت گهرترابر، گلفام، نظم آوران و شرکت سرمایه‌گذاری)
 • شرکت‌های جهان فولاد و گهرترابر به زودی در بورس پذیرش خواهند شد.
 • از منظر استراتژی شرکت، موارد زیر در دستور کار شرکت قرار دارد:
  1. تکمیل زنجیره فولاد (تولید 3 میلیون تن ورق گرم توسعه آهن فولاد، ذوب و ریخته گری جهان فولاد)
  2. تامین سنگ آهن (بهینه سازی ظرفیت‌های فعلی، آنومالی بین معادن، اکتشافات جدید در سطح کشور)
  3. تنوع محصولات غیر فولادی
  4. توسعه زیرساخت‌های مشهود
  5. توسعه فناوری (انعقاد قرارداد مشاوره با شرکت PWC)
 • در خصوص سهام شرکت کگل، خبرهای خوبی از جمله افزایش سرمایه از محل سود، عرضه دو شرکت زیرمجموعه به بورس، معدن 3 جنوبی که مجوز آن از ایمیدرو گرفته شده و در کمسیون مربوطه در هیئت دولت باید تصویب شود.
 • 5 مهم‌ترین نکات حسابرسی مطرح‌شده در خصوص صورت‌های مالی شرکت و پاسخ هیأت‌رئیسه

  بند 4 اظهار نظر:

  4- به نظر مؤسسه حسابرسی بهراد مشار، صورت‌های مالی وضعیت مالی گروه و شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر (سهامی عام) در تاریخ 30 اسفندماه 1399 و عملکرد مالی و جریان‌های نقدی گروه و شرکت را برای سال مالی منتهی به تاریخ مزبور، از تمام جنبه‌های با اهمیت، طبق استانداردهای حسابداری، به نحو مطلوب نشان می‌دهد.

  پاسخ هیأت رئیسه: پیگیری‌های لازم جهت حل این بند انجام خواهد شد، اگرچه این موضوع بند اکثر شرکت‌های بورسی است.

  بند تاکید بر مطلب خاص:

  5- اظهارنظر این موسسه در اثر مفاد بندهای 1-5 الی 6-5 زیر، تعدیل نشده است:

   5-1- دارایی‌های ثابت مشهود گروه از پوشش بیمه‌ای مناسب برخوردار نمی‌باشد.

  پاسخ هیأت رئیسه: به دلیل پراکندگی محصولات و تنوع قیمت 30 درصد موجودی به صورت بدون محدودیت در انبار تحت پوشش قرار گرفت. زیرا همواره میزان موجودی‌ها همیشه در خطر نیستند، پیش بینی  هیات مدیره تنها 30 درصد از موجودی بود.

  2-5- وضعیت پیشرفت پروژه‌های گروه و تاثیر تغییرات نرخ ارز در مخارج برآوردی تکمیل پروژه‌های مزبور در یادداشت‌های صورت مالی افشا شده است. تمدید قراردادهای اجاره زمین‌های خطوط 5 الی 7 کنسانتره در دستور کار شرکت اصلی قرار دارد.  همچنین وضعیت مالکیت شرکت بر بخشی از دارایی‌های ثابت مشهود گروه و شرایط سرمایه‌گذاری شرکت اصلی در معادن سنگ آهن مگنتیتی استرالیا مشخص نیست.

  پاسخ هیأت رئیسه: شرکت 48 میلیون یورو تعهد ارزی دارد که هر سه ماهه تفاوت نرخ ارز با نرخ های قبلا پیش بینی شده در کارگروهی مطرح می شود. پروانه بهره برداری خط 2 گندله در 23 خرداد امسال دریافت شده است که معادل 470 میلیارد تومان معافیت سود برای شرکت منظور خواهد شد. تصمیم سرمایه گذاری در معادن استرالیا در هیئت مدیره سال 1398 انجام شد و برای تامین خوراک و سنگ برای شرکت بود، اما به دلیل شرایط تحریم، انتقال قطعی سند معدن استرالیا فعلا امکان ندارد.

  5-3- آخرین وضعیت احداث بلوک دوم نیروگاه سیکل ترکیبی شرکت فرعی گهر انرژی سیرجان و اقدامات صورت پذیرفته جهت اخذ سند مالکیت زمین نیروگاه‌ و تمدید پروانه بهره برداری آن در یادداشت‌های توضیحی منعکس گردیده است. ادعاهای شرکت مزبور با پیمانکار پروژه (شرکت گروه مپنا) در خصوص جرائم تاخیر دز بازپرداخت اقساط در مواعد مقرر و تاخیر پیمانکار در ایفای به موقع تعهدات قراردادی و اتمام پروژه، در جریان بررسی و مذاکره بوده و تعیین آثار مالی آن منوط به حصول نتیجه نهایی مذاکرات است.

