همین حالا در   کاریزما   ثبت نام   کنید

بررسی مجمع شسپا

تاریخ انتشار : 1400/4/26 16:30:41 تعداد بازدید : 320 زمان مطالعه دقیقه

نویسنده : ستایش روانشاد

1. آخرین اطلاعات قیمتی

2. هیئت‌رئیسه مجمع

3. آخرین ترکیب سهام‌داران شرکت

4. مهم‌ترین نکات مطرح‌شده توسط مدیرعامل در مجمع عمومی

 • شرکت سعی داشته است امسال تولید محصول مولتی گرید را نسبت به مونوگرید افزایش دهد زیرا محصولات مولتی گرید وفاداری مشتری بیشتر و سهم بازار پایدارتری دارد.
 • شرکت نفت سپاهان سهم تولید روغن‌های صنعتی را افزایش داده زیرا قیمت‌گذاری این محصول تابع سازمان حمایت نمی‌باشد و می‌تواند حاشیه سود بالاتری ایجاد کند.
 • نفت سپاهان تنها شرکتی است که شرکت پخش خود را دارد و شرکت کیمیا اسپیدی در حال حاضر 11 استان را پوشش می‌دهد.
 • پروژه ساخت پایانه صادراتی بندرعباس تا پایان سال 1400 افتتاح خواهد شد و با ظرفیت 35 هزار تن می‌تواند صادرات شرکت را افزایش دهد و هزینه صادرات شرکت را پایین آورد.
 • پروژه FRW قابلیت تولید پارافین خشک را که محصول ارزشمندتری است، به شرکت می‌دهد و این محصول جایگزین اسلک وکس خواهد شد؛ و در سال 1401 همراه با اورهال شرکت راه‌اندازی می‌شود.
 • یکی از مهم‌ترین پروژه‌های شرکت تولید روغن گروه 2 و 3 می‌باشد که با راه‌اندازی آن، نیاز کشور به واردات این دو نوع روغن برطرف می‌شود.
 • به دلیل کاهش عرضه 25 درصدی لوبکات در پالایشگاه‌ها فروش شرکت 32 هزار تن کاهش‌یافته است.
 • با توجه به بهبود یافتن کیفیت پالایشگاه‌ها عرضه لوبکات در آینده کاهش یافته و باید آن را از پالایشگاه‌های دورتر تامین کرد که این امر هزینه حمل و نقل شرکت را بالا می‌برد.
 • سهم بازار داخلی شرکت طی امسال به 22 درصد رسیده است و سعی بر افزایش آن می‌باشد.
 • شرکت تا پایان سال 1400 مشکل خوراک نخواهد داشت.
 • پروژه احداث لوب تاور نیز در دستور کار می‌باشد که واحد فراورش شرکت با توجه به محصولات شرکت می‌تواند لوبکات را با آن مشخصاتی که لازم است دریافت کند.
 • شرکت در سال 1399 توانسته است 20 هزار تن محصول نهایی تحت عنوان اسپیدی را به کشورهای دیگر صادر کند.

5. مهم‌ترین نکات حسابرسی مطرح‌شده در خصوص صورت‌های مالی شرکت و پاسخ هیئت‌رئیسه

بند مبانی اظهارنظر مشروط

۴) به شرح یادداشت توضیحی ۳۰، بر اساس آخرین آرای سازمان امور مالیاتی در خصوص مالیات بر درآمد سال ۱۳۹۱ شرکت

اصلی، مبلغ ۹۰۳ میلیارد ریال بیش از ذخایر موجود در حساب‌ها مطالبه شده که بنا به اعتراض شرکت، ذخیره‌ای از این بابت در حساب‌ها منظور نگردیده است. افزون بر این مالیات بر درآمد سال مورد گزارش شرکت، بر اساس سود ابرازی و با لحاظ نمودن معافیت‌های قانونی در حساب‌ها شناسایی‌شده است. هرچند طبق استانداردهای حسابداری تعديل صورت‌های مالی از بابت موارد فوق ضروری است، لیکن با توجه به مشخص نبودن نتایج مرتبط با اعتراض شر کت و رویه سازمان امور مالیاتی در تعیین درآمد مشمول مالیات سنوات قبل، تعیین میزان ذخیره مورد لزوم پس از اعلام نظر نهایی مراجع ذیربط امکان‌پذیر خواهد بود.

پاسخ هیأت‌رئیسه: این موضوع مربوط به طلبی است که از محل واردات بنزین ایجاد شده است اما به دلیل تحریم مدارک دقیق آن موجود نیست و ممیز مالیاتی در آن سال طلب را تسعیر کرد و ذخیره‌ای که برای آن در نظر گرفته‌شده بود را برگرداند. شرکت به دلیل مسائل صادراتی و بازرگانی مجبور به پرداخت آن شد اما ذخیره‌ای برای آن در نظر گرفته نشده است و در حال پیگیری مسائل حقوقی آن هستیم و دیوان عدالت به نفع شرکت رأی صادر کرده است و برای بخشی از آن موفق به اخذ تأییدیه شده‌ایم.

بند اظهارنظر مشروط:

به نظر این موسسه، به‌استثنای آثار مورد مندرج در بند ۴، صورت‌های مالی یادشده در بالا، وضعیت مالی گروه و شرکت نفت سپاهان (سهامی عام) در تاریخ ۳۰ اسفند ۱۳9۹ و عملکرد مالی و جریان‌های نقدی گروه و شرکت را برای سال مالی منتهی به تاریخ مزبور، از تمام جنبه‌های با اهمیت، طبق استانداردهای حسابداری، برای اظهار نظر مشروط نسبت به صورت‌های مالی کافی و مناسب است.