  پاسخ هیأت رئیسه: زمین نیروگاه سیکل ترکیبی شرکت گوهر انرژی 104 هکتار است که نیاز به مجوز سازمان محیط زیست دارد .هیات مدیره در اولین فرصت نسبت به دریافت سند زمین اقدام خواهد کرد. همچنین در قرارداد با مپنا دو نکته وجود دارد؛ اول تاخیر ناشی از عملکرد گل گهر در پرداخت ها و دیگر تاخیر اجرای تعهدات قراردادی و اتمام پروژه است. هزینه ناشی از تاخیر در اجرا به مراتب بیشتر از تاخیر شرکت در پرداخت بوده است، با این حال طرح در دستور کار شرکت است و در صورت های مالی 6 ماهه امسال وارد خواهد شد.

  4-5- مالیات عملکرد گروه و شرکت اصلی بابت سال مورد گزارش که پس از اعمال معافیتهای قانونی محاسبه و منظور شده و سالهای قطعی نشده برخی از شرکتهای گروه و همچنین ارزش افزوده گروه و شرکت اصلی ارائه شده است. همانگونه که در یادداشت‌ها منعکس است، نتایج حاصل از رسیدگی به عملکرد و ارزش افزوده سنوات قبل تعدادی از شرکت‌های گروه مورد اعتراض قرار گرفته است که نتایج رسیدگی‌های انجام شده تاکنون مشخص نگردیده است. قطعیت تعهدات مالیاتی گروه و شرکت اصلی منوط به نظر مقامات مالیاتی است.

  پاسخ هیأت رئیسه: پروانه گندله بعد از 6 سال دریافت شده که اثر مالی 520 میلیارد تومان معافیت مالیاتی در پی دارد.

  5-5- در راستای توافقنامه 12 ساله سرمایه‌گذاری با شرکت صنایع فولاد کاویان گهر سیرجان جهت احداث، بهره برداری و تملک کارخانه بازیابی مواد میانی تر و خشک واحد مورد گزارش، اقدامات انجام شده در تیرماه 1399 منحر به نتیجه و بهره برداری از کارخانه مزبور گردیده است. در این رابطه، به شرح یادداشت توضیحی از میزان 1,870 هزار تن خوراک خشک ارسال شده جهت کارخانه مزبور (کل باطله برآوردی به میزان 40 میلیون تن) منتج به تولید 454 هزارتن کنسانتره با عیار 27/65 گردیده که سهم واحد مورد گزارش به میزان 147 هزار تن شناسایی شده است.

  پاسخ هیأت رئیسه: در قرارداد با شرکت کاویان گهر مقرر شد تمام سرمایه گذاری طرح توسط خود شرکت انجام شود. باطله سنواتی با عیار 30 تا 40 درصد در محدود تولید قبل بوجود آمد و باطله ای در پروسه تولید سالانه که به 50 میلیون تن سالانه بدست خواهد آمد. در مجموع حدود 10 تا 12 میلیون تن کنسانتره تولید خواهد کرده که سهم شرکت در این 10 سال 3میلیون و 400 هزار تن با عیار بسیار خوب خواهد بود  که هزینه ای برای شرکت در بر نخواهد داشت.

  6-5- وضعیت ارزی گروه و شرکت به شرح یادداشت توضیحی 43 صورت‌های مالی می‌باشد. در این ارتباط با توجه به شرایط بازار ارز، مانده‌های ارزی منعکس در صورت‌های مالی مورد گزارش بر اساس نرخ ارز سامانه نیما، تسعیر و شناسایی گردیده است. همچنین وضعیت تعهدات واحد مورد گزارش و گروهه در ارتباط با ارز حاصل از صادرات و رعایت مصوبات هیأت وزیران و بخشنامه‌های بانک مرکزی در یادداشت توضیحی 2-43 صورت‌های مالی ارائه گردیده که قطعیت آن منوط به بررسی و اعلام نظر کارگروه منتخب پیش‌بینی شده در مصوبات هیأت وزیران می‌باشد.

  پاسخ هیأت رئیسه: 100 درصد درآمد حاصل از صادرات پروانه های بهره برداری تا پایان 98 رفع تعهد صادراتی آن انجام شده است. 6 ماهه 99 هم این رفع تعهد انجام شده و برای 6 ماهه دوم 93 درصد از تعهدات صادراتی انجام شده و فقط 7 درصد مانده است. قرار است هیات وزیران کارگروهی تشکیل بدهد که تا این تاریخ این کارگروه تشکیل نشده است. همچنین 100 درصد ارز را خود شرکت مصرف می‌نماید.

  6. مصوبات مجمع

7. مهم‌ترین سؤالات مطرح‌شده از سوی سهام‌داران و پاسخ‌های مرتبط با آن

سوال: در خصوص پروژه‌های جهان فولاد توضیح بفرمایید؟

پاسخ: جهان فولاد 5 پروژه آهن اسفنجی،شمش فولاد،اکسیژن بریکت و نورد انجام داده است. الان 6 پروژه تعریف شده و بعضا عملیاتی شده اند. 2 آهن اسفنجی در حال عملیاتی شدن است. یک پروژه یک میلیون تنی که 35 تا 40 درصد پیشرفت کرده است. کلاف در بردسیر پیمانکار خارجی برای آن بسته شده است. دو پروژه شمش با شرکت ایدون قرارداد بسته شده است.

سوال: علت فروش با نرخ کمتر از سایر شرکت‌های سنگ آهنی در شرکت گل‌گهر چیست؟ این فروش با نرخ کمتر حدود 200 میلیون دلار تفاوت ایجاد می‌کند.

پاسخ: کیفیت کنسانتره چادرملو بالاتر از گل‌گهر است، دوم اینکه چادرملو به زیرمجموعه خود بالاتر میفروشد و بالاتر فروخته است. ما در سال 1400 هنوز قراردادها را نهایی نکردیم ولی مطمئنا قراردادهای ما بسیار بهتر از سال پیش خواهد بود. (پاسخ هیئت رئیسه قانع کننده نیست)

8. سایر نکات

 • سال 1399 برای شرکت گل‌گهر، سال موفقی به نظر می‌رسد و از منظر تولید، شرکت به رکوردهای جدیدی دست یافته است. این موفقیت با وجود مشکلات ناشی از کرونا، تحریم‌ها و جدال برای تغییر رویه غلط نرخ گذاری دستوری در این صنعت بوده است. در نمودار زیر، روند تولیدات سالانه شرکت را از سال 1380 تا کنون مشاهده می‌کنیم 
 • روند تولید ماهانه شرکت اصلی از ابتدای سال 1398 به صورت زیر است:

همانطور که ملاحظه میکنیم، تولید شرکت (بخصوص کنسانتره) روند صعودی دارد و با انجام طرح‌های توسعه و افزایش راندمان خطوط تولید، این روند ادامه دار باشد.

 • روند فروش ماهانه شرکت از ابتدای سال 1398 به شکل زیر است:

فروش گندله، درآمد اصلی شرکت است، فروش این محصول تا حد نیاز زیرمجموعه‌ها، به این شرکت‌ها صورت می‌گیرد و مشتری بعدی گندله شرکت، شرکت فولاد مبارکه و سایر همگروه‌های شرکت است.

 • روند نرخ فروش دلاری شرکت به ازای محصولات مختلف به شرح زیر است:

همانطور که مشاهده می‌شود، نرخ فروش دلاری شرکت در ماه‌های اخیر و با تغییرات انجام گرفته در نرخ‌گذاری و تعیین نرخ محصولات این صنعت، روند رو به رشدی را گرفته است، اما هنوز این نرخ ها با نرخ‌های جهانی فاصله فراوانی دارد که امید است در آینده نزدیک به نرخ‌های جهانی نزدیک تر شود.

 • حرکت گروه گل‌گهر در جهت تکمیل زنجیره خلق ارزش فولاد، در چند سال گذشته شکل گرفته است و اکنون شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر با تولید سالانه 3,3 میلیون تن آهن اسفنجی، و شرکت جهان فولاد سیرجان با تولید 450 هزارتن آهن اسفنجی، 500 هزارتن شمش و 166 هزارتن میلگرد از پیشگامان توسعه محصولات گروه هستند.

9. جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

صنعت سنگ آهن با توجه به رشد روز افزون تقاضای صنعت فولاد و کاهش ذخایر در دسترس کشور، از اهمیت فراوانی در بین کامودیتی‌های تولید داخل برخوردار است.از مشکلات و ریسک‌های صنعت سنگ آهن به قیمت‌های دستوری و کاهش ذخایر سنگ آهن کشور می‌توان اشاره کرد. البته با پذیرش تمامی محصولات زنجیره تولید فولاد در بورس کالا، نرخ‌ محصولات رقابتی تر شده و به نرخ‌های جهانی نزدیک‌تر می‌شود.

شرکت گل‌گهر در ابتدای تاسیس صرفا پاسخگوی نیاز به مواد اولیه (گندله و کنسانتره) سایر فولادسازی‌های کشور بوده که با طرح‌های توسعه و سرمایه گذاری در زنجیره صنعت، در حال تبدیل شدن به یکی از تولیدکنندگان اصلی مواد اولیه و محصولات با ارزش افزوده بالاتر مانند آهن اسفنجی، ورق گرم و میلگرد است. جذابیت این صنعت و به خصوص شرکت گل‌گهر باعث شده است که در بازار سرمایه، نسبت P/E Forward شرکت حدود 6 باشد و با این قیمت‌ها و نسبت‌ها معامله شود.

به نظر سود سال 1400 شرکت گل‌گهر، با سرمایه فعلی، حدود 30 درصد افزایش پیدا کند.

اشتراک با دوستان