بند تأکید بر مطلب خاص:

۶) دریافتنی‌ها و پیش‌پرداخت‌های گروه شامل مبلغ ۴٫۳۰۶ میلیارد ریال (شرکت اصلی مبلغ ۳٫۱۱۲ میلیارد ریال) اقلام سنواتی ریالی و ارزی می‌باشد که بنا به مطالب مندرج در یادداشت توضیحی ۸-۱۹، علی‌رغم شناسایی مبلغ ۳٫۸۷۴ میلیارد ریال کاهش ارزی در گروه (مبلغ ۲٫۷۹۲ میلیارد ریال در شرکت اصلی)، اقدامات و پیگیری‌های شرکت برای وصول مطالبات مزبور ازجمله طلب از شرکت ملی نفت ایران بابت پیش‌پرداخت تأمین فراورده‌های سوختی (موضوع يادداشت توضیحی 1-17)، در جریان می‌باشد. اظهارنظر این موسسه در اثر مفاد این بند مشروط نگردیده است.

پاسخ هیأت‌رئیسه: بخش زیادی از این مطالبات ارزی مربوط به واردات بنزین می‌باشد که نفت سپاهان از شرکت ملی پالایش و پخش طلب دارد که قابل وصول می‌باشد و پیش‌بینی می‌شود حدود 50 میلیون دلار آن را بتوان وصول کرد و باید به تائید هیات مدیره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برسد و در غیر این صورت اقدامات حقوقی را آغاز خواهیم کرد.

8-2- در رعایت مفاد ماده ۱۴۲ اصلاحيه قانون تجارت، اقدامات شرکت جهت انجام تکالیف مقرر در مجمع عمومی عادی مورخ 06/05/1399 صاحبان سهام، با توجه به بندهای ۴ و ۶ این گزارش و همچنین تصفیه کامل شرکت‌های در حال انحلال و تعیین وضعیت سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در شرکت‌های وابسته تا تاریخ این گزارش به نتیجه نهایی نرسیده است.

پاسخ هیأت‌رئیسه: نفت سپاهان شرکتی در کنیا به نام سپیانا داشته است که سعی بر انحلال آن داریم. طلب ارزی نیز از شرکت ملی و پالایش کنیا داریم که وصول آن بعید به نظر می‌رسد. شرکت آریا سولار را نیز منحل کردیم اما خط تولید و مخازن آن را توسعه داده‌ایم.

6. مصوبات مجمع

7. مهم‌ترین سؤالات مطرح‌شده از سوی سهام‌داران و پاسخ‌های مرتبط با آن

سؤال: چند درصد روغن‌پایه در بورس کالا عرضه می‌شود؟

پاسخ: 70 یا 80 درصد عرضه روغن‌پایه در بورس کالا متعلق به شرکت نفت سپاهان می‌باشد و شرکت محصولات خود را در رینگ صادراتی بورس کالا نیز عرضه کرده است.

سؤال: وضعیت نرخ صادراتی و تفاوت آن با نرخ جهانی چگونه است؟

پاسخ: نشریات معتبری در این زمینه وجود دارد و قیمت روغن‌پایه صرفاً بر اساس نوسانات قیمت نفت نمی‌باشد و عرضه و تقاضا نیز بر روی آن اثرگذار است و مرجع قیمت‌گذاری نفت سپاهان برای صادرات نیز همان نشریات معتبر می‌باشد و برای فروش همه محصولات تندر برگزار می‌شود.

سؤال: آیا افزایش نرخ برای فروش داخلی در سال 1400 خواهیم داشت؟

پاسخ: در این خصوص مذاکراتی انجام‌شده اما نتیجه قطعی حاصل نشده است.

8. سایر نکات

 • در تاریخ مزبور مجمع عمومی فوق‌العاده نیز جهت تصویب افزایش سرمایه برگزار شد. در این جلسه افزایش سرمایه 489 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها تصویب شد.
 • 9. جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

 • شرکت نفت سپاهان بزرگ‌ترین تولیدکننده روغن‌پایه در خاورمیانه است. ظرفیت تولید سالانه شرکت بالغ‌بر ۶۶۰ هزار تن محصولات پایه شامل روغن‌پایه، اسلک واکس، پارافین و اکستراکت و ۱۰۰ هزار تن محصول نهایی است که به‌نوبه خود شامل طیف گسترده‌ای از فرآورده‌های روانکار اعم از انواع روغن‌های موتوری بنزینی، دیزلی، گازسوز، روغن‌های دنده خودرو، روانکارهای صنعتی و همچنین گریس و ضدیخ می شود. شرکت بیش از 50 درصد تولیدات خود را به کشورهای امارات، هند، چین و پاکستان صادر می‌کند و جز شرکت‌های ارز آور محسوب می‌شود بنابراین افزایش نرخ دلار می‌تواند وضعیت شرکت را بهبود ببخشد. علاوه بر این نوسانات نرخ نفت نیز عاملی اثرگذار بر وضعیت شرکت می‌باشد که چشم‌انداز صعودی نفت در نشریات معتبر نویدبخش افزایش قیمت محصولات روانکار می‌باشد. شروع واکسیانسیون و افزایش حمل‌ونقل می‌تواند تقاضا را برای روغن‌پایه افزایش می‌دهد. شرکت نفت سپاهان توانسته است سود خالص خود را نسبت به سال قبل 81 درصد افزایش دهد. به‌طور کل با توجه به عملیات شرکت و پروژه‌هایی که شرکت در دست دارد می‌توان گفت که وضعیت نفت سپاهان مناسب به نظر می‌رسد.

اشتراک با دوستان